Pijete aj v zime cinske zelenace?

<<

Gwynnbleid

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 403

Registrován: 29. 7. 2009 15:00

Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek 9. 10. 2011 15:07

Pijete aj v zime cinske zelenace?

Otazka je jasna :-) Pijete aj v zime zelenace z ciny? Len dorazate stare zasoby? Ci dokupujete? Date si ho pripadne v cajovni?
Ci presedlavate cisto na tmavsie typy.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 9. 10. 2011 19:10

Re: Pijete aj v zime cinske zelenace?

Ano piji, ale ne v takové míře jako v lete nebo zime. Pokud jsou čaje vyráběny tradičním způsobem tak zrají a daji se pít do další sklizně, chutě se vyvíjejí. Pochopitelně ne všechny. Ale když je chladněji raději piji čerstvé shengy..
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

cajicek

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 12

Registrován: 31. 8. 2011 10:47

Příspěvek 9. 10. 2011 22:23

Re: Pijete aj v zime cinske zelenace?

Ano. Asi to bude i tím, že ještě nejsem takovej odborník, tak mám i pár zelených čajů z loňský sklizně(u nějakých dobu sklizně ani nevím, je možný, že jsou i z předloni) a občas si je dám. Vyloženě čerstvej zelenej čaj jsem zatim neměl, tak nevím jaký je v tom chut´ový rozdíl od sklizně do zimy. Ale pořád mi chutnají :) A když jde o zahřátí, to radši červený, tim jejich charakter mi k tomu přijdou vhodnější :?:
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 9. 10. 2011 23:19

Re: Pijete aj v zime cinske zelenace?

No, zatím je piji o něco méně než v létě, přesedlal jsem na shu pu-erhy. Nechávat něco na jaro se mi však moc nechce, zejména ne senchu (tu už jsem ale dopil), long jing a obecně takové méně trvanlivé kousky, hlavně japonce. Takže to v praxi vypadá tak, že si dám kousek pu-erhu na zahřátí a pak čaj ze zásob na chuť a pro povzbuzení mozku při práci :-)
<<

Assam

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 334

Registrován: 4. 9. 2009 16:52

Bydliště: až tam...

Příspěvek 11. 10. 2011 09:20

Re: Pijete aj v zime cinske zelenace?

cajicek píše:Ano. Asi to bude i tím, že ještě nejsem takovej odborník, tak mám i pár zelených čajů z loňský sklizně(u nějakých dobu sklizně ani nevím, je možný, že jsou i z předloni) a občas si je dám. Vyloženě čerstvej zelenej čaj jsem zatim neměl, tak nevím jaký je v tom chut´ový rozdíl od sklizně do zimy. Ale pořád mi chutnají :) A když jde o zahřátí, to radši červený, tim jejich charakter mi k tomu přijdou vhodnější :?:


tiež mám dva zelené čaje ktorých rok zberu si len môžem tipnúť a tiež mi moc chutia.. mal som pár čerstvých kúskov cez leto a boli super ale tiež si radšej doprajem pu er alebo nejaký hong cha a najradšej s prichádzajúcou zimou yogiho :)
Čaj zo mňa uvolňuje nápady, ktoré driemu v hlbinách mojej duše.
.Lev Nikolajevič Tolstoj
http://kolemdouci.tumblr.com/ čo noc či deň či Slnko či tma dala ..
<<

Gwynnbleid

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 403

Registrován: 29. 7. 2009 15:00

Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek 11. 10. 2011 16:20

Re: Pijete aj v zime cinske zelenace?

Hehe.. tak to som asi jediny kto je pri DJ FF a zelenacoch frustrovany ze to treba rychlo pit inak sa to pokazi :-D
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 17. 8. 2012 18:56

Re: Pijete aj v zime cinske zelenace?

DJ FF jsem dopil tak měsíc, měsíc a půl od koupě, takže co se těchto čajů týká, nejsi vůbec sám kdo si to hlídá. Zelené mám seřazené které jsem si otipoval (a dočetl se) od těch nejméně trvanlivých (ti japonci, Long Jing ..) po ty co vydrží déle a při výběru čaje k popíjení toto kritérium zohledňuji :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 18. 8. 2012 13:56

Re: Pijete aj v zime cinske zelenace?

I zelený čaj může zrát a být vynikající ( a přesto jiný než za čerstva ). DJ FF hlavně není zelený čajík. Ale mám je také rád. Ted s tím trochu experimentuji.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 24. 6. 2013 11:26

Re: Pijete aj v zime cinske zelenace?

Ktory je ten prelomovy mesiac, kedy zelene caje prestavaju chutit ako cerstve a menia sa na slamu? Ked napriklad obchod ponuka Long Ching zberanu zaciatkom aprila, dokedy ju mozem objednavat a byt si isty ze bude chutit skoro ako keby bola cerstva? Kde je ta hranica koniec roka 2013? do jesene?..
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 24. 6. 2013 12:29

Re: Pijete aj v zime cinske zelenace?

Který je ten přelomový měsíc nevím, úplná sláma je z toho až tak po roce, ale spíš víc. Ale třeba Studna zeslábne dle mých dosavadních zkušeností do Vánoc. Úplně svěží je ale jen tak dva tři měsíce max mi přijde. Hodně závisí na skladovaném množství a okolních podmínkách.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 24. 6. 2013 12:52

Re: Pijete aj v zime cinske zelenace?

Stejně jako u mnohých jiných oblastí čajové problematiky, ani zde nelze odpovědět úplně exaktně. Vliv má totiž celá řada proměnných. Záleží na:
- druhu zeleného čaje
- kvalitě, resp. sortě
- kvalitě tohoroční sklizně
- rychlosti přepravy a jejím druhu
- způsobu uskladnění, před, při a po přepravě
- množstvím uskladněného materiálu
............a to jsem toho asi většinu vynechal.
Za sebe bych řekl, čím dříve se to vypije, tím asi lépe. Nicméně některé "specialitky" mohou docela překvapit.
A jeden příklad za všechny. Kdysi jsem si sám dovezl úplně čerstvou "studnu". Nedopitý zbytek jsem ochutnal po více než roce. Troufnu si tvrdit, že byla lepší, než valná většina těch co se daly tou dobou nás koupit. :-)
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 21. 9. 2014 20:31

Re: Pijete aj v zime cinske zelenace?

Tak jen malý dodatek k předchozímu příspěvku.
Tu studnu, Long Jing, jsem koupil na jaře 2007,. Čerstvá, právě sklizená,koupeno přímo v Číně. V roce 2009 jsem ji přivezl (tedy zbytek)domů. Spolu s různým jiným materiálem. Po té době jsem ji na jaře 2009 ochutnal. Pořád to byla super "Dračí studna".
No, a teď se dostáváme k podstatě věci. Před týdnem, jistě pod vlivem našich diskusí o archivaci, jsem prohledal všechny dózy a ten zbytek našel. A zde je recenze:
- barva- hnědá až zelenohnědá (chci říct, nikdo by si takovýhle čaj asi nekoupil)
- vůně- příjemně trávová, s příznakem lučního kvítí. v pozadí jemně smetanový nádech s oříšky
- chuť - sladká, plná, smetanově sytá s odstíny lískových oříšků, jakoby pražená.....přechází do marmelády, perníku a sušených meruněk, zcela odlišná od původní, ikdyž kdo ví, pořád tam byla ta hutnost
............jinak řečeno přátelé, vyzrálo to do chuti středně oxidovaného a lehce pečeného woolongu! Prostě tedy výborný pití!
Podotýkám, že čaj byl uložen v porcelánové dóze, bez přístupu v vzduchu.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 21. 9. 2014 20:35

Re: Pijete aj v zime cinske zelenace?

Stane to jsou dobré zpravy a jsem rád že lidi jako ty, tyhle pokusy delají :-)
Já mam plnou dozu Long Jing, jedne z nejvyssích trid už nekolik let, ten čaj je naprosto super a vyvíjí se také. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 21. 9. 2014 21:04

Re: Pijete aj v zime cinske zelenace?

Díky, Dzine. :-)
Všechno to ukazuje na to, že má li čaj potenciál (lze odvozovat od kvality?), a dáme li mu správné podmínky, bude zrát!
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 21. 9. 2014 21:42

Re: Pijete aj v zime cinske zelenace?

Ano, ona to není novinka, tak se to prostě dříve delalo a asi to mělo smysl. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.

Zpět na Zelené - Lü Cha

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz