Výběr Yixing konvičky.

<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 27. 7. 2013 00:04

Re: Výběr Yixing konvičky.

...Někde jsem četl, že bílé čaje by se měli/musí připravovat v neglazovaném nádobí. A někdo někde argumentoval, že to je jen tak 3/4 pravda...

Na základě mých skromných zkušeností si dovolím tvrdit, že to doporučení "měli/musí" mi přijde nesmyslné. Poměrně dlouhou dobu střídám oba dva způsoby a u jednoho konkrétného čaje nenacházím významných rozdílů v chuti. Co je ale zcela odlišné je estetický zážitek.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 27. 7. 2013 10:05

Re: Výběr Yixing konvičky.

každému to chutná jinak . mě se na bílé osvědčila duan ni ...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 31. 7. 2013 08:26

Re: Výběr Yixing konvičky.

Děkuji za vysvětlení. Rozhodně vyzkouším bílé čaje z DuanNi jaký to bude mít vliv.

Dzin Tea Racer: Můžu se zeptat, zda-li existuje nějaká literatura všeobecně o Zi Sha v angličtině...Se zaměřením na jednotlivé hlíny, vlastnosti apod. Hodně mne tato problematika začala zajímat a rád bych ji nastudoval více do hloubky.

Dorazila mi konvička ze shengmu. O pár příspěvků výše jsi psal, že by to mohla být Zi Ni. Zkoušel jsem dohledávat, ale většinou mi to našlo, že Zi Ni je hlína do hněda. Zhu Ni do červena..a někdy úplně naopak..Pak se má v tom člověk vyznat...

Jinak konvička je perfektně zpracovaná, radost s ní pracovat. Má překrásný kovový zvuk, krásně teče apod...Takováto hlína je tedy nejvhodnější na Shengy? Nebo jsem ještě neviděl, že by někdo v konvičce podobné, nebo stejné hlíny připravoval Shu.

Obrázek
Obrázek

A co se dá teoreticky vyčíst z toho certifikátu? U spoustu tvých konviček je certifikát typu, že je na ní vyobrazen i zhotovující mistr. U mé konvičky je certifikát typu, pouze nějakého popisu a razítek. Zajímalo by mne právě, co se dá teoreticky z toho vyčíst...Zkoušel jsem do dohledávat, ale neúspěšně.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 31. 7. 2013 08:38

Re: Výběr Yixing konvičky.

Certifikat se pry dá koupit za 1US zvlast :-) Ale možna to mas pravé. JInak tam pochopitelne jsou základni udaje, rok, dílna, mistr, hlína, atd...
Literatury mam dost, vetsinou je to AN a Čínština. Kupoval jsme přes zahranicni shopy, je to už dávno. Vetsinou fotky z muzeí, atd...
Vysoky zvuk znamená výpal pri vyšši teplote. ...Tvá má hrubou strukturu, moc se mi líbí.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 31. 7. 2013 10:25

Re: Výběr Yixing konvičky.

Co se týče té literatury, většinou jsem právě viděl jen knížky, kde byli spíše obrázky. Ale knížku, která by se vyloženě zabývala do hloubky jednotlivými hlínami, praktickými zkušenostmi, výpalem atd...Jestli vůbec něco takového existuje...Někdy si říkám, že ty, s tolika zkušenostmi a znalostmi o Zi Sha jsi chodící encyklopedie..zajímavá myšlenka by byla něco napsat a publikovat.. ;-)

Jinak ještě k mé otázce výše..Bylo by zvěrstvo použít konvičku na Shu? :D Nemám zdaleka tolik zkušeností, abych mohl říct, jak která hlína bude v jakém směru ovlivňovat chuť výsledného čaje...A Shu jsem viděl ve hnědých, Sheng v červených...

Ale je zajímavé sledovat, co jaká konvička udělá jen s holou vodou. Jak z každé chutná ve výsledku trochu jinak...
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 31. 7. 2013 13:57

Re: Výběr Yixing konvičky.

nerow: http://www.thechineseteashop.com/how-to ... eapot.html nie vela infa ale aspon nieco a uvidim, co nato dzin
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 31. 7. 2013 14:52

Re: Výběr Yixing konvičky.

Když mám novou konvičku, chvili ji pozoruji a pak ji urcim na treba 3 čaje... a pak udelam vyberove řízení dle chuti čaje :-)
Já mam tech knih o zisha opravdu dost. Ale na netu je hodne info. Rozhodně to je aspon tady u nas dost nedoceněné. Ten čaj to ovlivnuje opravdu moc.
Na shu puer mam osvedčenou Zhu Ni a Pin Zi Ni. Případně Zi Ni.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 2. 8. 2013 09:03

Re: Výběr Yixing konvičky.

A když děláš výběrové řízení, zkoumáš, i co dělá hlína se samotnou vodou? Jestli to pomůže pak k vybrání těch třeba tří čajů na zkoušení...Jestli tam je nějaká souvislost..že co dělá hlína s vodou, tak bude dělat i s čajem...

Mám totiž dvě konvičky. Jednu zatím používanou na Shu...ta samotnou vodu lehce zjemňuje a přislazuje ale se Shu dělá právě úplný opak...

Za to ta nová Zi Ni, chuť vody zvýrazňuje, ale Shu mi připadá, že ho oslabuje a zjemňuje...

Možná moje degustace trochu zkresluje fakt, že nemám vhodnou vodu na PuEr...Testoval jsem teď s aquilou, která mi přijde moc jemná...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 8. 2013 10:12

Re: Výběr Yixing konvičky.

Vzhledem k tomu že vodu nepiji tento pokus jsem delal párkrát zpočátku když jsem nemel vhodny cit pro to. Vodu jsem testoval jen jako ohřev, bofura, sha diao a litinka.
Ano, ta voda dělá mnoho, radeji si vyber vodu, udelaj si danný čaj v porcelánu a pak udelej vyberové řízení aby byl aspon o chlup lepsi než z porcelánu. Pokud nebude, dej konev na jiné čaje. Tak to delam já. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 9. 8. 2013 17:38

Re: Výběr Yixing konvičky.

Co se týče těch bílých čajů a Yixingu...Zkoušel jsem pít různé bílé čaje z low-endové Duan Ni konvičky a chutnali mi více než porcelánu. Tak se poohlížím po nějakém lepším kousku a narazil jsem na tuto Duan Ni z dračí pece. Máte někdo osobní zkušenost, zdali tato Duan Ni z dračí pece splní chuťové očekávání oproti klasické Duan Ni?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 9. 8. 2013 18:15

Re: Výběr Yixing konvičky.

Ano, také mam na bílé rád Duan Ni nebo Lu Ni. Konvičky z Dračí pece se ale chovají trochu jinak. Zkus a uvidíš. :-)
Bílý čaj je dost jemný a možná ho konvička z dračí pece dost potlačí. Případne ji použiješ na něco jiného..
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 11. 8. 2013 18:30

Re: Výběr Yixing konvičky.

Ta Duan Ni z dračí pece by měla být pro přítelkyni. Takže se snažím minimalizovat riziko, že by nebyla vhodná na bílé čaje...

A jak to je s konvičkami na yunnansourcing, když od každé mají cca 100 kusů? To daný "stvořitel" udělá třeba 200 ks stejné konvičky?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 11. 8. 2013 22:19

Re: Výběr Yixing konvičky.

Nevím, odsud jsem nemel jedinou, je to také podezřelé tech 100ks :-) Pásová výroba asi :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 11. 8. 2013 22:51

Re: Výběr Yixing konvičky.

Nu nejspíš půjde o takové ty konvičky z forem .. použít se to dá :) Pyroh má myslím jednu konvičku z YS, tak může poreferovat, jestli tohle čte :)
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 12. 8. 2013 09:29

Re: Výběr Yixing konvičky.

Troufám si tvrdit, že z forem ty konve nejsou (betre jako můj subjektivní názor, prosím)
A pokud jde o tyto relativně levnější modely, jsou mnoha kusové serie běžnou praxí.
<<

Pyroh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 195

Registrován: 1. 4. 2011 19:46

Příspěvek 13. 8. 2013 19:10

Re: Výběr Yixing konvičky.

Sériovosti bych se nebál... i jestli je to pravda, tak to ještě nemusí znamenat špatnou konvičku (první moje konvička z rozumné hlíny byla strojová, druhá ruční, přičemž první je funkčně lepší).

Já mám z YS dvě konvičky (mj. právě jednu tu "dračí") - a hlína je ok, ale obě mají celkem hrubá sítka a netečou zrovna rychle. Tj. spíš orientace na pěkný vzhled a chuť, než pohodlí používání.

... Každopádně bych na bílý čaj určitě volil Jingdezhen porcelán. YS teďka nahodil něco rozumně vypadajícího na web, případně Chawangshop má celkem super výběr.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 14. 8. 2013 08:46

Re: Výběr Yixing konvičky.

Můžu se zeptat, na co konkrétně používáš tu dračí? ;-)

Na bílé čaje bych zkusil asi koupit tuto Duan Ni.

Kdyby nám náhodou i tak bílý čaj chutnal více z porcelánu, možná by nemusela být špatná na Shengy? Viděl jsem právě u spousta lidí právě Duan Ni...
<<

Pyroh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 195

Registrován: 1. 4. 2011 19:46

Příspěvek 14. 8. 2013 16:49

Re: Výběr Yixing konvičky.

Mám ji na puerh cca 4-12 let starý - a je na to velmi dobrá, hlavně na čaje z Bulangu, Pasha a Nannuo... Na puerh se rozhodně dá použít dobře.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 23. 8. 2013 10:10

Re: Výběr Yixing konvičky.

Pyroh: Děkuji. Tak to si ji asi pořídím.

Dzin Tea Racer:
Tady mám certifikát k této konvičce...Ty třeba víš, v jaké části certifikátu se přibližně nacházívá údaj o hlíně...Rád bych z certifikátu rozluštil, z jaké je hlíny konvička vyrobená.
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 24. 8. 2013 14:44

Re: Výběr Yixing konvičky.

Na certifikau je jen, ze konvicka byla vyrobena rucne a byla pouzita zisha hlina(bez konkretniho upresneni). Tento druh certifikatu je velmi univerzalni - u tohoto druhu levnych konvicek - a je na 99% jen kopirovan, nikoliv psan rucne, max. razitko byva rucne tiskle. Navic je vice nez nepravdepodobne, ze by byla delana rucne cela, spis jen castecne. To ale neni nic spatneho :). Certifikaty ci razitka a jejich pocet ani co na nich je uvedeno nejsou nicim vic nez informaci, ktere neni treba davat moc vahy.
Osobni nazor na hlinu je xin zhu ni s primesi pisku, xin zhu ni je pomerne cenove dostupna a mohlo by to bytl ale stejne tak to muze byt smes xin zhu ni a hong ni a pisek.
<<

Jandor

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 4

Registrován: 6. 7. 2013 00:16

Příspěvek 12. 9. 2013 17:38

Re: Výběr Yixing konvičky.

Dobrý den,
Jaké konvičky byste doporučili na sheng puerhy a na taiwanské "zelenější" oolongy tipu Dong Ding? Jde mi především o tvar (vysoká úzká/nízká plochá/..) a o typ hlíny.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 12. 9. 2013 17:51

Re: Výběr Yixing konvičky.

Na mládé shengy do 3 let, se mi osvěčila Lu Ni. Na starší Zi Ni, Pin Zi Ni, Zhu Ni.
Dong Ding tradiční je pečenější, na ten bych volil Zhu Ni, Zi Ni, na světlější Zi Ni, Duan Ni.
Na čaje s větším listem je vhodné širší hrdlo a placatý tvar nebo kulaty. Je to hodne subjektívní.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 1. 10. 2013 20:18

Re: Výběr Yixing konvičky.

chawangpu: Děkuji za odpověď. Prodejce kupoval konvičku s tím certifikátem. Byl pouze k tomu přiložený a netušil, zda-li k té konvičce vůbec patří. A i tak byl již okopírovaný.

Jinak u Vás na e-shopu se objevila tato konvička. Připadá mi, že by mohla být o stejného autora i ze stejné hlíny jako tato moje. 1/4 razítka ve stejném místě ze spodku konvičky se shoduje. Na první pohled vypadají, že jsou ze stejné hlíny..možná i od stejného autora..

___
Jinak kde koupit nějakou vyšší třídu Zi Sha konvičky? Dobrou zkušenost mám s pu-erh.sk. Nechal jsem si poradit konvičku na Shu, koupil jsem si ji a naprostá spokojenost. Měl jsem vyhlídnutou Zhu Ni konvičku i s certifikátem za 150e. Bohužel nedávno se prodalo asi 6 konviček během týdne a vyhlídnutá konvička je pryč.

Tak přemýšlím, kde takovou kvalitní konvičku pořídit. U nás mne napadá snad je Tea-Net. V létě jsem se byl podívat na konvičky osobně a nic mne kvalitou nezaujalo. Nehledě na to, že má člověk další požadavky jako tvar, hlína, objem atd. Takže jedině asi ze zahraničí.

Proto se ptám vás odborníků ;-) Rád bych si pořídil opravdu kvalitní kousek na straší Shengy. Tak by mne třeba zajímalo, je lepší si pořídit Zhu Ni nebo Zi Ni?
A popř. s jakými zahraničními obchody máte nejlepší zkušenosti? Co se týče poměru cena/kvalita, ale třeba i odpovídající popis hlíny, autora atd.
Zatím jsem narazil na zishayixing, dragonteahouse, chawangshop
Víte třeba i o nějakém dalším obchodu, který by nabízel dobrý a velký sortiment konviček?

A ještě bych měl dotaz, jak se chová Hong Ni třeba na starší shengy...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 1. 10. 2013 20:35

Re: Výběr Yixing konvičky.

Ted mají na longfeng.cz parádní konvičky. Momentálně kvalita versus cena nejlepší. Sám tam po jedné pokukuji. Velmi kvalitní Hong Ni ( asi ta co je na longfengu ) se blíží k Zhu Ni hodně. Jak vzhledem tak vlastnostmi.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 4. 10. 2013 22:57

Re: Výběr Yixing konvičky.

[quote="nerow"]chawangpu: Děkuji za odpověď. Prodejce kupoval konvičku s tím certifikátem. Byl pouze k tomu přiložený a netušil, zda-li k té konvičce vůbec patří. A i tak byl již okopírovaný.

Jinak u Vás na e-shopu se objevila tato konvička. Připadá mi, že by mohla být o stejného autora i ze stejné hlíny jako tato moje. 1/4 razítka ve stejném místě ze spodku konvičky se shoduje. Na první pohled vypadají, že jsou ze stejné hlíny..možná i od stejného autora..
/quote]

Dobry den,
konvicka je od jineho vyrobce, shoduje se patrne jen "Zhi" , coz znamena "byl vyroben" a jmeno. Tento typ je pomerne popularni a vyskytuji se jak uplne low-endy , az pomerne dobre kousky. Typ hliny muze byt podobny.

Co se tyce konvicek a prodejcu, snad si dovolim doporucit pokud mate rad klasiku, tak origintea.net . Nabizi orig. Factory 1. shuiping konvicky, co se tyce cen tak jsou stejne jako maloobchodni ceny v Cine, u neceho i nizsi. Napr. ta 80ml hong ni je
mnohem levnejsi. Protoze jde o seriove kusy jen rucne dodelavane a jde o exportni tridu, neni nutne se tolik bat, ze to co je na fotce bude v realu jine. Tyto konvicky jsou cenene a maji hodnotu jak pro pijaka (cisty material bez chemikalii), tak jsou
sberatelsky cenne. Tento odkaz uvadim i proto, ze ma Tony navic 15% slevu v techto dnech.

Snazte se hlavne vybirat dle hliny a spis zapomenout na zhu ni s certifikaty( ty opravdu nemaji zadny vyznam a vahu). Nechci
tu spamovat dalsimi odkazy , kdyztak sledujte treba i teachat.com a sekci konvicek nebo napiste soukromou zpravu
PředchozíDalší

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz