Skladování čajů & zrání čajů.

<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 2. 2008 16:07

Skladování čajů & zrání čajů.

Nová sekce v oddílu připrava, jedná se o nákup, skladování a zrání čajů!
Odkaz je zde!
Naposledy upravil Dzin Tea Racer dne 2. 2. 2010 22:13, celkově upraveno 1
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Zappik

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 402

Registrován: 29. 7. 2008 20:24

Příspěvek 14. 10. 2008 16:16

Chtel bych se zeptat jestli se caj muze skladovat i v tech uzaviratelnejch pytlicich jak posila treba longfeng nebo teanet, nevim jestli v tom nebo spis ve sklenenych nadobkach (ty bych teda musel asi obarvit).
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 10. 2008 16:56

Zappik píše:Chtel bych se zeptat jestli se caj muze skladovat i v tech uzaviratelnejch pytlicich jak posila treba longfeng nebo teanet, nevim jestli v tom nebo spis ve sklenenych nadobkach (ty bych teda musel asi obarvit).


To jsou přepravní sáčky, tam se to moc skladovat nedá, doma to přesyp do lékovek, sklenic, dóz z keramiky nebo yixingu. Nemusí to nutně být tmavé sklo dej to treba do krabice a máš vystaráno :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Monishka

Uživatelský avatar

Pokročilý Čajomil
Pokročilý Čajomil

Příspěvky: 1371

Registrován: 10. 1. 2008 13:56

Bydliště: Praha

Příspěvek 14. 10. 2008 23:40

Dzin Tea Racer píše:
Zappik píše:Chtel bych se zeptat jestli se caj muze skladovat i v tech uzaviratelnejch pytlicich jak posila treba longfeng nebo teanet, nevim jestli v tom nebo spis ve sklenenych nadobkach (ty bych teda musel asi obarvit).


To jsou přepravní sáčky, tam se to moc skladovat nedá, doma to přesyp do lékovek, sklenic, dóz z keramiky nebo yixingu. Nemusí to nutně být tmavé sklo dej to treba do krabice a máš vystaráno :-)


Myslim, ze na kratkodobe skladovani a pro odolne caje jako Pu Erh i ty scky postaci. ... A kdyz si nechas poslat 20 vzorku tak to ani jiak nejde :))
Niú bù yǐ shu bù néng àn niú tóu dī
Krávu přivedete k vodě, ale nedonutíte ji pít.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 10. 2008 10:49

Monishka píše:Myslim, ze na kratkodobe skladovani a pro odolne caje jako Pu Erh i ty scky postaci. ... A kdyz si nechas poslat 20 vzorku tak to ani jiak nejde :))


Přesně tak, na čaje o gramáži do 100g které vypiješ dejme tomu do 2 měsíců, to je asi jedno. Jinak nakup, lékovky nebo krásné a drahé Yixing dózy a je to. Já osobně mám své oblíbené čaje, přikoupím více a dám do dózy jinak co stačím vypít schovávám takle. Skladování čajů na zrání to je zase jiná věc, o tom tu thread taky je :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Zappik

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 402

Registrován: 29. 7. 2008 20:24

Příspěvek 15. 10. 2008 18:12

dobre diky za rady...
<<

Zappik

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 402

Registrován: 29. 7. 2008 20:24

Příspěvek 10. 2. 2009 22:38

Jeste bych se chtel zeptat jak na Pu-erhy, pokud mam 250g kolac nebo cihlu, tak mi to poslali jen v papirovem obalu, tak jsem myslel, ze bych si kousek ulomil a z toho bral, ale nevim kam dat zbytek. Stale se mi ten kolac vytahovat nechce. Jeste tu je dalsi problem, jestli mam ten kolac do neceho dat, zatim jsem ho dal do igelitoveho sacku, ale nevim jestli to je vhodne.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 10. 2. 2009 22:41

Zappik píše:Jeste bych se chtel zeptat jak na Pu-erhy, pokud mam 250g kolac nebo cihlu, tak mi to poslali jen v papirovem obalu, tak jsem myslel, ze bych si kousek ulomil a z toho bral, ale nevim kam dat zbytek. Stale se mi ten kolac vytahovat nechce. Jeste tu je dalsi problem, jestli mam ten kolac do neceho dat, zatim jsem ho dal do igelitoveho sacku, ale nevim jestli to je vhodne.


No dej ho nekam kde je vlhkost mezi 55 až 65%, a dycky odlamuj z toho at to zraje. Je tu o tom hodně napsáno, do igelitáku ne, to je tak chytit plíseň melo by to dychat trochu :-)
Pochopitelne papír nevadi, to tak mej v papiru co to prislo :-)
Naposledy upravil Dzin Tea Racer dne 12. 9. 2009 19:35, celkově upraveno 1
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

radim77

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 23

Registrován: 24. 7. 2009 18:31

Bydliště: Břeclav

Příspěvek 12. 9. 2009 19:29

Skladování

Co říkáte na skladování čajů v ledničce?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 12. 9. 2009 19:34

Už se to tady probíralo... skladovat můžes ale jak to vyndas desne rychle se to kazí. Zkousel jsem to, pochopitelne ne pro zrajici čaje jako puer. Mě to z lednice nechutná a nikdy v minulosti se to nedelalo...
Skladuji v dozach nebo tmavem skle pri stále teplote.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 1. 12. 2009 18:18

Rád bych přispěl malou poznámkou k zamyšlení.
V Číně jsou některé čaje opravdu uchovávány v chladu. Jde např. o jemné Anxi woolongy typu florální TieGuanYin, někdy LongJin atd.. Ovšem pozor. Tato informace může být poněkud zavádějící, neuvedeme li zároveň že čaj je vakuovaně balený a je schraňován v mrazícím boxu, určeném pouze pro tyto účely (takže běžná domácí chadnička není rozhodně OK.) a to vše při teplotě -2st C. Tak se jemné terpencké látky a oleje lépe stabilizujjí a čaj si déle udrží svěžest.
Takto uskladněný čaj tedy vydrží déle, ale jak píše Dzin, nelze takový čaj po vyjmutí z mrazáku dlouho mimo něj skladovat. Optimální je, vyjmout dávku čaje cca 2 dny před použitím. Proto je taky velmi výhodné balení čaje po dávkách, což známe, zejména u čajů typu woolong, velmi dobře
<<

Holand

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 7

Registrován: 6. 5. 2009 14:38

Bydliště: Modřany

Příspěvek 3. 1. 2010 15:59

Doba skladování

Chtěl bych ze zeptat, jestli je vhodné skladovat zelený čaj, tedy "nePu-Erh" v utěsněné skleničce ve tmě nějaké skříňky apod. déle než rok za pokojových podmínek. Uf, divná věta :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 3. 1. 2010 16:32

No záleží jaky druh. Ale rozhodne ztrácí na kvalite, takový Pi Luo Chun a podobné jemné bych nepil po půl roce. :-) Ale treba drsnejší čaje tam je to znám méně. Každopádne doporučuji čaj kupovat v mensim množství a čerstvý. Zelený stárne asi nejrychleji, ale postup co jsi popsal je nejšetrnější.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 3. 1. 2010 19:46

Taky jistě hraje roli, jestli čaj, byť v malé dávce koupený, neležel náhodou už rok někde v regálu, nebo po cestě u některého z překupníků. :-) Ten rozdíl v kvalitě po skladování mohu dost dobře posoudit, když přivezu čaje přímo z Číny a vím, že jsou baleny týden po sklizni. Pak vydrží nesrovnale déle než zboží, které koupím třeba po netu.
Trvanlivost zelených čajů je velmi různá, takže hodně záleží, co, tedy jaký druh, máš konkrétně na mysli.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 3. 1. 2010 20:16

Také je důlezité podotknout že třeba 2kg čaje vydrží lepe, než 50g, kde to rychleji stárne. Ale opravdu je to čaj od čaje, ale tedy pokud se tu bavíme o zelených čajích.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pavel>X<

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 19

Registrován: 12. 1. 2010 19:36

Příspěvek 1. 2. 2010 21:04

Ahoj jak moc je vhodné skladovat čaj ve dřevě? přemýšlím totiž nad dřevěnejma krabičkama...:.) jako co se například vlhkosti týče. dííky
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 1. 2. 2010 22:57

Jako přímo ve dřevě? Tak treba puer se rovnou cpe do bambusu, nektere Yunnany také, Liu Bao a Hunan jsou v proutenych koších. Ale abych pravdu rekl tak nevím. Radeji Yixing nebo tmavé prachovnice.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 1. 2. 2010 23:37

řekl bych, že bude hodně záležet na druhu dřeva. Dřevo téměř bez výjimky ovlivňuje uskladněný materiál. Prostě není neutrální. Někd to může být žádoucí, třeba u truhlic z cedrového dřeva, jako obrany proti molům. Navíc jde o bioaktivní pórovitý materiál, který nelze spolehlivě dezinfikovat.
Ovšem pokud nepůjde odlouhodobé skladování, například pro zrání čajů PuErh, může to krátkodobě fungovat, pokud budou zajištěny v prostředí optimální podmínky (teplota, vlhkost, absence plísní atd.).
Dřevo prostě není inertní materiál. I to balení do bambusu a jiného dřeva, není určeno pro skladování, natož archivaci, ale pro transport a následnou rychlou konzumaci.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 2. 2010 11:50

Stane: Souhlasim az na yunnany a puery v bambusu, tam zraji, proto az na vyjimky se pone havaji v tech stvolech. Ja mam dozravarny z buku kde mi zraji shu puery ale pochopitelne tam mam zvlhcovani :)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pavel>X<

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 19

Registrován: 12. 1. 2010 19:36

Příspěvek 2. 2. 2010 19:50

Už se zde na to ptal Zappik v jinym kontextu:
má smysl rozmělnit malou cihlu (brick?)apod kvuli skladování do skleněné dozy jestliže to není na dozrávání? dííky
Život je báječná hra chutí.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 2. 2010 20:58

Ve skleněné doze Ti to moc zrát nebude. Musíš čaji poskytnout podmínky, viz. sekce o skladování na tea-earth.net Není nutné cihlu drobit, nech ji zrat tak jak je. Ona sice zraje pomaleji, ale nech to tak.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pavel>X<

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 19

Registrován: 12. 1. 2010 19:36

Příspěvek 2. 2. 2010 22:09

No já sem právě myslel že není určená ke zrání ale k ,,častému" pití tak jestli je lepší ji nechat v papíru a často odlamovat nebo ji nějak polámat a dát do těsnější dozy...
Život je báječná hra chutí.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 2. 2010 22:15

Tak to je na Tobě, já mam takovou větší dózu tak to přelomím na 2 půlky, a pak menší a tam to rozlámu. Já to pochopil jako na zrání, to se omlouvám. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Standa63

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 30. 4. 2010 18:53

Příspěvek 2. 5. 2010 14:17

Jo, díky, ten odkaz je dobrý, ale jedna věc mi tam chybí.

Píše se tam o Skladování a Zrání.

Ale měla by tam být také poznámka o skladování již vyzrálých pu-erhů(např. 10 letý tmavý, už asi zrát nějak výrazně nebude).

Počítám, že pro tedy již vyzrálé pu erhy by asi nebylo dobré skladování ve vzduchotěsně uzavřených nádobách(různé dozy) jak je uvedenov první části o Skladování. Protože tam pořád nějaký proces probíhá, asi by čaj(pu erh) měl být skladován v něčem jiném, je to tak?
Ale v čem? Např. v dřevěné krabičce? S otvory?

Budu se těšit na odpověď a na tip. :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 5. 2010 14:27

No tak já to delam takto:

1. Bud již vyzrálý ikdyž proces jak jsi dobre rekl pokracuje.. tak v dózach z Yixingu.

2. Nebo je stále v dozrávarne, kde sice nezraje už tak rychle, proces se zpomaluje, ale ( pomáhá ) mladším zrát. Nevim jeslti jsem se vyjadril dobre, ale doporučuje se mezi mladé dát vyzrálý, ono se to tak dela a je to dobre. :-)

Nevím jeslti je dobre jej nechat nejak hermeticky uzavreny ale dramatický vliv má množství. Vzorek o 10g, to je asi jedno ale já dycky z koláče uloupnu a ted delam ( pokus ) z Jin Cha 2002 shengem co mam jak v dozravarne tak v Yixingske dóze, ale to ukáže čas. Každopadne a je to muj subjektivni nazor - v dóze sice zraje ale ne tak rychle, spise si drzi vlastnosti a uhlazuje se po chutove strance.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
Další

Zpět na Výběr, nákup, čajování a zajímavosti o čaji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz