Výběr Yixing konvičky.

<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 4. 10. 2012 22:21

Re: Výběr Yixing konvičky.

Mám velmi podobnou na Pai Mu Tan, mrkni do mé galerie.
http://www.tea-earth.net/yixinggalerie.html
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

-yogi-

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 17

Registrován: 8. 8. 2012 11:32

Příspěvek 4. 10. 2012 22:27

Re: Výběr Yixing konvičky.

uz sa neviem dockat kedy dorazi, tesim sa ako ju budem zatahovat a konecne si v nej vychutnat pai mu tan...fakt skvely caj takto na vecer...dik za rady :)
<<

aaaa

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 70

Registrován: 19. 1. 2013 16:05

Bydliště: Prešov

Příspěvek 3. 4. 2013 21:51

Re: Výběr Yixing konvičky.

dzin ked to tu tak citam, tak mam niekedy pocit ze ty mas som izbu cisto len na cajovanie a prislusenstvo :D ved ty musis mat tolko konviciek, zhongov, puerov, morí... kde to vsetko skladujes?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 3. 4. 2013 22:04

Re: Výběr Yixing konvičky.

Ano, mám dvě takové mistnosti a neco jeste v kuchyni :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pavel S.

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 37

Registrován: 25. 3. 2013 22:28

Bydliště: Západ

Příspěvek 4. 4. 2013 16:24

Re: Výběr Yixing konvičky.

A já s jednou skříní si myslim bůhví co nemam :D :D :D :D Tomu se říká, se do toho ponořit.
Žijte dlouho a blaze.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 8. 5. 2013 09:24

Re: Výběr Yixing konvičky.

Rád bych vás poprosil o radu, jakému druhu Wu longů by bylo ideální zasvětit novou yixing konvičku.
Jedná se o tuto z obchodu cas-na-caj.cz o objemu 150 ml
Mám to jako dárek pro svojí sestru na Gong Fu Cha.
Spolu s konvičkou jsem kupoval Wu Longy TIE GUAN YIN AN XI a WU YI SHAN SHUI HSIEN SUPERIOR.
Takže bych se rád zeptal. jestli ji ke konvičce mohu dát oba čaje, nebo jeden nebo druhý.

Obrázek

Předem děkuji za odpověď.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 8. 5. 2013 09:46

Re: Výběr Yixing konvičky.

Čaje jí jistě můžeš dát oba, ovšem do té konvičky bych doporučoval dávat je jeden z nich (a to konkrétně ten druhý). :-)
Oba jsou to sice woolongy, ovšem jeden je Anxi a druhý útesový, což jsou v podstatě jiné čaje. Nakolik mám možnost z toho obrázku posoudit materiál konvičky, volil bych do ní spíše ten WU YI SHAN SHUI HSIEN. Kdyby tam měl přijít ten Anxi TGY, záleželo by na tom, zdali a jak moc je pečený, protože na méně pečené, je lepší buď tvrdá konev, nebo snad nejspíš porcelán. Ale ať se k tomu ještě někdo vyjádří, prosím, je to hodně složitá otázka, ikdyž se to nezdá. Já bych to udělal takhle.
A ještě poznámka. Yixing má naprosto unikátní vlastnost. Dokáže zušlěchtit vlastnosti některých čajů. Proto, aby tato vlastnost byla využita na maximum, není dobré do těchto kovní dávat více druhů čajů. Jinak řečeno, lze tam dát jakýkoliv čaj po sobě, ale to, proč se Yxingská keramika vlastně užívá, tam prostě nebude!
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 8. 5. 2013 10:39

Re: Výběr Yixing konvičky.

No také záleží jak má široké víčko, ale po těch málo zkušenostech co zatím mám to vnímám jako Stan, rozhodně na pečené oolongy, s tím že ten kulatější tvar by mi spíš sedl na tu tradiční silně pečenou TGY :) Na Wu Yi mám ploché neglazované shibo. Ale to jsou osobní preference. Jinak jestli sestra nějak více čajuje, jistě bude mít preference své a bude vědět jak s konví naložit :-) Ať slouží!
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 8. 5. 2013 11:34

Re: Výběr Yixing konvičky.

Moc děkuji za odpovědi.

Sestra s čajováním teprve začíná, stejně jako já. Čajujeme o víkendech spolu. Hodně si přála nějaký Wu Long, tak dva jsem pořídil, s tím že jeden ji dám. Já si konvičku budu kupovat o něco déle, jelikož stále hledám tu vhodnou. Rád bych zjistil, který Wu Long tak krásně voní po šeříku a tomu pak zasvětit správnou konvičku. Měl jsem totiž jednou sáčkový Wu Long od Pangea Tea a nálev intenzivně voněl po šeříku. Díky tomuto jsem se postupně za poslední rok k čajům sypaným. Kdyby náhodou někdo věděl, co by to mohlo být za Wu Long...

To, že každá yixing konvička by měla být zasvěcena jednomu druhu čaje jsem se dočetl. Taky jsem se dočetl (tady na fóru), že může být případně zasvěcena hodně si podobným čajům. Je jasný, že když v tom jednou udělám TGY, tak podruhé tam nebudu dělat nějaký Pu Erh... :D

Ještě jednou děkuji za poskytnuté informace :-)
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 9. 5. 2013 08:10

Re: Výběr Yixing konvičky.

ale pozor nato oolongy (wu longy) sa medzi sebou este dost lisia, to je to naco narazali Stan a Joda aby si nemiesal pravdepodobne slabo pecenu TGY s pravdepodobne silne pecenym utesovym oolongom ;-)
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 11. 5. 2013 21:46

Re: Výběr Yixing konvičky.

Ještě děkuji za rady. Konvička již byla zasvěcena Vodní víle.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 17. 5. 2013 19:59

Re: Výběr Yixing konvičky.

Mám dotaz. Na jednom e-shopu jsem kupoval zlevněný yixing set (gaiwan 100 ml, sítko, konvička 100ml, slévací džbánek 100 ml, 8 čajových misek). Ale keramika je potažená z vnitřní i vnější strany asi nějakým nátěrem (krom konvičky, ta je potažená jen z vnější strany), který se již např na džbánku začal odlupovat. Má to asi svým způsobem sloužit jako glazura. Tak se chci poradit, jestli vůbec se s konvičkou pouštět do vyvařování v hrnci...jelikož se dost bojím, aby ten nátěr (glazura) vydržela vyváření. Rád bych se optal, jestli máte s tímto zkušenosti. Set stál necelých 600 Kč.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 17. 5. 2013 20:11

Re: Výběr Yixing konvičky.

Můžes nám dat foto? Pokud to ma glazuru jako takovou, tak se to nevyvaruje. Ale radeji nám dej foto.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 17. 5. 2013 20:35

Re: Výběr Yixing konvičky.

Nádobí krom konvičky má glazuru. Konvička je glazovaná pouze z vnější strany. Jak jsem psal, u džbánku se kolem ucha loupe glazura. Je to mikro vrstva. Jestli ta glazura je méně kvalitní...Tak mám strach, aby se při vyvařování neponičila vnější glazura konvičky. Krom konvičky nic samozřejmě nic jiného nehodlám vyvařovat. Jen nevím, jestli ta glazura to přežije, pokud se u toho džbánku snadno loupe...

Celý set
Obrázek

Odloupnutá glazura
Obrázek

Konvička pouze s vnější glazurou
Obrázek
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 17. 5. 2013 20:42

Re: Výběr Yixing konvičky.

Já to z tech fotek moc nevidim, možna vyfotit to na makro režim.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 17. 5. 2013 21:43

Re: Výběr Yixing konvičky.

Na této fotce by to mělo být zřetelné. Pod uloupnutou vrstvou "vyčuhuje" yixinská kamenina....

Obrázek
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 18. 5. 2013 10:32

Re: Výběr Yixing konvičky.

To je nějaké divně, yixinská kamenina by to mělo byt celé. Glazura se dělá většinou bílá uvnitř v yixingu. Tohle vypada na levnejsi soupravu. Doufej že to yixing je. Těžko takto radit, uvidíš jak se to bude chovat dále. Snad to bude dobré.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 18. 5. 2013 11:08

Re: Výběr Yixing konvičky.

Tak po bližším zkoumání má konvička glazuru i uvnitř. Souprava byla dosti levná (600 Kč). V obchodě cas-na-caj.cz to bylo v sekci bazar jako čínský neglazovaný yixing set. Veškeré nádobí má razítko. Pod odloupnutím je vidět keramika. Ale nechápu to přetření nějakou barvou, či co to je.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 18. 5. 2013 12:04

Re: Výběr Yixing konvičky.

Je dost možné že je to pouze k dekoračním ucelům. Razitko maji i levne soupravy. Tím se není dobré řídit.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 18. 5. 2013 20:55

Re: Výběr Yixing konvičky.

Tak jsem zkoušel v setu čajovat. Ohromnou nevýhodou je, že neudrží teplotu. Povrch vychládá do dvou minut. Co se mi třeba ani nezdá, je strastně malá tloušťka stěn. Takže opravdu asi jen k dekorativním účelům...

Tady jsem nejspíše našel samostatný džbánek u jiného prodejce...
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 18. 5. 2013 21:42

Re: Výběr Yixing konvičky.

Těžko říci, zda je to pouze na dekoraci nebo ne.
Podobný set jsem už viděl a na mě to působilo jinak. Keramika pod nátěrem vypadala jako cihla - nelesklá a cihlově nevýrazná. Podle mě to něčím přesprejují aby se barva přiblížila vzhledu kvalitního yixingu a lépe se to prodávalo. Neb co je líbivé, to se lépe prodává.
Ale těžko odhadovat, co to ve skutečnosti je. Jen jedno je jisté - to, co já považuji za kvalitní yixing takto nevypadá.
<<

epidot

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1780

Registrován: 20. 2. 2013 20:10

Bydliště: Šumperk

Příspěvek 19. 5. 2013 09:52

Re: Výběr Yixing konvičky.

Souprava bude funkční, k dekoraci určená nebude :). Nějaké věci z yixingu mám doma také ,,natřené,, z venkovní strany. zhong + lowend konvičku.. Vylepšení vzhledu a lesku. Nic víc v tom není. Osobně na takovéto povrchové úpravě ani nepěstuji čajovou patinu. Čajík si v tom však připravíš bez problémů :arrow:
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 19. 5. 2013 15:50

Re: Výběr Yixing konvičky.

Především ani jeden z příkladů (set i sleváček, džbánek, jak píše nerow) není Yixing!
V prvním případě, mám na mysli ten set, jde o poměrně špatnou napodobeninu Yixingské keramiky, resp. polokameniny. Jediné, co to má s tímto materiálem společného, je trochu podobná barva. Přirovnal bych to k takovému tomu burčáku, koupenému v červenci u silnice na Nepomuk.
Ten sléváček, a to je jen můj dohad, sice není Yixing, ale Guandongská hlína. Hodně tvrdý, méně porézní materiál. Dělají se z něj i konvičky hodně podobné Yixingu, většinou točené na kruhu.
A ještě něco.
Yixingskou konvičku za 650,- Kč, prostě něpořídíte, a nebo jen velmi výjimečně (a to i v Číně, prosím).
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 5. 2013 19:44

Re: Výběr Yixing konvičky.

Stane, souhlasím co jsi napsal. Jen dodám k poslední větě ( novou ). Mnohdy po bazarech, starožitníctví se daji koupit věci za mnohem nižší hodnotu než ve skutečnosti mají. Ona to také jinak může být ta hlína co se těží na taiwanu, ta vypada velmi podobně, ale vetsinou vše krom konvicky je uvnitř bíle glazované.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 19. 5. 2013 20:22

Re: Výběr Yixing konvičky.

Ano, držím všem palce, při nákupech. Někdy se člověku podaří kup "století".
Taiwanská hlína je velmi podobná. Ten džbáneček může být ona, ten set, bohužel, nikoli.
PředchozíDalší

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz