Vaše nejoblíbenější kniha o čajích?

<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 27. 1. 2008 16:55

Vaše nejoblíbenější kniha o čajích?

U mě asi " Všechny čaje Číny " od Kit Chow a Lone Kramerové
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

hanssd

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 94

Registrován: 8. 1. 2008 09:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 28. 1. 2008 20:46

to neni spatny, ale sou tam spis jenom zelene caje. Moje oblibena je Vse o caji pro cajomily od Karla Valtera.
hanssd
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 28. 1. 2008 20:52

hanssd píše:to neni spatny, ale sou tam spis jenom zelene caje. Moje oblibena je Vse o caji pro cajomily od Karla Valtera.


Kdepak, tam jsou oolongy , červené i černé, bílé.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

anežka

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 14

Registrován: 2. 7. 2009 19:10

Bydliště: Praha

Příspěvek 3. 7. 2009 13:22

Určitě Všechny čaje a Kniha o čaji.

kniha od pana Valtera mi přijde taková.. neobjektivní. viz texty o puerhu a ona opěvovaná muskatelová chuť..
<<

lightek

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 15

Registrován: 17. 7. 2010 13:20

Příspěvek 17. 7. 2010 13:44

a četli ste někdo "vše o čaji pro čajomily" od Karla Valtera ? ... ten chlápek je studovanej biochemik a kromě tý čajomilecký stránky tam podává i odbornější pohled a vysvětlení k čaji a jeho účinným i vonným látkám a přesto tak aby to každý pochopil. Například je tam i jeho příběh hledání pravého muskatelu v DJ a charakteristika muskatelu. Příprava a historie čaje + několik příběhů. Potom rozebrán každý druh čaje na stránku a jeho charakteristika a to fakt detailní i s optimální váhou a přípravou ! + spoustu dalšího, ale mě tato kniha uchvátila a je to skoro jak příručka, opravdu doporučuju :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 17. 7. 2010 14:11

Na jednu stranu ano, ale co tam pan Valter píše o puerech, je z odpustenim jen to že o nich neví naprosto nic :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

lightek

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 15

Registrován: 17. 7. 2010 13:20

Příspěvek 17. 7. 2010 15:17

na druhou stranu valter puery rad moc nema ... pardon on je nesnasi :D ...

puerh je hrozne zvlastni caj a za tou radou zvlastnosti prichazi i zvlastnost kde puerh nema pijaky kteri reknou "ale jo ujde" ... bud ho milujes nebo nesnasis ... ale ja proste puerh osobne nemuzu ani cejtit ... kamarad ho miluje a ty zjevne taky :) ja sem zzase trosku z jinyho testa no :)

ale pravdou je ze valter to tam o puerech opsal buhvi kde :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 17. 7. 2010 15:33

No neni puer jako puer, každy kdo ho pil v čajovnách co za nic nestojí, tak už ho nikdy nechce. K pueru se musi človek dočajovat :-)
Takoý zralý shengv treba Menghai 7532 stary apson 10 let, to se nedá popsat. Nebo krémově ořískové chute tmavych archivních puerů, to je opravdu jen pro fajmšmekry. Hodne přátel ke mě zajde na čaj a reknou, hlavne ne puer ( zkusenost z čajoven ) udelam jim co chteji a sobe puer, dám jim ochutnat a jeste se mi nestalo že by jim nechutnal. Naopak chodí pak jen na puer. :-)
Ano pan Valter nemel radeji o pueru nic psat když o nem nic neví, tím svou knihu velmi degradoval... a má tam mnoho veci co jsou nepřesne nebo primo **** i o ostatních čajích. Nicmene je to vyborná kniha co může v mnoha ohledech byt velmi užitečná a tímto mu i dekuji :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 17. 7. 2010 19:55

Tak se po nemoci vracím zase zpátky k čaji a PC :-) a nestačím to tady pročítat. Což těší!! ;-)
Ke knize pana Valtera, kterou mám velmi rád (ostatně dost ovlivnila můj přístup k čaji), bych dodal jednu, dle mého názoru, podstatnou drobnost.
Je třeba při posuzování vzít v úvahu, kdy byla kniha napsána a kdy vyšla. To co se jí dost často vyčítá, totiž neúplnost informací o něterých čajích a případně informace nesprávné, je prostě fakt. Nicméně, tvrdím, že v době vzniku takové informace prostě nebyly, nebo nebyly v žádoucím rozsahu k dispozici! A to, co při dotazu na netu každý vygooglí za pár sekund, prostě na síti tehdy nebylo. Tak trochu jako vyčítat Mathiolliho herbáři neúplně přesné ilustrace.
Sám jsem se ještě před několika málo lety setkal za svého působení v Číně s rozpačitým pokrčením ramen při dotazu na Sheng PuErh. Oni prostě nevěděli na co se ptám! Znali jen tmavý PuErh.
Schválně zapátrejte v paměti. Kdy jste pili PuErh poprvé, kdy poprvé jste slyšeli o Shengu a kdy jste měli v ruce poprvé kvalitní, zelený koláč ? Tipnu si, že víc než pět let to nebude!
Kniha je svým formátem a zpracováním unikátní. Není to líbivá sbírka barevných fotek, bez obsažných informací, jakých je na pultech víc. Takovou totiž napsat a hlavně nafotit není až takový zázrak. A nemusíte se čaje ani napít.
Co mě vadí na knize pana Valtera víc, je skutečnost, že ještě nedostala mladší sestřičku! :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 17. 7. 2010 20:19

Stane, já to beru tak, že když o nečem nemám ani páru, tak o tom nepisu a už vubec to nehodnotím. :-) Kdy vysla kniha, bylo již hodne materialů o čajích, míchat kultury do sebe jak v automatické pračce pak do toho pridat neco svého, se mi proste nelíbí. Ta kniha mela jiste prinos, ale zase mela i negativní stránky. Nečemu pomohla, ale také hodne toho pomluvila a znepřesnila. :-) Na tuhle knihu lze na netu najít tolik názorů že to je nošení dříví do lesa. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 17. 7. 2010 20:50

:-)
No, a to je prostě to, v čem se neshodneme. Já si myslím, že v knize jsou informace, které byly tehdy k dispozici.
Tomu míchání kultur, které popisuješ moc nerozumím a rád bych věděl, co ta knížka pomluvila a co znepřesnila. A ber to, prosím, jako konstruktivní diskusi v dobrém. :-)
Jo, asi na ni bude na netu dost názorů. A opakovat je, bude asi nošením dříví do lesa. To máš pravdu.
Otázkou pro mě je, kolik z těch co ji kritizují, věděli víc než co v ní je, v době kdy vyšla.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 17. 7. 2010 20:59

Jasně je to diskusní forum, neberu to osobne.
Treba o puerech, jsou tam nesmysly. Míchani kultur, to at si každy prebere sám, ale obrazky a popisy jsou smíchané, a je tam hodne odobních zkusenosti, vnucováno jako tradice. Pan Valter mel rad urcité čaje a tak je jaksi popsal jinak, proste to neni objektivni kniha. V té době ani v teto by se nemelo tvrdit neco co neni pravda nebo si vymýšlet když o tom nic nevím. Já taky neradim jak delat japonsky čajový obrad, jelikož s nim nemam zkusenosti, ale nedovolil bych si napsat že to je stary hloupy zvyk... atp.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 17. 7. 2010 21:14

Upřímně řečeno, mě osobně ten popis PuErhu dost pobavil a přestože mám tyhle čaje velmi rád (mám období, kdy nepiji prakticky nic jiného), nijak mě to neuráží. Které čaje tam byli popsány jinak? A kde tvrdí pan Valter něco co není pravda?
....a že by někde psal, o něčem, že je to starý hloupý zvyk??
Ale vážně. Díky téhle knize (a pochopitelně i jinému studiu) jsem odjížděl do Číny vybaven mnoha informacemi. které mi dost pomohly. A proto jsem se na řadu situací díval očima poučeného laika. a jsem za to vděčný.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 17. 7. 2010 21:25

No jak si sám rekl pobavilo Te to, mě taky :-)
Zvlast zminka o nejstaršich čajích jako je Liu An a Sheng Puer. :-)
Ano, kniha je prinosná na určité rovině. Ale o nejakych čajich a hlavne puerech jsou tam bludy ( lži ). Pokud o tom nic nevím, tak o tom nepíši, ne? :-) Ale to už jsme trochu více off topic.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

lightek

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 15

Registrován: 17. 7. 2010 13:20

Příspěvek 17. 7. 2010 22:19

no kazdopadne je pravda to ze v dobe kdy tato kniha vysla byly informace o caji velmi nepresne a v ty dobe ne tak lehce dosazitelne ... hlavne jde o to ze mam pocit ze cajomilu docela pribylo :)

u toho pueru ... prijde mi to jako kdyz mi rikal strejda ze mladej kluk si koupi jako motorku sportovni lehnu R1 nejlepe kdezto chlapek kterymu je 45 a uz dlouho jezdi si koupi nalestenyho chopera a ktomu se prej clovek proste musi projezdit ... ja sem puerh pil asi tak 6x protoze ho vsichni hrozne chvalili a basnili o nem a ja proste myslel ze piju spatnej caj, typ, spatne hro pripravuju ... proto sem ho 6x vyplivnul a proto sem ho 6x zkusil znova a ted uz vim ze to neni pripravou, ani spatnym typem pueru je to proste tim typem caje, nesnasim ho a nesnasim tam prave ten zemitej ton vune a chuti kterym je puer charakteristickej :)

ale je pravda ze znam dost lidi ktery sou puerem nadseny a uzivaj si ho :)

ja se naopak vyzivam v taiwanskych oolong cajickach to je proste moje :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 17. 7. 2010 22:32

Trochu si dovolim nesouhlasit, jednak z duvodu že jsem motorkář, a to co pises je nesmysl. K chopperu se nikdo nikdy neprojezdí, znám kluky co naopak do 30ti jezdili na chopperech a Harleyich a pak si koupili sportovní motorku...
A hlavně, zemitá vubne a chut je typická pro levné a nekvalitni sorty. Shu puer takto nechutná :-)
A co sheng? To je to co dela puer puerem, shu tmavy je celkem mlady čaj :-)
V dobe kdy vyšla tato kniha jiz byl dostatek informací, na to bych se nevymlouval... ale nechme toho, v urcitych ohledech je tato kniha prinostná, jen me mrzi že neni objektivní a nejake čaje rozpitvavá a o jinych nemluvi vubec ba dokonce velmi nepresne. A pokud mám nepřesné informace, tak to priznám nebo si nevymýšlím, ne?
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 17. 7. 2010 23:30

:D Máš pravdu! Takto PuErh nechutná.
Jen se pořád nemohu zbavit té původní otázky.
"Kdy vyšla ta kniha a kdy jsme kdo ochutnali pravý PuErh?"
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 18. 7. 2010 00:12

Já rozhodně dříve než jsem ji četl, proto mě to tak podivilo. Ale to stejně nic neřeší, to že je na našem trhu neco nedostupné neznamená že si o tom neco vymyslím ne? Zkratka a dobre, nekomu se ta kniha líbí ( až na nejake drobnosti, ohledne toho že tam nejsou treba zmineny prave puery, sheng vubec a Liu An, Tibetský čaj ktere jsou základnim kamanem všech čajů ) se mi ta kniha libí. :-) At si z této knihy vezme každy co potrebuje. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.

Zpět na Pomůcky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz