Kamínka na vodu - kde koupit

<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 28. 3. 2013 11:05

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

2 lesasyn: Konečně můj človek :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 28. 3. 2013 12:48

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Hm.
Asi došlo k informačnímu šumu - všechny mé posty reagují na Vaší větu o "vlnové délce". I v dalším příspěvku jste jmenoval reálné faktory (kvalita litiny, kvalita vody apod.). Jakožto člověku, který absolvoval pár semestrů Vybraných kapitol z aplikované biofyziky, jsem si pod pojmem vlnová délka, představil její fyzikální definici a z toho plynoucí neschopnost ovlivnit kvalitu vody jinak než rychlostí ohřevu (jak píše i Jamo). Všechny další posty proto reagovaly na fyzikální podstatu věci.

Jestli jste onou vlnovou délkou myslel Qi vody, její životní energii nebo jak to nazvat, tak to jste ale doteď nezmínil, to uvedl prvně až Lesasyn. Schválně jsem tuto proměnou nediskutoval. Přiznám se, že jsem k ní spíše skeptický, ale akceptuji, že někdo může tuto "energii" lépe vnímat, používat, využívat, nalézat. Ó této problematice nediskutuji, neb se mi kolikrát stalo, když mi bylo toto vysvětlováno, že když jsem se zeptal: A co taková životní síla stromu, který rostl uprostřed sídliště u výpadovky z Prahy - jeho životní síla by měla být mnohem slabší, čí spíše negativní - potom by i ona energie vyzařována z uhlíku byla hodně nekonstantní v závislosti na původu dřeva - bohužel mi lidi, co mi to vysvětlovali nikdy na toto neodpověděli, jen pořád jeli tu svou, že takto to nemohu brát a že energie je jen pozitivní a vždy si najde svoji cestu (ovšem tito lidé nepili čaj, byli to takoví ti ezo). Pokud mi toto někdo vysvětlí, bylo by vhodné založit speciální téma. Zde bych nejraději diskutoval dále pouze o fyzikálních věcech ohledně ohřevu vody.

A znovu píši, že o tomto já vůbec nechtěl diskutovat, v reakci na "vlnouvou délku" jsem jel čistě po fyzikálních a jiných měřitelných veličinách a myslím, že tak to pochopil i Jamo.

Jinak poprvé za 27 let mi někdo řekl, že jsem materialista. Musím se poptat v okolí, zda mě práce snad nezměnila. Každopádně jsem spíše člověk, kterému se lépe akceptují nové informace, když chápe podstatu těchto informací.
Za cca třičtvrtě roku jsem zkoušel ohřev tetsubiny na sporáku rychle a pomalu, na lihu, na dřevěném uhlí (ovšem ne kamínka, jen kovový rošt). Pak i kombinace - 1. var sporák, příhřev na lihu. 1. var uhlí, příhřev na lihu, 1. var na sporáku dodělání na uhlíkách (ovšem toto pouze 3 krát v létě) a jediný rozdíl, který jsem zazanmenal byl v rychlosti ohřevu - voda vřící do deseti minut nic moc, od 15 minut se to zlepšuje a optimum jsem pro sebe našel kolem té půl hodiny. Poté jsem zjistil, že když takto pomalu ohřeju na sporáku, tak nezazanmenávám rozdíl v chuti oproti jinému ohřevu. I fyzikálně tam není vysvětlitelný rozdíl, nebo ho snad jen nevidím. Může to být tím, že jsem vůči "životní energii" netečný, imunní, skeptický, neschopný jí cítit ale znovu opakuji, o tomto jsem nechtěl diskutovat. Zajímaly mě pouze reálné veličiny, které mohu při ohřevu ovlivnit a tam mi ta "vlnová délka" přišla jako hloupost no...

Jinak jsem Dzine moc nepochopil tuto větu : A líbí se mi že čaj nijak neošidíš, tím že by jsi dal kus tetsubinu na sporák. Vždyť já když nemám čas, tak tam tetsubinu dávám právě dost často...

Asi jsem to zase já, ale dále mám problém s vyjádřením, že voda je živá. Ale pravděpodobně jste to myslel opět z pohledu její "životní energie" než klasické vědy a pak je to v pořádku. Myslí, že doteď jsem každý pod pojmem vlnová délka hovořili o něčem jiném a to vysvětluje spoustu nesrovnalostí.
LL
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 28. 3. 2013 13:28

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

vysvetlenie cez Qi je kolko krat podobne vysvetleniu modernemu a v niektorych disciplinach je to takmer na nerozoznanie (samozrejme nieco sa na veliciny prevadza tazko alebo to zatial niesme schopny, tak povediac prelozit), nemam rad ked je niekto za kazdu cenu "ezo" aj ked sa to da vysvetlit pre nasinca jednoducho, cinania mali dlhe tisicrocia a pozorovanie roznych vlyvov v prirode (pozorovanie je zakladna vedecka metoda) niet sa preto comu divit, ze dosli k rovnakym zamerom na zaklade inej terminologie
btw Qi nieje pokial viem ani pozitivna ani negativna, ide skor o rovnovahu, osobne by som povedal, ze tebou spomenuty strom vobec nemusi mat slabu Qi a urcite nie v tvojom pominani negativnu, taky strom by proste zahynul podobne ako keby nemal ziviny alebo mal inac porusenu homeostazu (rovnovaha organizmu) (dalsii pripad Qi a veda sa daju zklbit)
btw2 velmi casto si ludia milia Qi caju z jeho kofeinovym ucinkom (hlavne pri certvych zelenych a sheng pu erh, casto spominana vynimka z nizkym kofeinom a silnym Qi Da Hong Pao)
btw3 este k vlnovej dlzke spomenul som aj predavanie energie (fyzikalne) to je tiez od vlnovej dlzky zavysle, je dobre si uvedomit, ze sa to nejedna len ohrevu (uvediem extremny priklad infra a UV, infra ohreje ale inac nespravy povedzme nic UV neohreje respektive slabo ale mozu vznikat volne radikaly atd)
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 28. 3. 2013 13:47

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Souhlasím s Jamem a jeho pojetím vlivu vlnové délky na ohřev. Co však podle mého má na pohyb molekul ohřívané vody zcela kruciální vliv, to není až tak zdroj takový, spíše síla a monotonie vyzařování, jak psal Dzin. U plotýnky, rychlovarky a dalších "mrtvých" věcí je vyzařování víceméně konstantní (erte s rezervou, striktně vzato konstatní není) a velmi prudké. Zatímco u uhlíků atd .. se vlnová délka bude velmi měnit. Je to dáno různým přístupem kyslíku k různým uhlíkům, ale i nerovnoměrným materiálem ze kterého je uhlík stvořen a dalšími faktory. Dále si myslím že vzhledem k velikosti molekul vody a molekul vzduchu či některých spalin, myslím že je možné aby pórovitou nádobou jisté plyny do vody pronikly a tím jí ovlivnily a zároveň aby voda neprosákla. Navíc, ta voda může prosakovat, akorát to nad uhlíky nepoznáme, jelikož se ihned odpaří. Prosakování vody by chtělo zjistit za studena. K problematice Qi se vyjadřovat nebudu, rozhodně nejsem dost zkušený, ale jisté energie jsem již zpozoroval také. Je otázkou co to vlastně je.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 28. 3. 2013 14:04

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

2 daveofvictory: Tím materialistou nemyslím nadávku, to bylo jako přímo na Tvou otázku ohledne vlnové délky. Myslím že čaje jak je pijeme zde na foru nejsme nikdo materialista. Já se vyjadroval k tomu že nejsem fyzika a vlnou délku tepla zmínil kamarád.
Joda pochopil jak jsem to myslel, je težké to vysvetlit, prijde mi že se v tom dost patláš a chceš reálné pojmenování pro neco co až tak hmatatelné neni. Mnohdy ochutnávám čaj a má chut takovou... no .... proste ji nemumim popsat. Jako když jíš ovoce ktere jsi nikdy nejedl a nevíš jeho jméno.
Já dělám pokusy s čajem typu, chutná nechutná, zvyráznuje atd...
ty po me chces pokus vysvetlit, pokud možno vedecky, proč ta chut je taková nebo maková. Nevím a ani mě to až tak nezajímá. Proto jsem došel až k pokusům na otvereném ohni, tetsubinech, bofurách a tím strhnul skupinu lidí kteří v tomto pokračují. Ale abych vysvetloval jak která molekula kam naráží, to neumím. Promiň. Vím jen že když ohrejes tu samou vodu v tom samém tetsubinu na sporáku, nedosáhne stejny vysledek. PRo me odstačující. Ty chces vedet proč. Což teda k nicemu neni ohledne kvality vody, ale chces to pochopit z materialniho hlediska co se deje... snažil jsem se shrnout faktory jako nestastna vlnová delka, intenzita žarů, uhlíků, lineárnost či nelinárnost ohrevu, ruzné vlivy elektromagnetických polí atd...
Opravdu me ted napada jen klišé co je staré jako lidstvo samo že " spiritualitu nevysvetlis vedou a vedu spiritualitou " at je to tak ci onak, hledejme radeji ten nejvhodnejsi způsob ohrevu, nejvhodnejsi uhliky, nádoby a vodu. Než se zabívat čí molekula kam naráží :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 28. 3. 2013 15:25

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Konečně jsme se někam posunuli. Díky Jodo! Minimálně jste mě dokopnul na půl cesty k odpovědi, kterou hledám. Zůstaňme pouze u fyziky, i přestože Dzin tím pojmem myslel něco jiného než já, tak mě stále odpověď zajímá.

Mohl by jste myšlenku rozvést? Mám plotnu, která nemusí ohřívat jen prudce ale i pomalu. Každopádně má téměř konstatntní tepelný výkon a téměř konstatní vlnovou délku tepelného záření. Mám pak uhlíky, jejichž tepelný výkon je v čase proměnlivý a jejichž rozsah vlnových délek je spíše chaotický.

Ohřívám takto vodu. Tepelné záření proniká do konve a do vody a ohřívá ji.

Nevěděl by jste prosím, zda toto záření může zanechat ve vodě nějakou trvalejší stopu, která může mít vliv na chuť? Nedávno tu Lesasyn pěkně popsal jiný efekt - z tetsubiny se uvolní železité ionty, které změní prostorové uspořádání polárních molekul vody a takováto voda je považována za chutnější. To je naprosto dostačující, takováto odpověď by i v případě vlnové délky stačila ale nedostávám jí, dostal jsem spoustu odpovědí ale jen ne na to, co jsem se ptal.

Přicházejí v úvahu tři odpovědi:
1) nevím, 2) ne, průchud tep. záření nezanechá ..., 3 ) ano, průchod tep. záření změní ... .
Prosím, kdyby jste tedy věděl, napište - hledám nějakou změnu trvalejšího typu železitých iontů výše, ne pouze "rozcirkulování" vody. Podle mě se tam nic takového neděje, ale je velmi snadné se mýlit. Rád budu ale vyveden z omylu. Oprovdu mi jde celou dobu jen o jednu takovouto stručnou odpověď.

Jinak Dzine já ti věřím, že máš takovéto výsledky a beru je na vědomí. Možná je to sobecké a krátkozraké ale přesto přece jen o trochu více beru moje vlastní výsledky, a pokudže rozdíl v ohřátí vody na plotně nebo na uhlíkách neregistruji, pak je pro mě zbytečné se zabývat druhy nebo velikostí uhlíků. Možná jsem ale jen divný, však co člověk to individuum :-)
LL
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 28. 3. 2013 15:39

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Já myslím že jsme s jodou mysleli uplně to samé. Jestli Ti jde jen a pouze o chut vody, tak jak jsem říkal ovlivnuje to velké množství a to proměnlivých faktorů. Já hledám stejně jako ty to, aby mi čaj co nejvíce chutnal. Upřednostuji tradiční způsoby, jelikož jsem zjistil že nemají konkurenci :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 28. 3. 2013 15:44

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

este ma napada, ze kazdy tepelny ziaric ma vlasne cele spektrum u elektrickych spotrebicov bude spektrum pravdepodobne konstantne u dreva a uhlia sa bude menit podla primesi a casu, to moze byt ta hladana tepelna stopa, ktora spravi rozdiel, ktory day oznacuje za stopu tepelneho ziarenia vo vode

dalsi napad kazdy zdroj by teoreticky mohol rozkmitat molekuly (vody, nadoby, okoliteho vzduchu) inac

kazdopadne voda sa prechodom tepelneho ziarenia ohrieva, co je zmena aj na molekularnej urocni vodikove mostiky su volnejsie(slabe vazby medzi molekulami vody, teda pre tento pripad), pretoze molekuly viace kmitaju
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

Inhereth66

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 179

Registrován: 22. 3. 2009 17:10

Bydliště: Trnava

Příspěvek 28. 3. 2013 22:08

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

No ja som trochu z brandze tak skusim povedat ako to vidim, ale zaklady boli podla mna povedane spravne. Rozoberiem cisto elmag stranku veci takze v dalsom sa nevyjadrujem k nicomu so suvisi so spalinami zo zdroja. Kazdy zdroj si potom mozeme charakterizovat jeho spektrom teda rozlozenim vlnovych dlzok a aj ich intenzitou. Pri plynovom sporaku si mozeme velmi dobre predstavit zdroj ako konstantny v case, pri elektrickej plotnicke tiez ak zanedbame jej rozohrievanie. Pri uhlikoch je to samozrejme uplne ine, spektrum zavisi od zlozenia uhlikov od toho ako su prave rozpalene atd. Kvalitativne ano, takyto vplyv tam je. Kvantitativne je vsak tieto vplyvy velmi tazke posudit, tazko laicky bez merania hovorit ako dramaticky sa meni spektrum rozpalenych uhlikov od casu, pretoze nase oko je akurat tak detektor na viditelne svetlo ale sotva na infracervene, takze nase experimentalne data su akurat na urovni cervensie zltsie etc. co sice s charakteristikou infra spektra suvisi ale nie velmi priamociaro. Co je vsak hlavne treba spomenut je samotny fakt transportu tepla. Mikroskopicky totiz vodu nezohrieva zdroj tepla ale nadoba v ktorej vodu varime. Teda jedna vec je ake teplo "pritecie" zo zdroja do nadoby a druha vec ake teplo "odtecie" z nadoby do vody. A tu je podla mna absolutne zasadny bod uvahy. Nemozno posudzovat zdroj izolovane od nadoby cele zohrievanie totiz ovplyvnuje jednak zdroj a jednak odozva nadoby na ten zdroj ktora putuje do vody. A odozva nadoby moze byt naozaj velmi frekvencne zavisla. Ak si naivne predstavime nadobu ako subor oscilatorov na pruzinkach a ziarenie ako vynucuju silu, je dolezity vztah vlastnej frekvencie oscilatorov a budenia. Ak budime dalej od vlastnych frekvencii ocilator sa jednoducho po case prisposobi budeniu a kmita tak isto. Ak ale trafime nejaku z vlastnych frekvencii oscilator bude mat na budenie velmi prudku odozvu. Kedze realna makroskopicka nadoba moze mat vela frekvencii na ktorych "pocuva" je to dost komplikovane. Kazdopadne kedze tie uhliky maju nejake fluktuacie v spektre maju mozno vacsiu sancu ulahodit nadobe vo frekvenciach na ktore pocuva a teda akoby zosilnit vplyv samotnej nadoby na caj. Otazne potom este je ako na tie frekvencie co pusta nadoba pocuva voda takze asi nema zmysel to detailnejsie analyzovat. Niekto napr moze mat tetsubin co dobre interaguje s vodou pri budeni elektrickym sporakom. Z tejto strasne zjednodusenej uvahy mi teda vychadza ze mozno tie uhliky maju vacsiu sancu zvyraznit vklad nadoby do vody cisto zo statistickej stranky kedze im fluktuuje spektrum. Pardon za dlhy prispevok ale toto bolo najstrucnejsie co som zo seba dostal ak to ma byt rozumne :D
Nature uses only the longest threads to weave her patterns, so that each small piece of her fabric reveals the organization of the entire tapestry.
R.P.Feynman
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 1. 4. 2013 22:46

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Abych to uzavřel - myslím, že ke spokojenosti všech.

Z velmi úzkého a konkrétního pohledu pouhopouhá "fyzikální" vlnová délka tepla pravděpodobně nebude tou veličinou, která jakkoliv ovlivní chuť vody.

Z širšího, fyzikálního úhlu pohledu a na základě několika předchozích příspěvků, včetně posledního od Inhereta66, je nutné vnímat zdroj tepla, nádobu na ohřev a vodu jako celek, nikoliv jako tři samostatné skutečnosti. Záleží na tom, jak si "sedne" nádoba se zdrojem tepla a následně jak nádoba ohřívá vodu.
Vzhledem k "chaotické povaze" vlnové délky tepla z uhlíků je velká pravděpodobnost, že bude funguvat s vícero nádobami, neb si každá vybere z velkého množství nabízených tu svoji "vysněnou vlnovou délku".
Pravděpodobnost, že si nádoba bude rozumět s moderními zdroji tepla, kde je rozsah vlnových délek nepatrný, je nižší.

Z výše napsaného mi vyplývá, že jsem měl asi štěstí, že si má tetsubina "sedla" s mým sporákem. Jsem za to rád. Na jiném sporáku již takové štěstí mít nemusím, i když vyloučit, že si opět "padnou do oka, nejde.

Nelze tedy striktně aplikovat pravidlo, že voda z uhlíků je vždy lepší než voda ze sporáku, je to pouze pravděpodobnější - vždy záleží na konkrétní kombinaci nádoby, tepla a vody. - a nezlobte se, ale za tímto názorem si pevně stojím.

Zároveň se lze domnívat, že kdybychom zkusili 10 různých tetsubin u Dzina na kamínkách a poté na sporáku tak třeba (poměr jsem si vymyslel čistě pro ilustraci!) v 7 by byla voda lepší a ve třech srovnatelná.

Na závěr opět dodám, že zcela pomíjím proměnné, které v některém z předchozích příspěvků zmínil Lesasyn neb jsou v takové míře individuální, že v rozhovoru o nich nelze nalézt pevné body od kterých by se šlo odrazit.

LL
Naposledy upravil dayofvictory dne 2. 4. 2013 09:52, celkově upraveno 1
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 1. 4. 2013 23:16

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Tím fyzikálni vlnová delka. Myslíš vlnová délka tepla? Abychom tedy byli aspon trochu konktrétní.
Ano to nebylo a nebude nikdy jen tato jedna vlastnost, je to vse velmi individuální a na dalku nemeritelné. Nemyslím tím že by jsi měl nějaký vyjímečný tetsubin nebo sporák. Možná kdyby jsi to zkusil na kamínkach a jiném čaji tak budeš hovořit jinak. Jak bylo řečeno, mrtvé teplo a živé teplo je rozdíl. Hodne dělá i voda, čaj a konec konců snad každý faktor zapadá do mozaiky ohřevu vody.
Je to individuální a jen jeden faktor nám nedělá definitivně kvalitní vodu, ale já bych to právě nikam nedefinoval, což je o to co se snažíš, proste to nejde. Jednou tu napsal jeden user, tusim že digitaldoom, že čaj je anarchista. A tak to asi i bude, on se neda zaškatulkovat a at na to pujde kdokoliv jak vedecky, či jinak. Nikdy se nedobere konce. Čaj je zivý, voda, železo, vzduch i ohen. A jsou to elementy které se nedaji definovat jen fyzikálně. Žadné striktni pravidlo není a diky bohu nebude :-)
A o tom toje :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Inhereth66

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 179

Registrován: 22. 3. 2009 17:10

Bydliště: Trnava

Příspěvek 2. 4. 2013 02:30

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Len detail. Nepaci sa mi povedat ze fyzikalne striktne pravidlo neexistuje a ze sa nieco neda fyzikalne definovat. Praveze fyzikalne sa to da ale nie na par riadkoch. Zakony ktore to riadia teda nejaka fyzika tuhych latok su v tejto oblasti velmi dobre zname je jasne ako sa prirody spytat tu otazku. Druha vec je vytlct z tych rovnic vysledok. Praveze pravidla existuju a su jednoduche len konvica a ohen je dost zlozity system na to aby to bolo fakt narocne na odsimulovanie len zo zakladnych zakonov. Ale fyzika je predsa aj experimentalna vzdy by sa dal zobrat vybrany tetsubin premerat jeho odozvu na infra spektrum s fixovanou vlnovou dlzkou zmerat sporak a uhliky a z toho spocitat odozvu konvice. Ako bude to zlozite a vselijak priblizne ale principialne to mozne je a nie je problem v pravidlach ale v tom ako z nich nieco dostat.

Na druhu stranu, ja som podal len kvalitativny nazor. Odhadovat z toho cisla kolko z 10 dopadne lepsie je podla mna absolutne nemozne, clovek by musel premerat tie fluktuacie uhlikov na aspon aky taky odhad.
Nature uses only the longest threads to weave her patterns, so that each small piece of her fabric reveals the organization of the entire tapestry.
R.P.Feynman
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 4. 2013 07:58

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Ne ne, tím nikoho nechci nařknout že nemluví pravdu, ale jak chces zmeřit neco co se pokazdé meni? To by jsi to musel merit neustále. TO nejde. Voda na uhlicích je pokazdé trochu jiná, dáš jich vice nebo mene, jinak to hoří, jiná velikost uhlíků atd. U sporáku se kouknes do specifikace vyrobku. ALe striktne neco zmerit co je neustale promenné nejde. Respektive to zmeris a za 5 minut to co jsi meril nebude platit.
Ona voda může chutnat lepe, ale nám jde o to že pijeme čaj z te vody. At je ohrata na sporaku nebo uhlících. Takže i to muze byt velmi subjektivní, takže merit neco co je tak rozdílné a dát tomu definice je temer nemozne. Pokud si budu myslet že voda z rychlovarky je nejelepsí takmi i tak bude chutnat, doporucuji slepý test, ale ne jen vody, to neni ukazatel, kdo z nás pije horkou vodu, ale čaj a pokud mozno tak v 4 a více lidech. PAk to může byt velmi zajímavé. Jsou čaje které když zalijes vodou z litinky tak nechutnaji moc dobre, lepsi je bofura, nebo keramika. Pak může dojit k omylu že proste voda z litinky je stejná nebo horsi než voda z rychlovarky. A zase narazíme na uskalí že to ci ono nefunguje...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 2. 4. 2013 10:47

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

dzine mozem prikladat premennych kolko chces, namerat a spocitat sa to da a sporak bude mat tiez vykyv ale mensi, to co pises spada v podstate pod chyby merania, nieco sme smerali s urcitou presnostou a ty chces stale presnejsie a presnejsie, neexistuje absolutna presnost v nicom (v tomto ponati mas pravdu) ale chybu merania mas aj ty pri svojom experimente (po svojom a pocitovo), prosim uvedom si, ze rovnakymi argumentmi sa daju vyvratit aj tvoje vysledky (nebol si v rovnakom rozpolozeni, bol iny tlak atd) ak zmeties zo stola fyzikalne teorie len preto, ze si myslis, ze to tak nejde tak by si sa ale nemal ani opeirat o svoje "merania" pretoze tie su zcestne z uplne rovnakeho dovodu :-(
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

Inhereth66

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 179

Registrován: 22. 3. 2009 17:10

Bydliště: Trnava

Příspěvek 2. 4. 2013 17:54

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Tak ako bolo povedane. Nikdo nepopiera, ze vzdy das inak vela uhlikov a inych uhlikov tak ako vzdy palis v sporaku chemicky trochu iny plyn a vzdy kuris v elektrickom sporaku inak opotrebovnym odpornikom alebo inak zmenenym mechanizmom. Teda toto nie je argument vsetko toto sa stale meni. Otazne je ak zmeriame niekolko sporakov a niekolko cajovani na uhlikoch a prestredujeme to ako velmi sa mozu jednotlive pokusy lisit od priemeru. A to sa neda apriori povedat ako dopadne ani v prospech uhlikov ani sporaku ani hocicoho. Nic nemozno zmerat absolutne presne raz a navzdy ale da sa povedat ako presne to meriam a pri dobrom merani sa potom sa da povedat ze namerana vec je na nase ucely konstantna.

Na druhu stranu som si uvedomil ze odzaciatku, ak analyzujeme prenos tepla, sa sustredujeme na uplne marginalnu vec a to vlnove dlzky a teda prenos tepla ziarenim. Lenze tu na zemi kde je vzduch je totalne dominatny mechanizmus vedenia tepla prostredim, ze zohrievam vzduch alebo plotnicku sporaka, molekuly sa zacnu viac hybat buchat do nadoby a ta sa zohrieva. Teda mam podozrenie, ze moj predchadzajuci post o spektrach uhlikov a tak je sice pravdivy, ale kvantitativne su tieto javy hodne zanedbatelne voci vedeniu tepla a treba sa pozriet skor na to. Uzavrel by som to tak ze z tohto pohladu cela debata o vlnovej dlzke infra spektra zdroja bola vlastne zbytocna lebo tento mechanizmus prenosu tepla je v tomto pripade marginalny. Takze vsetky vplyvy treba hladat asi v tepelnom vykone a zavislosti teploty od casu pri ohrievani a nic viac. Kto by neveril , ze vedenie dominuje voci ziareniu moze sa docitat napriklad tu:
http://physics.bu.edu/~duffy/py105/Heattransfer.html
na konci uplne je aj rozobrata v podstate nasa situacia a tam ani ziarenie voci vedeniu nespominaju.

Toto pekne ilustruje ako to niekedy pri vedeckom pristupe je. Mozeme rozumne a detailne rozobrat vplyv vlnovej dlzky ale nakoniec sa ukaze ze ten vplyv je zanedbatelny. Ospravedlnujem sa, ze ma to nenapadlo rovno uz v prvom poste a pisal som ho v podstate zbytocne :D
Nature uses only the longest threads to weave her patterns, so that each small piece of her fabric reveals the organization of the entire tapestry.
R.P.Feynman
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 4. 2013 21:06

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

To můžete analyzovat a měřit jak chcete. Ale je to jako předpověd počasí, vliv vody, tepla, konvice a čaje, to se zmerit nedá. Zatím to nikdo nikdy nezměřil. Merit vodu s konstatním teplem jako je sporák ano. Ale co zmerite na kamínkach? Dá se to vubec? Jak? Jednou je teplota taková, jindy maková, jednou to vre za 10 minut jindy za 45 minut. Jak chcete merit žíve teplo a teplo elektrické? Indukční? Vlivem lihu nebo jiné? Veličiny se zmerit dají ale vliv vody na čaj ne. Kdyby ano již dávno by to nekdo udelal.
Kdyby to šlo nějak napodobit dávno by to slo. Jak zde bylo řečeno, kdo ochutnal vodu na kamínkach - respektive čaj z kovne už má jasno. To že se to jednou s neajkou vodou, nejakým čajem také povedlo na elektrice, může byt shoda náhod, ale ne výsledek meření. Ale klidne merte dál, davejte odkazy na vzorece a výpočty. Ale jsem jen zvedav na vzorce chutnosti čaje, vlivu vody na ten čaj, na tisíce čajů, materiálů a postupů.
Kdyby to bylo tak snadné, dávno by se to napodobilo a napodobí se leda... :-)
Dělám hodne srovnání s přateli na kaminkách a mam se co učite, opravdu už desitky let delam s kaminkami pokusy a ten konktretní čaj temer vzdy delam z rychlovarky nebo kahanu co má za palivo líh. A na 99% vždy vyjdou nejlépe kamínka ( slepa degustace ). Pokud to nekomu vyhovuje delat v tetsubinu na elktrice, indukci nebo plynu, proč ne. Ale jsem jen celý žhavy na nejaké konkretni fyzické pokusy a vypocčty. Jekoliž tvrdím že to nelze. Ano mohu spočítat ruzné veliciny ale ne vliv materialu, zůsob ohrevu a vliv na čaj. Pokud ano, dokažte mi to, budu jen rád. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 2. 4. 2013 21:45

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Malinko se koukám dostáváme k termodynamice plynů a kapalin :-) S tím nemohu než souhlasit, ale vliv vlnění bych vůbec tak neupozaďoval, kromě toho infra tu máme ještě elmag a to na el sporáku bude zatraceně velké. Dohromady to tvoří skutečně nevypočitatelný, či spíše neskutečně obtížně vypočitatelný koktejl, jak píše Dzin. Veškeré poznatky tak mohou být čistě experimentální, v zásadě teoreticky nevypočitatelné. A ty experimenty by musely zajistit ohromný počet vzorků za stejných podmínek, tedy také velmi těžko. Neříkám že to nejde, říkám že bych to sestavovat a měřit nechtěl :-))
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 4. 2013 22:07

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Hlavně se mi tahle debata líbí. Nechci tím nikoho zpochybňovat, naopak třeba budeme mít primát a změří to tu někdo od nás. Bylo by to parádní.
Nehlede třeba nadmořská výška na to bude mít vliv. To si myslim je na vědeckou práci ne na matérské měření. Ale ...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Inhereth66

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 179

Registrován: 22. 3. 2009 17:10

Bydliště: Trnava

Příspěvek 2. 4. 2013 23:39

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Joda: Infra JE elmag vlnenie pokial viem a je fakt ze jedine kde sa nezanedbava prenos tepla ziarenim su prenosy v kozme lebo tam je vakuum. To je taka cool vec ze keby ako kozmonaut vyjdete do volneho vesmiru a ignorujeme nizky tlak, tak by vam vobec nebola zima lebo straty by boli iba ziarenim co je radovo menej ako vedenim. To nie ze si myslim ze straty ziarenim sa tu daju zanedbat to je overitelny fakt.

Dzin: Este raz ja plne suhlasim ze kvalitativne je jasne ze uhliky maju fluktuacie, ty ale bez dokazu tvrdis ze tie fluktuacie su vyrazne co teda ja z nicoho nepovazujem za ocividne. Ze sa nieco neda preto lebo to este niekto nespravil tak k takemu argumentu sa ani nebudem vyjadrovat. A vplyv na chutnost caju to je prudko manipulativne. To by muselo byt jasne dane meratelnym sposobom co je chutnost caju, museli by sme sa dohodnut na definiciach co je lepsi caj a preto to ludia ani nerobia lebo by sa nikdy nevedeli dohodnut na metodike ako to vobec robit-tisic ludi tisic chuti. Ale voci uz danej metodike nevidim problem preco by to neslo. Teda to vobec nie je nejaky vedecky nedostatok ze to nejde je to nedostatok ze do hry vstupuje subjektivny ludsky faktor. To ako ked k matematike pridate ludsky faktor mate ekonomiu co je na zakladnej urovni nasobne zlozitejsia vec lebo skuma nasobne zlozitejsi system-spravanie ludi. Ak chceme kvantifikovat dobrost alebo zlost danej pripravy caju tym ako to chuti ludom, dostavame sa do rovnakeho problemu problemu metodiky toho co chceme robit. Fyzikalne zakony v zmysle takyto zdroj takato konvica takato voda davaju do velkej miery jednoznacny vystup v podobe vriacej vody, ak vsak my chceme tuto vodu hodnotit tym ako nam caj z nej chuti alebo nechuti je v hre dalsi nechutne komplexny system a to ludsky vnem.

Rovnako netvrdim, ze teoreticky tu fyziku celu pocitat je jednoduche ale podla mna je to velmi dobre mozne. Rovnako ako je dobre mozne to experimentalne namerat v podmienakch kde budu na zaciatku rozumne rovnake tie podmienky ktore su relevatne pre expriment. Je jasne ze sa nedaju spravit dva totalne identicke experimenty. Netvrdim vsak ze mam nejaku mimoriadnu chut tym stravit vela casu, ta simulacia je skor uloha pre nejakeho inziniera, oni urcite skumaju vedenie tepla v raketoplanoch motoroch a neviem com takze na to maju nejake softy resp. presne vedia co mozno zanedbat a co nie a rovnako co sa experimentu tyka k takej veci sa musi vyjadrit clovek co sa orientuje v metodach experimentov jako ako teoreticky fyzik mam daleko od oboch preto jedine co mozem komentovat su nejake vseobecne uvahy ktory proces je dolezity a ktory nie, ale urcite nie som v stave otvorit matlab a spravit si rozumne rychlo simulaciu. Kazdopadne si stojim za tym, ze klucovy proces je tu prenos tepla vedenim a fyzikalne sa da dobre kvantifikovat co a ako vplyva na konecny fyzikalny stav vriacej vody. A tak ako som povedal, otazka cez chut caju je uz uplna ina otazka nasobne zlozitejsia obsahujuca vnemy cloveka.
Nature uses only the longest threads to weave her patterns, so that each small piece of her fabric reveals the organization of the entire tapestry.
R.P.Feynman
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 2. 4. 2013 23:57

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Ale ano, infra je elmag, z definice je to elmag zareni s vetsi vlnovou delkou nez je ta svetla. To jsem se nepresne vyjadril. Otazka je prave co vse lze zanedbat aby z toho vznikl sestavitelny, rozumne upocitatelny a verohodny model. Take by mne zajimalo co presne by se pocitalo, ciste jen prenosy energie? To by myslim nezahrnovalo az tak podstattu, nebot me prijde ze by se musel sledovat vliv vstupu (at uz si ho urcime jakkoli) na molekuly vody jako takove, jejich rotaci, usporadani atd, zadna sranda. O ty alespon priblizne stejne podminky jde prave predevsim, jinak jde cely experiment do kopru. Ja zcela souhlasim ze nejaky model sestavit a upocitat pujde, otazkou je jaky model a co vlastne bude modelovat, ale to se imho presunujeme opravdu spis do oblasti statisticke a termodynamicke fyziky.

Abych to shrnul, pouziju citatu:
"A pane inženýre, je to možné?"
- "Ano, to je možné."
"A víte o čem hovořím?"
- "Ne."

:-)

//edit: abych byl s infra uplne presny, tak vetsi nez svetla, mensi nez mikrovlny :.)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 3. 4. 2013 16:42

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

2 Inhereth66: Já to neměřil pristroji ani pokusy, to tu chteji jiní slyšet. Já nepotřebuji krom chuti nic hmatatelného, naopak právě....
Nevylučuji níči postupy ani chute, jen si dokáži tvrdit ( spíše potvrdit a souhlasit ) to co už řekli předemnou. Prostě voda na kamínkách pozitivně ovlivnuje čaje, nekteré fatálně, nekteré mene nektere vice. Jeslti to je 90 nebo 99% je mi jedno - nepotřebuji přesná čísla. Jestli nekomu vycházi litinka lepe nad vařicem z elektriky nebo plynu, jeho věc. Já to zkousel mnohokrát a ne sám, a nikdy to nevyšlo lepe, párkarát u čajů jako jsou tmave oolongy to něšlo téměř poznat. jelsti to je meritelne pristroji nebo výpočty je mi fakt jedno. Věřím sve chuti. Zatím mi to prakticky nikdo nevyvrátil. Teorie bez praxe je mi k ničemu. Vypočty, vzorce ani doměnky nepiji. Ikdyž to povazuji za vyznamné a zajímá mne to. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Inhereth66

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 179

Registrován: 22. 3. 2009 17:10

Bydliště: Trnava

Příspěvek 3. 4. 2013 19:07

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Joda: Prave ak chceme modelovat stat fyzikou a termodynamikou, tak co budeme modelovat je makrostav vody teda jej teplota, objem, hustota proste makroskopicke parametre. Nemodeluje sa mikrostav ze mam 10 na 23 molekul kazda je otocena takto a takto bude umiestenena a otocena potom, to je vypoctovo nemozne taka simulacia. Ak by si chcel modelovat takto molekulovo s pouzitim kvantovej mechaniky(ab initio), sice to ide ale daju sa tak simulovat tak maximalne 10tisice molekul aj to som daleko prehnal a celkovo to nema moc zmysel lebo ty si nevies experimentalne pripravit mikrostav ale iba makrostav teda to co spocitas nemas ako verifikovat. A ak sa odmedzime naozaj na termodynamiku transportu tepla, tak sa ako relevatne beru iba vedenia tepla, rozhodnie nie ziarenie. Ak neveris, mozes si lahko pogooglit o tom aky prenos tepla je kedy dominantny niekde v predch postoch som daval nejaky link, ziarenie sa naozaj berie vazne iba pri teplotach radu 10 na 5 Kelvina alebo pri transporte cez velmi riedke prostredia alebo pri ultranizkych tlakoch ako vo vesmire.

Dzin: Ja som ani nikdy nechcel tvrdit ze to viem spocitat alebo nepriestrelne odovodnit. Len z toho co uz bolo povedane mam pocit, ze by sa to simulovat dalo. Len ak sa to chce spravit poriadne to nie je vec co clovek uplaca na kolene to je nieco minimalne v rozsahu diplomovky ak to ma byt naozaj seriozne spravene. Ucelom mojich doterajsich postov bolo len to aby som poukazal na vplyvy co sa mne zdaju podstatne na vylozene fyzikalnu stranku veci. Ak by si ako vystup chcel naozaj nieco typu "vysledky ukazuju ze caj z vody na uhlikoch je vo vacsine pripadov lepsi ako z plynoveho alebo elektrickeho sporaku" neviem ci sa najde niekto kto by sa pod vedecky zaver tohto typu podpisal aj keby to vedel fyzikalne perfektne odmerat a odsimulovat lebo ta chut je proste hnusne subjektivny faktor, ktory nepremenis na cisla nejakym jasnym sposobom. Hlavne sa aspon fyzikalne jasne da povedat co ma vplyv naozaj zanedbatelny a to je ta vlnova dlzka a na to som aj v podstate reagoval. Teda aj ked si netrufam tu nejak jednoducho spravit nejake pocty ktore daju ze uhliky su lepsie alebo opak, urcite si trufam vyvratit niektore vyslovene moznosti co moze vplyvat. A aj poznanie ako to nie je je viac ako nic.
Nature uses only the longest threads to weave her patterns, so that each small piece of her fabric reveals the organization of the entire tapestry.
R.P.Feynman
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 3. 4. 2013 19:43

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

2 Inhereth66: Ano vzdyt to není mireno proti Tobe. Já řekl že mě to zajímá. Jen říkám že to zmerit nejde, jde zmerit jednotlivé aspekty ( částečně ) ale mozaiku nikdy neposkladáš, jelikož u tradičního ohřevu není nic stabilního.
Nevím kolik jsi toho na kamínkách navařil, ale zkus jen experimentovat s uhlím a nadobami a uvidíš jak moc diferencí se ti naskytne už v základu. Pak přijdes na to že neni litinka jako litinky, neni bofura jako sha diao apod. :-)
Upřímně řečeno, to se mi na čaji líbí, že ho nechytnes naprosto stejný.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Inhereth66

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 179

Registrován: 22. 3. 2009 17:10

Bydliště: Trnava

Příspěvek 3. 4. 2013 20:10

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Jasne chapem o to nejde. Ja ako poctivy teoretik som tusim z uhlikov este nepil alebo mozno iba raz dvakrat(Gwynbleid vie asi lepsie ci ma niekedy ponukol). A nikdy som nepopieral ze tam nie su rozdiely to vobec. Ja osobne varim vodu doma v tetsubine na plynovom sporaku, v skole v BA len tak v rychlovarke ale necitim sa kompetentny ani len tam rozhodnut lebo v skole mam ine nadobicko inu vodu. Ja si rozhodne myslim ze tam rozdiely budu a asi aj s tym ze ak to chceme posudzovat cez chut caju z vody tak merat to by bolo poriadne neprijemne neviem ci nemozne mozno. A s tym suhlasim tiez nikto z nas tu caj snad nepripravuje vzdy rovnako s chirurgickou presnostou a to je na nom pekne ako nas "tie iste listky" niekedy vedia prekvapit vysledkom.
Nature uses only the longest threads to weave her patterns, so that each small piece of her fabric reveals the organization of the entire tapestry.
R.P.Feynman
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 3. 4. 2013 20:13

Re: Kamínka na vodu - kde koupit

Jasně je to o čase a možnostech. Já používám zajímavý kompromis a to ten lihový kahan. Voda a čaj z ní je o poznání lepši než z rychlovarky a do vody na kamínkách to nemá vubec daleko. Ohřev vody je do 10 minut.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz