Výběr Yixing konvičky.

<<

Standa63

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 30. 4. 2010 18:53

Příspěvek 15. 5. 2010 20:07

Výběr Yixing konvičky.

Moc se v tom nevyznám, podle čeho se řídit?

A jak to, že jsou konvičky např. z červené, hnědé, šedé, (atd.) hlíny? Je v tom nějaký jakostní rozdíl?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 5. 2010 20:13

To není jednoduche, neco je popsáno tady
link proste si vybírej dle velikost, kvality, hlavne kolik na ni máš penez :-) a jaky čaj v ni budes prirpavovat, každy material - druh Yixingu je na neco jineho, vše už tady je psano. Ptej se konkretneji.
Rozdil je asi jako mezi čaji. Vše je čaj ale je bily, červeny, zeleny atd...
Tak je i v hlinach oboji to je Zisha ale jedna je Zhu Ni, druha Lu Ni atd.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Standa63

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 30. 4. 2010 18:53

Příspěvek 15. 5. 2010 20:27

A na pu-erh?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 5. 2010 20:59

Ale na jaky? Na Tmavý nebo na zelený? Každopadne jednu na tmavy a druhou na zeleny :-)
Na puery je dobrá Zhu Ni, na čerstve zelené se mi osvedcila Lu Ni. Ale Zi Ni je dobra na oboji. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Standa63

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 30. 4. 2010 18:53

Příspěvek 15. 5. 2010 21:30

Dzin Tea Racer píše:Ale na jaky? Na Tmavý nebo na zelený? Každopadne jednu na tmavy a druhou na zeleny :-)
Na puery je dobrá Zhu Ni, na čerstve zelené se mi osvedcila Lu Ni. Ale Zi Ni je dobra na oboji. :-)


Na tmavý. Doporuč prosím nějakou dobrou (pokud možno na větší objem) z Dragon Tea House.
Na zelený už mám tuhle.

A nějaký zhong na různé vzorky čajů, něco na našem trhu?

Předem díky.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 5. 2010 21:47

Zhong kup jakykoliv, já radeji vybiram osobne. :-)
Jestli jsi z Prahy tak za dobre ceny maji Yixing i zhongy jako porcelán v Assia Clasic na letenském namesti, zkus to tam.
Na tom dragonu je vice dobrych konviček mam odsud nejaké, ale objem neni dobre mit nejaky veliky na čaje jako shu puer, jelikož delas vice nalevů..

Mám tuhle a ta hlina i konvicka je super na shu puer, podivej do me galerie yixingu je tam primo tahle a mam ji take na stmavy puer :-)

Tahle je paradni tu mam na Liu Bao

Nebo tuhle

Taky velmi dobrá

Všechny maji dobry objem :-)

Nemyslel jsem barvu ale o vyberu konvičky :-)
Už jsem Ti to popisoval jinde.. je tu tlačitko hledat. ..
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Standa63

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 30. 4. 2010 18:53

Příspěvek 15. 5. 2010 22:33

Ach jo... 88;-)

Založím téma kde se ptám na různé barvy hlíny u Yixing, ale odpověď žádná - hledej.... Chrěl jsem aby to tu bylo i pro ostatní.

Ptám se jakou konkrétní můžeš doporučit tedy na tmavý pu-erh a ty dáváš link na to co máš doma, na Liu Bao....
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 5. 2010 22:44

Hele stando jestli nechces poradit tak sem nechod!
prvni link je na moji konev kterou mam na tmave puery a která je na dragonu, tak co tu povidas za nesmysly? A ty dalsi jsou jako dobra volba na tmave puery, Liu Bao je heicha stejne jako tmavy puer, tak chces vice?
A hliny jsem Ti už napsal do jineho vlákna kde jsi se ptal, nemužu za to že se ptas na vice mistech. Konkretne jsi se ptal, konkretne jsem Ti odpovedel a jeste poslal odkaz a ty mi tady odpovis uplne zcestne na druhy odkaz.
O 4 přispevky výše jsem Ti odpovedel jaká hlina je dobra na puery, copak to nečtes? Jakostni rozdíl je divna otazka, hliny jsou ruzne druhy jak jsem psal jako u čaje, nekomu se libi ta jinemu zase ona, každa barva hlíny respektive každá hlina ma jina specifika a kvalitu také. Muže byt kvalitni Zi Ni i nekvalitní atd. Ano hledej, protože tu hodne veci je. Odpovedel jsem Ti uplne na vše co jsi se ptal, tak se nerozčiluj.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pat-Pej

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 175

Registrován: 25. 11. 2009 20:01

Příspěvek 7. 10. 2010 21:27

Řeším podobnou otázku, jako kolega výše. Sice neplánuji kupovat yxing v blízké době, ale v dlohoudobějším horizontu se mu nechci vyhýbat, ba naopak se na něj těším.
Mám tedy dotaz, jak na to. Jaká konvička se hodí k jakému čaji a kolik konviček se dá považovat za minimum?
Chtěl bych se dozvědět přibližný počet, jakýchsi sort, na které je potřeba mít zvlášť konvičku a byl bych vděčný i za rychlý výčet. Je mi jasné, že bych mohl mít konvičku na každý druh čaje (který se k yxingu hodí), ale to mi finance nedovolí. Předpokládejme, že mám rád všechny sorty čajů a ke všem, ke kterým to patří si chci pořídit yxingovou konvičku (nebo nějakou jinou nádobku z tohoto materiálu). Jaké je tedy nejhrubější rozdělení?
Budu všem moc vděčný za reakce. Pokusím se později specifikovat u jakých sort bych chtěl začít. Žádám vás tedy i o radu, jaký druh nádobí a z jakého yxingu a jakého tvaru je vhodný, ale k tomu potřebuji vědět, jaké ty "podsorty" jsou.
Děkuji předem za veeškeré (téměř :) ) reakce.
Šálek čaje je jako váš život. Záleží na tom jakou péči mu budete věnovat.
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 7. 10. 2010 21:37

Čistě subjektivní odpověď bez racionálního významu :)

Podle mě druh konvičky čaj neovlivňuje, pouze určité kombinace (čaj-konvička) k sobě dobře patří. A ty kombinace jsou subjektivní, každému se líbí něco jiného, takže si myslím, že se nedá říct, která konvička se hodí k jakému čaji. Nechal bych to na čistě uživateli. Tvar je to samé. Další věc je, že si myslím, že 95% prodávaných konviček by se za yixing nemělo považovat. Ne že to je přímo falzifikát, ale prostě rozsah cen je obrovský... Já jsem od přírody nedůvěřivý člověk, takže to mám ztížené :D

Kolik konviček se dá považovat za minimum - učili mě, že na počet ks je minimum vždy 0 - to platí i zde, ne? :) Někomu příprava v konvičce nevyhovuje vůbec, někomu (jako mě) jen na určité typy čajů. Podle toho se odvíjí to množství. Ale jak Dzin mnohokrát psal, na jeden druh čaje by měla být jedna konvička. Osobně mám trošku jiné rozlišovací metody a to dle barvy, vůně a chuti (a na fakta o čaji nekoukám). Takže mám konvičku, do které dávám zelené, některé žluté a některé oolongy. Chystám se koupit si další na darjeelingy + vybrané červené/černé (hlavně nepály).
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 7. 10. 2010 21:38

No pokud to chces hodne zredukovat a már rád všechny čaje, tak na hlavní zástupce. To znamená že jednu na zelené, druhou na shu puery, dalsi na sheng, pak na svetlé oolongy atd. Také je to hodne o chutích a citu, nekdo rád pije oolongy z Zi Ni, nekdo z Zhu Ni hlíny. Treba na čerstvé shengy se mi velmi osvedčila Lu Ni hlína. Tvar je opět na Tobe, ale je dobré pokud trochu koresponduje s čajem. Treba na čaj typu Tai Ping Hou Kui, ktery má dlouhé listy je dobrá konvička co je vyšší nebo širší, aby se proste nelámal list když ho tam dávas. To samé u dalsích čajů, treba sítko, pokud je hrubé tak zase na celolistové čaje, pokud jemné, tak můžes i na drobnější čaje. :-) Pokud budes vybírat citem tak se nespletes určite. Univerzální tvar je Shui Ping, urcite víš ktery myslím, tím nic nepokazíš....

Iku: Já ale mám stejny názor co se týka vuně, chuti a barvy. :-) Ale treba oolongy z Wu Yi mohou byt velmi rozdílné, nebo treba Tie Guan Yin tradiční praženejsí je uplne chutove a vůní i barvou jiny než komerční kytičkova TGY. :-) Navíc nikdy neni problem konvičku " naučit " na jiny čaj. Pochopitelne extrem shu puerů zkusit predelat na jemné zelené asi neni pravy priklad :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pat-Pej

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 175

Registrován: 25. 11. 2009 20:01

Příspěvek 7. 10. 2010 21:45

Tak děkuji za fundované odpovědi. Odvozuji tedy, že je třeba, pokud to tak chci vyjádřit: 1 na zelený, 1 na shu a 1 na sheng pu-erh, 2 na oolongy, pak 1 na žluté a 1 na bílé...a jak je to s darjeelingy a červenými čaji? Darjeelingy asi rozdělím podle chutě k oolongům a k červeným? A pijí se vůbec z yxingu nebo je z indie známý jiný vynález...nebo se používá spíš porcelán? Na červené je asi vhodnější ten porcelán?
Šálek čaje je jako váš život. Záleží na tom jakou péči mu budete věnovat.
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 7. 10. 2010 21:49

Jasně, já je vždycky nejdřív zkouším v zhongu. I čaje, které normálně dělám v konvičce občas udělám v zhongu. Je to pohodlnější a prostě jiné :)

Dzin: Jsem si uvědomil, že jsem ti psal, že mám radši tu "kytičkovou" TGY, teď jsem zjistil, že to je semi-baked :D


To předělání - tam bude nejspíš dost záležet na té hlíně, některé pochytí vůni hodně, některá vůbec a voní stále po hlíně. Rovněž s barvou. Tam je právě problém i těch ne-yixing konviček. Tam se na nějaká pravidla nelze spoléhat.

Pat-Pej: Já to zamýšlím takhle:

1 na světlé oolongy, zelené, žluté (těch moc není), některé bílé
1 na shu puerhy
1 na sheng puerhy (v praxi vynechám, shengy jsi dám jen velice vyjímečně a to se spokojím s zhongem - ve většině to nejsou mé oblíbené čaje)
1 na DJ, červené, černé, některé tmavší oolongy

Minimálně ty žluté a zelené dohromady by neměl být problém. Ani jeden mi to konvičku skoro nezavonily, až poté když jsem začal ten oolong, tak trochu načuchla.
<<

Pat-Pej

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 175

Registrován: 25. 11. 2009 20:01

Příspěvek 7. 10. 2010 21:57

Díky moc za přehlednou odpověď. Budu si muset v bližší době sehnat nějaký ochutnávací gaiwan...zatím k tomuto účelu slouží porcelánová konvička (0.6l-spíše konev :) ). A pak si po dlouhém rozhodování začnu pořizovat i nějaké ty vytoužené yxingsé konvičky!
Šálek čaje je jako váš život. Záleží na tom jakou péči mu budete věnovat.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 7. 10. 2010 22:03

Ano mám stejny názor jak Ike, občas delám ve zhongu nejvice v konvičkách a nekdy jednou tak a podruhé jinak, pozoruji pak co dělá yixing s čajem.

Iku: To predelání možné je ale nemuže to byt extrem. Yixing je stále zivý materiál takže to jde předelat vždy :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

-yogi-

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 17

Registrován: 8. 8. 2012 11:32

Příspěvek 8. 8. 2012 11:57

Re: Výběr Yixing konvičky.

Ahojte som tu nový a chcel by som poradit ohladom yixing konvicky. takze konvicka by mala byt urcena na zelene caje (doma mam jednu ale srdce zatuzilo po dalsej). tiez neviem aky objem by mala mat (caj pijem vacsinou sam, popripade 4) takze objem asi tak 200ml? tiez by ma zaujimalo aka hlina je vhodna na konvicku pre zelene caje. rad by som bol keby ste mi poradili nejaky dobry obchod na slovensku popripade v cechach, je jasne, ze konvicku je najlepsie "odskusat" v predajni. naco si davat pozor pri kupe, ake detaily si vsimat? do buducna zvazujem aj cajove more...ale teraz spolu s konvickou by som si rad kupil gaiwan (yixing) a tiez nastroje ku kung fu cha...dakujem vsetkym za rady a odpovede
<<

Pyroh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 195

Registrován: 1. 4. 2011 19:46

Příspěvek 8. 8. 2012 18:02

Re: Výběr Yixing konvičky.

-yogi- píše: aka hlina je vhodna na konvicku pre zelene caje.


Já bych řekl, že žádná, že jistější je mít tenkostěnný gaiwan.

Ty nástroje na gongfu... je otázka, jak moc to je potřeba. Mně doma leží a už na ně jenom padá prach, jelikož mi nějak přišlo, že nejsou třeba. Ale třeba je někdo běžně využívá, co já vím :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 8. 8. 2012 19:08

Re: Výběr Yixing konvičky.

Na zelené čaje se mi nejvíce osvědčla Lu Ni a Zi Ni. Objem záleží na jaké čaje. Napr. z Long Jingu udelas 6 nálevu tak pri 200ml to je 1.2 litru, z Zhu Cha sotva dva a je to 400ml. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 8. 8. 2012 20:15

Re: Výběr Yixing konvičky.

Vezmu to stručně.
Vše co doporučuji, je můj subjektivní pohled na věc.
Pokud piješ sám, 200ml je u konvičky hraniční objem, vzhledem k možnému většímu počtu nálevů některých čajů. Souhlas s Dzinem.
U konvičky na zelený čaj bych radši věřil porcelánu. Musí li to být Yixing, volil bych nějakou hodně tvrdou. Souhlas s Pyrohem.
Gaiwan z Yixingské hlíny je spíše pro dekoraci. Což zejména platí o vnitřně glazovaném nádobí. Tady taky jednoznačně volím porcelán.
No a teď kde? Vřele doporučuji Cha Dao, Cesta čaje, v Brně, samozřejmě, je li to reálné logisticky. A doporočuju je (mimo jiné) proto, že mají čerstvě vybalenou bednu čajů a střepů z Číny!! Jsou tam moc hezké kousky. Profi obsluha je samozřejmostí.
A navíc, návštěvu Brna je možno pojmout zcela čajově a naplánovat program na celý den. Můžu dát pár tipů. ;-)
<<

-yogi-

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 17

Registrován: 8. 8. 2012 11:32

Příspěvek 8. 8. 2012 21:06

Re: Výběr Yixing konvičky.

Cize z yixingu je dobre pit tmave olongy, cervene caje, cierne ocaje a puerhy. A porcelan by ste volili na biele, zlte a zelene caje. Spravne som pochopol? Vidim, ze vyber konvicky bude dlha a zlozita cesta. :-) snad budete mat so mnou strpenie :-)
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 8. 8. 2012 21:47

Re: Výběr Yixing konvičky.

Hmm, cesta je to spíš nekonečná, než dlouhá. :-) Pořád se musí experimentovat, zkoušet a hlavně nepřestat.
K té otázce použití. A odpověď bude zase subjektivní. Porcelán a sklo používám tam, kde nemám zájem o ovlivnění (či jakéhkoli zušlechtění vlastností čaje). Yixing používám na oolongy všech typů, PhuEr všech typů a některé zelené a černé čaje (resp. zrající). Výjimkou jsou vzorky a degustace.
Držím se striktně pravidla - jeden čaj, jedna konev! Protože pak má skutečně smysl.
Červené čaje dělám výhradně v porcelánu, ale nemám pro to žádný obhajitelný důvod.
U většiny bílých a zelených čajů, porcelán, protože mi to zatím připadá lepší volba. Na jednonálevovou přípravu porcelánové konvičky o objemu cca 400 ml, na víc nálevů 120 až 150 ml Jingdezhen. Mám skvělou zkušenost se skleněnkami, ovšem s jednou výhradou. Žádná mi nevydržela déle než dva měsíce.
Pokud jde o Gaiwany, moc to s nimi neumím. Ale na to je moje vlastní neobratnost, protože je to jinak velmi operativní.
A pozor ještě na jednu věc. Staré pravidlo praví, že "čím má věc méně funkcí, tím lépe je vykonává". Je to jistě nadsázka, ale první gaiwan by měl být především funkční (stejně jako konvička). Na dekorační fukci je času dost až sbírka toho harampádí naroste. Ale to jsou kecy, který nemaj cenu, protože na to si musí každý sáhnout sám. :D
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 8. 8. 2012 23:32

Re: Výběr Yixing konvičky.

Ano, jak tu je psáno už i v jiných vláknech, musí se experimetnovat, napr. na zelený čaj.. ale jaky? čínský? japonsky? tchaiwansky atd.. každy ma jiný chutový profil, zpracovaní atd.. já v tomhle pár let experimentoval a Lu Ni je vynikající napr na zelené puery - sheng puer, zi ni na ostrejsi čaje jako yunnan, zhu ni je vynikající na pi lo chun, long jing, ....
Co čaj to konev :-) Porcelán je sice univerzalni, ale jak psal Stan na degustace je dobry. Ale yixing s čajem pracuje. A to je důležité.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

-yogi-

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 17

Registrován: 8. 8. 2012 11:32

Příspěvek 4. 10. 2012 21:55

Re: Výběr Yixing konvičky.

caute, z teanetu som si objednal tuto konvicku http://www.teanet-cn.cz/keramika/keramika_intro.aspx?id=2436, mohli by ste mi poradit na aky druh caju by bola vhodna? (ja mam predstavu na co by som ju chcel pouzit, pytam sa len preto, ci nerozmyslam uplne mimo)...dik
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 4. 10. 2012 22:04

Re: Výběr Yixing konvičky.

Heicha, z Hunnan apod., tibetský čaj, bílé čaje. To by byla má volba :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

-yogi-

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 17

Registrován: 8. 8. 2012 11:32

Příspěvek 4. 10. 2012 22:10

Re: Výběr Yixing konvičky.

ja som zamyslal na bud biele konkretne pai mu tan, alebo dake zelene alebo zelene jazminove....myslis ze by mohla byt na ten pai mi tan?
Další

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz