Yixing všeobecně

<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 21. 7. 2014 15:03

Re: Yixing všeobecně

Myslíš na šálcích? Mám objednanou jen samotnou konvičku, jelikož na šálcích se mi ouška taky nelíbí.
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 21. 7. 2014 15:37

Re: Yixing všeobecně

Konvička je moc pěkná. Vypadá precizně udělaná, snad i hlíny budou supr. Bohužel ty ceny za opravdu dobré konve jsou takto dané. Vezmu-li čistě příklad klasickou shuiping konvičku, cena z konce 90´s či počátku 2000´s stále z kvalitní hongni z Factory 1 koštuje 2500kč mezi sběrateli, tedy ne na komerčním trhu - kde je mnohem dražší. Podobně jsou konve z 90´s let z počátku, hong ni stejný tvar, přes 3000kč. Konve z 80´s , stejný tvar , hlína je lepší, z první půlky 80´s 4000-6000kč a neni to opravdu lehké je sehnat. Konve z konce 70´s - myslim tim pravé, nikoliv kopie či fejky, hongni , pokud je to opravdu originál , tak je cena mezi sběrateli 7000- X Kč (300-400USD) . V této ceně je v orig. krabičce a s green sticker made in china. Tedy jde o konev částečně z formy, žádná hitparáda v provedení. Ale super materiál. To jsou reálné ceny současné, podotýkám mezi sběrateli, nikoliv na vyhroceném čínském trhu. Vybral jsem jen příklad jednoho tvaru - shuiping v nejlepším možném provedení a zpracování - a jedné hlíny - hong ni. Bez vlivu jména výrobce a dalších vlivů. Nemá cenu klesat dále na počárek 70´s či níže, tu cenovou vzestupnost si každý dovede představit.
Otázkou je, kolik takových opravdu špičkových konvič člověk potřebuje a dá-li se vůbec měřit radost z čajování v takových konvičkách. Myslim v poměru k jiným zálibám či radostem.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 11. 8. 2014 21:02

Re: Yixing všeobecně

Ten růst cen je velmi zajímavý, pohybovat se se všemi kusy v těch vyšších relacích, tak se člověk vskutku nedoplatil. :D

Dát 3000+ za konvičku mi nedělá problém, jelikož je to přeci jenom nástroj na téměř každodenní používání. Měl jsem několik levnějších konviček v ruce a byl to diametrální rozdíl. Když pak člověk kouká na konvičky, které jsou v naprosto jiné cenové relaci a hlavně co se týče hlíny úplně někde jinde, říkám si někdy, jestli si vůbec takovou konvičku pořizovat, jelikož by se mi mohl změnit pohled na ty stávající.

Zajímalo by mne, jestli je opravdu pravda, že ty opravdu nejlepší kousky (co se týče použitého materiálu) jsou natolik porézní, že se vyplatí mít klidně i několik konviček na stejný čaj, ale jen třeba z jiné plantáže...jak jsem jednou četl, nebo jestli to byl jenom hodně za uši přitažený příklad na demonstraci vlastností zisha...

Na podzim jsme měli po mailu diskusi ohledně zisha a odkazoval jste mne právě na origintea.net, kde měli za skvělou cenu shui ping, bohužel nebyly zrovna finance a dnes jsou již pryč...Hlína vypadla z exteriéru příjemně hrubě, porézně..To mne přivádí na otázku, proc má většina konviček z exteriéru jakoby hodně "zatáhnutý" povrch, který mi v některých případech připadá naprosto neabsorpční, vůči hrubšímu interiéru.
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 19. 8. 2014 05:16

Re: Yixing všeobecně

No s těmi hlínami to není tak lehké, jsou hlíny silně porézní, středně, normálně,každý typ se chová trochu jinak, taktéž stupeň vypálení, tloušťka stěny konve atd. ale např. zhu ni je jak kámen a je to takový trochu přeceňovaný klenot, jež má ve skutečnosti v oblibě jen málo milovníků konviček (samozřejmě jsou tací, jež sbírají jen to top a je jim jedno, že je to mnohem méně funkční nežli jiné typy hlín)..

Origintea funguje teď nějak napůl plynu, ale určitě je možné se s Tonym spojit emailem a napsat jakou přesně konev potřebujete. Na dobrou konev člověk čeká někdy i roky :D
Některé konve mohou být dolešťované na povrchu. Někdo to má rád, hodně Číňanů to vyhledává... takové konve jsou ale trochu zmařené. Pro milovníka shui ping, jež jsou nepoužité opravdu tak trochu raw, neuhlazené s víčkem jež často ne uplně sedí atd., kdy si s konvičkou rok hrajete a dojde k naprosté změně ve vzhledu i funkčnosti, je taková předem naleštěná konvička nic moc zajímavého.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 8. 2014 15:05

Re: Yixing všeobecně

Ono u té Zhu Ni to není tak jednoznačné, umí byt i pěkně porézní, záleží jeslti je nebo není filtrovaná, jaký druh Zhu Ni to je. Tvrdost záleží na výpalu mimo jiné, navíc padelku Zhu Ni jsou vysoko vypálené konvičky z Hong Ni, pak budí dojem velké tvrdosti. Také se přímíchávají různé materiály, jako písek, což mohou vylepsit konkrétní vlastnosti.

Hlavně nekupovat naleštěné konvičky, na kruhu nebo dokonce odlévané. Tam bych se obával i zdravotních problémů. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Jandor

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 4

Registrován: 6. 7. 2013 00:16

Příspěvek 20. 8. 2014 20:02

Re: Yixing všeobecně

chawangpu píše:...jsou hlíny silně porézní, středně, normálně...

Zdravim,

můžete uvést konkrétní typy silně a středně porézních hlín?
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 20. 8. 2014 20:20

Re: Yixing všeobecně

Právě ty "raw" konvičky se mi líbí nejvíce...a většinou na právě takové nenarážím..

A jak funguje to doleštování konviček, tak nějak si to nedokážu představit..To se děje ručně před výpalem?..Někde jsem četl, že lesklosti pomáhá dlouhodobé pocení např. v dřevěném boxu..
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 24. 8. 2014 09:38

Re: Yixing všeobecně

dolešťují se ručně speciálně vytvarovaným křemenem, případně levné strojově. Po výpalu, již hotové a leští je takto co jsem viděl jak v Yixingu přímo tak taktéž prodejci.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 24. 8. 2014 23:58

Re: Yixing všeobecně

Mimochodem, origintea.net má zrovna nějaké konvičky k prodeji, ale už to tam visí nějakou dobu.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 4. 9. 2014 19:54

Re: Yixing všeobecně

Tak origintea.net už zjevně končí. Mají tam na prodej poslední 4 konvičky, příjemně malé z 80. let, ale poštovné 40 dolarů mě odradilo. to je skoro polovina ceny konvičky.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 6. 9. 2014 08:41

Re: Yixing všeobecně

Taky jsem o ni přemýšlel..než jsem se za ty dva dny rozhoupal, tak všechny poslední 4 kusy jsou pryč...
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 7. 9. 2014 09:45

Re: Yixing všeobecně

Ale co, stejně mám moc konviček. I s japonci je to aktuálně 10, i když některé jsou tedy zásobní. Gaiwany nepočítám.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 7. 9. 2014 18:22

Re: Yixing všeobecně

:-)
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 17. 9. 2014 13:48

Re: Yixing všeobecně

Vzhledem k tomu, že čajuji velmi krátce (rok), tak se mi těžko hodnotilo, jak moc má velký vliv pravidelné připravování určité skupiny čajů v konkrétní konvičce na výslednou chuť čaje. Určitě v rok staré konvičce je nějaký posun, ale prostě je to tak plynulé, že jsem to nezaznamenal...

A tak jsem si pořídil dvě kvalitní, naprosto stejné konvičky (jedna je dedikována na Shu, druhá na Bai cha) a pokusím se o dlouhodobí pokus se zápisky z hlediska, jak se vyvíjí vliv začajované konvičky na chuť vody. Již po třech čajováních v každé konvičce byl naprosto diametrální rozdíl vody, která prošla konvičkou na shu a která na bai cha...Výsledná chuť z každé konvičky odpovídala charakteru čaje. Takový posun jsem popravdě po třech čajováních neočekával...
<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 18. 9. 2014 20:11

Re: Yixing všeobecně

Jinak nějaké mistrovské konvičky mají na luyu nevím jestli na netu ale v obchodě určitě ^^
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 18. 9. 2014 20:47

Re: Yixing všeobecně

Docela pěkné nabízí i cajwan ... asia classic na letenském nám. skončil ...
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 19. 9. 2014 07:00

Re: Yixing všeobecně

Právě dvě mám z čajwanu (Zi Ni) a vlastnosti hlíny jsou úžasné...Můžu jen doporučit...
Předchozí

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz