Zeleny caj a deti

<<

iamblichos

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 7

Registrován: 31. 1. 2015 19:49

Příspěvek 5. 2. 2015 10:29

Zeleny caj a deti

Pozdravujem vsetkych, ospravedlnujem sa za priapdnu duplicitu ale chcel by som sa poradit, ci popytat, ako je to s vhodnostou caju /zeleneho/ pre deti-vek cca 6 a 8 rokov...dcerky si oblubili Draciu studnu /asi pre nazov/, len som nenasiel nikede nejake udaje o vplyve na deti..
Dakujem
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 5. 2. 2015 11:26

Re: Zeleny caj a deti

Já také nic přimo o čaji nenašel, ale jen tak z patra co mne napadá: Slabší nálevy by neměly ublížit, ale přesto lze vycházet z doporučení lékařů o nepodávání kofeinu malým dětem. Moje mamka mi však vždycky k snídani ráno dávala čaj a zatím žiju :-) Takže jestli Vám nevadí, že po čaji (zejména pokud si pak ještě dají sladké) lítají dětičky jak radioaktivní veverky a trochu hlídáte spotřebu (aby toho nevypili dva litry silného nálevu), bude situace ok :-)
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 5. 2. 2015 11:40

Re: Zeleny caj a deti

Dobrý den,
čaj jako každý nápoj obsahující povzbudivou složku, v tomto případě Thein, může mít poměrně značný vliv na hyperaktivitu dětí. Senzitivita je velmi individuální a obdobný, pozorovatelný a relativně nepříjemný dopad měla na mého mladšího syna ve věku do šesti let například i CocaCola. Dále je třeba počítat s adstringentními účinky tříslovin, jež jsou obsaženy v různých čajích v různé míře, v zelených ovšem méně. Vámi uváděná Dračí studna, je zrovna pro mně jediným čajem, který mě na lačno dokáže doslova kopnout do žaludku. Ale i zde je míra tolerance značně rozdílná a mnozí kolegové podobný problém (na rozdíl od například čajů černých, jako je Assam) nezaznamenali! Jednoduše řečeno, mohlo by je trochu bolet bříško.
V neposlední řadě je důležité množství přijatých tekutin a s ním spojené zatížení ledvin, ovlivnění vstřebávání některých vitamínů, atd. V této věci bych si dovolil Vás odkázat na blog: https://prekvapenycajem.wordpress.com/2 ... je-kofein/, kde naleznete velmi dobře zpracovaný detail. Projděte, prosím, i ostatní články. Autor velmi pečlivě, obšírně, nicméně velmi realisticky a srozumitelně různá rizika popisuje, včetně zdrojů informací.
Je jistě nutno přihlédnout k tělesné hmotnosti dětí a proto brát v úvahu správné přizpůsobení množství a druh čaje. Jinak řečeno všeho moc škodí a u dětí dvojnásob. Na druhou stranu Vám musím pogratulovat, pokud přivedete děti v raném věku k pití čaje velmi výrazně obohatíte jejich život, A to po všech stránkách! :-)
PS: Zkuste Tie Guan Yin, nějakou nepraženou, zelenou z Anxi, uvidíte jak jim to bude chutnat.
Naposledy upravil Stan dne 5. 2. 2015 12:33, celkově upraveno 1
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 5. 2. 2015 11:41

Re: Zeleny caj a deti

No super! :-)
Tak jsme se shodli jodo. :-)
<<

iamblichos

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 7

Registrován: 31. 1. 2015 19:49

Příspěvek 5. 2. 2015 11:55

Re: Zeleny caj a deti

Dakujem za odpovede, linky pozriem. Tie Guan Yin vyskusam tiez, zrovna mame jedene neotvoreny cakajuci doma :D
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 5. 2. 2015 13:27

Re: Zeleny caj a deti

Stan: šak my se přeci většinou shodujeme, jsem rád, že jsme ani tentokrát neporušili náš štábní přístup :)

Jinak tímhle směrem lze doporučit i jemné světlé oolongy z Taiwanu, ty jsou podobně jako světlá TGY velmi dobře stravitelné, bez svíravosti, sladké, květinové a smetanové.
<<

iamblichos

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 7

Registrován: 31. 1. 2015 19:49

Příspěvek 5. 2. 2015 15:40

Re: Zeleny caj a deti

Oolongy moc "prepite" nemam, tam mam este co skusat...btw jeden z mojich oblubenych, lapsang souchong im moc nevonia :-o ...v podstate nikomu doma
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 5. 2. 2015 16:11

Re: Zeleny caj a deti

Tak zrovna ten bych dětem stejně nedával, je už trochu drsnější :-) Ale ty oolongy bych určitě zkusil :)
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 5. 2. 2015 23:15

Re: Zeleny caj a deti

Tak s citem, no. Jednak je tam kofein, jednak slušná dávka reziduí více pesticidů, jednak více fluoru. I když zrovna fluor v kombinaci s příjmem vápníku (mléko) by měl zlepšovat pevnost kostí. Jenže - to máme fluor v pastě, v čaji ... a on ve větším množství taky není úplně OK. (Stane, dík :)
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 6. 2. 2015 16:05

Re: Zeleny caj a deti

Ja mam 5 rocneho brat, ktory obcas so mnou pije caj. Davam mu z kazdeho nalevu asi 20ml. Nikdy nevypije viac ako 100 - 150ml caju. A pije vsetky caje okrem DJ FF, tie mu nechutia :D A zatial som postrehol len to, ze pri povzbudzujucejsom caji alebo pri vacsom mnozstve vypiteho caju, lietal ako radioaktivna veverka (ako povedal joda) :D

Pre deti by som odporucil biele caje a svetle oolongy a nedavat im prvy a niekedy aj druhy nalev :)

Stale lepsie caj ako sladkosti vsak? :)
<<

iamblichos

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 7

Registrován: 31. 1. 2015 19:49

Příspěvek 6. 2. 2015 19:09

Re: Zeleny caj a deti

to je jasne:wink:....nastastie nase male si nezvykli na sladke a ochutene napoje..od mala pili ovocne "caje" alebo ciste mineralky...a teraz skusaju caj....vdaka za tipy a rady
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 6. 2. 2015 19:55

Re: Zeleny caj a deti

Malé děti mají v sobě ještě cit a nebudou pít pravidelně neco špatného, (dokud je nezkazíme colou apod) Flour v čaji je organický a plně vstřebatelný, ne ten anorganický chemický v komerčních pastách na zuby a jinde. (sláva občas se sežene pasta z výtažkem zeleného čaje).

Rozhodně jim dělej slabé nálevy, oni si svůj čaj vyberou, zelné typu Long Jing jsou nasládné.. hlavne ne sáčkový hnus co jim zničí ledviny a žaludek. (mnohdy s dávkou cukru at slinivka maká...).
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 6. 2. 2015 21:52

Re: Zeleny caj a deti

To by mě teda zajímalo, jaký je rozdíl mezi organickým a anorganickým fluorem.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 6. 2. 2015 22:05

Re: Zeleny caj a deti

To jsem rád, pak si o tom jistě neco najdeš, stejně jako o vápníku a dalších nezbytných prvcích, které nejdou jen tak samotné uměle dodat a už to funguje... Možná by bylo presnejsi za to dosadit přirozeně se vyskytující a uměle dodané. To bude jiste přesnější, omlouvám se, tukám to mnohdy z mobilu a nechce se mi rozepisovat se.
Už jsme na to narazili v jiné diskusi zde na foru, ale to už je asi jaksi mimo ty děti. Spíš mě zaráží samotná otázka vhodnosti čaje. Dětem se od mala podává čaj a to mnohdy hodně silný, přeslazený, mnohdy obohacený o umělou citronku, at jsou to školky, školy.... čaj o kterém se zde bavíme (budeme si myslet že kontrolovaný na pesticidy a rezudia) nemůže napáchat více škody než ten sáčkový, ne?
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

iamblichos

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 7

Registrován: 31. 1. 2015 19:49

Příspěvek 7. 2. 2015 10:33

Re: Zeleny caj a deti

ked sa uz tie pesticidy spominaju,ako je to teda s cajom..resp jeho inym chemickym osetrenim?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 7. 2. 2015 15:19

Re: Zeleny caj a deti

Čaje by měly mít testy, je třeba brát od ověřených prodejců, co mají výsledky a certifikáty. Nekupovat na tržnicích a na vlastní pěst. Nedávny přetřes pesticidů které byly v sáčkových čajích. Ani jsem z toho nepochopil jestli to bylo v nálevu nebo jen v listu, každopádně já sáčkový pseudočaj nepiji. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 8. 2. 2015 11:44

Re: Zeleny caj a deti

Fluor se vyskytuje jako jednomocný aniont, to je něco zásadně jiného než dvojmocné kationty, to jen tak na okraj.

Čaje komerčně dovážené do EU musejí projít testy na obsah pesticidů. Tzn. pesticidy nesmějí překročit určitou maximální hranici. Nicméně, většina pytlíkové produkce pochází z intenzivně ošetřovaných terasových plantáží (a koneckonců většina produkce vůbec). Takže pesticidy v bezpečné hladině tam jsou, někdy i více účinných látek najednou. Drobný háček je v tom, že jsou to limity "pro dospělé". Limity pro děti, používané například pro dětskou výživu, jsou o něco tvrdší. Takže pokud už někdo chce dávat dětem čaj, tak alespoň druhý nebo spíš třetí nálev. Dá se předpokládat, že vyloužitelné pesticidní účinné látky se uvolní především do prvních nálevů včetně oplachu. Taky je možné volit tzv. bioprodukci, kde se syntetické pesticidy nemají používat vůbec, ale vzhledem k tomu, že Čína a prachy, tam existuje určité riziko podvodu. Buď se stříká i přes zákaz, nebo se konvenční zboží podvodně prodává jako bio. V podmínkách EU se takto falšovalo zhruba v 15 % případů.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 8. 2. 2015 12:05

Re: Zeleny caj a deti

No, tak co já vím, tak třeba v oblasti Anxi ve Fujianu jsou veškeré postřiky pesticidy zakázány. A docela dobře to funguje, protože se pěstitelé hlídají navzájem a pokuty jsou v pravdě likvidační! Mimochodem, dokonce ženy, které čaj balí tu nepoužívají parfémy a kosmetiku.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 8. 2. 2015 14:51

Re: Zeleny caj a deti

Akorát že když vezmeme TGY jako zástupce Anxi oolongů, tak to podle výsledků testů tak nevypadá: http://www.greenpeace.org/eastasia/Glob ... 0Final.pdf

Nakolik může být TGY pěstován jinde a jako TGY prodáván, to nevím.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 8. 2. 2015 15:48

Re: Zeleny caj a deti

Těžko říct. Já se na ty postřiky extra ptal. Údajně si to nikdo nelajzne, páč ho šmíruje nejbližší soused, taky pěstitel. Pokuta je v řádech desetitisíců Yuannů, pro tamní zemědělce jasná konečná. Ovšem jak známo, lidská hrabivost mezí nezná. Proto to měření může být klidně OK.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 8. 2. 2015 16:01

Re: Zeleny caj a deti

Ono taky asi záleží, jestli to nebyla nějaká lokální úprava, ev. esli taky nekecají, když jim tam přijel evropan. Teď zrovna čtu knížku Pu-er tea - Ancient Caravans and Urban Chic a musím říct, že poté, co jsem se dostal někam za polovinu, v podstatě v otázce pu-erhu už nikomu nebudu věřit ani "dobrý den".
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 8. 2. 2015 16:04

Re: Zeleny caj a deti

Pokud se dodatečně zjistí před odesláním a nebo po odeslání že tam něco bylo, jde to znovu na hlavu toho zemědělce. Také si myslím že to vyjímka že by se tam něco našlo když za to ručí.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.

Zpět na Výběr, nákup, čajování a zajímavosti o čaji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz