Bofura a Litinová konvička

<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 2. 11. 2014 10:47

Re: Bofura a Litinová konvička

one111 píše:Moc děkuji za skvělý příspěvek.
Měl bych v tomto ohledu dotaz: co byste řekli srovnání vařit vodu v litinové konvičce tetsubin z Japonska a nebo v novém a nezamaštěném hrnečku ze švédské litiny Skeppshult (skleněným víčkem navíc uvidím, kdy voda začíná vařit)? Chápu rozdíl v kráse, ale kdyby se jen jednalo jen o kvalitu převařované vody??? Cenový rozdíl je přitom značný... Děkuji za Vaše názory.


Docela zajímavý dotaz. Když tedy pomineme rozdíly estetické a snadnost přelévání vody, na což mi hrnec přijde dost nepraktický a schopnost držet teplo, což bude u hrnce také horší, zbyde nám pouze vliv litiny na vodu.

Výrobce Skeppshult uvádí: Bez chemických přísad, bez umělého povrchu nebo povlaku, pouze robustní čistá litina. Zdravotně absolutně nezávadná, vynikající vlastnosti. litina nesmí přijít nikdy do myčky nádobí anebo používat k čištění jakékoli mycí a čistící prostředky, taktéž je dobře, když je tato litina(čistý přírodní produkt bez umělého povrchu či povlaku) promaštěna a často používána.

To zní docela dobře. Otázkou je, zda tento výrobce používá totožnou litinu, z jaké se dělají tradiční tetsubin. To bohužel nezjistíme, ale byl bych v tomto skeptický. Jakmile by se jednalo o jiný materiál, bude i jiný vliv na chuť vody. Dále doporučuje nádobí promašťovat, což mi nepřijde vhodné použít takovýto hrnec na přípravu čisté vody na čaj. Dále pak bude chybět "aktivace" litiny. U tetsubin výrobci dělají konce tak, aby záměrně trochu rezivěly, zde se tomu výrobce snaží zabránit.

Myslím, že lze předpokládat, že vliv na vodu bude jiný. Nelze říct jak moc jiný, nebo jestli horší nebo lepší. To by se opravdu muselo zkusit opakovanou slepou srovnávací degustací.

Jinakm má první tetsubin mě vyšla na 3 500 Kč. 1,5 litrový hrnec jsem našel v akci za 2 670 Kč. To mi už nepřijde jakoznačný rozdíl v ceně.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 11. 2014 13:16

Re: Bofura a Litinová konvička

2 HonzaS: Dáš nám sem to foto vnitřku?
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 4. 11. 2014 17:55

Re: Bofura a Litinová konvička

Tak testuji novou bofuru, asi bude treba ji zatahnout, pro jistotu jsem uvaril vodu v sha diao predem :-)
Obrázek
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

michaltea83

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 21

Registrován: 20. 12. 2014 20:41

Příspěvek 16. 11. 2015 17:22

Re: Bofura a Litinová konvička

Chcel by som sa Dzina opýtať, kde sa dá v čechách alebo v zahraničí kúpiť kvalitná liatinová kanvica bez vnútornej glazúry ?
Potreboval by som asi tak o objeme 1,5L .
Poznám dragonteahouse e-shop kde majú liatinky aj bez glazúry. Len neviem či to neprejde clom keď som zo slovenska.

Dajte mi niekto linky na obchody s kvalitnými liatinovými tetsubinmi bez glazúry.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 11. 2015 17:46

Re: Bofura a Litinová konvička

To je trochu problém, záleží také v jaké cenové hladině. Sem tam se neco dá, prímý dovoz nových jsem zatím nenašel.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

michaltea83

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 21

Registrován: 20. 12. 2014 20:41

Příspěvek 16. 11. 2015 17:48

Re: Bofura a Litinová konvička

V takej cene povedzme do 150 euro na liatinku.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 11. 2015 18:05

Re: Bofura a Litinová konvička

To asi težko neco kvalitního seženeš za tu cenu. Zkus Japonsko v Čechách, ale pozor, meli tam i smaltované a uvnitr necim ošetřené.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 16. 11. 2015 23:59

Re: Bofura a Litinová konvička

michaltea83 píše: kde sa dá v čechách alebo v zahraničí kúpiť kvalitná liatinová kanvica bez vnútornej glazúry ? Potreboval by som asi tak o objeme 1,5L .


Kvalitní tetsubin, 1,5 l., předpokládám že se bavíme o japonské produkci, do 150E? Když započteme dopravu, clo, dph... Myslím, že za takovýchto požadavků, můžeme začít někde na ceně 350 E...

Druhou možností je mít štěstí v nějakém "bazaru" apod, již zmíněném Japonsku v čechách,... Ale pozor, to se již chce v tetsubinách vyznat, jinak budete mít jen nepoužitelnou dekoraci. Použitou tetsubin bych koupil jen po osobní prohlídce. Ohledně koupě použitých nebo starých tetsubin jsem byl zatím svědkem jednoho šťastlivce a dvou nešťatsníků...
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 17. 11. 2015 01:37

Re: Bofura a Litinová konvička

O jakem stastlivci to mluvis? :-)
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 17. 11. 2015 21:21

Re: Bofura a Litinová konvička

Bingo! :D
<<

epidot

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1780

Registrován: 20. 2. 2013 20:10

Bydliště: Šumperk

Příspěvek 19. 11. 2015 15:20

Re: Bofura a Litinová konvička

Tohle si kupuješ na celý život. Doporučuji tedy novou z jpn. Pod 10kczk se vlezeš i s dopravou a clem, za něco základního. Secondhand jedině osobka a jen pokud o nich již něco víš. V česku ovšem nikde. To co se tu prodává po 1500 za kus není to co hledáš.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 20. 11. 2015 17:02

Re: Bofura a Litinová konvička

No, uznavam ze se jedna o hoodne slepe stesti, ale ta moje stala 1500 :-D
<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 13. 8. 2016 01:05

Re: Bofura a Litinová konvička

Je to lehce od tématu, jen mě dnes napadlo když jsem si ráno připravoval čaj že by bylo vhodné to zmínit. Pozor na litinové konve v čajovnách (mluvím o klasické litině), z hlediska norem EU je to korodující a hygienicky nepřijatelný materiál.
Je to spíše takové upozornění pro personál a majitele. Kvalita vody je sice nezpochybnitelná, ale pokuta kolem deseti tisíc je věc druhá...

(Sám se musím přiznat že celý týden jsem rozléval vodu z mojí osobní konve ostošet, tak jsem rád že hygiena se zrovna nestavila...)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 13. 8. 2016 10:18

Re: Bofura a Litinová konvička

Je ovšem zajímavé, že prudce korodující potrubí, které vede vodu to oné konve i nekorodující nevadí.:)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 13. 8. 2016 12:55

Re: Bofura a Litinová konvička

No on majitel podniku (předpokládejme že je v nájmu) totiž korodující potrubí špatně ovlivní. A na městě si stěžovat že je veřejná vodovodní síť zastaralá to je také běh na hodně dlouhou trať.
Tam jde právě o ty věci které je schopen ovlivnit.
(Mám dojem že právě kvůli této korozi vnitřku litiny byla nucena IWACHU změnit technologii výroby. Aby mohli litinu klasifikovat jako "kuchyňské náčiní" nikoliv jako "dekorace")

Rozhodně to byla jenom poznámka aby si na to dávali lidé v čajovnách pracující pozor...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 13. 8. 2016 21:16

Re: Bofura a Litinová konvička

Ano, já to chápu. Ale je to zbytečná buzerace, kdy musejí najit nekoho koho pranyřovat. :( Místo aby se starali o vodovodní řád, budou pokutovat koncového uživatele... :(
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

nabu

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 21

Registrován: 21. 12. 2017 14:49

Příspěvek 16. 12. 2018 14:38

Re: Bofura a Litinová konvička

Zdravím,
nic o tom pořádně nevím, mám je zkušenosti z vlastního nepoučeného používání.
Mám čínskou litinovou konvici z dob dávných, podle mě 1970-80. Odhadem tak 0,9L (zajímalo by mě, jak to lze změřit - máme tu konvici a odměrný válec. Když ji naplním tak, že hladina v hubičce skoro přetéká, je to 1L) Rozhodně není tak pěkná a "vymazlená" jako japonské. Léta (cca 20 let...) jsem ji nepoužíval a vlivem vzdušné vlhkosti rezla ze všech stran. Nejaký čas se používala k vaření vody v solárním vařiči ze zrcadel a tam si za vysokých teplot vytrpěla svoje..
Nyní ji používám denně a už má rez pokrytou vrstvou minerálů. Dokonce v odrazu svítilny se lesknou i větší krystaly. Už jsem to tak jednou měl a když jsem ji na cca rok přestal používat, rez opět přerostla tu minerální vrstvu. Ale ta se obnovila rychle, když jsem znovu začal vařit vodu. Nevařím moc prudce aby prudký var netrhal ty minerály pryč. Vodu tam nechávám dlouho stát. Podle mě, když voda chladne, minerály skrystalizují na stěnách.
Zda je chuť lepší či ne si netroufám říci. Podle mě - jak na který čaj, jak z které vody a jak kdy.
Tu rez nepovažuji za škodlivou, ale bez čaje naopak ani za nijak extra přínosnou.
Lidské tělo aceptuje je některé sloučeniny železa a například kys. askorbová (Vitamín C) jeho vstřebávání umožňuje. (Znáte asi jablko s hřebíky našich babiček.). Podle mě teprve až kombinace rzi a čaje dělá to co má.
Protože podle mé zkušenosti ta minerální vrstva odebírá minerály z vody, vlastně ji demineralizuje a ta stává se měkkčí, to potom pomáhá připravit lepší čaj.
Ověřoval jsem to kdysi lakmusovým testem. Před vložením byla voda lehce zásaditější než po povaření. Ty minerály se nemohly vypařit...T.j. usadily se v nerozpustné vrstvě na stěnách.
Ještě poslední věc ke kvalitě litiny. Mluvíme-li o rodinných dílnách (jak v Číně, tak v Japonsku) tak tam nebylo nikdy železa na rozhazování. Jeho výroba byla vždy v historii náročná a složitá. A težko si představím nejakého šogunova "normalizačního" úředníka jak objíždí dílny a měří obsah železa, uhlíku, niklu, kadmia atd..aby to měli všichni stejně..Podle mě co dílna, co kraj, co období, co vsázka do pece - to jiná slitina = jiná chuť a vlastnosti.. Bude to obdobné s výrobou mečů. A tam je to jak říkám. Co meč to chemicky jiné složení.
Co myslíte?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 12. 2018 20:49

Re: Bofura a Litinová konvička

Ahoj, určitě sem dej fotky, nebo odkaz na ně v nějaké lepsi kvalitě, at se pokocháme.
S litinkami je to docela složité, původní litinky vznikli v Číně, ale takovou asi neseženeme, kdo ví jak by vypadala...
S kvalitou vody z litinky to je také docela nesnadné, pokud tam dám vodu z reversni osmozy, pochopitelně to chutna jinak než z vrtu, nebo studánky. Chce to poladit, mozná i střídat. Každý hledáme v čaji různé chuťě.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 18. 12. 2018 19:00

Re: Bofura a Litinová konvička

Mno, tak to bych se taky přimlouval za tu fotku (a to vkládání fotek držím v posvátné úctě).
Starou, myslím opravdu starou čínskou litinovou konev jsem ještě nikdy neviděl (což samozřejmě nic neznamená,že!?), tak by mě to fakt zajímalo.
To co píše nabu o "vychytávání" minerálů vrstvou minerálů mi tak úplně neladí. Nijak zásadně to nepopírám, koneckonců z chemie už mám v hlavě něco, jako trochu potrhanou záclonu, ale to by se musela ta vrstva nějak stabilizovat. Jinak by se naopak zpětně rozpouštěla do ohřívané vody. Nebo ne?
Prosím, to nemyslím nijak zle. Jenom mě to zaujalo. :-)
Předchozí

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz