Nejlepší čaj před meditací?

<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 1. 2008 18:45

Nejlepší čaj před meditací?

U mě to vyhrávájí Bílé Čaje, potom Černé.
Co u vás?
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Doom

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 890

Registrován: 18. 1. 2008 17:47

Bydliště: Holomóc pod Kosiřem

Příspěvek 22. 1. 2008 19:04

čenej před meditací? to bych lezl po zdi

u mě vyhrávají bílé. taková bílá opička, pai mu tan nebo shou mei - jemná chuť, pomaličká příprava, ideální start meditace.
nebo jemňoučký oolong, ten je taky dobrý.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 1. 2008 22:04

Doom píše:čenej před meditací? to bych lezl po zdi

u mě vyhrávají bílé. taková bílá opička, pai mu tan nebo shou mei - jemná chuť, pomaličká příprava, ideální start meditace.
nebo jemňoučký oolong, ten je taky dobrý.


Jako první jsem uvedl Bílé... černé, tím myslim PuEry, ne černé jako zkomolené červené, ty jsou fakt tak možná na dynamickou meditaci od Mistra Osha ( mimochodem výborného člověka a mistra )
PuEr se hodně pije v Tibetu kde mniši meditují někteří několik dní v kuse a jediná potrava je pro ně tento čaj. Hodne ovlivňuje 7. čakru a aspoň pro mě je na meditaci jako stvořený.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Doom

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 890

Registrován: 18. 1. 2008 17:47

Bydliště: Holomóc pod Kosiřem

Příspěvek 22. 1. 2008 22:46

nevim nevim... puerák v teple piju akorát když jsem nachcípanej a něco na mě leze, jinak je to pro mě zimní čaj, kterej mi v teple prostě a jednoduše neleze :-D
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 1. 2008 22:49

Doom píše:nevim nevim... puerák v teple piju akorát když jsem nachcípanej a něco na mě leze, jinak je to pro mě zimní čaj, kterej mi v teple prostě a jednoduše neleze :-D


Ano ale zkus ho udělat tak jak se dělá v teple a ne do zimy ....
Já bych taky s máslem, solí a mlékem nepil doma. V Tibetu i v Číne to taky dělají jinak.... pak to opravdu učinkuje. Ale neni nad kvalitní PuEr, ted mám doma 11 vzorků PuEru, postupne to degustuju a musim říct že špička! :-pq
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Doom

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 890

Registrován: 18. 1. 2008 17:47

Bydliště: Holomóc pod Kosiřem

Příspěvek 22. 1. 2008 22:58

tibetskou variantu jsem v teple zkoušel jednou jedinkrát - po zimním výstupu na praděd jsem dopíjel zbytek z temosky - to, co bylo v kose luxusní, bylo v teple přímo eklhaft...

samozřejmě jsem měl namysli klasicky chystaný puer, ne moje chrtí pětihodinové výluhy z termosky. k pueru mám prostě dogma, že jde o čaj do zimy a v teple mi neleze
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 1. 2008 23:01

Doom píše: k pueru mám prostě dogma, že jde o čaj do zimy a v teple mi neleze


To je opravdu digma jelikož PuEr se pije i v teple, a to jak Sheng tak Shu PuEr. Jen se jinak pripravuje, bez přísad. Koukal si na nové vzorky moje? Ty jsou opravdu excelentni. Stačí pít je v zime jako období ne v zime jako teplotách pod nulou. Ale pokud Ti nechutnají tak ok. Ale moje zkušenost a nejen moje je taková. Jinak pít rozpalovák v teple je opravdu opak v chuti...
Jinak až dorazi tiskové mluvčí z teanetu " holky teanetky- bambi a moniska "
Tak ty nejen že ho pijí v teple ale dokonce i snídají.. ( což je docela divny jelikož PuEr rozdmíchavá trojity ohřívač a to po ránu na lačno je témeř nebezpečny ale to sem nepatří ) Ale opravdu PuEr i v teple.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Monishka

Uživatelský avatar

Pokročilý Čajomil
Pokročilý Čajomil

Příspěvky: 1371

Registrován: 10. 1. 2008 13:56

Bydliště: Praha

Příspěvek 23. 1. 2008 01:19

Ano tak uz jsem tu, volal me nekdo? :D

PuErh kdykoli a kdekoli, to je podle me caj hlavne pro dusi. Vzdycky me krasne uvolni, zbavi veskereho stresu a pripravi na jakykoli duchovni zazitek. Myslim, ze kvalitni PuErh je pro meditaci skvela volba. Ne kazdy nicmene, on co PuErh to trochu jine ucinky. Nektere cloveka rozveseli, primo rozjari, jine pouze navodi prijemnoun naladu a uvolneni.

(Mimochodem s tim ranim pitim je to jeste torsku jinak, ono totiz jak chodim velmi pozde spat tak v tom ranim case kdy mi pomaha puerh jeste nemam dotravenou veceri, takze nepiji tak docela nalacno. Vim ze jist pozde v noci je hruza, ale co mam delat kdyz prijdu domu v jednu v noci polomrtva hlady.)
Niú bù yǐ shu bù néng àn niú tóu dī
Krávu přivedete k vodě, ale nedonutíte ji pít.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 23. 1. 2008 11:35

Monishka píše:Ano tak uz jsem tu, volal me nekdo? :D

PuErh kdykoli a kdekoli, to je podle me caj hlavne pro dusi. Vzdycky me krasne uvolni, zbavi veskereho stresu a pripravi na jakykoli duchovni zazitek. Myslim, ze kvalitni PuErh je pro meditaci skvela volba. Ne kazdy nicmene, on co PuErh to trochu jine ucinky. Nektere cloveka rozveseli, primo rozjari, jine pouze navodi prijemnoun naladu a uvolneni.


Ano taky to tak cítím, on hodně otvírá 7. čakru a v Tibetu to je meditační čaj, a jelikož Tibet a naše zem mají geologicky hodně splečného tak popíjení v našich končinách je velmi opodstatněné. Ted testuju 11 PuErů, a sem z toho div živ :-oooooo

Monishka píše:(Mimochodem s tim ranim pitim je to jeste torsku jinak, ono totiz jak chodim velmi pozde spat tak v tom ranim case kdy mi pomaha puerh jeste nemam dotravenou veceri, takze nepiji tak docela nalacno. Vim ze jist pozde v noci je hruza, ale co mam delat kdyz prijdu domu v jednu v noci polomrtva hlady.)


No to potom ano, na nedotrávené jídlo je to ta nejlepší volba. Zkus někdu Kchu Ting
"hořký čaj"
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Monishka

Uživatelský avatar

Pokročilý Čajomil
Pokročilý Čajomil

Příspěvky: 1371

Registrován: 10. 1. 2008 13:56

Bydliště: Praha

Příspěvek 23. 1. 2008 11:55

Dzin Tea Racer píše:No to potom ano, na nedotrávené jídlo je to ta nejlepší volba. Zkus někdu Kchu Ting
"hořký čaj"


No zkusim, potrebuji dobre takove caje na moji obcas dost rozharanou zivotospravu.

Jinak samozrejme souhlasim s tim, ze k meditaci taktez bily caj. Mam obecne bile caje moc rada. Ale na Pu Erh nedam dopustit. Je mozne, ze nekteri lide neprijdou dobremu Pu Erhu na kloub. Chce najprve najit opravdu chutny puerh s prijemnymi ucinky, nez cajomilce jeho piti pohlti. Piti Pu Erhu uz vnimam tak nejak jako velmi intimni vec. Nevim, jestli presne pochopite jak to myslim. Zkratka behem piti pronika primo do nitra cloveka.
Niú bù yǐ shu bù néng àn niú tóu dī
Krávu přivedete k vodě, ale nedonutíte ji pít.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 23. 1. 2008 12:01

Monishka píše: Je mozne, ze nekteri lide neprijdou dobremu Pu Erhu na kloub. Chce najprve najit opravdu chutny puerh s prijemnymi ucinky, nez cajomilce jeho piti pohlti. Piti Pu Erhu uz vnimam tak nejak jako velmi intimni vec. Nevim, jestli presne pochopite jak to myslim. Zkratka behem piti pronika primo do nitra cloveka.


Ano lidi si koupí nejlevnější PuEr, ještě ho přelouhují a nechají vychladnout a pak už ho nikdy nepijí! To je jasný že pak na něj zanevřou....
Ano pit PuEru doprovází krásná atmosféra, už ta vůně budhistického kláštera mi velmi imponuje. V čajovnách si PuEr velmi vybírám, v Tea Netu si jej dávám často, ale třeba v Dobré Čajovně už nikdy více... špatná příprava a kvalita ....
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Monishka

Uživatelský avatar

Pokročilý Čajomil
Pokročilý Čajomil

Příspěvky: 1371

Registrován: 10. 1. 2008 13:56

Bydliště: Praha

Příspěvek 23. 1. 2008 12:11

Rekla bych ze Jin Wei si totiz dava na vyberu puerhu hodne zalezet. Asi je ma sam rad. Videla jsme ho je hodne ochutnavat a take ma slusny sortiment. + nejake ktere neprodava. Cas od casu dela verejnou ochutnavku, posledne to byl 10ti lety sheng puerh. Nekdy prijed az bude ochutnavka zase, dame Ti vedet.
Niú bù yǐ shu bù néng àn niú tóu dī
Krávu přivedete k vodě, ale nedonutíte ji pít.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 23. 1. 2008 12:31

Monishka píše:Rekla bych ze Jin Wei si totiz dava na vyberu puerhu hodne zalezet. Asi je ma sam rad. Videla jsme ho je hodne ochutnavat a take ma slusny sortiment. + nejake ktere neprodava. Cas od casu dela verejnou ochutnavku, posledne to byl 10ti lety sheng puerh. Nekdy prijed az bude ochutnavka zase, dame Ti vedet.


Ano, občas jsem se o tom sním bavil, on mě zval už několikrát, ale já sem v Praze vždy tak jeden den. Když se ptal odkud jsem tak jen říkal, taková dálka :-D
Tohle od vás by taky stálo za to uskladnit na chov..
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Monishka

Uživatelský avatar

Pokročilý Čajomil
Pokročilý Čajomil

Příspěvky: 1371

Registrován: 10. 1. 2008 13:56

Bydliště: Praha

Příspěvek 23. 1. 2008 12:59



Musim rict, ze jsem si tohoto caje z nejakeho duvodu nevsimla! A za tu cenu by teda za uskladneni rozhodne stal.
Niú bù yǐ shu bù néng àn niú tóu dī
Krávu přivedete k vodě, ale nedonutíte ji pít.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 23. 1. 2008 13:35

Monishka píše:

Musim rict, ze jsem si tohoto caje z nejakeho duvodu nevsimla! A za tu cenu by teda za uskladneni rozhodne stal.


Ano, koupim asi 2 kousky. Uvidime co za 20 let, když tak to sem editnu :D
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Monishka

Uživatelský avatar

Pokročilý Čajomil
Pokročilý Čajomil

Příspěvky: 1371

Registrován: 10. 1. 2008 13:56

Bydliště: Praha

Příspěvek 23. 1. 2008 13:50

Dzin Tea Racer píše:Tohle od vás by taky stálo za to uskladnit na chov..

Ano, koupim asi 2 kousky. Uvidime co za 20 let, když tak to sem editnu :D


No za 20 let uz bude asi jen na ozdobu :D , uvidíime jestli budes mit to srdce ho vypit.
Niú bù yǐ shu bù néng àn niú tóu dī
Krávu přivedete k vodě, ale nedonutíte ji pít.
<<

cajovnicka.ic.cz

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 118

Registrován: 23. 1. 2011 17:14

Bydliště: Vysočina

Příspěvek 27. 1. 2011 18:58

Re: Nejlepší čaj před meditací?

Světlé polozelené oolongy, Korejský Uri hong cha, některé puery.
Každý týden nová nezávislá degustace.
http://www.cajovnicka.4fan.cz
<<

Pat-Pej

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 175

Registrován: 25. 11. 2009 20:01

Příspěvek 27. 1. 2011 19:21

Re: Nejlepší čaj před meditací?

K pročítání tohohle vlákna si popíjím Pai Mu Tan a říkám si...skara už jsem zase OT :D
Ale vlastně ne,k navození nálady k rozjímání a k duševní činnosti je nejlepší právě Pai Mu Tan.
A když se po divokém dni ve škole vrátím domů, mimochodem se obvykle cítím jak postava
z expresionistického obrazu*, tak je rozhodně nejlepší dát si v klidu Pu-Erh. Ten mě krásně uvolní
a připraví na dlaší část dne....a oběd ;-)
*(viz Čtenář dostojevského http://www.umeni.euweb.cz/obsah/expresionismus/emilfillatendostojevskho.jpg)
Šálek čaje je jako váš život. Záleží na tom jakou péči mu budete věnovat.
<<

shadow_hk

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 15

Registrován: 15. 2. 2011 12:42

Příspěvek 21. 2. 2011 15:11

Re: Nejlepší čaj před meditací?

Dzin: ty umíš meditovat? :).

Meditace je stav bez myšlení, a to dokáže opravdu jen málokdo a jen na krátkou dobu :). Resp. často toho dosáhneme spíše mimoděk, když někde třeba civíme tzv. "do blba". Vše ostatní je spíše jen relaxace.

Jinak osobně meditovat neumím, ani se o to aspoň zatím nesnažím :). Každopádně jako vhodné mi přijdou jakékoli uklidňující, spíše bylinné "čajové" směsi + nějaká ta relaxační hudba k tomu.
Namaste
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 21. 2. 2011 16:14

Re: Nejlepší čaj před meditací?

Tak ano, zpočátku to je to nejtežsí, ale pak to je celkem snadné. Drive se rikalo jist, spat a meditovat. Ted už jen jist a spat. Stavu bez myslenek se dá dosahnout hodne způsoby, at treba, pozorovaním dechu, dechovym cvičením, opakovaním mantry, atd. Relaxace je zcela neco jineho než meditace, ale to tu asi nemusim popisovat. Neřadil bych meditaci nad neco nadliského nebo tak podobne. Je to prirozené, stejne jako plavaní, líbaní apod. Jen se nebát to zkusit :-) Vhodná hudba, čaj nebo vonna tycinka nám usnadni meditaci...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

shadow_hk

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 15

Registrován: 15. 2. 2011 12:42

Příspěvek 21. 2. 2011 21:48

Re: Nejlepší čaj před meditací?

A tak já s tím určitou malou zkušenost mám (v rámci zkoušené sahadža jogy, která ale - aspoň zatím - není pro mě), ale u mě platí, nejdříve mít ty správné myšlenky a až pak ideálně i stav bez myšlenek :). Takže postupuji postupně :).

Jinak si nemyslím, že by se to člověk naučil tak snadno, nějaký čas (půl roku?) to určitě dá a především si myslím, že by s tím měl člověk začít v období nějakého setrvalejšího vnitřního klidu (ale to zase nemá takovou motivaci :) ), a ne v období nějakého většího stresu. Možná máš jinou a jednodušší zkušenost (easy task jako to líbání), ale taky to bude asi i dost individuální.
Namaste
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 2. 2011 13:19

Re: Nejlepší čaj před meditací?

No prave ono se nutit do neceho tak prirozeneho jako meditace je ten nejhorsi způsob, že lide meditaci potrebují je videt na každem kroku. Ta nejhorsi forma je kourení, pak piti piva, kdy vidite jak ziraji do pullitru a na chvilku vypnou. Rybarení je ta lepsi, proste lide hledají, patri to k nim.
Doporucuji knihy od Osha, tam je to hezky vysvetleno.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

vaassa

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 37

Registrován: 9. 9. 2012 19:02

Bydliště: Vyškov

Příspěvek 31. 1. 2014 23:18

Re: Nejlepší čaj před meditací?

Zajímavé téma. Souhlasím s Dzinem. Navíc meditací je plno, mluvíte tu "pouze" o meditaci vhledu, nebo taky bdělé pozornosti, kde rozhodně není nutný stav bez myšlenek. Důležité je ale snažit se k vyvstávajícím myšlenkám necítit odpor, nebo lpění. Jednoduše snažit se o to aby nás emočně neovlivnili tj. nezaujatě je pozorovat.
<<

kacuro

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 78

Registrován: 25. 7. 2014 16:09

Příspěvek 26. 7. 2014 16:11

Re: Nejlepší čaj před meditací?

Tak jsem objevil velice zajímavé téma ... Pro mě může být meditačním čajem v podstatě jakýkoli čaj, není to v podstatě ani tak důležité. Často čaj připravuji už ve vlastní meditaci, příprava i pití čaje jsou pak pouze její součástí. Bílé čaje jsou pro svou jemnost na duševní uvolnění opravdu vhodné, ale existují i energické meditace, při nichž si člověk řeší určité zálěžitosti a při nich bude vhodný čaj, který nabudí proudění energie. Když se pak tato záležitost vyřeší, člověk se spontánně sklidní a tu energii uvede do klidového stavu. Kdysi jsem prováděl i nějaké noční meditace a pil jsem k tomu každý den pouze Pu Erh, protože mi pomohl udržet se v bdělosti. Tenkrát jsem to ale přehnal a po více než měsíčním pití Pu Erhu jsem pak nemohl několik dní vůbec usnout, takže jsem s tím pitím musel přestat a změnit typ čaje.

Pití čaje je k meditaci vhodné, ale stejného uvolnění může člověk dosáhnout samozřejmě i u dalších činností jako je třeba lukostřelba či bojová umění. Jde hlavně o uvolnění sevření mysli, kterhé lze samozřejmě dosáhnout jak klidovou cestou - hatha jóga, čajový obřad, meditace v sedě, tak energičtějším tělesným cvičením, skvlěá je i meditace při běhu na dlouhé tratě. Jak správně poznamenal shadow_hk, lze stavu bez myšlení neboli prázdnoty dosáhnout i mimoděk při jakékoliv činnosti, ale právě bojová umění jsou k tomu asi nejvhodnější, hlavně když člověk zcela nečekaně inkasuje úder :smile: Stavu prázdnoty však lze dojít mnoha způsoby, některé zde již nastínil Dzin. Nejde o to vyprázdnit hned mysl lousknutím prstů, i když je to jistě nejrychlejší, ale zároveň i nejobtížnější Cesta. Nejčastěji při popíjení čaje praktikuji "metodu" wu-wej (nechat být). Mysl se nefixuje k žádnému předmětu myšlení, je tu jen a pouze popíjení čaje, konvička, šálek, stolek, stereotypní pohyby při přípravě čaje, jeho chuť, proudění horké tekutiny do útrob těla ... nic víc nic míň, vše přichází a odchází, jen vědomí Já zůstává až se postupně i to rozplyne ...

Sem tam občas si naordinuji několikadenní půst, při kterém nepiji ani čaj, ale pouze převařenou horkou vodu a nevěřili byste, jak je také sklidňující :smile:
Když poklička padá,
šálek se nebrání,
nemá strach ze smrti.

Zpět na Jak učinkují čaje

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz