Yixing konev- pečeť

<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 26. 12. 2013 21:45

Yixing konev- pečeť

Ahoj, mám jednu (jedinou) konev z yixing [doufám že to opravdu yixing je...] (a ještě je tátova...) a tak bych se o ní rád dozvěděl více... před nedávnem sem narazil na příspěvek Dzina o mistrech Zisha... Ale bohužel nevím co to je za hlínu... no zhruba... nevím o té konvi zhruba nic... Tudíž bych se o ní něco rád dozvěděl... je tu pár věcí které mi přišli takové podivné... zatímco na konvích co máme v čajovně voda celkově drží z téhle stéká jako by byla mastná... tudíž ta obava zdali je to opravdu Yixing... pečeť by odpovídala ale prošel sem celou Dzinovu databázi jeho konví ale ani jedna není podobná... tak doufám že aspoň někdo něco bude vědět... :-)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 26. 12. 2013 23:48

Re: Yixing konev- pečeť

Zdravím a vítám na foru.
Razitko neznám. Hlína bude Zi Ni. Vypadá to na kvalitní konev. :-)
Možná budou vědět tam kde jste ji koupili. Záleží na hlíně, ale to že po ní voda stéká jakoby byla mastná je v pořádku. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 27. 12. 2013 09:24

Re: Yixing konev- pečeť

Děkuji za přivítání..
No koupená je u nás v čajovně tak před 15 lety... ptal sem se našeho živnostníka ale ten o ní moc neví... (on se v té době střídal majitel...) ale děkuji aspoň za tu hlínu :-) A nevíš název tvaru ? Jak hledám tak hledám ale podobnou konev s pojmenovaným tvarem sem nenašel...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 27. 12. 2013 12:27

Re: Yixing konev- pečeť

Tvar je klasický Shui Ping, jen jiné vičko a trochu hranaté tvary na hubičce a víčku. Videl jsem kdysi podobnou konev v čajovně Tea Tao v Praze. Hledej u novějších mistrů, zkus to jeste nafotit z boku s víčkem.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 28. 12. 2013 15:03

Re: Yixing konev- pečeť

Dobrý den,

na spodku konvičky je na 99% toto 高湘君 (gao xiang jun) . Pokud by jste mohl, zkuste nafotit na detailní makro razítko ve víčku,
ale ty se čtou mnohem hůře.
Dle čínských análů by to měla být konvička vyrobená rukou paní 高湘君, jež pracovala v Yixing Factory 1. Pokud je konvička 15 let stará,
je možné že jde buď o opravdu její konvičku, nebo spíše může být konvička vyrobena některým z jejich žáků pod jejím dohledem v 90. letech (paní byla již
v 80. letech poměrně slavná a tvořila více autorských prací, tedy je možná varianta 2. či i možná varianta 3., že jde o kopii její práce jež vznikla
v některé menší dílně v 90. letech, což bylo taktéž velmi oblíbené)
Info o tvůrci, tedy pokud je pečetítko přeluštěno správně, je zde http://www.51pot.com/author/author-detail-111.shtml .
podle fotek jde o velmi slušný materiál, jak již psal Dzin, hlína Zini.
Jen tvar mi moc shui ping hu nepřipomíná, ale lépe to bude vidět z boku. Tato má netypický tvar ouška a i poměrně velké víčko a celkově spláclý tvar na shui ping, spíš mi to připomíná shi piao ale ani to neni určitě typická shi piao.

Honza
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 28. 12. 2013 17:00

Re: Yixing konev- pečeť

2 Chawangpu: Také si tím tvarem nejsem jistý jak jsem psal. Chtelo by to fotku z boku, me to prijde i tvar XiShi, ale zase ta hubička jiná :-) Bude to zřejmně modernější konvička tvarem. Shipao asi soudíš i dle tech nožiček vid? :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 28. 12. 2013 19:47

Re: Yixing konev- pečeť

Ano, napadlo mne to kvuli nožičkám a spláclému tvaru. Ale jak píšeš, bude to spíš moderní tvar bez přesného názvu, resp. název to bude mít,
ale asi se jej nedopátráme. Hledal jsem dle jména paní na čínských webech, zda konev neobjevím v nějakém katalogu či sbírce, ale bez úspěchu.
<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 30. 12. 2013 21:04

Re: Yixing konev- pečeť

Tak jsem to nafotil, a jinak jak je to s těmi pečeťmi píšete že je to dozajista 高湘君 přičemž na konvi jsou jiné znaky... s yixingem sem začal nedávno tak sem tím jenom trochu zmaten... :-) a ještě: na konvích bývají tři znaky (na téhle jenom dva) na spodku na víčku a na oušku (teda jestli jsem to správně pochytil) na spodku je to podpis co jsou ty zbývající dva ?
Obrázek
Obrázek (omlouvám se za kvalitu ale doufám že to hlavní snad poznat bude...)
jinak díky za úsilí mi pomoct
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 30. 12. 2013 21:10

Re: Yixing konev- pečeť

To vypadá jak ze startreku :-)
Shipao to pripomíná, ale fakt jen pripomíná.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 30. 12. 2013 21:18

Re: Yixing konev- pečeť

No... dřív se mi z ní slívalo opravdu špatně :) ale teď už to jde... Nemáš někde na webu nebo tady na fóru galerii tvarů ? já sem jí hledal a nenašel tak jenom kdyby náhodou :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 30. 12. 2013 21:41

Re: Yixing konev- pečeť

Galerii jako takovou mám, ale ne tvarů. Ikdyž u kazdého je tvar popsán a pojmenován. Takže to i galerie je. :-)
http://www.tea-earth.net/yixing.html
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

petr.ptacek

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 42

Registrován: 13. 8. 2013 20:23

Příspěvek 30. 12. 2013 22:17

Re: Yixing konev- pečeť

Takový základní přehled tvarů a hlín lze najít na stránce http://zishayixing.com/
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 31. 12. 2013 21:47

Re: Yixing konev- pečeť

Sakana píše:Tak jsem to nafotil, a jinak jak je to s těmi pečeťmi píšete že je to dozajista 高湘君 přičemž na konvi jsou jiné znaky... s yixingem sem začal nedávno tak sem tím jenom trochu zmaten... :-) a ještě: na konvích bývají tři znaky (na téhle jenom dva) na spodku na víčku a na oušku (teda jestli jsem to správně pochytil) na spodku je to podpis co jsou ty zbývající dva ?
Obrázek
Obrázek (omlouvám se za kvalitu ale doufám že to hlavní snad poznat bude...)
jinak díky za úsilí mi pomoct


Ty znaky co jsem Vám poslal, jsou v "jednoduché čínštině". Na razítka a pčetětíka , zejména na ty na spodku konvičky, se používají různé druhy písma. Nebo jak jste to myslel? Jaké znaky tedy na spodku konvičky jsou ? Pokud jste to myslel jen vizuelně bez znalosti čínštiny, tak ano, ty znaky v pečetítkové pdobně nejsou stejné s těmi co jsem poslal. Ale pokud čínsky čtete, prosím napište mi co tam dle Vás je.

Ad ten počet razítek - v dnešní době žádný počet razítek ani jejich obsah bohužel nic o kvalitě konviček neříká. Kvalitní konvička může být bez uplné signatury,
šmejd může být porazítkován kde všude honosnými názvy a opatřen deseti certifikáty, ale nic to neznamená.
Obvykle v dnešní době bývá na spodku "vyrobeno tím a tím", na víčku pak jméno tvůrce bez vyrobeno tím a tím, na oušku pak jen jeden znak jména.
(může to být jak jméno tak přímení. Např. pokud v dané dílně bylo více lidí se stejným příjmením, tak se jejich značení mohlo různit - tedy hlavně v době Yixing Factory 1.,2. a 5.)
Ale na oušku bývá i datum, tedy rok kdy konvička byla vyrobena. A na spodku konvičky zas může být název dílny, název továrny a jméno tvůrce jen
na víčku atd atd. Těch variací je mnoho a nedá se to takto zobecnit. V podstatě platí co dílna/továrna/tvůrce, to nějaký styl a tak je důležité znát souvislosti
dané konvičky a pak s tím pracovat.
Pro Vás je nejdůležitější osobní jistota, že konvička je na 100% z 90.let a tím je cenná. Z fotky je patrné, že hlína je pěkná. Tvar je dost atypický, startrekovské shipiao je celkem trefné :D
Pokud rozluštíme i znaky ve víčku, dám vědět.
<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 1. 1. 2014 15:12

Re: Yixing konev- pečeť

Ano, opravdu jsem to myslel jenom na pohled, čínsky neumím až na pár výrazů týkajících se čaje
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 2. 1. 2014 21:46

Re: Yixing konev- pečeť

Bohužel razítko ve víčku nepřečteme, omlouvám se.
<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 3. 1. 2014 11:23

Re: Yixing konev- pečeť

nevadí, nevadí, ale děkuji

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz