Yixing a oolongy

<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 27. 8. 2014 14:31

Yixing a oolongy

Vrtá mi hlavou následující věc. (Samozřejmě že proto, že mě zaujala ta duan-ni konvička na originte.net). Uvádí se, že u oolongů má být samostatná konvička alespoň na pečené a nepečené oolongy. Jenže tahle sorta čajů je z pohledu chutí a vůní snad nejvíce různorodá ze všech čajů. Má pak yišingová konvička vůbec nějaký smysl? Není lepší porcelán, aby byla zachována jedinečnost každého čaje? Já oolongy piju dost málo, jednak obvykle líp voní než chutnají, jednak pečené skrývají mnohá nepříjemná překvapení a jednak je to celkem drahá zábava.
<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 27. 8. 2014 15:00

Re: Yixing a oolongy

Mno... jestli je opravdu piješ málo tak si myslím že se ti spíš vyplatí nějaká pěkná autorská keramika, popř ten porcelán... :-)
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 27. 8. 2014 18:45

Re: Yixing a oolongy

Jingdezhen porcelán je super. Univerzální gaiwan, nebo plochá konvička na Dan Congy a Wu Yi, či kulatá na rolované čaje. Nemá cenu diverzifikovat drahé yixing nádobí na něco co si dám jednou do roka.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 27. 8. 2014 20:48

Re: Yixing a oolongy

V Anxi Fujian je doporučován na woolongy jednoznačně kvalitní porcelán. Ohledně ostatních nevím, moc je nepiju, ale řekl bych, že platí to samé, mohu li tak soudit.
Máš pravdu, že porcelán je lepší, chceme li zachovat jedinečnost charakteru čaje. Navíc, řekl bych, že nebude mnoho těch, kdo skutečně docení přínos konkrétního Yixingového nádobí, resp. kdo vůbec pozná změnu. Není li tedy výrazně k horšímu.
Jinak míchat ty čaje i mezidruhově v konvičkách z Yixingu je podle mě hloupost. To je lepší koupit kvalitní porcelánový set.
to Davčcha: Ono je to s woolongy dost složité. Jednotlivé skupiny jsou tak diametrálně odlišné, že je skoro nemožné mezi některými najít mnoho společného. Pravda je, že jsou to (zejména typy TGY) čaje blendované, a to za účelem vyvážení vůně i chuti. Takže by to mělo být sladěno. Obecně řečeno, ani pečené by neměly žádná nepříjemná překvapení skrývat. A že to je drahá zábava, to se shodneme. Ačkoliv, asi jsem ještě nepil výborný čaj, který by stál málo peněz.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 27. 8. 2014 22:06

Re: Yixing a oolongy

Gaiwanem i konvičkami myšleny pokaždé porcelánové výrobky. Myslím si, že na zejména málo pražené oolongy je porcelán asi to opravdu nejlepší, respektive mi to nejvíce vyhovuje, na ty pečené, tedy tmavší typy mi přijde yixing fajn, že je dokáže mírně uhladit. Ale je pravda, že nádobí je třeba dosti. Už mám konvičku na Mi Lan Dan Cong, zvlášť na taiwanské vysokohorské, zvlášť na taiwanské středně pečené a zvlášť na silně. A málem bych zapomněl na to neglazované shiboridashi ze železité hlíny kde vařím Wu Yi. Světlou TGY jsem už poměrně dlouho nepil, Long Juan TGY co byla pečená středně jsem dopil, stejně tak tu silně, jingdezhen gaiwan kdyžtak TGY zajistí :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 27. 8. 2014 22:55

Re: Yixing a oolongy

Není nad to, udelat pokus, yixing celkově uhlazuje čaje, z moderních TGY trochu vezme pryč tu sladkou kytickovost a u tradiční TGY vyzdvyhne pravý charakter čaje. Já to strídám a mnohdy mi prijde že piji skoro jiný čaj, jen zmena nádobí udelá opravdu hodne. A na to vse stačí jeden nebo dva porcelánové knvičky či gaiwany, ale s yixingem tam už to je horší. Pokud bych se mel rozhodovat, tak yixing rozhodne na tmavsi oolongy.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 28. 8. 2014 06:42

Re: Yixing a oolongy

Díky za názory. Yišing mám tedy na všeliké pečené oolongy, ale tam nerozpoznávám rozdíl oproti porcelánu. Fakt je, že je piju málo.

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz