Porcelán všeobecně

<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 15. 9. 2014 09:31

Porcelán všeobecně

Zakládám téma o všeobecné diskusi o porcelánu pro diskusi ohledně druhu, kvality, zpracování atd.

Potřeboval bych malinko poradit. Přes týden nemám mnoho času na čajování a tak veškeré mé nádobí o objemu 150ml + se stává časově náročnou činností, na kterou prostě není čas. Proto sháním na všední dny nějaký velmi kvalitní, ručně zpracovaný, ručně malovaný gaiwan o objemu v rozmezí 50 - 80 ml. Jelikož jeden ručně malovaný gaiwan (150 ml) z Jingdezhen mám doma (prodejce orijin), nemůžu si vynachválit především čistě bílou barvu materiálu. Co jsem měl v ruce různé levné strojovně vyráběné nádobí, tak mi připadá že je dosti šedivé a hůře se udržuje čisté.

Od kudy máte nějaký luxusní kousek? Našel jsem nějaké gaiwany například na DragonTeaHouse...Máte někdo zkušenosti s gaiwany z jejich nabídky?
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 16. 9. 2014 10:52

Re: Porcelán všeobecně

Konkrétně bych chtěl zakoupit tento produkt http://www.dragonteahouse.biz/cricket-h ... iwan-80ml/

V nabídce na DTH mají několik různých motivů, materiál Jade Porcelain...Jestli máte nějako takový kousek, byl bych vděčný za reference. Případně jestli můžu poprosit oko tady zkušenějších, zda-li do toho jít. Zatím jsem nenarazil na jiný obchod, který by měl v nabídce kvalitnější gaiwany...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 9. 2014 13:15

Re: Porcelán všeobecně

Ten na ktarý odkazujes je velmi maly 80 ml, když ho naplnis čajem, pocítej u nekterych 60 ml :-)
Já mam jeden odsud a je to paráda...
http://www.chawangshop.com/index.php/te ... aiwan.html
http://www.tea-earth.net/tea/red/dianho ... ing90.html
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 16. 9. 2014 14:10

Re: Porcelán všeobecně

Právě takto malý sháním :-) V práci trávím každý den téměř většinu času, vracím se večer a pít sám 5 a více nálevů před spaním z objemu z 150 ml a více je pro mne časově nevyhovující...Proto sháním do těch 80 ml, abych si mohl po práci čaj vychutnat v plné síle a zbyl mi i nějaký volný čaj i na jiné věci :D Mám právě jeden o reálném objemu cca 80 ml a na všední dny mi to naprosto vyhovuje. Ale se zmiňovaným gaiwanem nerad pracuji kvůli jeho zpracovaní, šedivosti atd...
Na chawangshop jsem koukal, tam jsou objemy, co doma již mám. Ještě pan Ptáček má na slavných čajích krásné kousky, ale o objemu 120 ml.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 20. 10. 2014 20:36

Re: Porcelán všeobecně

Co je to za typ porcelanu ten Jingdezhen? Je to kvalitny porcelan?
<<

petr.ptacek

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 42

Registrován: 13. 8. 2013 20:23

Příspěvek 20. 10. 2014 20:51

Re: Porcelán všeobecně

Jingdezhen je zjednodušeně město, ze kterého pochází asi nejznámější čínský porcelán. Jako všude se zde produkuje zboží od nejlevnějšího šuntu po excelentní, ručně vyráběné a malované kusy. Podle toho se také odvíjí cena ;-).
Takže odpověď na tvou otázku je ano i ne :D.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 20. 10. 2014 21:28

Re: Porcelán všeobecně

Taky v tom městě údajně porcelán před tisíci lety objevili.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 21. 10. 2014 15:41

Re: Porcelán všeobecně

ano, dakujem vam :)
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 29. 12. 2014 10:19

Re: Porcelán všeobecně

Zajímali by tři věci...jak je to s ručními kresbami na porcelánu...dají se nějakým způsobem poškodit? Mám několik ručně malovaných věcí, něco je jakoby vypálené v porcelánu, něco je jakoby vystouplé..a tak si někdy říkám, jestli se nemůže kresba poškodit třeba při mytí...

A jak je to se zažraným čajem v porcelánu? Po čajování umývám porcelán tak, že do něj naleji vroucí a setřu papírovou utěrkou...tak se dá udržet porcelán křišťálově bílý...horší je to s čajem, který tam zaschne...to jde hůř dolů..co na to používáte? Věci jako šťáva z citrónu nebo ocet mi moc nezabírají....Může se čistit porcelán (ručně malovaný) tím, že by se úplně celý nechal odmočit v 99° vodě? Nemůže prasknout, nebo se poškodit kresba?

A takové zkušenosti po roce čajování...možná se mi to jenom zdá, ale určité druhy porcelánu různě reagují na uvolněné oleje z čaje...třeba na porcelánu z Jindezhen tohoto typu http://www.chawangshop.com/index.php/ji ... 150cc.html se skoro vůbec neusazuje špína a když už se něco na povrchu usadí, stačí trochu teplé vody a špína je pryč...pak mám nějaké běžné strojové šálky, které můžu máchat ve vařící vodě jak chci, ale už se nemůžu dostat na původní krásnou barvu po zakoupení...a čím víc se používá, tím víc je zašlý...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 29. 12. 2014 10:21

Re: Porcelán všeobecně

Malba by mela byt pod glazurou, takže pri normálním zacházení nepoškodíš.

Čaj odstranit za tepla.. nebo pripadne necím na bazi aktivniho kyslíku, chemiprooxi, oxiper... ekologické, rychle a nepoškrábeš glazuru..

Čím hladší porcelán, tím méně se tam cokoliv usazuje.
Ano, kvalitní porcelán je podobná "věda" jako u yixing kameniny, umí to s čajem divy...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 29. 12. 2014 22:32

Re: Porcelán všeobecně

Ja umyvam porcelan s jemnou stranou hubky na riad a teplou vodou z vodovodu. Casto aj vyplachujem vriacou vodou na konci. Hubkou pekne odstranim caj a ani po zasvieteni led baterkou nevidim ziadne mini skrabance.

Pozor na drsnu stranu hubky!!!

A to s tou kvalitou porcelanu mozem len potvrdit. A netyka sa to len gaiwanou, ale aj misiek. Mam 2 typy misiek. Ak sa na nich pozriem blizsie, tak jedna odraza svetlo dokonale a druhy typ ma na glazure akesi kosostvorce a odraz lampy je v nom trocha rozmazany.

V kazdej miske chuti caj uplne inak a to dokonca aj samotna cista voda! prvy typ robi nalev gulatejsi a sladsi a druhy typ chutovo plochejsi.

Mal som stary gaiwan, ktory som vymenil za drahsi a ten rozdiel v chuti bol dost vyrazny. Treba sa pri vybere riadit nie len odrazom svetla od glazury, ale aj zvukom cinkania vrchu a salky.

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz