Leštíte konvičky?

<<

Gwynnbleid

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 403

Registrován: 29. 7. 2009 15:00

Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek 10. 9. 2011 12:04

Leštíte konvičky?

Takže otázka je jasná. Ako sa staráte aby vaše konvičky vyzerali k svetu? Ja z času na čas vymením pri kompe more za obyčajnú väčšsiu misku, kde môže konvička plávať v čaji. Samozrejmosťou je rozlešťovanie patiny hrubou handričkou, niektoré konvičky sa potom lesknú ako zrkadlo :-) Môžem potom doplniť fotky.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 10. 9. 2011 12:34

Re: Leštíte konvičky?

Za fotky budeme rádi. Také leštím a docela mne to baví :-)
I pri čajovaní lestim, i uplne zvlášť. Používám ruzně druhy tkanin od flanelu, přes čajovací uterku až po švédskou utěrku.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 10. 9. 2011 12:36

Re: Leštíte konvičky?

Já je neleštím. Ty které používám (a je jich jen pár), omyji od kapek čaje. Patina mi, až na velké výjimky, nevyhovuje.
<<

Gwynnbleid

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 403

Registrován: 29. 7. 2009 15:00

Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek 15. 9. 2011 20:58

Re: Leštíte konvičky?

tak ja ich leštím práve pre to, že napr. Duan Ni čo mám na sheng pu erhy je prevelice nesympatická keď sa vytvorí nerovnomerná usadenina...
<<

CreAtive_34

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 1. 2008 21:10

Bydliště: Litvínov, severní čechy

Příspěvek 17. 9. 2011 00:00

Re: Leštíte konvičky?

Konvičky leštím čas od času, strašně mě fascinuje jak se pak konvička leskne - čím víc jí používám, tím víc :) :-x
Obrázek
V chuti jednoho šálku čaje můžete někdy objevit pravdu o všech nečíselných formách vesmíru.
Kyongbong Sunin
<<

preteq

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 15

Registrován: 18. 10. 2011 16:20

Příspěvek 18. 10. 2011 16:46

Re: Leštíte konvičky?

Já neleštím. Patinu mám rád:) Jen je dobré čaje v konvičce nenechávat příliš dlouho. Jinak to pak není patina ale humus.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 18. 10. 2011 16:56

Re: Leštíte konvičky?

Tak vzhledem k tomu že v konvičce potažmo gaiwanu připravuji různé druhy čajů, poctivě mýt a leštit musím, abych si nezkazil zážitky :-) Ale je pravda, že až se trochu rozkoukám, pořídím nějaké Yixingy a pak to bude jiná - leštit leda zvenčí aby byla konev hezká na pohled, uvnitř pěkně patina z patřičného druhu čaje :)
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 29. 12. 2014 10:42

Re: Leštíte konvičky?

Dříve jsem zisha konvičky leštil po každém použití...ale o jejich exteriér jsem se přestal starat úplně...obzvláště u konví na heicha..prostě mi přijde přirozenější a hezčí nechat hrubou konvičku takto dedikovanou růst do krásy svojí vlastní cestou. Ačkoliv se pak nejedná o patinu jako takovou, ale o patinu s čajovým povlakem..ale mne se to líbí..
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 9. 1. 2015 07:38

Re: Leštíte konvičky?

Každý se stará o konvičky po svém a zkušený milovník konviček pozná přesně, jak a co s konvičkou její majitel dělal. Konvičky osobně nějaké decentně po dočajování otřu měkkou čaj.utěrkou - do čaje lehce navlhčenou zvenku do sucha, nejlépe když se konvička vyčistí od lístků, vypláchne horkou vodou a je ještě co nejvíce teplá. Na co bych doporučil si dát pozor, je zanedbání utírání na spodku hubičky a na podobných místech, kde se pak vytvoří nánosy čajového povlaku, jež spíše konvičku znehodnocuje, než by ji dělal zajímavější. Patina z používání se vytváří mnohem déle, než měsíce, a toto není třeba nijak hrotit. Čajový povlak nepatří ani na Yixing a dvojnásob ne na porcelán - fakt podivný zvyk co snad jinde než v Česku vidět neni. Stejně tak pokud se konvička neleskne - jako většina klasických starých konvic, netřeba hrotit, přílišným a hrubým leštěním se může povrch poškodit - cca rok zpět někdo takto poškozené konvičky postoval na teachat. Lesk se vytvoří časem, otíráním konvičky, poléváním čajem a horkou vodou, každá hlína a vypálení bude trvat jinak dlouho a výsledný efekt bude jiný, čim přirozenější cestu zvolíte, tim může trvat déle ale bude cenější. (Přirozenější znovu dle mého názoru neznamenají čajové mapy či nánosy kolem hubičky, na spodku konve či kolem víčka)
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 9. 1. 2015 14:32

Re: Leštíte konvičky?

Leštím z výzkumných důvodů. Nejrychleji teda chytá lesk tak 65 ml dark zini shui ping.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 26. 1. 2015 09:55

Re: Leštíte konvičky?

A tak jsem si myslel, že když poléváním čajem a občas horkou vodou, tak že mám na své nejdéle a nejvíce používané konvičce až čajový povlak, tak to asi není tak hrozné. Pokud nepočítám několik přeleštění z kraje, tak jinou extra péči jsem ji již už nedal. Jestli je to správný přístup netuším, ale takto mi to připadá přirozenější (z hlediska tvorby patiny). Možná je to tím, že konvička je hodně vypálená a má povrch vlastností skoro jako porcelán, takže kdejaká kapka se dá rozetřít prstem. Kdyby to bylo něco hrubšího, asi bych s tímto přístupem nepochodil a musel taky začít leštit...

Jinak jak leštíte hodně zdobené konvičky? Mám takové dvě, kde je to skoro až nemožné...dostat se do různých miniaturních záhybů od vstupujících větviček apod..Větší patina a nebo čajový povlak je pak pochopitelně v obrysech vystupujících prvků, kde se čaj více drží...
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 26. 1. 2015 11:12

Re: Leštíte konvičky?

Snažím se leštit co to dá, ale prostě kam se hadřík nedostane, tam čajová vrstva větší ... ale leštit to chce, bez toho by byla každá konvička záhy téměř matná :)
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 8. 2. 2015 21:41

Re: Leštíte konvičky?

joda: Mne se ta matnost líbí. Jsem právě alergický na hodně lesklé kousky. :-)

Davčcha píše:Leštím z výzkumných důvodů. Nejrychleji teda chytá lesk tak 65 ml dark zini shui ping.

Musím souhlasit. Poprvé se mi do ruky dostala konev, kde je opravdu nutnost se starat o exteriér. Chytá patinu tak rychle, že ji opravdu nelze nechávat ponořenou v čaji v talířku. Okamžitě je pak spodek konvičky tmavší.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 12. 2. 2015 11:59

Re: Leštíte konvičky?

Řešíte nějak ten hnědý rantlík, co se dělá kolem otvoru konvičky?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 12. 2. 2015 16:43

Re: Leštíte konvičky?

Občas ho přeleštím hadříkem po polití vroucí vodou. Jde to celkem dobře.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

epidot

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1780

Registrován: 20. 2. 2013 20:10

Bydliště: Šumperk

Příspěvek 19. 12. 2016 17:13

Re: Leštíte konvičky?

Narazil jsem na moc fajn článek o patině na yixingu. Dosti zajémavé info uvnitř, doporučuji.
http://www.kyarazen.com/patina-developm ... xing-pots/
<<

Ant

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 1

Registrován: 14. 2. 2017 21:59

Příspěvek 14. 2. 2017 22:35

Re: Leštíte konvičky?

Ahoj!
Prosím o radu. Po té, co jsem se tu konečně po letech dozvěděl rozdíl mezi špínou a patinou (děkuji místním borcům),
mě teď trápí, jak se zbavit špíny a neporušit patinu..je-li vůbec možné.
Mám Bobka moc rád, x let v něm připravuji wu longy..
Péče: pouze opláchnutí a vypláchnutí horkou vodou a nechat volně uschnout.
Uvnitř černota, rantlík kolem víčka, hubička...rozleštit to jde těžko..dolů by to šlo, navlhčil jsem v čaji hadřík a kousek
vypucoval, ale jde s tím dolů i barva a lesk, který se vytvořily, aniž bych to pozoroval.
A co uvnitř? Tam je to taky nežádoucí? Děkuji! :wink:
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 2. 2017 08:50

Re: Leštíte konvičky?

Ahoj Ante, vítám Te zde na forku!
Předem si myslím, že fotka by byla lepší. Ono je lepší asi to umyt celé nyní, patina se zalestuje dovnitr a yixng je porézní, takže i špina by se zaleštila. Můžeš zkusit vařeni konvicky ve vroucí vode, pomalym varem, treba se odloučí jen špína. Uvnitř je nežádouci cokoliv, co negativne ovlivnuje chut.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 18. 2. 2017 22:04

Re: Leštíte konvičky?

Zažraná špína jde z exteriéru během chivlky dostat melaninovou houbičkou. Co se týče interiéru - osobně jedenou za čas několikrát za sebou vyvařím v čisté vodě (či s čajem) a vždy po vyndání z hrnce ještě horkou konvičku vydrhnu hrubší látkou..Dělám tento proces tolikrát, dokud není vnitřek naprosto bez jakékoliv nečistoty na povrchu. A výsledek - vždy hladší voda (čaj) z konve :-) .

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz