Otazky k priprave caju a ryzovy porcelan

<<

bruno314

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 2

Registrován: 30. 9. 2011 19:26

Příspěvek 30. 9. 2011 19:53

Otazky k priprave caju a ryzovy porcelan

Dobry den,

chystam sa kupit neake naradie a nadoby na luhovanie caju. Slusnejsie caje som zacal pit len nadavno, takze doteraz som jednotlive nalevy pripravoval v malych kavovych salkach, ktore boli zakryte tymi malymi tanierikmi, ktore sa normalne davaju pod salku :D

Chcem sa teda opytat ci je (ako entry-level) takyto postup dobry / kde by sa dal vylepsit (teda on sa urcite vylepsit da radovo, ale ide mi aj o budget):
-> Zobrat zhong (aky velky? vacsina cajov ma napisane zaliat 1,5 dcl, mne napr. pride 1dcl na nalev dost - 2 caje 3 nalevove = 6x100ml, cez pol litra, co je dost ; aky material zhongu? "ryza" alebo porcelan)
-> Po uplynuti casu zobrat take kovove sitko (jemna mriezka, nasiel som doma, nie je to ako cajove naradie), nim precedit caj - napr do tohoto http://www.teatrade.sk/miska-na-caj-z-r ... 11-cm.html (do mensej verzie, tesne pred prelievanim je z nej vyliata horuca voda) - opticky mi nadoba pripada byt celkom pritazliva, jedna sa o "ryzovy porcelan" - je rozdiel medzi nim a klasickym porcelanom ? (tepelna kapacita/vodivost tepla/...?) Tento je minimalne lacnejsi
-> to co sa zachyti v sitku striast naspat do zhongu, zaliat dalej
-> dalsi nalev do dalsej misky , kedze paralelne pripravujem 2 caje (2x3 nalevov) misiek je potrebnych asi tak 6, pri com sa uz rozdiel (cenovy) medzi ryzovym a normalnym porcelanom prejavi
-> Otazka, ako davkovat caj? ak ma lyzicka napr 3g, tak potom to urcite neplati pri Yunnan Green, ktory je z mojho pohladu "velmi riedky" (myslim pomer hmotnosti suchych listov vs. objemu, ktory zaberaju -- teda prihliadnuc na velku diverzitu tejto hustoty nie je mozne povedat, ze lyzicka (ktora je dana objemom) ma 3 gramy. A +-1 gram moze byt pri niektorych cajoch 50% hmotnosti, ktora sa zalieva. Taktiez kuchynska vaha ktoru som doma nasiel nie je privelmi vhodna na nieco taketo, kedze chyba je +-1g (co je pri 2g 50% chyba :-? )

vdaka za vsetky upgrady/napady
<<

Gwynnbleid

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 403

Registrován: 29. 7. 2009 15:00

Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek 30. 9. 2011 21:42

Re: Otazky k priprave caju a ryzovy porcelan

Objemovo mas zhongy podla preferencie. Poznam plno ludi, ktori maju radsej 1,5 dcl zhong a ja napr mam ovela radsej 1 dcl. podstatne je aby si caj pripravil tak ako chuti tebe :-) "ryzovy porcelan" je od toho ze tie polopriesvitne "dubky" vyzeraju ako ryza. Inak je to podla mna klasicky porcelan. (Btw. majitelia teatrade mi spominali ze maju dake ryzaky zhongy na dopredaj za 3e )
-ad zlievanie. Ked sa naucis sikovne zlievat zhong, tak ani sitko nepotrebujes.
-prakticke je si kupit sklenene zlievatko alebo tak, napis mi a ti poradim daco vybrat
-casom sa naucis tu hmotnost odhadovat. ale odporucam tu taku malu vahu na postove listy napr. kupis aj v growshope atd..
<<

cajovnicka.ic.cz

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 118

Registrován: 23. 1. 2011 17:14

Bydliště: Vysočina

Příspěvek 1. 10. 2011 10:14

Re: Otazky k priprave caju a ryzovy porcelan

Gwynnbleid píše:Poznam plno ludi, ktori maju radsej 1,5 dcl zhong a ja napr mam ovela radsej 1 dcl. podstatne je aby si caj pripravil tak ako chuti tebe :-).


Není to ani tak o chuti, jako o schopnosti vypít najednou větší objem vody/čaje. 150ml gaiwan - buď v něm dělat na jednonálev, nebo sestavit dávku/louhování max na 3 nálevy. Ledviny jsou schopny zpracovat 250 – 350 ml tekutiny během hodiny, takže při vícenálevech to je na tělo docela zátěž - proto mám taktéž menší konvičky, gaiwany - s těsném sledu po sobě jsem pak schopen vychutnat vše co má čaj v sobě. Docela problémový je pak nákup třeba 90 ml konvičky :-) 100-110ml konvička je super skleněná (http://www.jiaogulan.cz/shop/index.php? ... ena-110-ml), 110ml - 120ml se hojně najde i yixing.
Každý týden nová nezávislá degustace.
http://www.cajovnicka.4fan.cz
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 1. 10. 2011 10:17

Re: Otazky k priprave caju a ryzovy porcelan

Většina čajů se spokojí i s postupem zalít > slít > vypít (delší čas) > zalít > ... Zvlášť když si pořídíš 1dcl zhong tak to není vůbec problém.

Jinak s velikostí je to různé - na oolongy, zelené používám buď větší konvičku (odhadem 220ml, nikdy jsem to neměřil) nebo 190ml zhong. Na červené mám teď jen 150ml konvičku a na ostatní používám nádoby okolo 100ml :) Sám jsem začínal s jedním 150ml zhongem + 2 misky. Problém v tom nebyl, to už je většinou větším problémem voda. Jinak s půl litrem během hodiny nemám sebemenší problém... A trochu by to odporovalo alkoholikům, kteří jsou schopni dát 5 piv během hodiny (i méně). Tam se ledviny nadřou nesčetně vícekrát.

Sítko viz Gwynnbleid.

Ad váha - taky se hodně liší - osobně používám váhu a mám svoje vyzkoušené hodnoty pro konkrétní čaje, ale znám lidi (zkušené), kteří prostě hodí od oka a čaj chutná také výborně :) A i lidi, kteří používají váhu a dávají konstatně polovinu toho, co já a nestěžují si :D (nemůžu hodnotit, neochutnával jsem)

Zpět na Příprava čaje

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz