Jak zatahujete Yixing nádobí?

Zatahujete konvičky z Yixingu?

ano
31
86%
ne
1
3%
Co to je?
4
11%
 
Celkem hlasů : 36
<<

maxi-m.a.o.

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 66

Registrován: 5. 12. 2008 01:13

Příspěvek 28. 2. 2010 04:05

No, pokud nekdy narazim na napustenou necim konev urcite z ni nebudu pit :)
Ale zatim se mi to nestalo, za dobu praci v cajovne mi proslo rukama nekolik tisic konvicek, zadna z nich nebyla nicim napustena. Spinave, od hliny, od vylestovaciho prasku, to ano, ale zadny vosk, nebo neci jineho. Nevidim ani duvod "konzervovat" Yixing, jen zkraslovat, a to uz je projev komerce. Jako, radej je stejne vyvaruji, ale to co pise Stan se da klidne pouzit u lepsich konvicek, staci v nich udelat nekolkrat silny caj. Cinane to tak vetsinou delaji (aspon' ty co znam).
Belava patina na konvicce se mi jinak vytvari jen pokud tu konev nechavam delsi dobu louhovat v zelenem caji, ale snadno se odstrani utrenim hadrikem. Povlak, ktery by neslo snadno odstranit svedci o tom, ze je neco spatne...
O priprave, a o vecech ohledne vyvarovani jsem psal loni clanecek, pokud je zajem muzete si mrknout:
http://zisha.cz/2009/06/02/priprava-nove-konvicky/

Salky (bez glazury) take vyvaruju. Sitko se bojim, je tam to hedvabi, a nevim co s tim udela vrouci voda. Po oplachnuti ale slouzilo dobre, zadne neprirozene vune, nic podezreleho :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 28. 2. 2010 11:06

maxi-m.a.o. píše:No, pokud nekdy narazim na napustenou necim konev urcite z ni nebudu pit :)
Ale zatim se mi to nestalo, za dobu praci v cajovne mi proslo rukama nekolik tisic konvicek, zadna z nich nebyla nicim napustena.)

Ale stalo a máš takovou doma rikal jsi mi že Ti trvalo hodne dlouho, z toho dostat chut, už nevim co to bylo, možná to mam v mailu.Ale dokonce si rikal že si to snad myl a varil v octu, byla to hrozná vune jsi rikal.
Jinak tady je taky nejaký dotaz myslim že to psala Moniska že mela nejakou konev nečím napustenou...

No práve z teanetu jsem měl pár konviček co tohle v sobe meli, Jin vysvetloval že to je v každé konvičce neco jako uprava ( rozumet mu tenkrat opravdu moc nebylo ), setkal jsem se stím prakticky všude. Někde jsem četl že konvičky co jsou jen na výstavku tak to maji ve velké míře, zkusim pohledat ten článek. Jinak bíle fleky z čajování je třeba rozlestit, ale nejsou jen se zelenych čajů, jsou i z shu pueru, zlutych, bílých, a možná i jinych. Každopádně rozleštit. Stačí uterka na čajování nebo lepsi lestící hadrik a nekdy se jen dýchne. Ten Maxův návod je myslím dobrý, já sice zatahuji konvičky trochu odlišně, ale nevadí. Každý máme svůj postup.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

maxi-m.a.o.

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 66

Registrován: 5. 12. 2008 01:13

Příspěvek 28. 2. 2010 15:26

Tu co jsem Ti popisoval porad mam. To je konev od Jina, ktera byla urcena JEN na okrasu. A to mi i sam rikal, jeste se divil ze ji chci, protoze v teanetu byla ve vyloze (mozna tam jeste nejakou ma). Byla pokryta inkoustem, mozna petrolejem atd. Ale libila se mi tvarove (s uchem nahore) a take me zajimalo zda opravdu jde vicistit dle navodu co jsem nasel na ruskem netu. Takze "napustena" nebyla, byla totalne a nechutne viditelne zdecimovana :D Ver mi, nespletl byses kdybys ji videl, ta smrdela na dva metry :D

Ale podarilo se mi ji vycistit. Varil jsem ji v ryzi mnohokrat, nechaval louhovat v Jaru, zkousel na ni Coca Colu (pry je to vyborny cistici prostredek), ocet a peroxid vodiku. Po dvou mesicich byla cista. Vypada ted uplne jinak. Ma naprosto jinou barvu. Caj jsem v ni (kvuli zkousce) delal jen 2X. Chutnal normalne, ale stejne se bojim, ze by mohla neco poustet. Tak jen stoji na policce jako ozdoba :)


V teanetu jsem casto videl konve spinave od prasku (kterym se lesti), maji takovy vyrazny (hodne viditelny) bily povlak uvnitr. Ten se ale da snadno umit vodou a houbickou. Vypada to hrozne, ale odstrani se to snadno. To je to o cem mluvil Jin. A nikdy jsem nezazil, a take nikdo se mi nestezoval, ze by to zustalo i po vyvareni. Pokud konev neco pousti, tak to je spatny. Muze to byt jen na povrchu, nikdy uvnitr. Ostatne po vyrobe se konvicky krome prilezitostneho lesteni a brouseni nijak neupravuji. Jak rikam, spousta lidi je ani nevyvaruje a jsou spokojeni.

Patinu pochopitelne delaji vsechny caje, casem to proste vznika a take cajove fleky, ktery se snadno utrou. Ale zeleny dokaze behem noci (pokud v nem louhujes konvicku po priprave) vytvorit VELMI silny a vyrazny bily povlak. Behem jedne noci. Ja jsem s pripravou a umelym zestarovanim hodne experimentoval. V podstate muzu rict, ze je vzdy videt zda se konev jen bezne pouzivala, zda ji zestarovaly umele v caji, nebo zda se jedna o vyvarovani v necem jinym. 95% umele zestarovanych konvicek na trhu se nevari v caji, ale v necem jinym, zatim nevim co to je, jsou to nejake tenke vetvicky :)
<<

maxi-m.a.o.

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 66

Registrován: 5. 12. 2008 01:13

Příspěvek 28. 2. 2010 15:32

Jo jeste neco... Myslim, ze to napusteni konvicek (o nejakem "ochrannem filmu") pisou na strnkach Long Fengu. Tam jsem to videl poprve. myslim, ze jejich problem je, ze kupuji levne konvicky z netu (ta serie co tam maji je asi z YS), a u tech bych mohl cekat cokoliv. I kdyz nekteri to tam kupovali a byly v celku spokojeni, na zadne napusteni se nestezovali... tak asi zalezi jak se clovek trefi. Dalsi duvod proc to vybirat osobne.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 28. 2. 2010 15:57

maxi-m.a.o. píše: ... tak asi zalezi jak se clovek trefi. Dalsi duvod proc to vybirat osobne.


...................a nejlépe v Číně !! :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 28. 2. 2010 17:17

Ano Maxi, petrolej, sem nemohl co jsi říkal že jde z te Tvé konvičky cítit. No tak vidis, jak to nekdy chodí, každopadne zatáhnout konvičku je důlezité a pokud se to nepodaří tak volit " Stanovu cestu " - mít je na vvýstavce
* Stan odpustí rejpnutí... :-)
Kdepak na Long Fengu ne, to jsem četl na více mistech a hlavne v dobe kdy Long Feng jeste ani neexistoval, myslím že to bylo i na zahraničním webu i tady, zkusím to pohledat. Jednu jsem takovou koupil v assiaclasic, a jednu nebo dve v teanetu, assiaclasic bere velkou čast sortimetnu z teanetu taky.
Ono brát je z Číny osobne je hezke, ale hodne lidí nemá tu možnost. Tak jedine eshop, burzy, nebo přes známého. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

maxi-m.a.o.

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 66

Registrován: 5. 12. 2008 01:13

Příspěvek 28. 2. 2010 21:50

Ono je hlavne dulezite neplest konvicky urcene jen na koukani (napodobeniny starych) a konvicky urcene k pouziti. U prvnich by clovek nemel ani na pouzivani (a tedy i zatahovani) ani pomyslet. Problem je, ze je nepoctivi prodejci casto vydavaji za originaly. Ale ten, kdo aspon' jednou drzel v ruce normalni konev, tak to hned pozna. Spousta neznalcu takhle naleti v prave v Cine, kde je vseho hodne, i originalu i padelku.

Tak zkus pohledat, zajima me co se v tech clancich presne psalo. Jinak se docela divim, ze jsi neco podobneho koupil v Teanetu. Ja jsem za dva roky prace na nic podobneho nenarazil. Zadna konev odtud nesmrdela, po vyvareni hned fungovala. V zivote jsem nemel problem s drhnutim nejake tezko odstranitelne patiny po vyvareni. A ani ted' kdyz tam zajdu nevidim nic takoveho. A to tam ted' maji mnohem vic lacinych konvicek nizsi tridy nez driv... Kdyby se mi to jinak stalo tak ji hned jdu reklamovat, Jin reklamace v klidu prijima. Pit z neceho, co pustilo ze sebe do vody nejaky sajrajt je tak trochu ruska ruleta s ledvinama :)

Asiaclasic znam, ale doposud jsem od nich nic nekupoval. Byl jsem tam jen parkrat kdyz jsem jeste delal u Jina, byly jsme tam kupovat nejake zbozi kdyz doslo. Ale oni z teanetu tenkrat nebrali, mozna ze to ted' funguje obracene. To se muzu zeptat Michala az tam pridste pujdu, uz ten obchodni prehled prece moc nemam :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 28. 2. 2010 22:00

Ano zeptej se ho, zajímá mě to. Jin říkal neco ve smyslu " uvařit konev s čajem a zmizí to " jsou to asi 3 roky, nevím presně. Jednu jsem dostal darem a pochází taky z teanetu, je to ta " ptačí sutra " konev č.4 v mojí galerii. Ta byla také napuštěna, po vyvaření v ní nebylo pak ani stopy po čemkoliv. Kdo ví co to je, když se to beze zbytku dostane pryč, tak to neřeším. Můj citlivý žaludek je perfektní detektor čajů a toxinů. :-)
Donce nejaké konvičky na výstavu se uplne lakují, to vím. Jde nám především o pracovní kovničky ze kterých pijeme.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

maxi-m.a.o.

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 66

Registrován: 5. 12. 2008 01:13

Příspěvek 1. 3. 2010 01:20

Poptam. Na Asiclasic, o napusteni rekne to same co ja. Pokud se o to vubec zajimal. Muzu jeste Jina jednou vyslechnout, ale celkove konvicky s nim mam probrane jak to jen slo, vyzdimal jsem z nej kdysi vsechno co se dalo :D Vsak i on sam se ucil jak konvicky vyrabet, spatne se mu to ale popisuje, no. Ale kdyz ma clovek cas, nebo se tam objevi nejaky prekladatel jde to :) Ach jo, kde jsou ty zlate casy kdyz jsme tam chodivali s Jirim a byl s nami sinolog... :)

Ja ale spis mam pocit, ze tu spis resime pojmoslovi. Ja bych totiz rozlisoval "napusteni" a "pokryti". Protoze konev muze byt pokryta bud' zbytkem materialu po vyrobe (coz je naprosto ok) nebo tim inkoustem/petrolejem o kterem jsem mluvil vyse (coz je katastrofa). Nebo mozna i voskem nebo nejakym olejem, jak ma Stan ten tovarni Shui Ping. Ale nevim zda muze byt konev necim napustena... Asi mi nesedi uplne ten pojem. Napusteni beru tak, ze neco se dostalo do poru konvicky. Nevidim zadny duvod proc to delat. Zisha je zivy material, pokud se do nej neco dostane, umre. Staci ho zacit umyvat cisticim prostredkem. Nebo plisen'... Pokud se jednou objevila tak nema cenu konev cistit, uz navzdy zustane v porech. Takze pokud se konev necim napusti ztraci svoji "konvickovou" funkci. Neco podobneho (stejne jako pokryti inkoustem) muzou spachat jen u neceho hrozne levneho, u neceho co ma vylozene vady povrchu, ktere se tim snazi zakryt.

Vystavni konve od mistru se take nikdy nicim nenapousteji, povrch se lesti jeste pred vypalovanim. U lepsich konvicek se lesku dosahuje i dalsimi zpusoby, ktere jsou vsak casove narocne. Ale pokud ma jit konev na vystavu, nebo do sbirky tak urcite se ji budou venovat. Ostatne statisticky takovych konvicek mistr udela 1-2 do roku. Cena je nekolik destitek tisic USD (a vic). Napustit je necim nebo pokryt by byla asi stejne smysluplne jako kdyz znamy sochar stvori nadhernou sochu a potom si rekne: "No a ted' ji nastrikam nejakym sprejem se trpytkami, at' je atraktivnejsi!" Mozna, nektere stare (hodne stare) konve se lakuji, aby povrch nebyl napadan zrovna plisni nebo tak, co ja vim jak se v muzeu udrzuji starozitnosti. Konvicek obdobi Ming je ale v cinskych muzejich pomerne malo.

Tak asi bych to zhodnotil tak: pokryti muze byt dobre (snadno odstranitelne) a spatne. A napusteni nevim... nevim cim by se to dalo udelat a nevim jak. Ale pokud jo, tak uz to neni nastroj na pripravu caje, ale zakonzervovana mumie :)

Pokud je tedy konev hned po vyvareni (umyti) pouzitelna (nesmrdi, nema na sobe cosi podezreleho co nechce dolu) tak je to OK. Byla jen pokryta (spinava) necim po vyrobe. Pokud ale nejake nezadouci projevy pretrvavaji tak uz bych to bral jako duvod k obavam.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 1. 3. 2010 08:39

:-)
Stanova cesta jednou vejde do dějin.
Některé konvičky ale taky používám.
Ten nákup v Číně byla samozřejmě nadsázka. Asi málokdo by tam jel pouze nakoupit nádobí. Ačkoli........... :D
Ale pět, šest kousků přepraví člověk hravě v brašně na foťák. Vidět zajímavá místa, ochutnat jídlo, potkat lidi a doma si udělat čaj do přivezené konvičky! Tomu říkám silný zážitek. Hlavně to nevzdat dopředu!
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 1. 3. 2010 11:59

Ano, ale tady se nebavíme o napustení nejakym sajrajtem, jako jsi mel ty nejakou vůni petrojele. Tohle co jsem měl já i ostatni je jako bílá mapa, která po umyti a vydrbání kartáčkem zmizí ale po uschnutí se objeví jinde, není nicim citit, ve vode ve ktere se konvička vaří není žádny film neco cokoliv videt. O tom Jin mluvil jak jsem říkal. :-)
Tu konvičku co má stan ten Shui Ping, mam taky, uvnitre neni nic to je jen jakási uprava povrchu asi tekutkou hlínou.
Stane já bych jel hned hele, ale okolnosti mi to nedovolují, ale vím co to je za zážitek!
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 1. 3. 2010 14:08

Chápu. Tak aby Tě to náhodou nepustilo, tady máš malou inspiraci. :D
obrázek
<<

maxi-m.a.o.

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 66

Registrován: 5. 12. 2008 01:13

Příspěvek 1. 3. 2010 23:17

No, v pripade toho Stanova Shui Pingu jsem si take nejdriv myslel, ze se jedna o pokryti hlinou. Avsak pote co jsem sehnal tovarni Shui Ping s technikou Tian Jiang, uz vim ze ne. Vypada to uplne jinak. Takze tam se jedna bud' o suspenzi kaolinu, ale mozna ze i opravdu o nejaky vosk. Ale to by mel spis rict Stan, tipovat z fotek nema cenu...

Zkusim se vyjadrit vic prehledne:

1) Pokryti petrolejem, inkoustem, kremem na boty, zahrabavani do zeme - to jsou vse "klasicke cinske metody vyroby starozitnosti". Ale porad je to pokryti, a je viditelne hned. Odstranit lze, ale asi tak po dvou mesicich drhnuti.

2) Spina po vyrobe, se na druhou stranu po vyvareni nijak nesmi projevit. Vetsinou zmizi po obycejnem umiti teplou vodou.

3) Tim padem ta "bila mapa" je neco jinaho nez zbytek materialu po zpracovani. Jin, myslim, ze spis mluvil jen o te moznosti c. 2. Osobne se mi za celkou dobu praci na toto nikdo nestezoval, ani sam jsem to se zadnou konvickou od Jina nezazil. Nevim... osobne se mi zda podezrele, konev by nemela na sobe mit neco podobneho. Jen se zeptam, varil jsi ji v ciste vode? Jses si jisty, ze to neni cajova patina?

Jinak urcite o tom s nim promluvim, ale myslim ze popre, ze by se neco podobnho s jeho konvickama delo :) jako kazdy jiny obchodnik :)
On sam jinak sve konvicky nevyvaruje, jen v nich udela silny nalev pres noc. Vzdy se mi smal, kdyz jsem rikal, ze konve doma varim :)

Stan: A mas nejake fotky zblizka? A nejlepe tech hornich policek? Dole vidim vetsinou jen levnejsi konvicky :-?
Chci videt poklady!!! :smile:
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 1. 3. 2010 23:41

Psal jsem že v čisté vodě. :-)
Jinak ten Shui Ping co má Stan mám taky, kdyby Tě zajímali fotky, shodou okoností mam ho ze stejneho obchodu i doby jako Stan... " jak je ten svět malý, že? "
To bílé co Jin nazýval " jako lepidlo " nevím co bylo....
Šlo to dolů po vykartackovani a vyvareni ve vode, bez jakéhokoliv zbytku ve vode, vůne nebo chuti.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

maxi-m.a.o.

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 66

Registrován: 5. 12. 2008 01:13

Příspěvek 2. 3. 2010 23:09

Tak ohledne "lepidla" s Jinem jeste provedu vyslech :D Donutim ho priznat se co do tech konvicek dava :smile:

A ted' vazne. Uz to asi mam. Vcera jsem prohledal cely net, vcetne teachatu (kde se snad probiralo uplne vsechno kolem yixingu). O bilem povlaku zadne zminky. Tak jsem prohledal svou interni databazi (coz je mnohem narocnejsi nez hledat na netu, jelikoz to musil delat "rucne"). No a asi to mam. Narazil jsem na pojem Mo Guang Shang La, coz je lesteni konvicvek po vyrobe. Informace nejsou uplne, neni to dokonaly podrobny technicky popis. Takze co jsem pochytil najisto:

- Naprosta vetsina konvicek se po vypaleni nelesti. Ocenuje se spis prirozena patina z cajovani, ktera se objevi casem.

- V nekterych pripadech se to dela. (Asi kdyz ten povrch vypada prilis blede - to je jen moje domenka :) )

- U Zisha hliny tedy malokdy, ale u Guangdongske hliny a u jinych typu keramiky je to bezne.

- Poprve se tyto zpusoby objevily v 50. letech v souvislosti s exportem konvicek (do Thajska, Japonska atd.). Zkratka s cilem lepe prodat.

- A ted' pozor: to posledni slovicko La (蜡), znamena vlastne vosk. Takze pravdepodobne se pri lesteni muze pouzit nejaky pripravek na bazi vosku.

Takze mozna, ze se opravdu jednalo o prelesteni povrchu nekterych konvicek. Jev asi pomerne vzacny, tipoval bych, ze zalezi na vyrobci, jake ma zazite postupy. Takze za napusteni bych to neoznacoval, a za skodlivy jev (pokud je to opravdu ono) to take nepokladal.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 3. 2010 23:18

Uvidíme co nám na to jeste rekne Jin. Jak říkám nikdy ve vodě nebyl nic, vune nebo chut už vubec to neovlivnovalo. Vosk by byl videt aspon na schladlé vode. Netusím co by to mohlo být.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

maxi-m.a.o.

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 66

Registrován: 5. 12. 2008 01:13

Příspěvek 2. 3. 2010 23:42

Tak ono to asi take nebude najaky cisty vosk, jako u svicky. Spis nejaky voskovy / parafinovy pripravek. Navic v hodne malem mnozstvi. Takze nevim zda by to melo byt videt ve vode. Mozna spis takhle lehce na povrchu.. no uvideme, co pan obchodnik na to ..
<<

Gwynnbleid

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 403

Registrován: 29. 7. 2009 15:00

Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek 3. 3. 2010 17:53

takze dnes som sa podujal k mojej prvej serioznejsej priprave yixingu. postupoval som podla rad na stranke zisha.cz a vsetko prebehlo bez problemov. ajked mi nebolo vsetko jedno ked som konciku zalial vriacou a hned na to studenou vodou :-D teraz uz je aj zacajovana a krasne vonia po Dan Congu
<<

maxi-m.a.o.

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 66

Registrován: 5. 12. 2008 01:13

Příspěvek 3. 3. 2010 22:41

Tak to jsem rad, ze navod nekomu pomohl :-)
<<

Pat-Pej

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 175

Registrován: 25. 11. 2009 20:01

Příspěvek 26. 12. 2010 17:17

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Tak tohle jsou mé první dvě yixingové konvičky. Protože bych je rád uvedl do provozu, tak se na vás obracím s žádostí o pár rad:
1. Na jaké čaje byste je používali? Chápu, že jde hlavně o subjektivní volbu, ale přesto se asi hodí více na nějaké čaje než na jiné :)
(Chtěl bych jednu zasvěti oolongům a druhou shu puerům, ale ještě nevím, kterou jakým a jestli se nerozhodnu pro jiné...třeba bílé...)
2. Jak na ně? Obecné návody jsem si přečetl, ale píšete, že když dodám foto, tak poradíte konkrétně, tak směle do toho! :-)o)
Tak snad je to vše.
PS klidně požádejte o další fotky jakékoli části konvičky popř. nějaký slovní popis... :-pq
Šálek čaje je jako váš život. Záleží na tom jakou péči mu budete věnovat.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 26. 12. 2010 17:55

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

To je težké, tu mensi bych dal na oolongy nebo puery, tu vetsi prave treba na bílé nebo červene čaje. Už ma velky obsah a treba 6 nálevů je hodne, to nevim jestli by jsi vypil :-)
Vyvař je prvni v čisté vodě at vidíš jestli se z nich neco neuvolnuje, pochopitlne první kartackem vydrbat, rozhybat a pak dej vedet co z nich cítíš.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 26. 12. 2010 19:57

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Menší bych dal na červené čaje nebo shu puerhy a větší na oolongy :) Oolongy osobně piji většinou ve více lidech, navíc nevidím problém při použití méně čaje a vody. Momentálně jsem přešel k myšlence, že na shu puerhy si konvičku nepořídím, protože se dost řídím barvou.

Pokud jsou dělané na krnčířském kruhu nebo z formy (uvnitř jsou rýhy, především na dně), tak bych klidně různé ostré hrany a výstupky uvnitř zbrousil (což jsem odobně už na jedné konvičce dělal a absolutně žádný problém, jen je to zdlouhavé, pokud to je lepší hlína - osobně jsem nedůvěřivý a nevěřím, že je to čistá yixingská hlína). Pokud se po prvním vyvaření voda neobarví ani trochu, tak mě osobně přijde vyvařování s čajem zbytečné, většinou vůni nechytí.

Jinak postup je prostý, vydrbat kartáčkem a v normální vodě, párkrát vypláchnout (horkou vodou) a pak ve studené vodě přivést k varu a vařit kolem 30-60 minut při velmi mírném bublání. Nedávat pod konvičku dřevo*, jinak obraví vodu :) Pokud je voda špinavá, tak po té době vyměnit a opět stejný postup (můžeš kratší dobu). Pokud je stále výrazně špinavá, tak můžeš pokračovat, jinak přidat čaj - na cca 2l hrnec jsem vařil asi 15g červeného čaje a po 15 minutách vyndal (měl jsem ho v takovém tom sítku).

* Jednu misku jsem vařil podloženou švestkou (dřevem) a krásně se navoněla (uvnitř glazovaná), takže klidně experimentovat.
<<

Pat-Pej

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 175

Registrován: 25. 11. 2009 20:01

Příspěvek 26. 12. 2010 20:34

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Tak definitivní rozhodnutí učiním až po zítřejším čajování v čajovně, ale čištění vodou provedu už předem...tak se vše snad povede.
Ale jsem nervózní snad jak před narozením dítěte :D (ne že bych nějaké měl... 88;-) )
Šálek čaje je jako váš život. Záleží na tom jakou péči mu budete věnovat.
<<

spachal

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 35

Registrován: 26. 2. 2011 20:01

Příspěvek 4. 3. 2011 21:21

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Mam dotaz: jak se pozna dobre zacajovana yixing konvicka? Vune, vzhled, jen pocit? A kolik priprav caju je zapotrebi (ciste orientacne, samozrejme to bude individualni u kazde konvicky a typu caje)?

Pripravil jsem si dve konvicky, jednu na Shu puerhy, jednu na oolongy, konvicky jsem vycistil vodou, houbickou a uzkym kartacem, pak 'roztahnul' stridanim teple a chladne vody (zisha.cz), nasledne znova mechanicky ocistil. Pak 2x povareni v ciste vode a nasledne povareni s cajem asi na 15 minut. Pote jsem konvicky nechal v nalevu pres noc, vyplachnul a nechal vyschnout.
Jediny rozdil jsem udelal v tom, ze listky jsem v nalevu nechal pres noc, po zvazeni a opraseni znalosti z vscht o alkaloidech jsem to proste risknul, pokud je kontaminace realna (nemyslim si), mnozstvi je stejne stopove.. A mel jsem pocit, ze to zatazeni hliny prospeje, ridil jsem se pocitem :]

Ted uz mam v kazde z nich nekolik priprav caju, barva keramiky se moc nemeni ani u te na tmave puerhy (u te se barva lehce ztmavila po zatazeni), vune do keramiky prichazi jen velmi pozvolna. Tak jsem jen zvedavy, co bude nasledovat a ceho si mam vsimat. Zatim konvicky pri gong fu jen polevam cajem, ale stetec uz je na ceste, treba i to pomuze :].

Diky za info, krasny vikend vsem! honza
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 4. 3. 2011 21:38

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Pokud to je skutečne Yixing tak by to melo stacit. No poznas to hlavne tak že to neovlivnuje negativne chut a vuni čaje. Pokud je konvicka suchá, voni nebo je citit hlina? Jinak je dobre nechat po vyschnuti v konvicce čaj, myslím suchy čaj. Hezky to ovoní. Jinak na jaké oolongy? Svetle? Tmave? Dan Congy? :-) Nebo Formosa či jine?
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
PředchozíDalší

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz