Čajování v Anglii

<<

Jenda

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 11

Registrován: 2. 3. 2008 01:38

Příspěvek 24. 6. 2008 13:12

Čajování v Anglii

Jedna z prvních věcí o kterou jsem se začal zajímat po svém příjezdu do Londýna byly čajovny a čajové obchody. Po neúnavném vyhledávání na internetu, jsem našel bohužel jen jednu, která může stát za námahu.Byl to Tea Palace na Notting Hillu. Mezitim jsem narazil na obchod Whittard of Chelsea. Jedná se o síť obchodů s cajem ale nabizeji jen ony ovocne caje pro maminky a suvenyry pro turisty, plus jeden zelený čaj s popisem, zelený čaj, což je informace která my dost pomohla, vzhledem k tomu co se nacházelo v plechovce s tímto označením.Taky tam byl černý čaj, s popiskem "čerý čaj"a musím říct, že tento čaj byl opravdu celý černý-jako noc, no i zástupce polozelených byl přítomný v jednom druhu, s popiskem , hádejte jakým. Ano správně, oolong tea se to jmenovalo. To už si mě, ale všimla paní prodavačka a se lstivým výrazem obchodníka tak jak ji to naučili v půlhodinovém kurzu, jde ke mě a ptá se, jestli mi může poradit. I mě se ve tváři mihnul lstivý výraz, výraz ostříleného českého čajomila, tak jak nás to učil páně Walter na začátku. Nenechte se přečůrat. A chtěl jsem se pustit do diskuse, o druzích čaje , době sklizně atd. Pak jsem se, ale rozhlédnul kolem po policích plných ovocných směsí a barevných hrníčků a říkam si: "tady ne". Poděkoval jsem a odešel.
Ten večer jsem zjistil další zajímavou věc asice, že v čajových internetových obchodech nabízejí jistě zajímavé čajé, bohužel nepopsané dostatečným množstvím informací o produkci, a celkem neodborně vyhlížející prezentací čajů.
Přišel den D a Já i s kamarádem jsme vyrazili na Notting Hill. Po krátkém bloudění jsme našli Tea Palace. Vešli jsme dovnítř. Obchod byl rozdělen na dvě částí. Obchod čajem a luxusní restauraci pro vymírající Londýnskou smetánku, která si ráda pochutná na čajích. Rozhlédnul jsem se po obchodě. Vypadali jsme jako dva exoti přišlí odněkud z Ukrajinských dolů a to my dodalo sebedůvěru. Docela dobrý výběr Japonských litinových konviček, čaje celkem dobrých značek ve fialových plechovkách s logem Tea Palace, nábytek a vše ve starém britském imperiálním stylu. Asi dvacet minut jsem zkoumal, vše co zde měli a nenechal se rušit tázavými pohledy prodejců. To už jsem si ale udělal dostatečný obrázek o úrovni a sortách toho co prodávají. Pojďme si tedy udělat obrázek o znalostech.
Přišel jsem před dlouhý pult a prodavač, jež se tvářil, že jako je o tři třídy výše, na mě koukal a ani nehlesnul. Musim říct, že me trošku tady naštvali.
Tak jsem začal.
Nechal jsem si představit, asi devět zástupců, různých sort čajů. Japonská sencha, vypadala spíše jako bancha, staré darjeelingy, nedostatečný popis čajů, který svědčí o nedostatečných znalostech personálu.
Nic jsem neřekl a nechal si ukázat dalších asi pět zástupců čajů, které se mi zdáli být zajímavé. Byli mezi nimi, Silvertips Cejlon a Nilgiry supergrade, tyhle dva me na pohled nezklamali a Já věděl, že tohle bych v čechách sháněl jen těžko. Ale ten zbytek. Zatím jsem ani nehlesnul a jen si vybíral. Což už každého kolem znervoznilo natolik, že přišla za pult i manažerka podniku. Ale nesmíte zapomínat, že Já byl stále ještě v ráži.
Začal jsem se vyptávat. Nejdříve toho prodavače. Pokládal jsem mu různé všetečné otázky, na které jen těžko nacházel odpovědi, surfujíce na vlnách improvizace a vymýšlení si. Na nesprávné a lživé odpovědi jsem nereagoval, ale pamatoval si je. Po asi deseti minutách, kdy jsem ho trápil a zdálo se, že zadek už má mokrý, zvláště pak při pohledu na onu smetánku, která si užívala oběd za mými zády a možná čím dál častěji stáčela pohled směrem k nám, se do všeho vmísila manažerka a možná majitelka podniku, jak jsem později vyzjistil. Lokty vystrkala onoho prodejce zpoza prodejního pultu. Její znalosti byly o něco větší, ale ne o moc. Ptal jsem se proc mají z darjeelingu first flushe z minuleho roku, kdyz se prave v techto dnech sklizi letosni second flushe. Odpoved byla prekvapujici. Že prý to dováží jak velí anglická tradice loď a proto to trvá tak dlouho. Ja jsem odpovedel ač překvapen, duchapřítomně a zeptal se co je to za loď, že jí cesta do anglie trvá přes rok. A potichu jsem se zeptal, jestli by nemeli trochu pozmenit tradici, namísto prodávání starých čajů, zvláště, když jak víme, po dvou měsících, jsou first flushe skoro k nepoužití. Dále jsem poukázal na to jak vypadají jejich japonské čaje.
A popsal jak by měli vypadat v ideálním případě. O znalostech personálu jsem se rozkecal po té. Uváděl jsem odpovědi, které mi byly dány oním prodavačem a vysvětlil co na nich bylo spatně a proč. Ta paní tam tak stála a Já si řekl: "dost!" Poprosil jsem o to Nilgiri a Cejlon po sto gramech. Paní jen lusknula prsty a přiběhnul onen prodavač. Roztřesenýma rukama mi nabral po sto gramech z každého čaje, dostal jsem pár vzorků zdarma a s úsměvem se rozloučil. Až teď jsem si uvědomil, že tu s sebou mám kamaráda , který celou dobu ani nedutal.
Vyšli jsme ven a celou dobu se smáli.
Nicméně se nevzdávám a pokouším se najít kvalitní čajový obchod i tady v UK. Zprávy pošlu. Jenda
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 6. 2008 14:12

Takže čajovjání v Anglii je docela obtížná věc :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Jenda

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 11

Registrován: 2. 3. 2008 01:38

Příspěvek 24. 6. 2008 15:39

No to je. Jak říkám u nás na tom nejsme vůbec špatně
<<

Balajko

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 98

Registrován: 27. 10. 2009 19:46

Bydliště: Trenčín

Příspěvek 13. 11. 2009 18:06

no tak to jasne cesko a slovensko vobec na tom nie je zle s cajovanim, ale toto ma moc prekvapilo :--) clovek by povedal ze v anglicku si na to potrpia....ale realita je,zda sa, trosku ina... ked bol otec v anglicku, kazal som mu nech mi nakupi nejake caje, on sa vratil s plechovkou twinnings,ze vraj nic ine nenasiel:-(
Pijeme čaj, aby sme zabudli na rámus tohto sveta.
Tchien I-cheng
<<

jaffar

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 468

Registrován: 5. 1. 2008 01:02

Bydliště: Bratislava

Příspěvek 14. 11. 2009 18:17

kotja píše:Kdyby byla co k čemu, tak ti nabíbne flek.
Socka?
<<

Johny-115

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 7

Registrován: 13. 10. 2011 02:26

Bydliště: Olomouc

Příspěvek 13. 10. 2011 02:51

Re: Čajování v Anglii

Mam podobnou zkusenost ze skotskeho Edinburghu. Cajovnu jako u nas jsem nenasel (lezerni v asijskem/arabskem stylu). Nakonec jsem se dostal vsak do jedne cajovny/import firmicky v takovem cistem design/japonskem stylu (http://www.pekoetea.co.uk/) a trochu sem si i popovidal s majitelkou. Ze chteli byt zamereni na kvalitni cerstve caje, ale ze napr. den co otevreli prodejnu tak tam hned vesli lidi a dozadovali se kafe, takze na druhy den museli mit ve sve cajovne z donuceni udrzeni byznysu i kavovar ... takze pry takhle nak se ta situace tam ma. Ze zajem o "speciality teas" roste, ale porad nic moc. Ze proto se musi zamerit i na ruzny ovoneny caje atd.. Pak me trosku prekvapilo kdyz sem tam na hromadce misek na prodej videl i nekolik misek od Hancla co prodava do amany x). Tak sem to zminil a ze to ma snad od nejakyho ceskyho cajare co tam ma nekde taky nakej svuj byznys. Pak jeste rikala naky svoje nazory ze prave ze v Cesku mame pry hodne cajovych borcu a nadsencu a pak ze jeste hodne v Nemecku a myslim i ve Francii. I co sem tak ja pochytil a bavil se jeste s jednim Francouzem studentem .. tak anglicanum nejak chybi i v kuchyni gurmanstvi a vztah k ceneni subtilnejsich chuti a vuni. K samotnymu caji v tom PekoeTea asi komentar nemam, moc si to nepamatuju a jsem cajar zacatecnik, ale myslim ze min. stredni slusnejsi kvality to meli. Jinak mezi nekolika desitkama studentu co sem tam za tu dobu poznal tak nikdo cajar, caj kazdej resil velice standartne, takovej ten pytlik (bez provazku, vetsi) s cernym cajem, sup ho do hrnku a zalit. To zas ale myslim pili furt, snad casteji nez u nas v te siroke populaci pytlikacu. Jim sem pak udelal i takove kratke cajove video promo x) http://www.youtube.com/watch?v=uOnDdTFaye8&hd=1
Naposledy upravil Johny-115 dne 18. 10. 2011 16:00, celkově upraveno 2
<<

Assam

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 334

Registrován: 4. 9. 2009 16:52

Bydliště: až tam...

Příspěvek 13. 10. 2011 08:28

Re: Čajování v Anglii

pre Johny-115 :)
máš pravdu, ja mám zas podobnú skúsenosť zo Strasbourgu kde som našiel prekrásnu útulnú čajovňu kde som si kúpil jeden dokonalý hong cha...
a tak som sa dal s predavačkou ktorá si tam skypeovala s kamarádkou s číny :) do reči, a na moje prekvapenie vedela že Česko a Slovensko sú čajumilovné krajiny,taktiež vo francúzku som našiel pár dobrých obchodov s čajom, trošku na európsky spôsob, no výber bol obrovský a myslím že kvalita. i keď neviem posúdiť profesionálne bola tiež dobrá :) ..myslím že ako povedal Balajko , Česko a Slovensko je na tom s čajovaním oproti iným krajnám dosť dobre...
Čaj zo mňa uvolňuje nápady, ktoré driemu v hlbinách mojej duše.
.Lev Nikolajevič Tolstoj
http://kolemdouci.tumblr.com/ čo noc či deň či Slnko či tma dala ..
<<

Johny-115

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 7

Registrován: 13. 10. 2011 02:26

Bydliště: Olomouc

Příspěvek 18. 10. 2011 16:01

Re: Čajování v Anglii

zajimavy fakt - 96% caje spotrebovaneho v anglii je z pytliku x)

a toto jeste zajimavejsi - statistika kilogramu zkonzumovaneho caje na osobu za rok v ruznych statech (2002)
http://www.nationmaster.com/graph/foo_t ... onsumption

a tady obsahlejsi verze (2009)
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_co ... per_capita
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 18. 10. 2011 17:00

Re: Čajování v Anglii

Zajímavé, že je ČR tak nízko v tom aktuálnějším, co se týká mého okolí, pytlíkují všichni minimálně poránu :) Docela by mne zajímala metodika testu a způsob zpracování výsledků ...

Zpět na Zkušenosti s čajovnami

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz