zen/čchan buddhismus

<<

omaj

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 67

Registrován: 22. 7. 2008 13:11

Příspěvek 2. 8. 2008 17:56

zen/čchan buddhismus

Nikde jsem tady zatim nevidel tema zen/čchan buddhismus a protoze je tohle forum zamerene na caj a caj a zen/čchan buddhismus k sobe patri (caj a zen chutnaji stejne, cajovy mistr Sen Sótan), tak to sem vkladam!
Myslim ze temat na zen/čchan buddhismus je vice, napr. zen a lukostrelba, zenove zahrady, zen meditace,......, ale nejvice mne dokaze "nastvat" zenovy koan, protoze obsahuje tzn. nelogickou "hadanku"
Uvitam Vase nazory a postrehy :-)
nikdy jsem se nenarodil, nikdy nezemru, prave ted se rodim, prave ted umiram
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 8. 2008 18:14

Hodně knih jsem přečetl o Zen Budhizmu, :) a koukám jeslti se tu diskuse rozvine, tak založíme nejakou sekci jako duchovno, naboženství apod. jelikož v sekci off topic je to škoda...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Monishka

Uživatelský avatar

Pokročilý Čajomil
Pokročilý Čajomil

Příspěvky: 1371

Registrován: 10. 1. 2008 13:56

Bydliště: Praha

Příspěvek 2. 8. 2008 18:48

Ackoli me to velmi zajima, nejak jme pord nenasla cas se o Zen a buddhismus vice zajimat, pnove, rada se od vas necham poucit pokud by jste mi doorucili dobrou literaturu popripade jine moudro.
Niú bù yǐ shu bù néng àn niú tóu dī
Krávu přivedete k vodě, ale nedonutíte ji pít.
<<

Doom

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 890

Registrován: 18. 1. 2008 17:47

Bydliště: Holomóc pod Kosiřem

Příspěvek 2. 8. 2008 18:52

jakožto buddhista amatér se taky rád dovím něco novýho
<<

omaj

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 67

Registrován: 22. 7. 2008 13:11

Příspěvek 2. 8. 2008 19:01

Tak knizek jsem prelouskal vice, je tezke doporucit, ale treba "ODKLEPAVANI POPELA NA BUDDHU" - uceni zenoveho mistra Seung Sahna, sestavil Stephen Mitchell, tak ta neni spatna :-)))
nikdy jsem se nenarodil, nikdy nezemru, prave ted se rodim, prave ted umiram
<<

omaj

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 67

Registrován: 22. 7. 2008 13:11

Příspěvek 2. 8. 2008 20:25

Napadla me jeste lepsi knizka, jmenuje se "OKO NIKDY NESPI, primo do srdce zenu" od Dennnis Genpo Merzel. A pro prazske doporucuji krasne knihkupectvi (ja bohuzel z prahy nejsem, tak tam zavitam jen zridka) kdyz jdete od Prasne brany na staromestke manesti tak po leve strane a musite po uzkych drevenych schodech do prvniho patra, tam maji knizky, a nejen o zenu :-)
nikdy jsem se nenarodil, nikdy nezemru, prave ted se rodim, prave ted umiram
<<

omaj

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 67

Registrován: 22. 7. 2008 13:11

Příspěvek 3. 8. 2008 00:16

Mate nekdo Zafu?
nikdy jsem se nenarodil, nikdy nezemru, prave ted se rodim, prave ted umiram
<<

serafX

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 12

Registrován: 20. 11. 2008 21:39

Bydliště: ostrov Putuo

Příspěvek 20. 11. 2008 22:36

Dobrá knížka o zenu je Zenový kompas od mistra Seung Sahna.
<<

Pepinoo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 138

Registrován: 28. 1. 2010 12:52

Příspěvek 11. 2. 2010 20:25

co je to ten zenovy buddhismus ? Ja som iba velmi amatersky budhista takze...
Honce... Dedinka kde sa zastavil čas.. (tam byvam :D )
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 11. 2. 2010 20:27

Pepinoo píše:takze...


Takže se zeptej na gooogle a nespamuj. ;-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Shengmu

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 4

Registrován: 20. 4. 2012 06:51

Příspěvek 24. 4. 2012 09:59

Re: zen/čchan buddhismus

Vím, že asi reaguji trochu pozdě, ale trochu se tím tématem zabývám, proto bych též uvítal nějakou kolonku o vztahu čaje a buddhismu, resp. čchanového/zenového buddhismu (rád do ní občas něčím zajímavým přispěji). V čchanu koluje, legenda, kterou asi každý zná, že Bódhidharma, který seděl v jeskyni u kláštera Šao-lin, jedné noci byl tak unavený, že stále při cvičení usínal, načež ho to tak dopálilo, že si odřízl víčka a odhodil je na zem před jeskyni, kde později vyrostly čajovníky. O této chvíle se traduje, že to byl jakýsi dar od Bódhidharmy (byť možná nezamýšlený), pro následné generace meditujících, aby při meditaci neusínali. Velmi zajímavý příspěvek o vztahu taoismu a a zenu a čaje se nachází u Kakuzoa Okakury v Knize o čaji (nakl. Brody) Kapitola pod názvem Taoismus a zen začíná: "Spojení zenu s čajem je příslovečné...
Zmínky o jisté sounáležitosti pití čaje a jistého typu meditativního rozjímání se objevují na mnoha místech. Navíc asi každý pravidelný poživatel ví, že když se napije více čaje, tak ho to odvane trochu jiným směrem, než se ubírá mainstream:-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 4. 2012 16:10

Re: zen/čchan buddhismus

Není pozdě, temata maji neomezenou platnost, muze diskutovat i po letech. :-)
Tu povest mam popsanou hned na titulní stránce, ona ale už ma tolik podob, že si může každý vybrat.
Na čaji je parádní to že se nedá uspěchat, pak už to není čaj, ale.... :-)
Jinak téma se tu může klidne založit dalsí, na to má každý právo.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

kacuro

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 78

Registrován: 25. 7. 2014 16:09

Příspěvek 27. 7. 2014 19:05

Re: zen/čchan buddhismus

Škoda, že toto vlákno usnulo, kdyby se zde rozpoutala nějaká zajímavá diskuze, rád bych se přidal, neb po několika letech hledání a zkoušení jsem setrval právě u zenu, je tomu již 18 let.

omaj píše:Napadla me jeste lepsi knizka, jmenuje se "OKO NIKDY NESPI, primo do srdce zenu" od Dennnis Genpo Merzel. A pro prazske doporucuji krasne knihkupectvi (ja bohuzel z prahy nejsem, tak tam zavitam jen zridka) kdyz jdete od Prasne brany na staromestke manesti tak po leve strane a musite po uzkych drevenych schodech do prvniho patra, tam maji knizky, a nejen o zenu :-)


Ano, to je jedna z mých nejoblíbenějších, hlavně vlastní báseň Sin sin ming je mou největší inspirací, stačí, když si vždy v nějaké složité situaci vzpomenu na první verše: "Velká Cesta je snadná, pokud ničemu nedáváš přednost" - a vše se hned urovná .... Zafu samozřejmě také mám a používám i se zabutonem. Zenových knih u nás vyšlo hodně, některé jsou velmi dobré, některé méně, v poslední době, když si chci pořídit něco nového, kupuji si spíše jen překlady původních textů starých čínských čchanových mistrů nebo něco přímo z pera nějakého významného mistra. Na trhu je totiž i spousta hodně teoretických a neužitečných knih různých samozvanců a rádoby všeználků ...

omaj píše:......, ale nejvice mne dokaze "nastvat" zenovy koan, protoze obsahuje tzn. nelogickou "hadanku"


Koany nelze chápat rozumem. Na nejnižší úrovni jsou to vlastně takové pasti na adeptovu mysl. Chytneš se slov a jsi v pasti. Koan také funguje v rámci šokové terapie, jak jsem o tom psal jinde v souvislosti se zastavením mysli např. při bojovém umění, kdy nečekaný úder může způsobit zastavení mysli. Stejně tak koan mnohdy adeptovi způsobí mentální šok, když se veze na vlně myšlení. Najednou se setkáš s nelogickou tezí (koanem) a mysl šokovaná zdánlivě nelogickým významem zkolabuje a zastaví se. Podobně fungují i ony pověstné facky nebo rány holí, které žák dostává od mistra. Takže zen směru Rinzai lze považovat za takovou šokovou terapii :smile:

S jakýmsi spontánním koanem mám velice pěknou historku se svou babičkou, jak rád říkám - skrytou zenovou mistryní. Mám od narození každé oko jiné - jedno tmavě a druhé světle hnědé. Všiml si toho jednou můj doktor a poslal mě s tím pro jistotu k očnímu. Ten den si jen tak sedím, relaxuji a popíjím čaj, v tom přišla do mého pokoje babička. Během krátkého hovoru jsem jí sdělil, že příští den musím k očnímu. Ona na to, co tam budu dělat. Tak jí odpovídám, že kvůli tomu, že mám každé oko jiné. Babička si spontánně zakryla jedno oko rukou a říká: "Také mám každé oko jiné". :smile: To byla právě ta správná chvíle, kdy se mi mysl šokem z té situace a zdánlivě nelogického tvrzení (vzhledem k mé situaci s odstínem očí) zastavila a já na ní vyjukaně čučel s otevřenou pusou :smile: Někdy život sám přináší velmi zajímavé koanové situace, ostatně mnoho koánů jsou vlastně příběhy, které se s největší pravděpodobností skutečně staly ....

Pak je samozřejmě vyšší úroveň koanů, ale o té se nemá cenu bavit.
Když poklička padá,
šálek se nebrání,
nemá strach ze smrti.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 22. 8. 2014 13:07

Re: zen/čchan buddhismus

Poculi ste niekedy o meditacii tumo??? Ze vraj sa pomocou nej da zvysit telesna teplota...

Zpět na Off Topic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz