Polévání Yixingu vroucí vodou?

<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 19. 1. 2010 20:56

Polévání Yixingu vroucí vodou?

Na způsob kung-fu připravuji čaj už nějakou dobu a běžně polévám konvičky i vodou, aby se luhoval čaj při co nejvyšší teplotě (a mimoto mi přijde, že se jim to líbí).

Nedávno jsem četl na jedněch stránkách, kde se, vypadá to, vyznají (je to i jeden ze zdrojů starých konviček), četl, že se to nemá dělat. Důvod? Může to zničit lesk a způsobit nerovnoměrnou patinu.

Upřímně řečeno, nějakou dobu před tím jsem si všimnul, že některé moje slušnější konvičky, na kterých je patina dost vidět (Xiao Hong Ni na shengy a Duan Ni na shu), opravdu začaly zničehonic mít nerovnoměrnou patinu, jako bych je uprostřed těla drhnul a jinde ne. (Zdůrazňuji, že do té doby jsem drhnul pouze očividnou "špínu", jako je stopa po pramínku, který stéká z hubičky, kolem víčka apod.)

Může to být i tím, že dříve jsem myl konvičky pouze studenou vodou (i když důkladně), teď zase vroucí. Ale může to až tolik ničit patinu? Přijde mi, že některé ji pomalu ztrácí a to je polévám myslím si celkem štedře.

Máte podobné zážitky? Co si o tom myslíte?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 1. 2010 21:18

O patinu se musis starat rozleštováním, lidé si často pletou patinu a čajovou usazeninu. Jak jinak by jsi chtel pit na kung fu cha když nepolevat vroucí vodou? A pak po čajovaní vypláchnes horkou vodou. Nemusi byt na vyplachování vroucí, stačí proste horká. Patinu rozleštuj a uvidíš jak budou konvičky hezké a nikde žádné šmouhy. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 19. 1. 2010 21:27

Takže štěteček? :-)

Jinak, co si myslíš/myslíte i ostatní, o tom ničení lesku? Mně osobně to přijde jako hloupost..hlavně při některých aktivitách se tomu člověk ani nevyhne (např. při tom mytí konvičky)! O vyvařování před a během "zajíždění" ani nemluvím..
Nebo myslíš leštění konviček po čajování? Zakoupil jsem domů za tímto účelem hedvábí.. A nebo oboje? Smile
Abych to ještě upřesnil - nemám tam ani tak šmouhy, jako spíš místa, na kterých patina v podstatě chybí a je vidět původní hlína.

Zkrátka ta konev je tmavá a třeba uprostřed té patiny je světlé políčko, jako bych to jenom na tom místě vydrhul..

Editoval jsem Ti posty, nedavají se přispevky po sobe... Tea Racer
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 1. 2010 22:03

Ano oboje, štětečkem je potíraš při čajování, a hadříkem je lestis po tom co je proplachnes horkou vodou a již jsou suche, nebo kdykoliv po tom :-) Patina se vždy vyvíjela nerovnomerne...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 19. 1. 2010 22:22

Děkuju za objasnění :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 1. 2010 22:27

Já jak říkam se z konvičkama rád " mazlím " a leštím je, jsou nektere pak jako zrcadlo, uplne jinak se z toho pije... doporučuji.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 19. 1. 2010 23:45

Ano, já je taky rád opečovávám :-) Moc rád je polévám, hladím je, prohlížím..můj první štěteček bohužel skončil neslavně, ale zatím bych mohl zkusit alespoň to hedvábí.

Stejně jsou živé. Jak to potom vrací v nálevu, to se zkrátka ukáže. A starání se o ně je neuvěřitelně meditativní záležitost.. :-)

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz