Luhovanie cajov - Kamjove / vtacia konv. / zhong

<<

malina

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 3

Registrován: 17. 4. 2012 20:08

Příspěvek 17. 4. 2012 20:18

Luhovanie cajov - Kamjove / vtacia konv. / zhong

Ahojte.

Ako uplny zaciatocnik by som sa chcel opytat, co z tohoto by sa viacej hodilo na luhovanie cajov (nieco co nahradi pohare a prelievanie (respektive oblievanie seba) :D ).
Jedina poziadavka je, aby sa s tym dalo lahko a prakticky pracovat. (Na druhej strane, aby sa kvalita nesla moc na ukor komfortu; lebo to by sme sa dostali k sackovym cajom ).
Ano, a este jedna vec. Cena : Som si isty, ze s vacsim budgetom sa da zohnat nieco genialnejsie, ale holt, studenti su studenti :D (ozaj, ak kvalita cajov, ktore sa budu luhovat ovplyvnuje to, ake kvalitne musi byt zariadenie, tak moj strop na caje je okolo 5 ecok (za 50 gramov))

1) Kamjove http://www.cajovanie.sk/kamjove-gong-fu ... 00-ml.html (tu sa trocha bojim skla + permanentneho kontaktu so sitkom)
2) Vtacia konvicka http://www.cajovanie.sk/japonska-vtacia ... elena.html
3) Neaky zhong (ale to nema rucku,filter a pride mi to menej prakticke ako konvicka/kamjove)
4) nieco ine, co ma nenapadlo :)

(pouzitie: zelene caje, obcasne biele a oolongy)
Diky moc a prajem prijemne chvile s cajikom
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 17. 4. 2012 20:50

Re: Luhovanie cajov - Kamjove / vtacia konv. / zhong

Pokud mohu mluvit za sebe, také kolegu začátečníka, tak bych být tebou šel do toho Kyusu (japonská konvička), je to vcelku univerzální, pěkné, k čaji vhodné, hlavně na japonce a nevyžaduje to ten cvik jako gaiwan. Zároveň ale podotýkám, že není problém se s gaiwanem naučit. Je to jen holt větší riziko, že něco málo rozbryndáš okolo :-) Nevýhoda kyusu je ve vnitřním sítku, které se pro dokonalé očištění musí občas vyndat a pořádně vydrhnout. Gaiwan se lépe udržuje čistý.
<<

lesasyn

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 816

Registrován: 1. 6. 2011 06:13

Bydliště: Choceň

Příspěvek 17. 4. 2012 21:20

Re: Luhovanie cajov - Kamjove / vtacia konv. / zhong

Levny a prakticky je rozhodne zhong. Staci mit pri ruce zhong+misku+termosku a muzes cajovat kdekoliv.
<<

Pyroh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 195

Registrován: 1. 4. 2011 19:46

Příspěvek 17. 4. 2012 21:38

Re: Luhovanie cajov - Kamjove / vtacia konv. / zhong

Malina: Je dost otázka, co budeš pít. Jestli japonce, pak je kjú-nevímjaksetopíše (to s držátkem na straně), na druhou stranu třeba na čínské čaje mi přijde gaiwan jako dobrá volba - univerzální (víc než hliněné konvičky), nenáročné a dá se v tom vařit velmi dobře. Trochu problém je sehnat trochu tenkostěnnější gaiwan (který se mně osvědčil nejvíc) - velmi dobrý je např. Jingdezhen porcelán.

Na slovenských obchodech jsem nic nenašel, v ČR mi přijde dobré:
Gaiwan - mají tam nějaké divné obrázky, když dáš Zvětšit obrázek, uvidíš ho.
http://freetea.cz/index.php?page=shop.p ... =1&lang=cs

Případně se neztratí porcelánová konvička (pohodlněji se s tím může pracovat, ale kvalita a univerzalitu porcelánu se zachovává):
http://freetea.cz/index.php?page=shop.p ... =1&lang=cs
či
http://freetea.cz/index.php?page=shop.p ... =1&lang=cs

A šálky:
http://freetea.cz/index.php?page=shop.p ... =1&lang=cs

Docela už to jde sehnat i za slušné ceny. Potíž je, že Jingdezhen porcelán nestojí (u nás) o tolik víc, než obyč tlusté neforemné gaiwany, takže by si člověk řekl, že je to jedno, ale ten rozdíl je dost brutální.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 17. 4. 2012 21:39

Re: Luhovanie cajov - Kamjove / vtacia konv. / zhong

Zkus treba neco takového, kdyby jsi si pripadal na zhong nešikovný. :-)
link
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

theanaut

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 179

Registrován: 7. 12. 2010 14:13

Příspěvek 18. 4. 2012 09:03

Re: Luhovanie cajov - Kamjove / vtacia konv. / zhong

gaiwan/zhong je úplne v pohode len to chce trochu cviku. Tiež mi to zo začiatku veľmi nešlo. A ide o to aký čaj budeš piť. Japoncov z zhongu nepijem.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 18. 4. 2012 09:13

Re: Luhovanie cajov - Kamjove / vtacia konv. / zhong

Je pravda, že kyusu vyjde dráž, ale co se týká univerzálnosti a praktičnosti, tak se myslím gaiwanu vyrovná. Jediné, co bych do ní nedal jsou pchu-ery a heicha, k bílým čajům mi také sedí víc gaiwan. Na japonce (ty výhradně v kyusu), oolongy (hlavně fénixe), darjeelingy a pár zelených mi to problém nedělalo :-) Je fakt že kvůli té ceně se pak člověk víc hlídá, no :-) Děkuju i za sebe Pyrohovi za linky, ty gaiwany vypadají pěkně a levně, asi nějaký pořídím :-) Úplně první čajové nádobí co jsem vlastnil byl také gaiwan, dával jsem do něj všechno a naučit se s tím se dalo vcelku snadno :)
<<

malina

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 3

Registrován: 17. 4. 2012 20:08

Příspěvek 19. 4. 2012 03:09

Re: Luhovanie cajov - Kamjove / vtacia konv. / zhong

Dakujem za reakcie.

Vyzera to teda na japonsku konvicku.
Este ma napada taka otazka -- pri vyrobkoch z Azie - hlavne Taiwan/Cina (ktoru pomenovali aj ako "People republic of lead paint"), aka farba sa pouziva ? Takmer kazdy zhong/gaiwan/konvicka je zafarbena alebo aspon trocha ozdobena. Vie niekto ako su na tom s pouzivanim olovnatych farieb ?
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 19. 4. 2012 10:15

Re: Luhovanie cajov - Kamjove / vtacia konv. / zhong

Bohužel nelze mít absolutní záruku.
Ovšem není k vidění mnoho gaiwanů a konviček s dekorem uvnitř. Další otázkou, je nakolik se může barva do nápoje uvolnovat a nakolik je v takovém stavu nedále toxická. Mimochodem, kdysi jsem se sháněl po netoxické barvě. Chtěl jsem opravit nějaké hračky a odborník na tyhle věci mi soukromě sdělil, že něco jako "netoxická barva" prostě vůbec neexistuje. Na druhou stranu, v USA se kdysi strhla vlna odporu proti našemu olovnatému křišťálu. Právě pro obsah olova.
Tak to je asi těžko radit! :-)
Gaiwanů mám mnoho a neumím to s nimi. Tak je téměř nepoužívám. Poslední dobou jsem si oblíbil jednak skleněné nádobí, jehož nevýhodou je pro mne extrémní citlivost a potom taky již zmíněné drobné Jingdezhenské konvičky a konvičky z kostního porcelánu. Jejich výhodou je to, že prostě neumí to co Yixing.
<<

malina

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 3

Registrován: 17. 4. 2012 20:08

Příspěvek 19. 4. 2012 18:05

Re: Luhovanie cajov - Kamjove / vtacia konv. / zhong

Toto je dost zaujimave a da sa o tom diskutovat.

Osobne slovenske krystalove sklo si nemyslim ze je hazard - nie je jedno akym sposobom je tazky kov naviazany. Napriklad (dentalny) amalgam - je to zliatina ortute (!!) + zinok,vzacne kovy a pod. Napriek tomu je takmer neskodna, pretoze vazba v amalgame je pomerne silna (nemala by byt rozpostna ani v HCl (teda v HCl pri koncentracii/pH, ktoru ma zaludok)). Cize na jednej strane sa neda ist principom "je v tom tazky kov, tak je to zle", na strane druhej olovnate farby a olovo ktorym sa spracuva (prevazne lacny) polyester su dost nebezpecne.

A s tymi farbami mas uplnu pravdu - mozno jedine bezpecne farby su take tie prirodne sfarbovace (Beta-karoten), ale to moc mimo potravinarskeho priemyslu clovek nenatrie.

Zpět na Příprava čaje

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz