Příspěvek 27. 7. 2014 09:48

Účinné sedativum

Jak vidno, s bylinkami tu asi nikdo moc neexperimentoval, proto popíši jednu svou dávnou zkušenost z dob, kdy jsem se bylinkám trochu věnoval. Byli jsme taková čajová parta, vždy jsme se u někoho sešli, popíjeli čaj a povídali si. Párkrát jsem své hosty kromě klasického pravého čaje překvapil nějakou chutnou bylinkovou směsí, abysme měli i nějakou změnu. Jednou jsem si v herbáři od Jenči a Zentricha přečetl o sedativním účinku kozlíku lékařského a tak jsem si pořídil jeho kořen. Pro lepší efekt jsem ho ještě rozemlel na prášek a čekal na vhodnou příležitost. Ta na sebe nedala dlouho čekat a za pár dní se u mně sešla ona čajová parta. Neměl jsem v obýváku téměř žádný nábytek a tak se sedělo na zemi kolem čajového stolku. Tak si tak popíjíme nějaký čas čaj a pozdě večer nabídnu svým přátelům, že bych na noc mohl udělat něco sedativního, aby se všem dobře spalo. No a uvařil jsem ten kořen kozlíku lékařského :D

Již po pár doušcích celé tělo i duševno upadlo do velmi příjemné letagrie, která se projevovala tím, že jsme se všichni postupně svalili na zem, leželi jsme na zádech, dívali se do stropu a byli naprosto neschopni pohybu. Ne že by byl člověk nějak paralyzovaný, to ne, ale byli jsme "líní" pohnout třeba jen prstem nebo mrknout. Přitom to bylo duševě velmi příjemné, takový občerstvující spánek v bdělém stavu. Leželi jsme tam takto snad hodinu nebo dvě, než účinky nálevu vyprchaly a hosté se postupně rozešli do svých domovů :D Ještě dlouho jsme na tuto zkušenost vzpomínali, ale nikdo už si ji nechtěl zopakovat :smile:
Když poklička padá,
šálek se nebrání,
nemá strach ze smrti.