Jak nejlépe uchovávat čaj?

<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 21. 1. 2013 14:35

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

ano je
inac ja ako clovek s laboratornou praxou nedam na prachovnice dopustit, navyse pokial clovek poklada daju sa nakupit za menej (v obchodoch z laboratornymi potrebami) su len o kusok drahsie ako plechovky (a v niektorych pripadoch mozno aj lacnejsie)
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

aaaa

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 70

Registrován: 19. 1. 2013 16:05

Bydliště: Prešov

Příspěvek 4. 3. 2013 22:04

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

zdravim, treba dozu pred prvym pouzitim oplachnut alebo niecim umyt? treba ju zatahovat? alebo len tam strcit caj a hotovo :D dakujem
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 4. 3. 2013 22:09

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Tak umytím a vypláchnutím dle mého nic nezkazíš, jediné na čem záleží je aby byla bez zápachu a nečistot.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 4. 3. 2013 22:56

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Doporučuji vždy vymýt (teplá voda,jar). Důkladně vypláchnout vodou. Uložit do trouby při 200st. C na dvacet minut. Nechat vychladnout.
Praxe je vhodná pro skleněné laboratorní sklo a některou keramiku. U plechových dóz záleží na typu.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 12. 4. 2013 23:32

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Na internete som nasiel clanok o skladovani caju a tu je uryvok:

,, Podstatně levnější variantou je skladování v plechovkách. Plechovky jsou dnes mezi lidmi velmi rozšířené, protože se prodávají v mnoha tvarech i velikostech a každá má navíc originální grafickou podobu. Jejich častou vadou je netěsné přiléhání víčka, což lze ale velmi zlepšit vložením vrstvy alobalu či igelitového sáčku...

Co si myslite o vlozeni tej vrstvy alobalu alebo igelitu??? Ja si myslim ze alobal by mozno aj mohol byt ale igelit mi k caju nesedi.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 13. 4. 2013 07:44

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Tuhle praxi znám. A ani bych neřekl, že ten alobal nějak zásadně změní těsnost plechovky. Spíš jde hůř otevřít a pocitově proto těsní lépe. Igelit je prostě pružný plast a může se z něho ledasco uvolňovat, taky bych to asi nepoužil. Osobně (a nikomu tu praxi nevnuduji) mám řadu čajů uskladněných poměrně volně. Některé oolongy v porcelánových dózách těsně před archivací, kterou teď testuji, než se dózy zapečetí.....PhuEry, atd......
Ono to taky někdy závisí na tom, jak rychle se čaj ve skutečnosti spotřebuje.
A ještě jedna poznámka.
Občas někde vyhrabu nějakou mumii (čaj co byl někde zapomenut po léta a nebyl zrovna úplně "echt" zabezpečen) a pak je zajímavé, že ačkoli to má jisté slabiny, dá se to často v podstatě v klidu vypít (za což očekávám, že mě po zásluze někdo veřejně přitluče na vrata :-) ).
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 13. 4. 2013 10:01

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Že by případ pro - ČAJOVOU POLICII - :razz:

Ne, teď vážně. Asi záleží co to je za mumii, ne? Taková pár let na vzduchu uleželá sencha nebo Long Jing ... :smile: Ale dokážu si to živě představit například u oolongů. A to nejen proto že se mi to už také stalo, ale že ty čaje mi na to zkrátka přijdou vhodné. Jinak plastu bych se vyhýbal jako čert kříži, i když jsem už viděl pár koláčů zabalených do igelitu a to nejen na cestu, ale i na archivaci. Osobně s tím však mám trochu problém, a tak bych volil opravdu spíše jiné metody. Alobal rozhodně nijak dobře netěsní. Pro hermetické utěsnění Dzin doporučuje dózu a víko objet motouzem a zalít voskem, což si myslím že je velmi dobrý způsob.
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 13. 4. 2013 10:04

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Též si myslím, že přidaná vrstva alobalu nebo plastu nic nezmění. Kdysi jsem skladoval vše v dózach. Pokud jsem čaj spotřeboval v tu danou sezonu, tak jsem nikdy nezazanamenal vážnější problém. Navíc když jsem zkoušel onen alobal nebo plast tak se v rozích dóz vždy potrhal a za chvíli to bylo jako kdyby tam nebyl. Navíc občas kus koukal ven, takže estetický dojem z dózy byl taky pryč.

Nebojte Stane, na pranýřování jsem tu já :smile: Ale souhlasím, nedávno jsem našel 3 nebo 4 roky starý zhu cha - sice byl v takovém to alusáčku se "zipem", jenže ten zip byl špatně docvaklý, takže ten čaj byl v podstatě dva roky otevřený...a víte co? Dá se v gaiwanu úplně v pohodě pít, tzn. žádná nadbytečná hořkost apod. Jen do testeru už to opravdu není :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 13. 4. 2013 10:59

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Některé dozy se zalit vosekm nedají, navic když chce pak člověk ochutnat tak to není ono...
Vůbec bych se nebál potravinářské folie, ktera se dá pod víčko a víčko v tomto případě hraje jen estetickou a zastiňovací roli. :-)
Práve budu skladovat Hong Shui Chin Shin 150g
http://www.tea-earth.net/tea/olong/sanl ... i2012.html
Což je adept na míru vhodný!
Doporučuji mizusashi, které je primárně určené na vodu. Ten porcelán ma dle me ideální vlastnosti.
Při delším skladovaním sezóních čajů je také důležitý faktor nemít výkyvy teplot.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 27. 4. 2013 22:42

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Prosimvas ako sa tie alu zipove sacky daju znova uzavriet??? nechapem tomu ...
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 27. 4. 2013 22:49

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Je tam plastový "mechanismus", takový "samec" a samice", čili drážka na jedné straně a výstupek na druhé straně, které se pojí. Více viz obrázek tu:
http://www.yunnansourcing.com/store/pro ... oduct=2090

Omlouvám se za obchodní nekorektnost, ale nechtělo se mi více hledat :-) Stejný zámek, jen plastový pytlík:

Obrázek
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 27. 4. 2013 23:10

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

aha, dakujem :)
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 29. 5. 2013 13:51

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Dnes som bol nakupovat v hypernove a zrazu som zbadal take male sklenene nadobky na korenie o objemu 150ml a 120ml. So sklenenim vrchnakom na konci zakoncenim plastom. Hned ma napadlo ze by to bolo super na skladovanie caju, plast zabrani vzduchu a vlhkosti a zaroven sa mozem kochat krasou cajovych listkov :) avsak pristup svetla treba obmedzit skladovanim v skrinke :) Celkom fajne na skladovanie vzoriek a mozno aj na 100g tazkeho caju :) a stoji to cca 1,5 eur, nieco ako mala prachovnic :)
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 30. 5. 2013 07:45

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

otazka co ten plast vacsina tychto veci z marketov smrdi po vyrobe, plast si navyse nemusi casom zachovavat vlastnosti, u prachovnice je istota, ze to bude tesnit pokial to nerozmlatis a ked kupis tmavu mozes to mat aj na svetle ;-)
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 11. 6. 2013 20:47

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

K prudkym zmenam teploty: Nevadi ked pocas dna mam caje skladovane pri 25-26°C a pocas noci ked mam otvorene okno pri 22-23°C. Skodi to nejako caju, pretoze prave som cital ze prudke zmeny teplot caju skodia. 5°C rozdiel vadi? alebo je to myslene tak, ze nemam otvarat balkon ked je vonku -5°C ? :D
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 11. 6. 2013 21:52

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

To by vadit nemělo, není to prudká změna teploty, ani nijak zvlášť výrazná. Ona se moc teplota v pokoji ani změnit nemusí. V zimě je to samozřejmě něco jiného a obecně čím stabilnější podmínky, tím lépe.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 1. 7. 2013 19:17

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Ja by som len chcel este upozornit, ze aj ked mate doma caj v tych nepriehladnych ALU sackoch/pytlikoch, aj tak ich treba ulozit do tmy! Pretoze dovnutra presvita svetlo!
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 1. 7. 2013 19:30

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Zdaleka ne tolik, ale jde spíš o to, že když na to svítí sluníčko, tak se vnitřek dost zahřeje. Poslední dobou mám navíc většinu čajů co mají tu alu vrstvu ještě zvenčí potaženou papírem, to je ještě méně průhledné. Všiml jsem si však, že vrstva alu je dosti tenká zejména zespodu pytlíku, čili doporučuji mít čaje buď ve velkém temnu či vertikálně :)
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 1. 7. 2013 19:45

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Ano, ja mam tiez vacsinou potiahnute zvonka papierom. Inac nechapem, ako mozu mat niektore obchody s cajom, caje vystavene na svetle v skle, to znamena ze caj poskodzuje len slnecne svetlo alebo svetlo vseobecne, cize fotony svetla?
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 1. 7. 2013 19:50

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

No, jak to říci, nevím, jakým alu sáčkem disponujete Vy, ale těmi, co mám já neprosvítá rozhodně zcela nic. Testováno v 03:00 uzavřením silného světelného zdroje do alu sáčku minulý rok na postupně 12 kusech. Aby mě zas někdo ihned nechytl za slovo, tak jediný problém, který mé alu sáčky mají, je poškození alu vrstvy v místě časté ohýbání - pak se lze bavit o tom, že třeba v 20 bodech po roce užívání o celkové ploše 3 mm2 prosvítá světlo...považuji za zanedbatelné.

Opět, nevím, jakým alu sáčkem potaženým papírem disponujete Vy, ale ty, co jsem testoval já byly.....šmejd. Levná náhrada na oko dobře vypadající. Před rokem stál základní kvalitní alu sáček 7Kč a tato papírová parodie 3Kč. Mimochodem v případě této papírové pasti na zákazníka se nejedná o alu sáček ale pouze o papírem pokrytý aluminizovaný plast. Celistvou vrstvu hliníku v něm nehledejte... Dejte do něj v noci světelný zdroj a budete se divit, klidně si u toho přečtete knížku, nebo alespoň pár řádek právě přez dno...též ověřeno.

Kdyby měl někdo zájem, mohu poslat na žádost odkaz na to, o jakých sáčcích se bavím já a které jsem testoval. Foto někdy prozradí mnohé... Bohužel na tom, jak jsem onehdy upozorněn, se kterým jsem byl nejvíce nespokojen je vidět název prodejce (omylen jsem zakryl jen jeden a malého jsem si nevšiml), takže pouze v PM.
Naposledy upravil dayofvictory dne 1. 7. 2013 20:10, celkově upraveno 1
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 1. 7. 2013 19:58

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Vyzkouším u těch svých papírových, ale zdály se mi ok. Díky za tip, doufám v nejlepší, leč očekávám nejhorší :)
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 1. 7. 2013 20:08

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Ja mam pod tym papierom klasicku alu vrstvu. One je to normalny alu sacok a na tej alu vrstve je este papier. Vzduchotesne by to malo byt a aj keby to trocha presvitalo tak to dam do skrine a je to :) No nic vdaka, vyskusam i ja ten experimet s baterkou uvnitr, ale az ked mi dojde caj :) Ale nemyslim si, ze mame s jodom ten nekvalitny sacok, respektive nekvalitny by bol vtedy, ak by nebol vzduchotesny, lebo to je najvaznejsi faktor starnutia caju.
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 1. 7. 2013 20:14

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Ano, lze předpokládat, že na trhu bude více druhů, možná až několik desítek. Osobně jsem typ zvnitřku "plast, skutečná alu vrstva, plast, papír" ještě neviděl. Pokud bych na něj narazil, byl bych rýd, protože by zmírnil efekt oněch prasklin v hliníku...bohužel mé testování bylo založeno pouze na sáččích ve kterých mi prodejce poslal čaj, aktivně jsem jiné druhy nevyhledával.

Teď jsem ještě v rychlosti provedl test alu sáčků, které mi před týdnem přišly a po světlu ani památky. Ale nahlodali jste mě, musel jsem to pro uklidnění ihned ověřit :-D

Do těch papíráků jsem se obul tolik proto, protože jsem sám byl zhrozen, když jsem zjistil, co to je doopravdy zač.

Farky, mohl bych poprosit a vyfocení boku a dna toho Vašeho sáčku? Mohla by to být ideální varianta, kterou hledám.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 1. 7. 2013 20:29

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

http://imageshack.us/photo/my-images/689/2a5i.jpg/ je to moj prvy obrazok, tak dufam ze som to zrobil podla navodu spravne a uvidite to :) prepacte za slabu kvalitu - 2mpx mobil :D
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 1. 7. 2013 21:48

Re: Jak nejlépe uchovávat čaj?

Děkuji.

No, nemohu poznat, zda se jedná o ten "šmejd" či nikoliv. Jen jedno je jisté, oproti tomu špatnému, co zná i Joda, je tento lepší, protože jestli správně koukám, tak má papír i zespodu a tedy minimálně v tomto ohledu je kvalitnější než ten, co jsem kritizoval v prvním mém příspěvku. To jsem zas vyplodil větu...
PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz