Jak zatahujete Yixing nádobí?

Zatahujete konvičky z Yixingu?

ano
31
86%
ne
1
3%
Co to je?
4
11%
 
Celkem hlasů : 36
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 6. 2. 2012 17:23

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

To je v pořádku Stane, to s tématem souvisí :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

johnasD

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 3

Registrován: 4. 2. 2012 09:02

Příspěvek 6. 2. 2012 21:20

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Mohu se prosím zeptat, jakým způsobem je novou konvičku nejlepší vyvařit? Abych se přiznal, celou dobu jsem konvičky (nebylo jich moc) vyvařoval zabalené v hadru a vždy s trochou čaje pár minut a pak už jen v nálevu z vylouhovaných lístků nechal přes noc.Nepročetl jsem si v klidu celé toto téma :-(.Děkuji předem mockrát za radu, jsem moc rád že se můžu aspoň zeptat někoho kdo by mi mohl poradit.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 6. 2. 2012 22:33

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Práve v tomto tématu už je vše řečeno, ber to jako návod. V hadru varit, mi to prijde jako mýt si ruce v rukavicích :-)
Nikdy jsem to v hadru nevařil a přijde mi to jako zbytečnost... nejlepe vyvařit v čisté vodě. Pak až v silném nálevu ( bez lístků ) stejného nebo podobného čaje který v tom budeš připravovat. Pak prostě vyvařit, nechat uschnout, nalít horky čaj dovnitř, pak potírat, pak nechat vystydnout, zkrátka takhle různě střídat režimy a teploty, dokud nebude konvička vonět :-) Každá hlína je jinak porézní, a jinou dobu potřebuje k zatažení....
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Krakonos

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 2

Registrován: 26. 3. 2012 18:39

Příspěvek 26. 3. 2012 18:49

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Ahoj,

tak dnes jsem "načal" svojí první konvičku. Po dlouhém študování návodů, kde jsem nepotkal snad dva stejné, jsem se rozhodl neděla si s tím velkou hlavu a použít (zdravý) selský rozum (tj. provař aby jsi vyčistil od nečistot):

Konvičku jsem několikrát propláchnul vlažnou vodou, maličko protřel čajovou houbičkou (normální houbička na nádobí, ale dedikovaná na čajové nádobí -- tedy bez mýdel apod.), abych z ní vyčistil hliněné smetí, znovu párkrát polil. Potom jsem ji dal do menšího hrnce, zalil vlažnou vodou, zapnul sporák, nechal přejít do varu, vsypal čaj (Xiaguan 2007, Sheng), ztlumil, nechal půl hodinky mírně vařit, sundal z plotny, nechal v čaji (i s lístkama) ochladnout, vyndal, opláchnul od lístků (v nálevu) a jal se rovnou připravovat čaj.

Čaj vaří vynikající, konvička voní po čaji a nemá žádné cizí zápachy (vodí jako čajová konvička), žádné pachutě. Uvidím, jak se bude postupem času měnit, možná v ní nechám večer čaj :-)

Bílý povlak (jak tu někdo zmiňuje) jsem našel mírný u víčka, ale tak mírný že jsem si ho skoro nevšiml. Rozhodl jsem se ho nechat být, vevnitř byla OK. Když jsem vařil druhý nálev (a přitom četl toto vlákno), podíval jsem se a uvědomil si, že tam už není. Nejspíše jsem ho opláchnul "rituálním" poléváním konvičky při louhování.
<<

rami.cz

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 10

Registrován: 16. 4. 2012 00:04

Bydliště: Breclav

Příspěvek 16. 4. 2012 00:40

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Neco takoveho jsem delal i ja selskym rozumem pred 3 lety :) Za ty 3 dlouhe roky se mi krasne "zaskolila" a vonela po cajicku. :-x
<<

Lukmignon

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 9

Registrován: 15. 5. 2012 12:31

Příspěvek 16. 5. 2012 13:21

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

očekávám dodání yixing konvičky a fakt se těším. jako naprostý amatér a začátečník bych ale nerad něco zkazil, tak se chci zeptat - dá se konvička vyvařit či zatáhnout tak, abych si v ní ještě týž den mohl dát čaj?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 5. 2012 15:58

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

No teoreticky by to snad i šlo. Ale musiš začít asi brzy. Jde o to že konvička je pripravena teprve tehdy, když je bez pachu a pachuti. Což je velmi individuální. Konvička ve které budes pripravovat tmavy shu puer bude asi drive k pouzivani než na jemne zelené.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Lukmignon

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 9

Registrován: 15. 5. 2012 12:31

Příspěvek 16. 5. 2012 16:17

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

chtěl bych jí hlavně na zelený čaje... ale to nevadí, tak počkám do druhého dne. je něco, na co si mám dát jako začátečník bacha?
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 16. 5. 2012 16:46

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Mám pocit, že tě Dzin úplně nepochopil :) Nebo ty jeho. Normálně konvičku vyvař (několikrát) a pokud poté nebude mít nějakou "pavůni", tak buď můžeš vyvařit s čajem, aby se natáhla (ale u zelených mi to přijde skoro zbytečné, případně to můžeš udělat později, pokud nezměníš "druh" čaje), nebo můžeš rovnou používat. Já v ní většinou ještě nechám třeba 20 minut stát horkou vodu (čistou, z varné konvice), pak vyleji, dám čaj a používám. Čekat do druhého dne je zbytečné.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 5. 2012 17:05

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Ano, je to individuální. Nejde o to čekat do druhého dne, ale až se odstraní pachuť. Někdy zatahuji konvicku třeba tyden, jelikož tomu venuji 20 min denne, někdy je zatahnutá za den, protože tomu věnuji více času.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Lukmignon

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 9

Registrován: 15. 5. 2012 12:31

Příspěvek 16. 5. 2012 17:06

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

a chápu to správně že druh čaje znamená zelený, černý atd..?
takže když to budu mít primárně na zelený čaj, není potom vhodné zkoušet v tom oolongy? černej do toho míchat nechci, ale zelené a oolongy bych v tom chtěl zkoušet oba
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 5. 2012 17:20

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Chápeš to dobře. Pokud na zelený tak nemíchej, černy, červeny, oolong, bílý, žlutý apod.
To je jako mit jeden kýbl a míchta v nem bez uplného vymytí ( což u yixingu nejde ) treba bílou a černou barvu. Budou se vzajemně ovlivnovat a to není dobre. Pokud chces v konvicce delat všechny typy čajů, kup porcelán :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Lukmignon

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 9

Registrován: 15. 5. 2012 12:31

Příspěvek 16. 5. 2012 17:27

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

a co touareg nebo maté?
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 16. 5. 2012 17:44

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Na maté je tu kalabasa, nebo pěkně po česku "na prasáka" do hrnku, tuareg jsem většinou viděl dělat do skla.
<<

Michaeles

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 285

Registrován: 25. 11. 2012 20:52

Příspěvek 3. 2. 2013 17:41

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Zdravím, koupil jsem si tuto http://cas-na-caj.cz/cajova-konvicka-khv14 konvičku a od pátku se ji snažím vyvařit/ zatáhnout. Měla by být na černý čaj.

3 x Jsem ji už vyvařil v hrnci po hodině mezi vyvarováním vždy vydrhnul drátěnkou ale konvička je pořád cítit hlínou. Nevim jestli dělám něco špatně nebo jestli to je jen konvičkou. Jinak po vyvaření jsem na konvičce neměl žádný bílý povlak jak tu někdo píše. Jinak po oschnutí jakoby ani není hlína cítit ale když se tam nalije voda o 100°C tak z toho de úplně moc hlína cítit.

No snad jsem se vyjádřil alespoň trochu pochopitelně a předem děkuji za rady a připomínky.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 3. 2. 2013 17:52

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

KDyby jsi četl tento thread, tak by jsi zjistil že je treba varit to v čaji. V nalevu bez lístku. Nechat to pak vychladnout a postup opakovat. Uvidis že to pujde :-)
nejsem si jisty uplne jeslti to je Yixing, konev je dost pokrivená, patri mezi ty levnější. Ale to neznamená že to nemusí byt dobrá konev na pití čaje. Rozhodne vyvaruj v čaji.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 3. 2. 2013 17:58

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Já jí vařím v první etapě ve vodě a drhnu jí dokud se nezbaví nečistot, ve druhé jí několikrát vařím v nálevu bez lístků a ve třetí dělám silné nálevy a nechávám je v konvičce přes noc. Poslední etapu dělám tak dlouho dokud nejsem spokojen. Některé konvičky se zatáhnou rychle, jiné pomaleji. Konvička na červeňáky se mi vzhledem k intenzitě aroma červených čajů zatáhla uvedeným postupem dost rychle.
<<

aaaa

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 70

Registrován: 19. 1. 2013 16:05

Bydliště: Prešov

Příspěvek 24. 2. 2013 00:41

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Mozete mi prosimvas povedat, ze co je to ta patina??? hladal som to vo vyhladavaci... nasiel som niekolko prispevkov, ale v ziadnom nebolo vysvetlenie :( moze byt ta patina nejake vyschnute ciastockyy caju v strbinach keramiky? ako zistim ze mam patinu na konvicke? zatahuje sa aj yixing zhong?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 2. 2013 00:49

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Pokud není uvnitř glazovaný tak se zatahuje také.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 24. 2. 2013 01:13

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Patina je ušlechtilá lesklá vrstva na povrchu konvičky, která byla vytvořená poléváním čajem a leštěním suché konve čistou utěrkou ...
<<

aaaa

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 70

Registrován: 19. 1. 2013 16:05

Bydliště: Prešov

Příspěvek 24. 2. 2013 01:17

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

aha dakujem velmi pekne za vysvetlenie :) cize patinu "vyrabate" len preto aby sa vam krasne leskla konvicka... :)
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 19. 3. 2016 23:49

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Zdravím. Prečítal som snáď všetky vlákna o yixingu na tomto fóre. Rozmýšľam totiž nad kúpou svojej prvej konvičky.

Ak som sa dočítal správne, tak treba tú konvičku najprv namočiť do studenej vody na niekoľko hodín. Potom ju vyvarovať v čistej vode a drhnúť od vosku/lepidla/"sajrajtu", ak tam je, atď. No a k tomu mám pár dotazov... Neobúcha sa tá konvička od vystupujúcich bubliniek v hrnci? A čím ju vydrhnúť? Stačí obyčajná houbička na nádobí (bezsaponátová) ? Drhnúť to kefkou mi prijde ako príliš drastické :(

Nestačí ju proste len vypláchnuť niekoľkokrát vriacou vodou a je to? Inač variť ju v čajových lístkoch nebudem. Viac sa mi páči ak sa začajováva sama. Uvedomujem si a očakávam, že prvé čajovania nebudú extra chutné... no uvidíme :)

Menší OT: Sitko na svojej porcelánovej konvičke čistím týmto http://www.zubacek.cz/fotky38890/fotos/_vyr_480608.jpg . Je možné to použiť, v prípade uviaznutých lístkov, aj v yixingu? Používate to niekto?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 20. 3. 2016 00:31

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

No, záleží co a kde koupíš. Je treba to zbavit pripadného vosku a hlavne zbytků hlíny a pacho po hlíně.
Pak vařit, ale opravdu mírny var, jinak se může rozbít.
Můžeš vařit s čajovými lístky. Nebo pak jen čaj pripravovat a polévat. Je to docela zábavná činnost.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 20. 3. 2016 15:54

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

A záleží aj na materiály z ktorého bude hrniec? Ak hrnce umývam saponátmi, tak sa nedostanú do konvičky?

Asi to urobím len tak, že ju asi 10x vypláchnem vodou. A uvidím či ten hlinený zápach zmizne. Tak diky za rady :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 20. 3. 2016 16:32

Re: Jak zatahujete Yixing nádobí?

Saponáty snad vymýváš ne? Nebo je máš cítit v jídle? :)
Uvidíš, vypláchnutí si myslím opravdu nepostačí.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
PředchozíDalší

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz