Jakou vodu používáte?

<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 13. 8. 2016 23:25

Re: Jakou vodu používáte?

Ano, to také vím již dlouho, jenom prostě nechápu co se mohlo stát že barva byla, vůně také ale chuť žádná jenom lehká v dozvuku...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 13. 8. 2016 23:49

Re: Jakou vodu používáte?

Kvalita těch pramenů je dost proměnlivá, ale že tak moc to mi také nesedí.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 14. 8. 2016 11:04

Re: Jakou vodu používáte?

Ono u nekterych caju staci fakt malo, aby byly uplne jine, i mrtve. Zalezi hlavne na vode, ale i tom davkovani. Tajwanci, japonci a nektere sheng pchu-ery jsou podle meho uplne nejcitlivejsi. Treba prave taiwansky Bao Zhong Subtr. Forrest mi jednou vysel uplne krasne a pak z jine vody nebylo citit vubec nic, u shengu kdyz dam moc listu, chute se take slijou do jedne ... no neni to jednoduchy :-)
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 19. 8. 2016 09:27

Re: Jakou vodu používáte?

Před pár měsíci jsem se přestěhoval, tím pádem hledání nového vhodného zdroje vody na přípravu čaje. Voda z kohoutku po napití sladká jako nektar, velmi hladká (ale někdy dost těžká, drhne v krku - ještě nerozumím té rozdílnosti), ale v obou případech reaguje s čajem tak, že ho udělá drsný, potlačuje sladkost, vytahuje hořkost, trpkost..všechny čaje z ní chodí na hraně nepitelnosti - nehledě na to a to možná bude příčinou, reakce vody s čajem je taková, že vytváří kompaktní, relativně silný duhový, olejový povlak na hladině, dělá bílou pěnu a pochopitelně špiní neskutečným způsobem porcelán. Nevíte někdo, co to je za rekci? Kov?

Kousek za barákem mám pramen a tomu rozumím ještě méně. Voda velmi podobná té z kohoutku. Zatím jsem pozoroval, že nabraná ve večerních hodinách je velmi hladká, lehká úžasná na čaje..přirovnal bych k vodě Rajec...nabraná v odpoledních hodinách drsná, hutná, dře v krku a dělá na hladině (v dost menší míře než voda z kohoutku) olejovitý duhový povlak. A aby toho nebylo málo..voda nabraná večer, kdy je čerstvá, naprostý nektar, tak ráno je již nepitelná (skladovaná v porcelánu, ve tmě a chladu - hutná, drhne) tj. jak se jednou řešilo odpočinutí vody..tak této vodě odpočinutí nesvědčí...a další pozorování...nabrání té drsné, hutné vody v odpolední hodinách...roztopím kamínka, dám jeden čaj, hnusný (má i ten divný povlak), dám druhý čaj, první dva nálevy hnusný, povlak a jakmile se čas přehoupne k večeru, olejovitý povlak pryč, respektive voda je najednou rázem v shia dao sladká jako nektar...

Otázkou, proč voda reaguje olejovitým povlakem s čajem, s tím, že voda z pramene ani z koutku před reakcí s čajem žádný takový povlak nemá..až po tom kontaktu...Proč je voda z toho samého zdroje jako např pramen různá v různou denní dobu...Nebo proč nabraná hutná voda, se po určité době změní právě v tu dobrou, nebo naopak...vliv prostoru a času? Máte někdo zkušenosti s pramenem, který dává různou vodu v rámci denní doby, roční atd.? Nebo že již nabraná voda mění svůj chuťový profil do úplného opaku během krátkého časového úseku?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 8. 2016 10:04

Re: Jakou vodu používáte?

Zkus filt na vodu, zkus šungit do vody. Oboje tu vodu dost zmení. Není treba se ridit nejakým chemickym rozborem, protože pro nás je rozhodující chuť. Voda může byt velmi tvrdá. Povlak mi to delalo občas v práci, stejny zdroj jako doma. Takže bud uprvna vody za to mohla, nebo spíse potrubí.

Vodu z pramene nepoužívam na vše s každým čajem reaguje jinak, stejne tak nadobí ve kterém to vaříš. Je třeba zkusit.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 22. 8. 2016 09:39

Re: Jakou vodu používáte?

Nerow: Normální silně mineralizovaná voda. Imo máš volbu: buď nějaký filtr, nebo kupovat jinou, nebo zkusit deset minut převařit, aby se vysrážela aspoň ta přechodná tvrdost.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 7. 9. 2016 15:32

Re: Jakou vodu používáte?

Dzin: Díky za radu ohledně toho sungitu, konečně jsem si ho pořídil. U vody z kohoutku to během půl dne působení odstraňuje ten olejovitý povlak a čaj již nedělá prasečinu na porcelánu, voda se chuťově změkčila...takže více méně vyřešeno..S chuťovým profilem vody a to jak reaguje voda jsem po reakci s sungite více méně spokojený...Ten základ je dobrý, do dokonalosti ladím louhováním určitých šutrů přes noc ve vodě.

Davčcha: Ta přechodná tvrdost by vysvětlovala, proč začnu na kamínkách s tvrdou občas se to při čajování zvrátí do né již tak tvrdé...Doma mám ještě nějaké brita filtry...ale kohoutovku to nespasí..stále dělá olejovitý povlak po reakci s čajem, prasečinu na stěnách porcelánu a totálně zabíjí všechny čaje, červené úplně nejvíce.jediný co mi brita filtrech vyhovuje, že se zbaví hrubých částic, které se pak usazují v zisha, konvi na vaření vody apod...Chuťový vliv britry mne nijak neuspokojil. Ještě jsem nezkoušel Aquaphor.
Co se týče balených vod, mám silně zaexperimentováno...Pro mne TOP je voda Tanja za pár kaček a chuťově na úrovni Evianu z FR alp, případě Tesco Vallue 5l barrel (stejný pramen jako Tanja voda), jenže za poslední měsíc jsem vyléval již několik desítek litrů různých balených vod z různých řetězců..To se nedá...ta Tesco voda se kolikrát nedává ani v zimě, jelikož je v obzvlášť tenkém plastu..

Dobrá voda, aquilla taky super vody..již jsem neměl více než měsíc a půl nezkaženou..
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 8. 9. 2016 14:33

Re: Jakou vodu používáte?

Jak se projevuje zkažená voda?
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 8. 9. 2016 17:16

Re: Jakou vodu používáte?

Ešte je tu možnosť namontovania reverznej osmózy na vodovod. Ale nebude to lacné... :--)
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 9. 9. 2016 09:37

Re: Jakou vodu používáte?

Zkaženou vodu vnímám následovně na příkladu třeba Aquilly...v normálním stavu je tato voda velmi jemná, hladká a absolutně nijak nedrhne v ústech, bez zápachu. A nebo se dá narazit na takovou Aquilla, která po otevření dává šťiplavý, kyselý zápach a chuť koresponduje se zápachem tj. převážně kyselá, voda je velmi těžká, drhne v ústech a krku..A jaká voda, takový čaj..Jsou to opaky...buď čaj zůstane jemným, hladkým, lehkým, sladkým, nebo se stane kyselým, těžkým..No a pak vliv nádobí...s vhodně zvolenými šálky, lohovací nádobou, nádobou na ohřev vody si jde hodně pohrát s tím, zě z těžké vody udělám lehkou (pokud ji takovou potřebují), ale pokud rovnou vezmu jemnou, lehkou sladkou vody a udělám kroky pro udržení jemnosti tak jsem na mnohem lepším výsledcích, něž když již z kraje sáhnu po těžké vodě. Všechno to je v detailech...a je jen na tom kdo čaj připravuje jak potencionální čaj projeví v šálku...ta znalost, pochopení kdy sáhnout po zisha, kdy po gaiwanu, kdy po tenkostěnném, kdy po litinové na ohřev, kdy po bofuře atd..a to mne vrací zpět k vodě..kdy po jaké vodě sáhnout..
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 9. 9. 2016 11:00

Re: Jakou vodu používáte?

Tak si myslim, že tahle definice se bude Davčchovi hodně líbit! :-)
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 9. 9. 2016 15:24

Re: Jakou vodu používáte?

No, děkuji za definici. Nikdy jsem se s tím nesetkal, ale možné je ledascos. Co se týče dalšího, uvěřím, až to vyjde s dostatečným množstvím opakování ve slepém testu :p
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 12. 9. 2016 10:22

Re: Jakou vodu používáte?

Tak to jsi velmi šťastný člověk...Já se s tím setkávám celoročně s tím, že největší nárůst je v létě...mimo větší teploty to je většinou ok.

Co se týče dalšího...vezmu někdy do Prahy průřez různými gaiwany z různých porcelánu, různých tlouštěk střepu a nějaký průřez šálky a můžeš sám ochutnat, udělat si nějaké pozorování svých smyslů. Stačí úplně jednoduchý test...vzít doma veškeré misky, gaiwany apod...nalít studenou vodu, ochutnat..pak ohřátou vodu a opět ochutnat...Zkusit pak celý test ještě s vodou, která je chuťově odlišná, než ta první...to dá člověku určitou představu, co to nádobí dělá a jak pak bude ladit již se samotným nálevem. To jsou všechny velmi drobné detaily, které vytváří nějaký výsledek a tím rozhodně neříkám, že nejde celý život odkroužit s tím nejlevnějším gaiwanem co se prodává, jednou miskou a obyč. rychlovarnou konvicí..Pouze tak k tomu přistupuji, baví mně pozorovat detaily a ladit...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 12. 9. 2016 13:32

Re: Jakou vodu používáte?

Potvrzuji, ono udelat test z konvičkou yixing druhé kategorie a test z vysocekvalitním porcelánem... nelze vyvodit závěr.
Když se to udelá opačne, kvalitní yixing a bežný porcelán, vyjde to uplne opačně (ikdyž dle druhu vody, čaje, teplota atd..)
Pokud by někdo z Vás srovnával v jakém nádobí to je nej... musel by mít stejnou kvalitu, neco jiného je, osobně si udelat pořádek z čeho proste budu pít treba archivní puer a z čeho dancongy. :-)

To pitvání je parání a hezky to je videt hlavne v klasickém nebo vetsím dávkovním, čím menší, tím méne detailů. Proto se do testerů nekdy dávají megadávky :D
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 13. 9. 2016 08:38

Re: Jakou vodu používáte?

Ono záleží dost na tom, jetli dotyčná nádoba objektivně něco dělá, nebo zda si myslíš, že něco dělá. Jak nakonec popisuje například tento zajímavý text o pokusech s vinnými sklenicemi: http://www.gourmet.com/magazine/2000s/2 ... myths.html
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 13. 9. 2016 15:29

Re: Jakou vodu používáte?

Doporučuji slepý test, jinak to nepožnáš a hlavně s více lidmi, tak mi to vychází nejlépe, jinak se upřednostnuji osobni preference a to je pak o ničem. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 13. 9. 2016 16:52

Re: Jakou vodu používáte?

K tomu bych měl malou poznámku..je velký rozdíl, jestli člověk z rozumu pozoruje svoje smysly, v tomto případě chuť (bez tlačení mysli v podobě chtění/nechtění jestli tam chci cítit něco víc, nebo naopak to nechci cítit)..V rozumu je pouhopouhá analýza pozorování..A nebo druhá varianta do toho cpát mysl s určitou zaujatostí, nějakým tím očekávám atd. a to je pak člověk na úrovni, když to malinko přeženu, že v shengu puerhu můžeš cítit Pepsi, když budeš chtít..taková je mysl...

Můj přístup je pouze z rozumu, já v tom nechci nic cítit, vše dělám bez jediného očekávání, ať už v nádobí, s čajem jako takovým..věci jsou takový, jaký jsou a jiný nejsou :-) Nádoba nemusí nutně něco dělat navíc, pouze to pozorovat...znalostmi, zkušenosti nádobí pak můžu ladit detaily a projevit čaj v maximální potencionálu, ale hlavně znalost na úrovni toho, aby určité nádobí nezastínily určité spektra čaje..Takový to, když vezmeš velmi jemný čaj do velmi porézní zisha konve, která požere dost ty jemné tóny a výsledek je takový, jaký je...

K tomu co psal Dzin...ze své zkušenosti bych řekl, že nejde mezi sebou porovnávat ani ve smyslu kvalitní porcelán vs. kvalitní zisha..člověk by se dostal do úvah, co je kvalitní a jestli bude srovnávat "kvalitní" porcelán tenkostěnný, silnostěnný už tam budou rozdíly..jestli to bude komunistický výrobek, nebo jestli sáhne po několik set letém výrobku..je tam hodně moc vlivů...Z mého pohledu neexistuje lepší, horší nádobí, pouze znát to co má člověk doma a umět ho vhodně použít..
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 13. 9. 2016 20:01

Re: Jakou vodu používáte?

To co píšeš, potrvrzuje co jsem rekl, jde to práve nezaujatě provést slepým testem ve více lidech, pak to je jen o smyslech vnímání jak čaj chutná atd.
Nejde tu o to, cíleně používat nějaké nádobí, ale vyzkouset mnoho variant, kvalitních, tenkostenných nebo silnostenných, japonských, čínských či jiných. Zkoumat jaká ta voda (čaj) je a pak si test vyhodnotit a dále pracovat na tom, jak mi čaj z čeho chutnal. Variací jsou tisíce, protože co chutná mě nemusí chutnat Tobe a tím se dostaneme do bodu, co já chci potlačit, ty chces vyzdvihnout. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joins tee

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 48

Registrován: 26. 5. 2017 17:01

Příspěvek 24. 6. 2017 19:39

Re: Jakou vodu používáte?

Ahojte čajomilci :-) Chtěl jsem se zeptat na RO musím trochu pošetřit, ale našel jsem vodu na netu Fromin

http://www.evakrasova.cz/product/fromin ... l-10-l/439

je vhodné toto balení? Voda je v barelu v plastu to by mělo vadit ne? Pokud mi příjde voda jak dlouho mi vydrží ? Skladovat asi ve tmě a teplota? Díky za odpovědi
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 6. 2017 21:35

Re: Jakou vodu používáte?

Fromin je vynikající voda, plast je zlo.... uvolnují se látky dost škodlivé a ovlivnující chut. (proto testy balených vod versus čaj je nesmysl). Pokud voda dodrzí podmínky (tmu, stálou teplotu) tak to je ok. Ale v drtivé vetsine ani náhodu nedodrzí. Ale furt lepsi než jiná voda co není ok. Vodu bych prelil do sklenené nádoby a dal do tmy a stálé teploty co nejblíže 6 °C. Zkus a uvidíš.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joins tee

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 48

Registrován: 26. 5. 2017 17:01

Příspěvek 24. 6. 2017 22:33

Re: Jakou vodu používáte?

Myslím, že na začátek zkusím vzít 10L , ale pokud je voda vynikající tak by to měly skladovat v nezávadném materiálu nebo né ? Nemám právě tak objemnou skleněnou nádobu, leda tam zkusím zavolat jestli je to nějaký eko plast ? Nejde mi do hlavy, že by tak vzácnou vodu dávaly do petek obyčejných.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 6. 2017 22:45

Re: Jakou vodu používáte?

Plast to bude asi 1, viz plasty a skodlivost... nejlepe 5 nebo 4 či 2. Ale mnohdy se tam prave opakovaně plní a hlavne problem je skladování. :-)
10 l, vypijes jako nic. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joins tee

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 48

Registrován: 26. 5. 2017 17:01

Příspěvek 24. 6. 2017 22:46

Re: Jakou vodu používáte?

A skladovat to můžu může to být v lednicí? Jenže tam je vlhko jestli to nevadí anebo mám polystyrenový box a do toho dávám mrazící gelové polštáře když dám 2 polštáře je tam chlad sucho 8 stupnu ve tmě nebo jinak nevím
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 6. 2017 23:21

Re: Jakou vodu používáte?

Záleží jak dlouho, určite pod 10 °C bohatě stačí. Já do vody dávám šungit, hodne se mi to osvedcilo, jsou o tom celé studie, pohledej po netu.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joins tee

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 48

Registrován: 26. 5. 2017 17:01

Příspěvek 24. 6. 2017 23:54

Re: Jakou vodu používáte?

Dzin Tea Racer píše:Záleží jak dlouho, určite pod 10 °C bohatě stačí. Já do vody dávám šungit, hodne se mi to osvedcilo, jsou o tom celé studie, pohledej po netu.



Jo díky. Právě jsem psal P. Krasové v jakém plastu je to baleno tak jsem zvědavý. Šungit nemám,ale dávám křišťál do vody.
PředchozíDalší

Zpět na Příprava čaje

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz