Jak měříte teplotu vody

<<

Pyroh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 195

Registrován: 1. 4. 2011 19:46

Příspěvek 1. 4. 2011 20:20

Re: Jak měříte teplotu vody

Beru to vcelku od oka, podle zvuku konvičky (před varem se mi začne víčko konvičky tak mlít a zvonit), páry jdoucí z hubičky a případně podle velikosti bublinek.

Když vařím vodu v rychlovarce, tak od oka (nebo spíš od hodinek) - prostě to nechám zchladnout, a když mám dojem, že to je ok, sleju do termosky. A když se ukáže, že to je moc, tak než liju vodu do konvičky, naliju ji do slévátka a z toho do konvičky - celkem se tak voda ochladí.
<<

dalimil

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 4

Registrován: 28. 3. 2011 11:23

Příspěvek 3. 4. 2011 10:40

Re: Jak měříte teplotu vody

Povětšinou od oka. Občas když si chci zařádit tak ředím vařící vodu s čerstvou.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 3. 4. 2011 13:07

Re: Jak měříte teplotu vody

Mám na to konvici. Lze na ní zvolit teplota.
Teploměrem měřím jen když chci regulérní definované podmínky pro nějaký, řekněme, výzkum.
Na cestách to ohaduji. U ohně, v horách, někde daleko od "civilizace" to ještě nikdy nezklamalo. :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 3. 4. 2011 13:09

Re: Jak měříte teplotu vody

Pravda odhad je nakonec nejlepsi, ale pokud človek chce dodrzet urcité regule nebo neco zkoumám tak merim teplomerem :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 3. 4. 2011 14:44

Re: Jak měříte teplotu vody

Začal jsem měřit dalším způsobem - časem. Změřil jsem si určité stupně teploty/doby/množství a nařizuji si alarm (na pc, 2 kliknutí), když měřím jen teploměrem, tak na to vždycky zapomenu a zjistím až po vypnutí konvice :) Při doohřívání vody to už beru odhadem.
<<

Parfeman

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 43

Registrován: 21. 1. 2011 13:35

Příspěvek 6. 7. 2011 14:51

Re: Jak měříte teplotu vody

Jako začátečník si ještě netroufnu teplotu odhadnout, tím spíž, že na přípravu horké vody používám průtokovou rychlovarnou konvisi. K měření používám mluvící teploměr s dvěma čidly, kdy jedno slouží k měření tělesné teploty a druhé je externí, odnímatelné. Měří na desetiny stupně a jelikož se jím měří tělesná teplota tak předpokládám, že přesnost měření se nebude příliš lišit od skutečné teploty. Teplota voda se ustálý po několika vteřinách, ve výsledku mi tenhle způsob měření vyhovuje, ono mi stejně nic jiného nezzbývá :-)
<<

sramik

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 14

Registrován: 1. 5. 2011 17:48

Bydliště: České Budějovice

Příspěvek 19. 8. 2011 16:57

Re:

IkE Blaster píše:Prostě že nevím, jestli když teploměr ukazuje 95°C, jestli opravdu těch 95°C má :-) Že když na teploměru je 95°C, tak voda vaří jako blázen. Takže nechávám na teploměru 90°C a ohradem to bude k těm 95°C. Doufám.

Stejně, jak píšu, zkouším si to jen abych pak měl přesněji odměřenou vodu v kotlíku, ve varné konvici to odhadnu.


Když vaří voda v rychlovarné konvici, tak má 95 °C, nikdy víc, ked se vaří v konvici na sporáku, tak se musí vařit déle, aby měla 100 °C.

Jinak k tématu na měření teploty vody používám teploměr, který jsem koupil v železářství za 85 kaček, je sice původně na měření masa při pečení v troubě, ale teplotu změří do 120 °C.
<<

Gwynnbleid

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 403

Registrován: 29. 7. 2009 15:00

Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek 20. 8. 2011 19:32

Re: Jak měříte teplotu vody

Tak tak, ohriat vodu na 100 stupnov je v nasich koncinach tazke :-) a zalezi ci je leto, ci zima, ake je pocasie atd... voda vrie pri roznych podmienkach pri roznej teplote
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 21. 8. 2011 15:10

Re: Jak měříte teplotu vody

Teploměr pokud je k dispozici, takový ten kulinářský, tyčka a na konci ciferník.
<<

desttro

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 13

Registrován: 29. 1. 2012 23:58

Příspěvek 30. 1. 2012 00:11

Re: Jak měříte teplotu vody

Voda se vaří okem, záleží jestli jsou to očka, boule, bublinky či pěna. Taková je čajová stupnice :D Ale taky jsem tak trochu alchymista, používám rtutový teploměr (tet mi všichni vynadají, že jsem sebevrah). Časem jsem si zvykl na test prste, bilý čaj = nepálí, zelený = prst červený, černý = to pálí! Z mého alchymistického pohledu stačí 2 dc na 5 dc vařicí a dá se to použít. Některé čaje se mění s teplotou a to znich dělá zázraky (japonci).

"Pití čaje učí vařiti vodu."
<<

Assam

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 334

Registrován: 4. 9. 2009 16:52

Bydliště: až tam...

Příspěvek 30. 1. 2012 11:20

Re: Jak měříte teplotu vody

jo. malíček do vody, chytro von ... ochladiť na uchu a nejak to už viem či je voda dobrá.
Čaj zo mňa uvolňuje nápady, ktoré driemu v hlbinách mojej duše.
.Lev Nikolajevič Tolstoj
http://kolemdouci.tumblr.com/ čo noc či deň či Slnko či tma dala ..
<<

schutzivan

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 38

Registrován: 14. 3. 2011 02:39

Bydliště: Brázdim P-Východ

Příspěvek 5. 3. 2012 20:51

Re: Jak měříte teplotu vody

Ahoj,
Jelikož už jsem rozbil dva čajové teploměry, rozhodl jsem se odhadovat a daří se. Stalo se mi jen jednou, že jsem musel vylít dračí studnu, protože jsem jí zali moc horkou vodou (byl to hnus :-P ). Samozřejmě jsem si nádával, ale na podruhé už jsem to dal a teď je čaj vynikající.
Mysl, síla, odpočinek ==== ČAJ
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 5. 3. 2012 21:16

Re: Jak měříte teplotu vody

:-) Tyhle omyly jsou jistě velmi nepříjemné, ale dějí se asi nám všem. K mým lepším kouskům patří "zapomenutá" TGY. Louhovala se tenkrát asi půl hodiny. Archivní Mao Cha zalitý roztokem kyseliny citronové, původně určeným k vyčištění konvice.........no, a omyly s teplotou.........to už ani neeviduju!
Inu, jsem už starší člověk mnoha zájmů a povětšinou dělám několik věcí najednou, na což můj pánský a tudíž jednokanálový mozek nestačí! :-)
Pro experimenty, kde potřebuji přesně definovatelné podmínky teploměr používám. Mám dva čajové (což znamená, že jsem je koupil pod značkou Ronnenfeld) a jeden laboratorní. A ten bych doporučil. Jednak má dostatečně jemnou stunici a také má na rozdíl od všech možných jiných trendy čajových doplňků, kalibraci a cejch státní zkušebny. Koupil jsem ho v drogerii, kde vedou i zboží pro výbavu chemické laboratoře. Počítám, že bude v každém větším městě a za prozkoumání tam stojí nejen teploměry. ;-)
<<

aaaa

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 70

Registrován: 19. 1. 2013 16:05

Bydliště: Prešov

Příspěvek 19. 2. 2013 00:58

Re: Jak měříte teplotu vody

ja zohrajem vodu vo varnej konvici -> nahrejem nadobi samozrejme a v konvici necham presne 0,5l a otvorim na nej poklop, aby voda rychlejsie chladla a cakam... 7, 8, 9, 10 minut... a tak zalievam. Kazdy caj si musim vyskusat tymto minutovym postupom aby som zistil ze aka teplota je prenho vhodna, kedze nemam teplomer :( ale moj tip je ze cca 10 minutu moze mat cca 60°C... ale nie som si isty, ako meriate vy teplotu v rychlovarnych konviciach, ktore nemaju moznost zohriatia vody na urcitu teplotu?
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 19. 2. 2013 08:21

Re: Jak měříte teplotu vody

No já to přeliji z nádoby kde jsem vodu vařil do termosky se skleněným vnitřkem a z ní to pak nalévám do sléváčku či čajové misky o stejném objemu jako gaiwan či konvička. A holt si pamatuji jak dlouho čekat, či někdy odhaduji pomocí toho že se dotknu prstem boku. Pro naučení se tohohle jsem použil kuchyňský teploměr co se například i píchá do masa. Což znamená že jsem si musel zvyknout na to že horká voda prostě pálí :-)
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 19. 2. 2013 08:52

Re: Jak měříte teplotu vody

Používám konvici, která ohřívá vodu na předem zvolenou teplotu, takže ji měřit nepotřebuji. Ale za pár okamžiků každý dokáže teplotu dobře odhadovat.
<<

koalic

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 82

Registrován: 19. 6. 2012 15:37

Příspěvek 20. 2. 2013 20:19

Re: Jak měříte teplotu vody

Já už jsem si zvykl na přelití vroucí vody do termosky, z termosky do slíváčku (pokud je to nutný) a pak už jen čekat a "zkoušet" vodu prstem. Možná trošku barbarsky, ale už jsem na to zvyklý a ty teploty se pak dají celkem odhadnout (90 - téměř vroucí, 80 - prst se tam nedá vydržet, 70 dá se vydržet tak 2 vteřiny, 60 pálí až tak po 10 vteřinách, 60 - nepálí vůbec).
Ty teploměry se mi moc neosvědčily a navíc mě to k čaji ani moc nesedí.. Ale každý ať si najde to své :-)
<<

epidot

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1780

Registrován: 20. 2. 2013 20:10

Bydliště: Šumperk

Příspěvek 20. 2. 2013 20:47

Re: Jak měříte teplotu vody

starý komunistický laboratorní rtuťový teploměr (cejchovaný dle čsn.. -10 až +110st). vařící vodu ukazoval těsně pod 100... a těch pár metrů nadmořské výšky, že :D
Jen nesmí upadnout a to ani z pár centimetrů.
<<

aaaa

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 70

Registrován: 19. 1. 2013 16:05

Bydliště: Prešov

Příspěvek 19. 3. 2013 17:06

Re: Jak měříte teplotu vody

Precital som si celu tuto temu na foru a mam velmi vela otazok :D, prosim majte so mnou trpezlivost, len si spomente ako ste vy zacinali cajovat... :D
Otazka c. 1 - chcem si kupit termosku, ale momentalne riesim velkost, aka sa najviac hodi na 150 ml gaiwan ??? 0,5, 0,75 alebo 1 liter??? ja si myslim ze asi 0,75 je akurat vsak? nasiel som tuto http://www.hej.sk/termoska-coleman-0-75 ... eli-530-g/ ale zda sa mi prilis draha...
Otazka c. 2 - ked cajujete naraz a nerobite velmi dlhe prestavky medzi nalevmi, tak to robite tak ze napr. dracia studna: nalejete vodu o teplote cca 70°C do termosky a z termosky zalievate caj v gaiwane, konvicke... ? 1. nalev, 2. nalev atd? respektive do zlievatka a tak do gaiwanu...
Otazka c. 3 - mam len rychlovarnu konvicu na ktorej sa neda nastavit teplota, da sa len vypnut a zapnut, takze ja ochladzujem caj tak ze necham 0,5l vody v konvici a cakam 5 - 10 min: odhad... cize voda vzdy prejde varom, pouzivam vodu z vodovodu, mame tu vodu zo Stariny, ktora je jedna z najcistejsich vod na Slovensku, ale je tvrda (na spodnej hranici, cize skoro stredna), chcem sa opytat ze medzi prevarenou a neprevarenou vodou je naozej az taky velky rozdiel ??? alebo len minimalny? budu v oboch pripadoch tie caje pitelne? pretoze ja prevaram vzdy... ale vyskusam aj par experimentov ako vypnut konvicu ked sa zacnu tvorit bublinky... ale neviem ci by to potom chutilo, kedze ta vody z vodovodu je chlorovana... mozno z potoka zo slansky vrchov by sa dala aj neprevarena pit...
Otazka c. 4 - je vhodna voda na cajovanie aj voda z mineralneho pramena? napr. u nas je to salvator... da sa kupit aj balena, ale to uz je taka, mrtva...
Otazka c. 5 - ked si chcem zaexperimentovat, tak ktore balene vody su najlepsie??? mam sa zameriavat na obsah rozpustenych latok vo vode, ktory je napisany na obale?
Otazka c. 6 - velkost bibliniek v kanvici = aka teplota vody?
Otazka c. 7 - takze nerez ovplyvnuje len chut caju??? neovplyvnuje aj chut vody, ked je napr. vriaca v nerezovaj termoska?
velmi, velmi, velmi pekne dakujem za trpezlivost a odpoved :)
<<

Pyroh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 195

Registrován: 1. 4. 2011 19:46

Příspěvek 19. 3. 2013 17:40

Re: Jak měříte teplotu vody

aaaa:
1) 0.75 je ok, ale já používám litrovou a většinou ji použiju celou (záleží na tom, co dělám za čaj).
2) Ano.
3) Mezi převařenou a nepřevařenou je rozdíl závislý na vodě samotné... pokud máš dobrou vodu, tak to až takový rozdíl být nemusí. Ale bude nejlepší to vyzkoušet. Jinak trochu tvrdší voda vůbec není na škodu, když to není moc, tak to některým chutím pomůže. Moc měkká voda se hodí na čaj jen vzácně, řekl bych.
4) Voda z pramene - zase bohužel závisí na tom prameni, vyzkoušej a uvidíš.
5) To netuším...
6) Napíšu večer, pokud se sem dostanu.
7) Určitě ovlivňuje chuť čaje daleko víc než vody. Styl používání termosky ve stylu 2) by neměl výslednou kvalitu vody výrazněji negativně ovlivnit.
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 20. 3. 2013 10:55

Re: Jak měříte teplotu vody

len doplnim pyroha:
4 a 5) netusim, co sa balenych vod tyka (podla mna bude minimalne bez kyslika ale mozem sa mylit) ale urcite odskusaj pramenitu vodu, ak mas v blizskosti obydlia nejaky pramen, vodu skladuj v chlade a temne tak max 2 tyzdne, horske pramene su silno odporucane uz od davnych casov :-)
6) male bublinky na dne a silne hucanie v konvicy je u mna cca 60st, ak su male bublinky aj vysie a hucanie troska uticha je to do 80st, tesne pred varom ti hlucanie utichne to je cca 90 mozno skor 95 a za chvilku mas hned var, ktory uz rozpoznas :-)
7) kov a caj, je na dlhu diskusiu, niekto tvrdi, ze kovu sa vyhybat uplne, rozhodne je fakt, ze kov ti moze zlepsit aj zhorsit vodu/caj, idealne miesto kde ho umiestnit je pri ohreve vody a zvykne sa odporucat pouzivat striebre alebo zelezo (mozem ti preposlat 2 zaujimave clanky nato ale su eng), nerez je relativne inertna (neutralna) mozes skusit experimentovat aj s varnych sklom a kov pri priprave a podovani vylucit uplne (tiez moznost)
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

aaaa

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 70

Registrován: 19. 1. 2013 16:05

Bydliště: Prešov

Příspěvek 20. 3. 2013 21:11

Re: Jak měříte teplotu vody

a este otazka... :D ludia ktory mate rychlovarne konvice bez nastavenia teploty, ako riesite teplotu vody??? mate omerane presne mnoztvo vody za kolko minut ochladne? odhad? nalejete do zlievatka a chladite tam (odstopovane s hodinkami na mnozstve) ?? alebo len zasa odhad? alebo mate nejake ine sposoby...?
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 20. 3. 2013 21:28

Re: Jak měříte teplotu vody

Když nemám k dispozici konvici, která ohřívá na zvolenou teplotu, odhaduji ji. Resp. pro běžnou přípravu k pití teplotu odhaduji. Pro experimenty používám teploměry.
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 21. 3. 2013 11:03

Re: Jak měříte teplotu vody

svoju konvicu uz proste poznam teplotu odhadujem podla hucania, no mam aj teplomer, vodu nenechavam prejst varom a konvicu som vypinal skor (voda u nas je super, skoda zbytocne prevarovat), takze som sa to proste takto naucil :-)
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

aaaa

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 70

Registrován: 19. 1. 2013 16:05

Bydliště: Prešov

Příspěvek 22. 3. 2013 00:09

Re: Jak měříte teplotu vody

zaujimavost: Teplota varu vody závisí od tlaku vzduchu a tlak vzduchu závisí od nadmorskej výšky. V nadmorskej výške 285 m voda vrie približne pri 99 oC a každých 285 m sa bod varu vody zmenší o 1 oC.
PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz