Výběr Yixing konvičky.

<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 5. 2013 21:16

Re: Výběr Yixing konvičky.

Takových setů je bohužel v CR mnoho. Mám takovou konvičku i pár šálku. Nepoužívám je.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 19. 5. 2013 21:50

Re: Výběr Yixing konvičky.

Co se týče setů, resp. kompletů pro čajový obřad, byl bych vždy velmi obezřetný. Nelze říct, že všechny takové soupravy jsou vyloženě špatné, ovšem dobrých jsem viděl velmi málo.
Mám jeden ve sbírce, ale dostal jsem ho darem a nebyl levný, ani v zemi původu. Jinak řečeno, to čím jsou sety zajímavé, nižší cena za více zboží, tady neplatí. Součet cen jednotlivých položek převyšuje cenu těchto koupených zvlášť. Prostě právě naopak. Soubor vytvořil jeden Mistr a Tvoří ucelený soubor. Cena je vyšší, než prostý součet ceny jednotlivých položek.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 20. 5. 2013 21:17

Re: Výběr Yixing konvičky.

Děkuji všem za poskytnuté názory. Příště si dám vetší pozor. Před koupí jsem psal do obchodu, jestli takto nízká cena za set (600 Kč) je uvedená správně, že to musí být omyl. Bylo mi napsáno, že set je zlevněný kvůli poškozenému víku krabice. Tak jsem se radoval, jak to bude výhodná koupě, takový velký yixing set za super cenu...ale, že to nebude yixing mně tedy nenapadlo...

Tak rád bych si pořídil pro sebe 2 yixing konvičky o objemu 100 ml. Jednu na světlé oolongy a jednu na shu puerhy...Jak píšete není, yixing jako yixing..a nerad bych znova naletěl...V eshopech je spousta 100 ml konviček za cenu okolo 300 kč...Co se dá od takto levných konviček čekat, je to vůbec yixing?

Např. tato nebo tato

Zaujali mně tyto 3 konvičky, které by snad kvalitativně mohly za něco stát...Co si o tom myslíte? Všechny jsou o objemu 150 ml. Na českých eshopech jsem nenašel žádnou konvičku o objemu 100 ml vyšší kvality...
konvička č.1
konvička č.2
konvička č.3
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 20. 5. 2013 21:36

Re: Výběr Yixing konvičky.

No, já být tebou koupím neco od novodobých mistrů, cena kolem 1000kč, pokud koupíš velmi dobre.
Jinak tato
se mi jeví z tech nejlepsích.
Assia clasic co ma na netu je totalni brak, v jejich obchode v Praze jsou ale luxusní kousky, já tam koupil jednu ze svých nejlepších konvicek.
Tuto.
http://www.tea-earth.net/yixinggalerie.html
číslo jedna :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 20. 5. 2013 21:48

Re: Výběr Yixing konvičky.

Mě zaujala myšlenka, že mnohdy po bazarech, starožitníctvích se daji koupit věci za mnohem nižší hodnotu než ve skutečnosti mají. S tím nelze než souhlasit, ale jak v které oblasti.
Respektive já jaktěživ v bazaru nebo starožitnictví neviděl nic ve spojitosti s čajem (nepočítaje samovary, porcelánové ecropské sety apod.), a dobrý yixing už vůbec ne. Navíc já osobně bych nepoznal pravý yixing od zdařilé napodobeniny, nakupuji proto raději nové věci od prodejců, ke kterým mám důvěru a tam cenové rozpětí, které uvedl Stan odpovídá.
Samozřejmě existují určitě i e-bazary a e-starožitnictví, ale nakupovat pravý yixing přez fotografie mě osobně nepřijde jako správná cesta - tedy cesta to je, ale dle mého názoru by přinesla více zklamání než radosti.

Máte někdo tip na bazar, starožitnictví zabývající se čínskými čajovými proprietami, o kterých se zde bavíme jinak než "e-shopově"? I když mám dojem, že takto specializované starožitnictví by již zdaleka nebylo levné, spíše naopak.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 20. 5. 2013 21:59

Re: Výběr Yixing konvičky.

Na shengmu mají také zdařilé konvicky, dnes mi kamarád ukazoval jaká mu přisla :-) Hezká Lu Ni hlína. Cena přiměřená, tak se také podívej.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 20. 5. 2013 22:03

Re: Výběr Yixing konvičky.

Nerow.

Jestli ti můžu poradit (pochopil jsem, že s čajem začínáš), tak se v nákupech neunáhluj. Já koupil nejvíce nekvalitních a předražených věcí (jako ten Váš set) právě v začátcích čajování. Člověk v tom není tak zběhlý, neví, co bude přesně potřebovat a hlavně kupuje podle toho co si myslí, že bude potřebovat a ne podle toho co potřebuje a dále kupuje spíše podle vzhledu.

Nechci ti do toho mluvit, ale zůstaň pár měsíců u jednoduchého gaiwanu. Čajuj s ním, zajdi za přáteli a podívej s čím čajují oni a vyzkoušej to, zajdi do čajovny a zkus jejich nádobí, přemýšlej o tom, co skutečně je nezbytné a co pouze líbivé. Kdybych takto začínal já, tak bych ušetřil pěkných pár tisíc a neměl plnou polici věcí vhodných tak akorát na dekoraci.

Nekupoval bych yixing pod 700, 1000, jak řekl Dzin, je poměrně rozumná cenová hladina. Parafrázuji něčí větu v jedné diskuzi o tetsubinách: na kvalitním yixingu se nedá ušetřit. Ale hlavně (pokud nemáš s daným prodejcem dobré zkušenosti) tak nekupuj na e-shopu. Udělej si výlet, nebuď líný, hmátni jim na ten yixing, prozkoumej strukturu hlíny, její složení, reliéf, jak působí na pohmat, jak vypadá sítko, jak drží víčko, jak rychle slévá, jaký hází odlesk na slunci a ve stínu, poréznost, jak na tebe působí esteticky, jak se hodí k danému čaji, moři, ostatnímu nádobí - vždyť tohle je to, co určuje yixing a hlavně to, jak se ti s ním bude pracovat a ne nějaká 1 fotka z e-shopu, ze které poznáš leda "nic" krom neodpovídající ceny.
LL
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 24. 5. 2013 10:28

Re: Výběr Yixing konvičky.

Ano, s čajováním teprve začínám.
Máš pravdu. S tímto setem jsem se unáhlil. Říkal jsem si neglazovaný yixing za takovou cenu..to bude kup...Po této zkušenosti výběr konvičky nechci uspěchat. Sice se po něčem již ohlížím, ale kupovat budu až tak za dva měsíce. Co se týče osobního výběru, tak ve svém okolí nemám žádnou čajovnu, která by tento druh zboží prodávala. Jsou to spíš čajovny, kde ani nevědí co to po nich chci. Možná bych mohl zkusit dojet do Dobré čajovny v Hradci Králové. Pokud bych kupoval přes internet, poprosím prodejce o více detailních fotek.

Dzinovi děkuji za odkázání na shengmu.

Zaujala mne tato konvička. Na jedné fotce je nějaký papír - to je certifikát? Jinak píšou obsah 100 až 200 ml..to tím asi chtěl básník říci? Objem konvičky je 200 ml?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 5. 2013 12:06

Re: Výběr Yixing konvičky.

Velmi hezká Xi Shi ( tvar konvicky ). Ano může to být certifikat, možná to je jen dekorace...
Takový certifikat se dá koupit na Taiwanu za 1 dolar :-) padelek tezko rozeznás, ale napis prodejci jak to je s tím objemem a certifikátem. Konvička se to zdá být dobrá.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 24. 5. 2013 13:29

Re: Výběr Yixing konvičky.

Ještě bych měl dotaz, v čem je rozdíl mezi konvičkou za 1000 kč a konvičkou za 4000 kč. Jestli takovýto cenový rozdíl je na konvičce znát. Respektive co ovlivňuje snadnější a rychlejší začajování konvičky. S čajováním jsem začal teprve nedávno a to na na darované neglazované konvičce o objemu cca 400 ml, s čínskými znaky, bez razítka, neznámého původu (nepoznám, jestli to je yixing, či nějaká česká keramika na květináče :-) ). Jelikož jsem začínal dělal jsem v ní oloongy z oxasilu (takže půlka objemu směsi tvořili nejrůznější kvítka apod.) a začajovala se téměř okamžitě...Jednou povařená s lístky a cca 3x v ní dělán čaj krásně již voní.

Zatímco co sestře jsem kupoval yixing konvičku, tak než jsem ji daroval, byla několikrát povařena ve vodě, cca 3x v nálevu vodní víly. Je v ní denně dělána vodní víla metodou gong fu cha už po 14 dní, přes noc necháván poslední nálev v konvičce...a stačí třeba hodina bez kontaktu s čajem a vůně je pryč...To jsou zatím mé zkušenosti a tak bych vás rád poprosil o zasvěcení do problematiky. Jestli rychlost začajování je závislá na použité hlíně apod...Přeci jenom jako laik, i kdybych konvičku vybíral osobně, nepoznám, jak snadno bude probíhat proces začajování...Né, že by mi vadilo, že aroma natáhne až po dvou letech. Spíš se ptám tak ze zvědavosti.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 24. 5. 2013 14:42

Re: Výběr Yixing konvičky.

Cenu konvičky ovlivňuje:
-materiál
-autor, resp. dílna
-stáří
-tvar (jsou na výrobu jednodušší a složitější tvary)
-složitost výzdoby
...........a možná mnoho jiných, nejvíce však ochota kupujícího zaplatit cenu ! :-)

Pokud jde o tzv. zatahování, materiál má vliv.
Více bych se asi nevyjadřoval, protože žádné takové věci nepořádám. Vymyji jen horkou vodou, vypláchnu a dělám do ní čaj (hovořím, prosím, o Yixingu).
Naposledy upravil Stan dne 24. 5. 2013 17:30, celkově upraveno 1
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 5. 2013 15:22

Re: Výběr Yixing konvičky.

Čím je konvička lepší a lépe udělaná, tím méně času ztratíš zatahovaním, respektive začajováním...
Ceu také ovlivňuje pochopitelně přirážka prodejce a případně poštovné, které může byt někdy velmi drahé.
Ale sStan to napsal hezky.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 2. 7. 2013 11:17

Re: Výběr Yixing konvičky.

Tak na cestě je tato konvička. Chtěl bych se zeptat, zda ji je možné použít na Shu Puerh...
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 2. 7. 2013 11:29

Re: Výběr Yixing konvičky.

Proč by ne, 150ml objem je dobrý, má kulatý tvar, takže bude dobře držet teplo ... a navíc shu mi přijde že není moc náročný :)
<<

delfinek003

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 3

Registrován: 2. 7. 2013 10:08

Příspěvek 3. 7. 2013 13:18

Re: Výběr Yixing konvičky.

Chtěla bych se vás zeptat, jestli neznáte nějakou čajovnu, kde by mohli mít yixing konvičku o objemu 70ml až 100ml?
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 3. 7. 2013 13:32

Re: Výběr Yixing konvičky.

Záleží kde, v Praze Čajovna U Džoudyho na I.P. Pavlova a pak obchod AsiaClassic na Letenském náměstí :) A v Jeruzalémské ulici je Cha Dao obchodu teanet-cn.cz ...
<<

delfinek003

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 3

Registrován: 2. 7. 2013 10:08

Příspěvek 4. 7. 2013 16:32

Re: Výběr Yixing konvičky.

Děkuji za odpověď.

Z teanetu mi již odepisovali, že to co mají v eshopu souhlasí s tím, co mají na skladě. Mají tam 2 konvičky o objemu 100 ml, ale ani jedna mne nezaujala...

Z Asiaclassic se ještě neozvali, zdali mají něco navíc na skladě. V internetovém obchodu mají 3 konvičky o objemu 100ml, podezřele levné.
http://www.asiaclassic.cz/index.php?obs ... bozi=41080
http://www.asiaclassic.cz/index.php?obs ... bozi=43093
http://www.asiaclassic.cz/index.php?obs ... bozi=43085

U Džoudyho též čekám na odpověď.

Ale objevila jsem tuto konvičku. Psala jsem radši o přeměření objemu a o více fotek.

Objem 80-100 ml

Co si myslíte? Jako laik nepoznám jestli se jedná o pravou konvičku, či o napodobeninu. Hlavně aby nebyla potřená nátěrem z obou stran (na první pohled to tak na mne působí (prodejce říkal, že se mu nezdá natřená))

Obrázek

Obrázek
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 5. 7. 2013 11:37

Re: Výběr Yixing konvičky.

Nevím přesně, jaký nátěr máte na mysli. Jestli to, co je popsáno v příspěvcích a na snímcích výše, tak to můžete být klidná. Nic takového!
Jinak, dle fotek vypadá ta konvička dobře. Materiál nelze dle snímku úplně jednoznačně posoudit, proto vše berte, prosím, s rezervou. Tipnul bych si, že je točená na kruhu. Trochu mě mate to sítko, které je u Yixingu málokdy (mluvím o skutečném Yixingu, nikoli pouze o malých konvičkách z červené hlíny), ale i to jsem zejména poslední dobou několikrát viděl. Zajímavá jsou ty tři razítka, což jsem dlouhou dobu měl za znak spíše dražšího zboží. Ale ani to není úplně vždy. Mám ve sbírce jednu spíše "lowendovku", co má dokonce čtyři! Tak se v tom pak vyznejte. :-)
Takže, abych se konečně vymáčknul, dle mého subjektivního pohledu je to slušná, dobrá konvička. Obvyklého tvaru, což je pro začátek asi nejlepší výběr. Bude asi dobře držet teplo, což některým čajům zvláště prospívá. Jinak řečeno, " u mě dobrý"!
Ať Vám dlouho slouží!
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 5. 7. 2013 14:18

Re: Výběr Yixing konvičky.

Ke konvičce se mohu vyjádřit pouze tak, že si taky nemyslím, že by byla něčím natřená, povrch vypadá v pořádku.

Myslíte, že na základě razítek a nápisů se dá o konvičce zjistit více? Mám jednu, která ma razíter 6, k tomu jeden nápis a sítko vypouklé jako ta výše :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 6. 7. 2013 16:59

Re: Výběr Yixing konvičky.

Z razitka se da vycist mnoho. Tim nemyslim autora a dilnu, to se padelava vice nez čaje :-) ale da se poznat jestli to je strojova razitko, rucni a jestli drevene či kovove. Vypoukla sitka jsou spiše specialita Taiwanu a tam to delaji z jine hliny jak psal Stan. Hodne zjistis dle zvuku, kdy konvicku drzus v dlani a uderis vickem. Muj tip je ze to je v lepsim pripade Hong Ni.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 20. 7. 2013 23:37

Re: Výběr Yixing konvičky.

nerow píše:Tak na cestě je tato konvička. Chtěl bych se zeptat, zda ji je možné použít na Shu Puerh...

Tak konvička nakonec nedorazila, jelikož prodejce po pár dnech hledání zjistil, že již už nejspíše prodali :.)

Nakonec jsem si jako první konvičku pořídil tento kousek (objem 150ml) na Shu. Krásně drží teplo, docela dobře vyvážená, docela dobře slívá, dobře těsnící víčko, ale vypadává při natočení o 90°. Výborně se začajovává. Chtěl bych se zeptat jen tak pro informaci, co by to mohlo být za druh hlíny.

Obrázek

____________
A o této přemýšlím na Shengy. Ptal jsem se na přiložený certifikát a prodejce neví, zda-li je pravý. Jen, že byl přiložený u konvičky...
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 22. 7. 2013 22:31

Re: Výběr Yixing konvičky.

Můžu vás zkušené odborníky opět využít pro radu? :-)

Vybíráme si s přítelkyní výhledově do budoucna Zi Sha konvičku na Shengy. Rádi by jsme tvar "Zi Shi" a objemově do cca 150 ml...Přítelkyně tolik nálevu nedá a pak to ke konci piji sám. Co jsem tak koukal, většina má na Shengy konvičky z té cihlové hlíny.

Tak jsme probrouzdali internet a z území ČR nám z toho vyplynula tato konvička. http://www.shengmu.cz/prislusenstvi/cin ... -yixing-44
Snad by to nemusel být low-end...Prodejce jsem se ptal na těsnost víčka, vyváženost, slévání atd..vše prý perfektní...Ale do kvality hlíny nevidím..

A pak mne zaujala tato konvička na YS http://yunnansourcing.com/en/teapots/15 ... 140ml.html
Z pohledu laika na mne působí, že je vyrobená z kvalitnější hlíny a celkově by to byl lepší kousek, než konvička ze shengmu...Tak bych se chtěl zeptat, kterou z těchto dvou by jste volili...A popis na YS co se týče hlíny atd., je věrohodný? Jednou někdo zmiňoval, že ne vždy popis odpovídá realitě...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 7. 2013 22:56

Re: Výběr Yixing konvičky.

Xi Shi je oblíbený tvar, tato boubelatá kráska z čínské mytologie je vyhledávaná. :-)
Ta z yunnan sourcingu mi prijde lepsi. Ikdyž jakoby to víčko bylo z jiné konvice...z sheng mu bude na 90% Zi Ni.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 26. 7. 2013 23:01

Re: Výběr Yixing konvičky.

Děkuji za odpověď. To víčko se mi též nezdálo. Nakonec jsem si pořídil tu ze shengmu...Tak snad na Shengy dobře poslouží :-) Jsem zvědavý na ten certifikát, nebo jestli to je padělek.

A měl bych ještě dotaz. Někde jsem četl, že bílé čaje by se měli/musí připravovat v neglazovaném nádobí. A někdo někde argumentoval, že to je jen tak 3/4 pravda. Jestli to je tím, že např. z skleněné konvičky ten čaj bude chutnější, než z konvičky zi sha? Spoustu krát jsem viděl, že na bílé čaje někdo používal Duan Ni..
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 26. 7. 2013 23:11

Re: Výběr Yixing konvičky.

No sklo/glazura/porcelán nijak pozitivně, ani negativně, neovlivní chuť nálevu. Do šálku se ti tak dostane čistě to co v tom čaji je. Zato yixing konev čaj ovlivní. Může se stát, že některé tóny překryje a jiné zvýrazní. Potřeba ochutnat, jestli to vyhovuje. V yixingu by se navíc pro co nejlepší efekt měl připravovat jen jeden druh čaje. Osobně na bílé a zelené raději ten porcelán :)
PředchozíDalší

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz