Nováček v čajích, rady? :)

<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 21. 10. 2015 21:48

Re: Nováček v čajích, rady? :)

100-200 kc je na zacatek za gaiwan dobra cena. Zkusil bych sehnat nejaky obyc, jako maji treba na obchodcajem.net. 140,- a navic k tomu muzes prihodit nejake caje, maji tam peknou vsehochut stredni i vyssi kvality, nema cenu kupovat hned top zbozi, kdyz nevis, jestli se tomu budes chtit venovat a neznas jeste ani poradne sve chutove preference. Stejne tak ale pozor na to, ze kupovat levne caje typu Oxalis apod nema cenu, muze to zpusobit to, ze caj, jeho slusnejsi kvalita by ti chutnala, pouze prejdes a uz se k nemu nevratis.

Moje minimalisticke vybaveni je gaiwan, miska, termoska na vodu.

Pak si vyber nejake ty caje, slavne zelene cinske jako Long Jing, japonske jako sencha, polozelene (oolongy) svetle, treba jen lehce pecenou tie guan yin nebo svetly taiwan, pak peceny - tady uz zalezi na preferenci co te zaujme, ale doporucoval bych vzit jeden dan cong, jedno wu yi a jednu silneji pecenou tie guan yin. Pak nejake cervene caje, cinsky Qi Men treba, Darjeeling, nebo Nepal (pozor, u techto caju se chut hodne lisi podle typu sklizne, jestli jarni, letni nebo podzimni.

A zaverem jen, nezkousej vsechny druhy caje, co jsem psal najednou, pekne pomaloucku polehoucku, u kazdeho caje zkus nejprve ruznou teplotu vody, zacni u chladne a postupne zvysuj, take zkousej ruzne casy louhovani. Pamatuj ze jednou prelouhovany, nebo spalene horky caj je uz v podstate zkazeny do konce a bezpecnejsi je ho vyhodit a dat novy.

Doufam, ze jsem byl alespon trochu napomocen :)
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 22. 10. 2015 20:53

Re: Nováček v čajích, rady? :)

No ceník jsem sice na FB nenašel, ačkoliv jsme se fakt snažil. :) Nevím asi to je nějak schovaný. Každopádně jsem se tam dneska zastavil, je to tam moc hezký. A ceny nejsou tak hrozné. A objednal jsme si u nich Gaiwan.
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 23. 10. 2015 15:11

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Vsak jo, na FB stranky jsem se koukal, je tam toho hodne, ale cenik ti rikam tam neni. :) Nevim kdy si se koukal :D
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 23. 10. 2015 18:25

Re: Nováček v čajích, rady? :)

To odpovídas sam sobe? Nebo nač opet reagujes? :-)
Ceník tam asi nikdy nebyl, ale ceny občas ano. Nekdo se tam ptal na degustování více čaju a tusim 50 kč za degustační šalek nebo tak neco. Já FB nemám a nechci mít, takže se tam jen koukam na novinky, a vse mi to nezobrazí. Každopádnej si tam už byl, tak máš prehled ne? :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 23. 10. 2015 20:26

Re: Nováček v čajích, rady? :)

dopr*** :D ja se proste kouknul na prvni stranku, sorac :D jdu si to precit :DDD

Edit: Jo jsem blbec a cetl jsem posledni clanek prvn istranky, like a boss :D Sorac

Dzin: Jo tak ceny vim zhruba, maji to podle ceny caje co chces. Ale ten cenik aspon orientacne predtim jsem chtel videt :) Co me teda prekvapilo kdyz jsem tam byl tak pratelsky prostredi, poradili mi, a domluviol jsem si ten gaiwan. No a pri tom co jsme jim rikal co bych rad mi jeste dali na ochutnavku caj :) Pak mi jeste dolili, myslel jsem ze neodejdu xD

Joda:
Tak Gaiwan uz jsem si prave objednal u TeaMountain, ptal jsem se a bude stat 350. Jako je to vic nez 150 o tom zadna. Zas na druhou stranu si mylsim ze me tohle bude bavit :)

Kolem caju, diky moc je toho fakt hodne moc. A co se tyce chuti tak me vzdycyk jen chutnal cervene caje. :) Tak zkusim nejdriv je. :)

Teplota, no to je vec ktere se bojim, protoze nevim jak to presne udelat, kolik by mela byt teplota od kolika mam zacit a tak, to si budu asi zjistovat pri koupi nebo tak neco, uvidim. Bude to sranda s tim experimentovat. :) Bych si mel mozna na tu teplotu poridit nejaky teplomer + nejakej jinej ohrivac vody ne? + teda termosku idealne co jsem cetl tak ze sklenenym vnitrkem. :)

A jak poznam prelouhovany( i kdyz to je asi ze ho treba budu louhovat dyl jak 5minut a proste nan ej zapomenu) a spaleny caj? jsem ani nevedel ze jde. :)

Kazdopadne diky moc za tipy na caje a komentar :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 23. 10. 2015 20:52

Re: Nováček v čajích, rady? :)

No, je asi jedno kde začnes, ale projed si tohle.
http://www.tea-earth.net/priprava.html
teplota vody je jednoduchá, voda vře pri cca 99 °C, záleží na nadmorské vyšce... v Čině se to delalo vtipně. Když chteli vodu chladnejsi, použili matiku :-)
1/3 studená plus 2/3 vroucí a už meli vodu na zelený čaj atd... vůbec se toho neboj.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 23. 10. 2015 22:44

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Cervene caje vetsinou stejne zalevam vysokou teplotou, zacal bych u cca 75°C a zvysoval az do temer varici. Staci i odhadem, jde o to, aby sis nasel postup, ktery ti zaruci opakovatelne pokazde caj, ktery ti chutna. Doporucuji si ten caj, co si koupis vygooglit budto tady na strankach, nebo se tu i poradit, treba ho budeme znat a budeme ti schopni dat nejaky blizsi info :-)
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 24. 10. 2015 12:06

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Ok ok, díky za radu. :) A proč vlastně čaj jako červený, který by se měl zalévat vroucí vodou bych měl zkoušet na těch 75? :) Oprav mě pokud se pletu :) Je to zajímavý zjištění pro mě :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 10. 2015 13:09

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Necituje se post na který bezrpostředně reagujes, roztahává se tím vlákno.

Zkus a uvidíš, také to tak dělám. Čaje se hodně liší a priprava také, záleží kolik kdo dává čaje, jak tvrdou vodou zalévá a jak dlouho louhuje. Při nižších teplotách jsou vůně a chutě zcela jiné, které pri vyšší teplote vůbec v tom čaji necítíš.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Marsen

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 20

Registrován: 15. 10. 2015 21:53

Bydliště: Praha

Příspěvek 24. 10. 2015 14:30

Re: Nováček v čajích, rady? :)

Ok tak etdy pro priste zadny quote :D
Jinak teda bduu zkouset a uvidim :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 10. 2015 19:16

Re: Nováček v čajích, rady? :)

O tom práve čaj je, hledat svou cestu, když bych Ti udelal konkrétní čaj, tak já se budu rozplývat a Tobe se pokřiví usta.. nebo obráceně. Proto si každý hledá svou cestu a pro tu je Zhong jak delaný, jelikož u velké vetsiny čaju mužeš pozotovat ihned vůni, barvu i chuť. A tím se řídit.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
Předchozí

Zpět na Off Topic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz