Čaj a zdravá výživa

Jíte zdravě?

Ano
10
40%
Ne
6
24%
Snažím se
9
36%
 
Celkem hlasů : 25
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 14. 2. 2014 00:17

Re: Čaj a zdravá výživa

FarKy píše:+ vsetky tie myty, polopravdy, omyly...


Snad nikoho neurazím, ale tohle mi nedá. Na základě svých skromných znalostí si dovolím tvrdit, že touto poslední větou jse dokonale shrnul svůj vlastní příspěvěk. Brainstorming je dobrá věc, Je třeba ale pamatovat, že většina jeho výstupů nebývá zdaleka kvalitní.

Ono není problém z veganské stravy dostat nějakých 98% látek, které se získávají z živočišných produktů. On je spíš problém kolik veganů tento svůj styl bere tak vážně, že se opravdu vyznají a využívají veškeré množnosti této stravy a kolik z nich je jen "módních veganů", kteří jí pár základních potravin a zbytek dopňují tabletkami jak psal Joda, protože to obvykle dá míň práce. Osobně znám jen lidi z této druhé skupiny.

Téma se jmenuje čaj a zdravá výživa. Pojďme se podívat na to první slovo.
Co považujete na čaji za zdravé?
A máte na něm něco, co Vám z hlediska zdraví vadí?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 2. 2014 00:49

Re: Čaj a zdravá výživa

No, ono to je také možno napsat tak, že lidé co jedí v závodních jídelnách, fastfoodech, restauracích, ( lidé konzumující živočíšné produktky ) do sebe dostanou cca 60% látek které potřebují, plus dalších x % látek co jim vyloženě škodí, plus pochopitelně látky neutrální. On není problem z veganské, vegetarianské, makrobiotické i jíne stravy dostat 100% toho co potrebujeme, ale je to o pestrosti, pripravě, moznostech jak finančních tak sezóních... tělesných dispozicíh.. Pak je to k zamyšlení proč musí užívat lidé konzumující maso v takové míře tuny " doplnků " vitaminy, harmonizatory, zaručené preparáty.... co je pak lepší.

Ty modní vlny a to nejen veganů, ale čehokoliv, bych do toho nepočítal vůbec, ti přestanou za krátký čas, bud je to omrzí nebo si zničí zdraví. Pít colu, energitáky, jíst hamburgery a instatní polévky, pak si jednou tydne nebo mesične zajit do vegetariánky, to opravdu není veganství a nikdy nebylo. :-)

Pro příklad, můj kamarád nikdy nejedl zeleninu a ovoce, jediné co jí občas je česnek a cibuli. To je další extrém. Má bledou plet, je pokřivený, stále si na neco stežuje :-) Ten člověk má vyložený odpor k ovoci a zelenine, to je další extrém.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 14. 2. 2014 11:43

Re: Čaj a zdravá výživa

To dayofvictory:
.....Co považujete na čaji za zdravé?
Upřímně řečeno, nic. Respective nic moc. Možná nějaké minerály, tonizující účinky a povzbuzení, lehce adstringenční a desinfekční účinky. Ale asi nic slavného to nebude. Dokonce si myslím, že čaj funguje zevně (obklady na lehké spáleniny, např.) o dost lépe, či spíše efektivněji. Dlouhodobá konzumace je pro mě otázkou.
......A máte na něm něco, co Vám z hlediska zdraví vadí?
Má závislost, objem tekutin a zatížení ledvin, možná expozice plísní a jinými sekundárními kontaminanty, podráždění žaludku, atd. a nakonec.....dlouhodobá konzumace je pro mě otázkou!
:-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 2. 2014 11:47

Re: Čaj a zdravá výživa

Čaj se vzdy spojoval s dluhověkostí. Já myslím že ty ledviny spíše čistí, hlavne pomahá proti kazivosti zubů jelikož ma dobře vstrebatelnu fluor, pochopitelně mnoho dalších prvků. Energeticky to nabíjí a tím to celkově tonizuje.

Závislost potvrzuji, plísně to je odtázka výberu čaje, zplesnivet muže naprosto cokoliv. :-) Podráždění žaludku potvrzuji u assamů a silných čajů, spíše je to otazka umu přípravy a dávkování.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 16. 2. 2014 00:54

Re: Čaj a zdravá výživa

Stan píše:To dayofvictory:
.....Co považujete na čaji za zdravé?
Upřímně řečeno, nic. Respective nic moc. Možná nějaké minerály, tonizující účinky a povzbuzení, lehce adstringenční a desinfekční účinky. Ale asi nic slavného to nebude. Dokonce si myslím, že čaj funguje zevně (obklady na lehké spáleniny, např.) o dost lépe, či spíše efektivněji. Dlouhodobá konzumace je pro mě otázkou.
......A máte na něm něco, co Vám z hlediska zdraví vadí?
Má závislost, objem tekutin a zatížení ledvin, možná expozice plísní a jinými sekundárními kontaminanty, podráždění žaludku, atd. a nakonec.....dlouhodobá konzumace je pro mě otázkou!
:-)


Díky.

Docela mne potěšila zmínka o ledvinách. Když jsem psal totiž původní dotaz, tak jsem zrovna přemýšlel nad tím, jaký "záhul" ledviny při čajovém večeru dostávají. Jsem rád, že nad tím přemýšlí i někdo jiný. Bohužel nedovedu posoudit, zda to ledviny negativně zatěžuje nebo nikoliv. Jistě vím jen to běží na vyšší výkon :-)

Taktéž nepovažuji čaj za vysloveně zdravý nápoj. Nevím jak to přesně popsat, největší přínos na zdraví má v mém případě čaj "přeneseně". Nikoliv např. svým složením, ale jakousi jeho schopností pro psychické odpočinutí při čajování. A když odpočívá mozek, odpočívá i tělo. A takovýto kombinovaný odpočinek je podle mě v dnešním hektickém světě zdravý.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 16. 2. 2014 11:53

Re: Čaj a zdravá výživa

Preto treba pit caj co najdlhsie a v co najmensom mnozstve. Volim skor mensie nadobi okolo 100ml +-20ml :) a pijem ho aj 1,5 hodiny. Dajme tomu, ze je to okolo 8 nalevov, t. j. cca 800ml za 1,5 hodiny. Za takychto podmienok si myslim, ze tie ledviny skor cisti, ale ked niekto vypije 1l za 50minut, tak v tomto pripade to skor skodi. Aspon takto to vnimam ja na sebe. Kazdy sme iny a moje telo velke mnozstvo caju nezvlada :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 2. 2014 12:55

Re: Čaj a zdravá výživa

Já myslím že tyto obavy z čaje a zatěžování ledvin jsou tu od té doby co se za čaj považuje sáčková drť, která ty ledviny opravdu zatěžuje. Do jisté míry zatežuje i voda, že?
Všeho moc škodí. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 16. 2. 2014 13:00

Re: Čaj a zdravá výživa

Ale samozřejmě. To zatížení není ani tak z obsažených bioaktivních látek, jako prostým objemem tekutiny.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 2. 2014 13:03

Re: Čaj a zdravá výživa

Je třeba rozlišovat zatížení a čištění. Pokud nebudeš pít, ledviny odděláš, jelikož bude moč koncentrovaná. Pokud jsi po operaci ledvin, máš písek nebo kameny, naopak stále Te budou nutit pít. Pokud si dáš malý šalek pytlíkače 3x denně, odděláš je taky.

Pivaři co pijí hodně piv, si zničí kdeco, ale ledviny mají dobré. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 16. 2. 2014 13:11

Re: Čaj a zdravá výživa

No trpí prostě filtrační aparát - u pivařů a alkoholiků obecně je známá cirhóza jater :-) Čaj může způsobit mírnou zátěž, ale nejspíš až od určité individuální míry. Samozřejmě to všechno jsou jen řeči, neboť nikdo z nás tu přesně do hloubky nezná celý filtrační proces a z něj plynoucí možné následky..
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 2. 2014 13:16

Re: Čaj a zdravá výživa

Nepletl bych sem játra, když se bavíme o ledvinách.

Obecně platí to, že čím je tekutiny více tím ledvinám odlehčíš. Když nepiješ tak ledviny trpí. Ted je otazka jestli nekdo pije koncentrovaný pytlíkač a v jakém množství, nebo treba zelený čaj sypaný. Rozhodně urologické čaje maji diuretický učinek a stále čuráš - čistíš se.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 16. 2. 2014 13:32

Re: Čaj a zdravá výživa

Podle mne nejen pytlíkáč, ale znám x lidí co pijí kvanta DJ a nepálů na jeden nálev popř. ropně vylouhovaný shu puerh a myslim že oboje ač je to tekutina ve velkém množství moc tělu a teda hlavně ledvinám, nepomůže, protože jsou tyhle čaje vysoce nasycené tejnem a tak si vemou z těla mnohem více tekutin než do sebe Ti lidé nalejí (mám na mysli třeba 6x 0.5 dávku Nepálu po 7g - skoro 50g čaje denně a 3l tekutin) , pokud proleju za den 3 shengy po 8g, tak jsem na cca 25g a vypiju takto často i 4.5 litru nálevů celkem. To myslim že se nedá srovnávat a lidi co pijí čaje kvalitní ale i mnohonálevové na tom budou mnohem lépe (doufám :D rozhodně dám klidně tělo k dispozici když bude zájem výzkumu :roll: )
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 2. 2014 13:35

Re: Čaj a zdravá výživa

Ano, tak jsem to myslel i psal nahoře. Psal jsem koncentrovaný čaj. ( to nemusí být jen pytlíkáč, ale tam to je pravidlo ). Jasně u nepálů a darjeelingů silnější nálev dá zabrat i žaludku.. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 16. 2. 2014 13:41

Re: Čaj a zdravá výživa

No pokud vím, tak se tu bavíme o zdravotních účincích čaje. U ledvin jsme došli k závěru, když to volně shrnu, zhruba kdo ví :-) A činnost ledvin a jater je přece do značné míry provázaná, probíhá v nich spousta důležitých metabolických procesů. Ledviny filtrují krev, do jater proudí krev s živinami ze střev, probíhá zde detoxikace atd. O játrech bychom se mohli bavit i více třeba z důvodu jejich možného ohrožení mykotoxiny, pesticidy atd :-) Čaj dle mého dost ovlivňuje metabolismus tuků - a to je také doména jater. Když to shrnu, tak jak to vnímám tak ledviny jsou ohroženy přemírou zátěže díky tomu že do sebe většinou vpravíme velké množství tekutin naráz, potažmo jejich přílišná stimulace kofeinem.. Játra jsou "ohrožena" složením čaje jako takovým. Samozřejmě se jedná jen o můj laický pohled vycucaný z chabých znalostí ze škol :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 2. 2014 13:58

Re: Čaj a zdravá výživa

Už se dostáváme uplne jinam, pochopitelně že organy jsou provázané, ale pokud se tu bavíme vyloženě o ledvinách už bych do konkrétní diskuse játra netahal. Jelikož mnohdy maji lidé zničená játra a ledviny v poradku a jindy naopak. :-)

Sáčkový čaj je prokazatelné diuretikum a odvodnuje a zatežuje ledviny, dobře pripraveny klasický čaj ne, ten je prospešný. ( nebavíme se o hustých nálevech co popsal chwangpu, pak to je asi podobné ). Takže asi takto. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 16. 2. 2014 15:02

Re: Čaj a zdravá výživa

Konzumujete susene ovocie? Ja ho pouzivam hlavne do musli a namiesto sladkosti :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 2. 2014 15:49

Re: Čaj a zdravá výživa

Ano, sám si jej suším v jednom z nejlepších vynálezů moderní doby - sušičce na ovoce :-) Pokud se mi do ruky dostane sířené, tak ho zaliji teplou vodu a necham nabobtnat, vyplaví se síra a propláchnu.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 17. 2. 2014 10:10

Re: Čaj a zdravá výživa

joda píše: Čaj dle mého dost ovlivňuje metabolismus tuků

ja mam len malu vsuvku tu pozor :razz: , aj ked su urcite potvrdene indicie, ze caj pomaha pri tukoch vacsina tychto marketingovych zarucenych sprav je v lepsom pripade, dotiahnuta vo vyskume na uroven potvrdenia u mysi ale vacsinou len in vitro
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

Rudolf R. Steiner

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 26

Registrován: 24. 1. 2012 10:54

Příspěvek 17. 2. 2014 11:19

Re: Čaj a zdravá výživa

Zajímalo by mě jak je to s Yerbou, sám vypiju asi 1,5- 2 l za dopoledne, počítáno tak od 5h. do 12h. V některých státech Jižní Ameriky je spotřeba Yerby poměrně značná, nevíte, zda trpí problémy výše uvedenými?
Memento mori!
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 17. 2. 2014 12:09

Re: Čaj a zdravá výživa

Jamo: určitě, proto jsem psal dle mého, tedy myšleno jako čistě subjektivní pozorování :-)

A když už jsme u těch jater, pardon, sušeného ovoce, pardon, yerby... Předpokládejme pro okamžik pro klid, že všechny tyto věci jsou substitucí ledvin.. :-)

R. R. Steiner: yerbu vnímám jako velice nakofeinovaný hutný životabudič a diuretikum úrovně kávy. Alespoň u mě to tak funguje. Řekl bych, že tudíž ledviny poměrně zatíží a je nutné pitný režim doplnit jinde. Samozřejmě záleží na síle připravovaného nápoje :-) Dále bych se obával pesticidů, mykotoxinů však moc ne.
<<

Rudolf R. Steiner

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 26

Registrován: 24. 1. 2012 10:54

Příspěvek 17. 2. 2014 12:16

Re: Čaj a zdravá výživa

Díky moc za info :-)
Memento mori!
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 21. 2. 2014 14:46

Re: Čaj a zdravá výživa

K veganstvu: Nemyslite si, ze k tomu, aby sa clovek stal veganom, musi byt najprv bohacom??? Ked som pozrel kolko stoja vsetky tie veci (hlavne susene ovocie, semienka, rastl. oleje, BIO veci, ...), tak masita strava vychadza o dost lacnejsie. Skoda no :( Raz za cas urobit nejaky vegansky pokrm je super :) ale neviem si predstavit ako by to zniesla moja penazenka, ak by som sa stravoval cisto vegansky.
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 21. 2. 2014 15:42

Re: Čaj a zdravá výživa

Vážně? Nevím, mně připadá, že zelenina vyjde mnohem levněji než maso. V zimě to není až tak výrazné, to je pravda. Jinak zase až tak moc sušeného ovoce nepotřebuješ (čerstvé je taky ok a třeba jablka se dají koupit levně), bio stravování je s veganstvím technicky vzato nesouvisející. Nemyslím, že by to vycházelo dráž, sám jím skoro pořád vegetariánsky (maso mám jednou za dva týdny u rodičů).
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 21. 2. 2014 18:28

Re: Čaj a zdravá výživa

No podívej, pokud by jsi srovával oříšky např s bifteky tak to vyjde lépe pro oříšky.

Základ jsou obiloviny a luštěniny, srovnej kilo žita a kilo hovězího a budes v obraze. :-)

Nehlede na to, že organické, zdravé a živé stravy potrebujes mnohem méne. Hodne lidí do toho započítává i to že nepotrebujes vitamíny, doktory atd.. .takže to vyjde za zlomek ceny :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 21. 2. 2014 19:27

Re: Čaj a zdravá výživa

Ano zelenina a ovocie su lacne oproti masu, ale vyrobky zo soje, semienka, orechy a oleje su drahe... Rastl. olej na salaty stoji od 5 - 25 eur, vacsinou 10 - 20 eur, semienka skoro vsetky okolo 10 eur, orechy okolo 15eur. Rastl. mlieka 3 - 6 eur. Ako ste tu spominali, ked niekto chce byt vegan/vegetarian tak, ze vyluci maso alebo rastl. stravu, tak je to lacne, ale ak sa niekto rozhodne byt PRAVY vegan/vegetarian a zacne nakupovat tie vecicky, nahradzovat vsetko to co ti da maso rastlinnou stravou. Tak myslim si, ze to vyjde minimalne 2x drahsie ako maso :( Neviem ako je to v Cesku, ale my na Slovensku mame VSETKO predrazene! Slovensko bolo na urovni, da sa povedat, rozvojoveho statu, platy sme mali NIZKE a aj ceny boli NIZKE... a teraz, vstupili sme to eurpskej unie. Platy mame NIZKE a ceny su EXTREMNE VYSOKE :( alebo mozno mame len predrazeny obchod so zdravou vyzivou :D BTW: priklad - zda sa vam vela 2,80 eura za 200g BIO datli bez kostky?
PředchozíDalší

Zpět na Off Topic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz