Výběr Yixing konvičky.

<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 30. 12. 2014 13:21

Re: Výběr Yixing konvičky.

To je pravda, že v našich končinách kupuješ většinou zajíce v pytli, ale riziko klesá s vyšší cenou. Časem navíc získáš jakési oko, abys ty očividné šmejdy rozeznal. O tržní bublinu jde každopádně, stejně jako u pu'erhu, pravděpodobnost, že si domů přineseš konev na Liu Bao a ona ho opravdu bude dobře vařit je tak 60:40 když už víš, že chceš tmavou hlínu nízko pálenou nebo naopak apod. Pro mne osobně je už 20k za konev moc, 3k jsem ještě ochoten obětovat, ale už jich mám mnoho, takže každý nákup velmi dobře rozmýšlím a v posledním roce mne nezaujala téměř žádná. Také mne napadlo to samé, co psal Chawangpu. Možná jen každý čekáme od yixingu něco jiného.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 30. 12. 2014 13:21

Re: Výběr Yixing konvičky.

Davčcha: Též si občas pokládám podobné otázky a pokud pominu estetiku, radost z práce s konvičkou apod. a zůstanu pouze o vlivu na chuť. Mám jen 3 konve co používám. Tu co mám nejdéle (něco přes rok) z továrny 经典陶坊, kterou velmi často používám na Shu a stála mne něco kolem 2k funguje tak dobře, že můžu říct, že ty peníze jsou úměrné očekávaného efektu. Již po zakoupení i z té nejsladší vody udělala hutnou, velmi výraznou, shu připomínající tekutinu :D A hodně velký posun udělala při častém používání...
Hodně záleží na tom konvičku správě předurčit..před rokem jsem si pořídil pár let starý, velmi solidní kousek ze ZiNi z ruky učně...ale až teď po roce jsem našel čaj, se kterým pracuje pozitivně...je to občas běh na dlouhou trať...a z konvičky s motivem švestky na bílý čaj je konvička na liu bao..


Budu si též pořizovat tu Dark ZiNi z F2 na shengy, tak se těším, jak bude postupovat vývoj...
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 30. 12. 2014 13:56

Re: Výběr Yixing konvičky.

No já jsem se schválně dotazoval dnes kamaráda, jež si jich ode mne pár bral, je to chlapík kolem 50ti, původem z Anxi (Fujian), jeho rodina dělá čaj po generace, on sbírá konvičky a jak tuhle viděl, hned je koupil. Používá je na vlhčí puery, shengy , hodně staré shengy (to je jeden z mála lidí v Kunmingu, co opravdu má věci jako Red Mark, Song Pin Hao a podobné šílenosti, co stojí dnes opravdu těžké miliony, a pak cokoliv mladšího či šílenosti jako 1930 liuan, 1970 longjing, 1960´s baicha), jeho konvička protože je u něj v čaj. obchodě a denně udělá x čajů, tak je již v pokročilejším stádiu začajování než moje.
Jeho dojem je stejný jako můj, konvička tlumí vlhké nepříliš libé tóny u vlhčeji skladovaných čajů. Jeho způsob začajování byl takový, že asi prvních 14 dnů po důkladném omytí a otevření konvičky ji neustále poléval puerem , sem tam použil na přípravu a denně vysušil. No nevim, Číňani maj občas svoje cesty jak připravit konvičku :D Nicméně rozhodně neměl žádný problém, má stejné shuipingy Factory 1, jež stojí akt. násobně víc, toto bere prostě jako levnější variantu.

Add ty ceny - shuipingy a vůbec tovární konvičky se staly objektem sběratelským, cení se minimální detaily, speciální serie, pokud má či nemá orig. balení či samolepku... Z té nejlevnější možnosti Yixingu se prostě stal také luxus. Ano. Sběratelé jsou většinou normální výdělečně činní asiati jež prostě sbírají toto jako někdo sbírá známky a ví proč známka s trochu jinačim odstínem nebo chybotiskem stojí násobně víc, a nepřemýšlí o tom, zda podobná nová známka, jež se navíc dá prakticky použít, stojí 3.6kč... Naproto chápu, pokud Vás toto neoslovuje, osobně zatim také nejsem ochotný dát za konvičku jež koupim bez samolepky za 100USD se samolepkou 250USD, ještě na tom tak nejsem... (a hlavně ty konvičky používám a neskládám je do poličky), nicméně dnes opravdu Yixing z orig. míst těžby stojí hodně. Ale čaje stojí také hodně a jak píše Dzin, pít dobrý čaj a nevěnovat pozornost kvalitě nádobí, neni uplně to, čemu bych rozuměl. A znovu - porcelán před stovkami let do cca 90 let měl nějakou kvalitu. Nový porcelán tu kvalitu prostě nemá. A když má, tak nestojí sto či šedesát korun. Vždyť si zkuste do těch malých Jingdezhenských šálků co ode mne máte, nalít horkou čistou vodu, a pak do nějakého nového šálku, např. fujianské výroby. Pokud tam necítíte rozdíl, pak je něco špatně.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 30. 12. 2014 14:23

Re: Výběr Yixing konvičky.

Chawangpu: čekám v zásadě, že trochu potlačí hořké a trpké chutě, udělá chuť plnější, kulatější. Ono to do určité míry funguje třeba u té Hong Ni "Lian Zi Shui Ping Hu co prodáváte, a to myslím není nijak výrazně začajovaná. Výrazně to funguje u vody z litinové konvičky - bez vnitřního ošetření. Jestli je příčinou fakt, že částečky oxidů železa vyvážou polyfenoly, nebo poslouží jako povrch urychlující oxidaci na méně hořké formy, to asi bude v zásadě jedno. Teď jsem mimochodem narazil na zajímavé staré texty Billyho Mooda, kde v podstatě píše, že vysoce pálená "purple clay" je vůči čaji vlastně inertní, což je její výhoda. A ano, vytanula mi teď na mysli rada, kterou jsem kdysi dostal, že na pu-erh jsou vhodné méně pálené hlíny. A bylo by to logické. Budu tou zini konví přeci jen prohnat nějaké zelenáče a bílé čaje, co to udělá. Pak ji tedy zkusím začajovat pu-erhem.

Nicméně ale, porcelán je vysoce pálený materiál. Jeho vliv by měl být naprosto minimální. Ty šálky testnu.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 30. 12. 2014 14:31

Re: Výběr Yixing konvičky.

U porcelánu má hlavni vliv vodivost tepla a udržení tepla pri které se čaj louhuje. Hodně pálená ZiNi je vynikající se zelným čajem a typem Dan Cong wulongu.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 30. 12. 2014 17:21

Re: Výběr Yixing konvičky.

Teď jsem udělal následující pokus, a sice udělal jsem čaj v gaiwanu (nějaké vlhké skladování), půlku jsem jsem nalil do konvičky a půlku do misky. Nechal jsem ustát několik hodin. V konvi se přeci jen efekt išingu projevil - nálev byl mírně jemnější a hladší. Buď se ta hlína nakonec nějak vzbudí, nebo je ta konev fakt vypálená na tyhle čaje trochu moc.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 30. 12. 2014 17:24

Re: Výběr Yixing konvičky.

Jak silný nálev jsi udělal? (g čaje na ml vody?).
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 31. 12. 2014 00:00

Re: Výběr Yixing konvičky.

Tohle bylo asi 2g na 50 ml.
Předchozí

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz