Chtěl bych začít s čaji

<<

nyfuz

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 1

Registrován: 10. 11. 2012 20:35

Příspěvek 10. 11. 2012 21:44

Chtěl bych začít s čaji

Dobrý den/večer a treba i noc

Chtěl bych Vás slušně požádat o rady a tipy, jak bych měl začít se věnovat čajování.

Několik zajímavých článků jsem na netu již přečetl, ovšem i když některé byly psané formou "pro blby" stejně se v tom nějak moc nevyznám.

Chtěl bych si nakoupit nějakou mixku čajů pro různé příležitosti, dokoupit nějaké to příslušenství, navštívit čajovnu v Praze.
Bohužel nejpohodlnějsí se mi zdá nákup přes internet (ano, určitě to není nejlepší způsob jak začít) a zajímalo by mne, určitě co si o tom zde myslíte, kolik druhů a jaké množství by bylo optimální, co kupovat co ne, poradit s výběrem a doplnit nějakým tím tipem.

Něco o mne:
Je mi 23 roků(muž, kluk, chlap), každé ráno vstávám brzy do práce, kde jsem až do večera. Jsem velice uzavřená osobnost, stále něco strádám, nemůžu najít vnitřní klid. Dlouhodobě v depresích, občas nepříjemný na ostatní lidi, a celkově stále nasra*ý. Do toho můžu jěště zařadit problémy s alkoholem, neschopnost navázat s lidmi vztah, nebo až po dlouhé době. Přitom chci aby všichni kolem mne byli spokojení, zaleží my na ostatních, a pravě těm asi nejvíce ubližuji. Tak todle mě vážne likviduje a jestě víc uzavírá. Stále mám potom výčitky svědomí. Proto se chovám jako blbec, abych se nemusel starat o své problémy a to mě dlouhodobě ničí. Jinak jsem klidný, hodný a spolehlivý s dobrým srdcem, ale psychicky vážně na dně.

Takže nějaký čajíček na pěkné ráno, do práce něco na uklidnění a dobrou náladu a večer na klidné spaní?
Děkuju za Vaše tipy a doporučení, můžete psát i soukromou zprávou. Pavel
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 10. 11. 2012 21:55

Re: Chtěl bych začít s čaji

Zdravím a vítám na fórku.
PM raději ne, to by ztratilo fórum své hlavní poslání :-)
Rozhodně nákup přes net není nevýhoda, možná naopak. Záleží na osobní chuti a preferencích.
na longfeng.cz najdeš kvalitní čínské, tchaiwanské čaje. Na teamoutain.cz zase indické a japonské či korejské.
Doporučuji koupit nějaké základní zástupce sort. Např: Long Jing za zelené plus další ještě jeden, za oolongy, něco z pečenějších a pak něco méně tmavého, shu puer, červený čaj atd... zkus si napsat o vzorky, myslím že Ti vyjdou vstříc.
Na ráno mám rád kvalitni tmavý puer, nebo lehký zelený čaj.
Rozhodně na večer např. Bílý čaj, ne zelený, to by jsi nespal :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 10. 11. 2012 23:54

Re: Chtěl bych začít s čaji

A nebo lze doporučit třeba obchodcajem.net nebo teanet-cn.cz nebo slavnecaje.cz, kde mají takové trochu přijatelnější ceny, což je při začátcích vhodné. Ale zase p.Prachař z longfeng.cz čajům hodně rozumí a asi by byl schopen vybrat vzorky zajímavých čajů. Nevím, jestli je dobré začínat s puery, přece jen to není úplně to, co se od čaje běžně očekává. Podle mě není potřeba až tak velké množství, vzorky by byly lepší, ale ne každý obchod to nabízí. Z nádobí stačí obyčejný gaiwan a miska nebo šálek, popřípadě slévátko. Jinak nevím, jestli je čaj večer (jako opravdu večer, třeba kolem deváté) celkově vhodný, záleží, kdy chce jít člověk spát (mě povzbudí i bílý čaj), na uklidnění bych doporučil spíš třeba meduňku nebo mateřídoušku. Jako čajovnu v Praze doporučím Cha Dao (což je obchod teanet-cn.cz), kde uvidíš, jak čaj připravit, což pohříchu neumí zdaleka všude. A vítej ve světě čajů!
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

lesasyn

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 816

Registrován: 1. 6. 2011 06:13

Bydliště: Choceň

Příspěvek 11. 11. 2012 00:21

Re: Chtěl bych začít s čaji

Vítej!
V každým případě jsem zajedno s doporučenými e-obchody. Taky od nich beru čaj a jsem nad míru spokojen.
To samý gaiwan/zhong - obsah tak 100ml + nějaká miska do který sliješ nálev se mi zdá jako nejlepší věc do začátku.
A doporučil bych pražskou čajovnu - Čajírna nad vokem. Byl jsem tam sice jen, že bych to na jedný ruce spočítal, ale šéf co tam obsluhuje toho ví o čaji dost :-) pokud se s úsměvem zeptáš na detailní věci okolo čaje, tak informace rozhodně dostaneš :D
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 12. 11. 2012 10:12

Re: Chtěl bych začít s čaji

ja len dodam, ze niektore e obchody maju moznost objednat uz prezostavene sady vzoriek videl som to napr na dragon tea house 10 cajov po 20g z jedej sorty na vytvorenie rychleho prierezu celkom fajn
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

Michaeles

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 285

Registrován: 25. 11. 2012 20:52

Příspěvek 23. 12. 2012 15:26

Re: Chtěl bych začít s čaji

no nechtělo se mi zakládat nový topic tak to napíšu sem. Chtěl bych se zepat kolik čajových lžiček (nebo gramů) čaje se má dát do půllitrové konvičky černého/ zeleného čaje? Já dávám přibližně 1 lžičku na 150ml čaje = tak 4 lžičky na tu konvičku ale někdy se mi zdá čaj moc silný nebo naopak slabý. Předem děkuji za vaše rady.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 12. 2012 13:00

Re: Chtěl bych začít s čaji

To Te chválím že nespamujes a umíš hledat. Ano tento topic tu pro to slouží.
Tve otazky jsou zodpovezeny na hlavnim portálu v sekci připrava.
Ale asi takhle: Lžička napr Pi Luo Chun muže vazit 2g a lžička Long Zhu třeba 15g, tak to neměříme na lžičky ale gramy.
U každého čaje to je malinko jiné, ale ne moc. Obecne to je 4g na 100ml, pri opakovaných nálevech. Mrkni do pripravy... a vítej na forku.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Michaeles

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 285

Registrován: 25. 11. 2012 20:52

Příspěvek 21. 2. 2013 22:03

Re: Chtěl bych začít s čaji

Nemáte někdo nějakou radu kde se nechá levně sehnat slívák? CO jsem koukal je to vše kolem 600 - 1500 Kč, nechá se vůbec sehnat do 500Kč nebo mám počkat na další vejplatu? :D
<<

Čajový Kameň

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 194

Registrován: 27. 10. 2012 19:40

Příspěvek 21. 2. 2013 22:21

Re: Chtěl bych začít s čaji

Ja som kúpil za 3,7€ na pu-erh.sk ale to už tam nieje. To bola dobrá kúpa, všade je to okolo tých 5-10€
<<

koalic

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 82

Registrován: 19. 6. 2012 15:37

Příspěvek 21. 2. 2013 22:57

Re: Chtěl bych začít s čaji

Myslím že určitě ne, jsem z Prahy a v mnoha čajovnách co znám se dá slívák koupit za 200-300 kč max. Pokud chceš konkrétně tak teď jsem kupoval v takovym příjemnym obchůdku na Nám. Míru - skleněný slívátko asi 190,-, keramicky glazovaný 75,-. K tomu ti tam vždycky daj bonbonek a nebo sušenku :D Ale jinak najdeš to i na e-shopech :-)
<<

Michaeles

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 285

Registrován: 25. 11. 2012 20:52

Příspěvek 21. 2. 2013 23:04

Re: Chtěl bych začít s čaji

Mohl bys mi napsal třeba do SZ nějaký ten e-shop kde se to nechaá sehnat levněji?

Zpět na Off Topic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz