Nováček v čajích, rady? :)

<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 15. 10. 2015 22:02

Nováček v čajích, rady? :)

Zdravím všechny milovníky čaje. :)

Píšu sem, protože jsem si netroufnul a hlavně nevěděl kam psát, abych nepsal úplně mimo téma.
Víte, čaj už piju dýl, jenže. Začínal jsem na klasických sáčkových, teďka už nepiju jiný než vážené, které momentálně kupuju jen u Oxalisu.
No abych napsal co bych rád, rád bych to posunul někam jinam, dál k lepší kvalitě. Já když viděl stránky tohodle webu, tak jsem si řikal, "vždyť jsem barbar" :D.

Upřímně ani nevím co si pořídit, jestli tam kde kupuji čaj je čaj dobrý. Momentálně jsem zvyklý prostě čaj zalít vroucí vodou na 4-5 minut a tím to pro mě končí.
Asi bych jen připoměl že mi nejvíce chutnají černé(červené, je asi více správne) čaje. :) Byl bych rád kdyby se mě třeba někdo ujal, poradil mi jak začít, co se vlastně naučit, najít. Nebo co si pořídit do začátku, nějaké dobré zdroje kde doupit čaj. :) Už na tohl fórum nakoukávám postupně tak týden. Jenže, je toho tolik. Takových divných cizích výrazů, no jak ve špaňelský vesnici pro mě (barbar :D).

Děkuji za jakoukoliv odpověď.
Tom :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 10. 2015 22:06

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Zdravím a vítám na foru Tea Earth!
Každý se k čajům nějak dostal :-)
Asi bys mel trochu zmenit pripravu aby sis mohl vychutnat i jiné čaje. Pripravu kterou más se hodi na čaje typu Darjeeling, Assam, Gruzie apod.....
Ty koupíš na teamoutains, pokud máš rad čínské tak longfeng apod. Klidne se ptej, na to tu forum je!
Pokud más konkretní otazky tak v přislušných sekcích.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 16. 10. 2015 18:50

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Předem se omlouvá za ten sloh, je toho hodně co bych rád věděl. :) Nečekal jsem že toho napíšu tolik.

No přípravu bych měl pravděpodobně změnit tím že bych si měl pořídit nějakou tu konvičku, tedy nádobí, že? :) Co jsem se koukal tak asi nejvíc se mi líbili ty hliněné. Ale, prý by měli být jen na jeden druh, je tím myšleno pouze třeba červené čaje, nebo konkrétní druh? Pak ještě mám tkaovej problém, co se týče čaje, jsem zvyklej vypít takový objem co mám "hrníček" 800 ml. :D To je zřejmě moc, nebo se to dá nějak docílit třeba více nálevy? Jako třeba 2dcl, by bylo prostě pro mě nic. :D Nepiju nic jiného než čaj a vodu. Nepočítaje piva samozřejmě :D Ale pro běžné pití hlavně čaj no. :)
Pak ještě co se týče louhování, kupuji si takové jednorázové papírové sáčky, které mi příjdou úplně výborný. Jsou tak špatný, nebo bych si měl spíš pořídit sítko?
Totiž, jelikož s tím začínám tak asi musím nějdřív naplánovat co koupit za nádobí, jako že teda konvičku( objem?), pak hrničky, nebo kalíšky, nevím jak se jmenujou. A pak jsem viděl že někdo používá nějakou takovou skleněnou nádobku na přelévání. :) Je to taky nutné, nebo prostě to hodně pomáhá.
Jo a ještě jedna věc, ohřev vody. Používám konvici na sporáku, kovvovou. Což zatím je v pohodě, ale třeba kdybych chtěl nějaké čaje s více nálevy, jak si mám udržet teplotu vody pro zalévání červeného čaje? Mám si pořídit něco jíného, lépe schůdného + teploměr? :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 10. 2015 19:44

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Ano ty z hlíny (yixingu) jsou na konkterní typ čaje, nebo dokonce na konkrétní čaj. To prijde časem.

Porid si Gaiwan nebo konvičku z porcelanu o objemu do 200 ml, v tom můžes delat uplne vse! Na ohrev vodu jsou nejlepsí kaminka na drevené uhlí, ale neni to na denní používaní, me se nejvíce osvedčil lihový kahan, rychlovarku prakticny nepouzivam. V sekci pomůcky jsem včera dal napriklad ruské samovary jako tip na ohrev vody, je to neco jako varna konvice ale v trochu lepsim provedení. Jinak můžes pochopitelne použít i plyn atd...
Veci na čajování a pomůcky najde tady i s popisem, včetně pripravy vody na čaj i čaje samotného.
http://www.tea-earth.net/make.html
klikni do leveho sloupce na cokoliv, jsou tam podsekce.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Michaeles

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 285

Registrován: 25. 11. 2012 20:52

Příspěvek 18. 10. 2015 11:13

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Do začátku bych ti doporučoval nějaký keramický slíváček nebo gaiwan, lze používat na všechny druhy čaje a na začátek na zaučení je to nejlepší.

Vodu osobně vařím v rychlovarce, občas na kahanu a teplota se nechá udržet třeba v obyčejné termosce, myslím si že to ta dělá mnoho lidí.
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 18. 10. 2015 13:13

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Web jsem samozrejme cetl, akorat je toho proste moc.
Jinak dik za rady poohlidnu se. ;)
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 18. 10. 2015 13:17

Re: Nováček v čajích, rady? :)

sakra tedka koukám že těch sekcí je tolik.. :D že jsem nějaké přehlídl, ok ok. Tak to mi asi pomůže nejlíp :D
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 18. 10. 2015 13:34

Re: Nováček v čajích, rady? :)

To je skutečně hora informací. Navíc se některé názory a pohledy na věc postupem času proměňují. Zorientovat se v tom je pro nováčka fakt dílo!
Doporučuji pro začátek koupit nádobí z dobrého porcelánu (stačí jeden gaiwan a miska) a půl roku zkoušet čaje. Jestli ti to vydrží, ostatní přijde samo. Jinak utratíš mraky peněz bez efektu.
Napiš kde se pohybuješ a doporučíme ti čajovnu nebo obchod, kde ti poradí i s výbavou, nehledě na to, že tam dostaneš koupit správný čaj.
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 19. 10. 2015 20:29

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Ahoj,
jsem z Prahy a teď právě přemýšlím o tom Gaiwanu práve, jak píšeš, utratit tolik peněz pro začátek není asi nejlepší, jen mě asi budou štvát kousky čaje v šálku. :)
A upřímně, zrovna si mi příšel do rány, hledal jsem právě Gaiwan někde na netu e-shop a tak. Jenže jsem nevěděl název, hledal jsem Zhong, což mimochodem je dost podobný, ne-li stejný. :)
Jinak nevíš jak je to z objemem? Jak jsem už psal, jsem zvyklý vypít cca 800ml čaje, jen tak na posezení, někdy i víckrat denně :) Podle nálady, dá se toho nějak takto docílit, buď velikostí(ale to asi ne), nebo čaji s více nálevy(asi pravděpodobnější) :)
Ještě jednou díky za případnou odpověď.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 10. 2015 20:35

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Ano, jak jsem psal hned v prvnim postu, gaiwan neboli zhong je nejlepsí na vsechny čaje. Vol objem 100 - 200 ml, prakticky vsechny čaje jsou vicenálevové, takže pokud udelas 4 nálevy mas 400 - 800 ml, čaje...
Pokud se to dobre precedí, nezustane v salku nic. A pokud ano, me se to líbí, nejsme pro cedníky apod., je to priroda a to se mi líbí. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 19. 10. 2015 21:49

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Jetsli jsi to psal tak promin. :) Jinak pak teda ok, to bdue v poho :) Já jsem práve pořád zvyklej používat ty jednorázový sáčky. :D Dobrý vědět že Zhong i Gaiwan je to stejný :D
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 10. 2015 21:55

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Ano je to to samé, ono Zhong znamená v doslovném prekladu "barevny" puvodní byly proste barevne ty zhongy. Je to univerzální nastroj na pripravu čaje. Každy si prosel pripravou v sáčku... zkus objednat neco treba ze vzorků na longfeng.cz nebo teamoutanins.cz a pak si zvol svou cestu...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 19. 10. 2015 22:30

Re: Nováček v čajích, rady? :)

No momentálně mám tunu čaje z oxalisu, tak dobře ne tunu, ale asi tak hm. 2 Sáčky Pu-Erhu v těch úlech, a 2 sáčky sypaného pu-erhu. Myslel jsem si že mi to bdue chutnat víc, teda jako ne že by mě to nechutnalo, ale pít jen Pu-Erh je docela šílený. :) Jinak kdybych něco takového objednával, ty vzorky, jak to jako funguje? co to stojí? A za další má to smysl objednávat když jsem si ještě ten Zhong nepořídil, já si myslím že ne, a měl bych asi počkat :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 10. 2015 23:42

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Smysl to ma jediný, pokud ochutnáš kvalitní čaj, nekvalitní rozdás nebo vyhodís..... zpet se jde dost težko... tak to vypij a pak si kup zhong ;-)
Dostal jsi odkaz, tak se mrkni a uvidis co to obnáší, pripadne kontaktuj prodejce.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 20. 10. 2015 10:19

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Ok, mrknu na to. :) A právě toho skoku se bojím. :) Ještě čekám až se mi ozve ten čajomil - Stan ozve a doporučí mi něco v praze :D

Edit: Teďka koukám a je celkem škoda že na té druhé stránce nemají vůbec fotky, nebo jim aspoň nefungují. + Tam to není nějak rozřazené. :) Jako že jen názvy čajů, neříkám že se v tom vyznám. :D
<<

Michaeles

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 285

Registrován: 25. 11. 2012 20:52

Příspěvek 20. 10. 2015 12:14

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Tak ono na obrázcích moc nezáleží si myslím, je to jeden z těch lepších obchodů jak psal Dzin. Já za sebe bych pro nákup např. černých čajů doporučil Darjeeling.cz.

Oxalis není zrovna na kvalitu a chuť čaje dobrá volba mnoho lidí na něm začínalo, ale pokud se tomuto koníčku chceš věnovat chce to něco lepšího.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 20. 10. 2015 13:50

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Do čajovny v praze bež do TEA MOUNTAIN Křižíkova 488/115, 123 45 Praha a tam si ochutnej a kup ledacos. Najdes tam i čaje z longfeng a pokud tam bude pan majitel, tak že ho pozdravuji!
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 20. 10. 2015 21:24

Re: Nováček v čajích, rady? :)

A dá se tam sehnat i ten Gaiwan nebo tam seženu pouze čaje? :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 20. 10. 2015 21:30

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Nejaké nádobí tam měli, ale gaiwan nevím. SPise tam bude japonské ..... ale ten dneska sezenes snad vsude v čajovnách, obchodem s orientálním zbožím atd.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 20. 10. 2015 21:35

Re: Nováček v čajích, rady? :)

No dobrá, až bude čas tak to zkusím, a jen tak mimochodem jak to tam mají cenově? tak zhruba, abych se nezděsil a nebo aspoň abych věděl do čeho jdu :D

Michales: Dík za tip. ;) Já to teda psal ale smazal ose mi to, nicméne ve zkratce mi dje o to že nevím který čaj je který. Jen názvy, bduu si to asi muset googlit no :) Mimochodem na každém webu to řazení jinak (červený/černý) čaj. Nevíte jak to rozpoznám nebo jakej je rozdíl? :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 20. 10. 2015 21:39

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Myslím že bude dobré se tam podivat, jsi z Prahy, tak to nemáš daleko. Cena je umerna kvalitě. Pokud hledás neco laciného v kč a chuti, tak to máš doma ;-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 20. 10. 2015 21:47

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Tak jasný. :D Ale tak zajímá mě to, třeba v čajovně kam jsme zvyklý chodit to bývá kolem 150ti cca. Ale tak jetsli to náhodou není nějaký extrém nebo tak, i když je to dobrý :) Furt jsem student víš jak :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 20. 10. 2015 21:58

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Na netu co jsem koukal jsou zminené i ceny, zkus trochu pohledat sám, nebo tam napis, je tam kontakt pokud to je tak důležité, ale opravdu to není žádny extrém.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 20. 10. 2015 22:13

Re: Nováček v čajích, rady? :)

No ok :) Víš zajímal mě kamenný obchod a tam mají napsáno toto

Kamenný obchod

Tento článek se připravuje.

Zkusím to tam a uvidm :) Díky za tipy. ;)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 20. 10. 2015 22:14

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Já vím a maji tam odkaz na FB, kde jsem videl ty ceny ;-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
Další

Zpět na Off Topic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz