Umenie, pripraviť si čaj aby chutil....

<<

Assam

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 334

Registrován: 4. 9. 2009 16:52

Bydliště: až tam...

Příspěvek 10. 5. 2011 08:57

Umenie, pripraviť si čaj aby chutil....

Varím si tak DJ Castelon a zamýšlam sa nad tým ako si ho spravím...
vyhrala príprava do veľkej konvičky... keďže varím čaje bez receptu, mám už "také svoje odsledované"
množstvo čaju/vody/doba lúhovania...
...v niketorých knihách sa píše že čaj môžme pripraviť z rôzneho množstva a s rôznou dobou lúhovania, pričom sa môžu zmeniť jeho účinky.
vačšie množstvo čaju, a kratšia doba lúhovania nám dá povzbudzujúcejší čaj a naopak, menšie množstvo, s dlhšiou dobou lúhovania nám dá nálev viac upokojujúcejší..
...aký preferujete spôsob? alebo postupujete len podľa receptu, aby čaj chutil tak ako má?...
Čaj zo mňa uvolňuje nápady, ktoré driemu v hlbinách mojej duše.
.Lev Nikolajevič Tolstoj
http://kolemdouci.tumblr.com/ čo noc či deň či Slnko či tma dala ..
<<

melkhior

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 12

Registrován: 30. 1. 2011 21:07

Příspěvek 10. 5. 2011 10:59

Re: Umenie, pripraviť si čaj aby chutil....

Čaj si připravuji, tak aby mi chutnal a zároveň se snažím ctít způsob přípravy, který preferují v oblasti pěstování a výroby daného čaje.
Tj. čínské a tchajvanské čaje převážně gong fu cha. U darjeelingů a nepálů to závisí na sklizni: FF klidně i gaiwan, převážně větší skleněná konev a příprava na více nálevů; SF a AF většinou ve větší skleněné konvičce na 1 nálev. Ostatní indické a cejlonské čaje připravuji na jeden nálev ve větší kovičce.
Japonské čaje připravuji v kjusu s výjimkou výběrových gyokur a temomi, kde preferuji shidariboshi (slíváček).

Také občas rád s některými čaji (týká se čínských a tchajvanských) experimentuji, ale většinou se osvědčil způsob doporučený samotným prodejcem (longfeng a teamountain).
<<

Assam

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 334

Registrován: 4. 9. 2009 16:52

Bydliště: až tam...

Příspěvek 11. 5. 2011 13:19

Re: Umenie, pripraviť si čaj aby chutil....

áno, pokiaľ predajca napíše recept, vyskúšam ho, i keď je mnohokrát nesprávny pre daný čaj.
čaj poväčšine varím podľa nálady.. i keď čajom ako ceylon a assam iste venujem prípravu vo veľkej konvičeňke :)
a pri oolongoch vyhráva zhong, resp. gong fu...
tiež som skúšal experimentovať... pražiť si čaj, a kedysi aj trochu zmesy.. aj teraz, zostalo mi len trochu darjeelingu a hong cha.. z ničoho ani len pre zhong,
ale dokopy je toho dosť.. som zvedavý čo to súraví :)..
Čaj zo mňa uvolňuje nápady, ktoré driemu v hlbinách mojej duše.
.Lev Nikolajevič Tolstoj
http://kolemdouci.tumblr.com/ čo noc či deň či Slnko či tma dala ..

Zpět na Příprava čaje

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz