První jarní čaj roku 2011

<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 26. 3. 2011 00:52

První jarní čaj roku 2011

Tak již jste nějaký pili? Já pravě piji 2011 Bai Sha Lu z Hainanu :-)
Vynikající...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

cajovnicka.ic.cz

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 118

Registrován: 23. 1. 2011 17:14

Bydliště: Vysočina

Příspěvek 26. 3. 2011 08:41

Re: První jarní čaj roku 2011

Taktéž Bai Sha a brzy ochutnám čerstvou zelenou a bílou opici a mao feng
Každý týden nová nezávislá degustace.
http://www.cajovnicka.4fan.cz
<<

zdenek.prachar

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 45

Registrován: 15. 8. 2008 14:47

Příspěvek 27. 3. 2011 20:13

Re: První jarní čaj roku 2011

U Bai Sha Lu je asi lépe uvést zdroj, na trhu jsou dva a jsou hodně hodně rozdílné.

Jinak by mne opravdu zajímalo, kde se v člověku vezme to sebevědomí psát veřejně recenze čajů, aniž by byl schopen rozeznat letní sklizeň od jarní, fejk od autentického čaje a aniž by disponoval byť i tou nejmenší sumou znalostí. Pokud byste, pane Kloudo, nevěděl, o čem je řeč, přečtěte si svou "recenzi" čaje "ding gu da fang", která neobsahuje snad jedinou korektní informaci a v níž jste nebyl schopen identifikovat ani ty nejzákladnější, na první pohled zcela zřejmé (tedy zřejmé i mé ženě, jejíž znalost zelených čajů lze označit za výrazně povrchní), vady tohoto konkrétního degustovaného čaje.
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 27. 3. 2011 21:48

Re: První jarní čaj roku 2011

zdenek.prachar: Kdy můžeme očekávat letošní jarní zelené u Vás? :-) // beru zpět, ta sekce aktuality mi nějak celá unikla :-?

Měl bych mít na ochutnání Yunnan Long Mei (YS), tak jsem zvědavý.


Ke kritice: Neviděl bych to tak hrozně, jsou to v podstatě osobní amatérské (nemyšleno zle) degustace a zápisky, takže především subjektivně hodnocené. Každý má i jiné vnímaní chutí - já například nemusím shengy (jen výjimečné a výjimečně :) většinou v nich nedokážu najít jiný tón, než hořkost a vegetálnost), ale shu mám moc rád. Ale nechci se přít o někom třetím, sám nemám nějak velké znalosti o čaji.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 27. 3. 2011 21:49

Re: První jarní čaj roku 2011

2 Ike Blaster: LongFeng už ma zelený čaj :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

zdenek.prachar

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 45

Registrován: 15. 8. 2008 14:47

Příspěvek 27. 3. 2011 23:17

Re: První jarní čaj roku 2011

Ike Blaster: čaje budu vybírat pouze a výhradně z regulerních prvních sběrů, během pár dnů čaje sechuanské, v prvních dubnových dnech long jing a bi lo chun,následně čaje anhuiské... Rozhodně nebudu nabízet opice různých barev ani jiné podobné čaje, raději vyčkám řekněme klasických zelených čajů...

Ad kritika: já nikoho nekritizuji, jen jsem přesvědčen, že bez velmi detailních a hlubokých znalostí nelze veřejně o čemkoli psát. Čaj a jeho hodnocení není subjektivní, nelze přistoupit na to, že to každý cítí jinak. Jde o maximálně objektivní disciplínu s mnoha danými objektivnmi kriterii. A pokud tato kriteria nejsem schopen bezpečně a bezchybně určit a popsat, neměl bych se pouštět do veřejných degustací či recenzí. Velmi rád čtu Dzinovy zápisky - jednak jde o jakýsi pitný deník s popisy chutí a chuťových vjemů, jednak má Dzin napito a je to hodně znát, jednak v tom nejsou skryté žádné obchodní zájmy, Dzin čaje popisuje a jeho popisy mají hlavu, patu, směr a vývoj. Ale velmi mi vadí, když někdo po dvou letech pití (v drtivé většině těch nejlevnějších fejkových) čajů, a bez sebemenší stopy vlastní erudice, čaje nejen popisuje, ale také hodnotí (s důrazem na slovo hodnotí). K hodnocení je totiž třeba takové míry zkušeností, znalostí, erudice a degustačních schopností, kterou podle mne v ČR nikdo nedisponuje ani velmi velmi vzdáleně.
Víte, to je jako kdyby někdo degustoval pravé šampaňské nejlepších značek a ročníků a nebyl schopen poznat ani odrůdu, ani ročník, ani kvalitu zpracování, ani polohu vinice a původ hroznů, a nakonec ani to, že pije místo šampaňského nějaký bulharský sycený chemický patok... A v degustaci ten bulharský patok pochválil a označil za nejlepší šampaňské, navíc za úžasnou cenu...
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 28. 3. 2011 00:10

Re: První jarní čaj roku 2011

Díky za časový rozpis :-) Asi počkám a vyberu u vás (prověřená záruka kvality, musím uznat)


Když jste to napsal takto, tak musím souhlasit + po znovupřečtení zápisku musím říct, že to je místy docela podezřele přechválené. Nicméně mi to jako celek nevadí. Mám k tomu vážně vztah jako k autorským zápiskům a nemám s tím problém. Kdyby někdo degustoval šampaňské podobným způsbem, tak se asi zasměji a nechám být. Kdyby se takováto degustace objevila na seriózním větším webu, tak bych pak asi také něco namítal. Ale takto nemám důvod. No, nebudu to nadále řešit :)
<<

cajovnicka.ic.cz

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 118

Registrován: 23. 1. 2011 17:14

Bydliště: Vysočina

Příspěvek 28. 3. 2011 09:27

Re: První jarní čaj roku 2011

zdenek.prachar píše:U Bai Sha Lu je asi lépe uvést zdroj, na trhu jsou dva a jsou hodně hodně rozdílné.

Jinak by mne opravdu zajímalo, kde se v člověku vezme to sebevědomí psát veřejně recenze čajů, aniž by byl schopen rozeznat letní sklizeň od jarní, fejk od autentického čaje a aniž by disponoval byť i tou nejmenší sumou znalostí. Pokud byste, pane Kloudo, nevěděl, o čem je řeč, přečtěte si svou "recenzi" čaje "ding gu da fang", která neobsahuje snad jedinou korektní informaci a v níž jste nebyl schopen identifikovat ani ty nejzákladnější, na první pohled zcela zřejmé (tedy zřejmé i mé ženě, jejíž znalost zelených čajů lze označit za výrazně povrchní), vady tohoto konkrétního degustovaného čaje.


Vážený pane,
Příliš mi nesedí Váš příspěvek, takovéto výlevy jsou spíše na PM zprávu, kde by se pokračovalo v mírnějším duchu, ale budiž, rád se ale rozepíši o celé problematice tohoto čaje veřejně.

Pokud vím, mám na webovkách sekci Sponzorství, kde poptávám i informace k jednotlivým čajů, nikdo se neozval, žádné stížnosti jsem neobdržel. Z pohledu zákazníka mi název přišel ok. Přiznávám se - ano - Velký Fang Ding Gu Da Fang 2010 jsem viděl poprvé, chuť se mi zdála být taková, jako jí popisuji v jednotlivých nálevech. Ostatní info jsem čerpal od DODAVATELE. Pokud jste čaj měl možnost zhodnotit, tak se tím vracíme opět k problematice korektního označení. Hluboce se omlouvám, že nemám procestovaná místa zrodu tohoto čaje a že si nemohu ověřit, zda-li mě prodejce šálí, nebo ne...

Máte pravdu, znalostí nejspíš opravdu nemám tolik co Vy. Na první pohled špatně deklarované věci dávám do uvozovek - u diskutabilních čajů je to pak vizitka dodavatele/prodejce.

Co se týče degustací, veřejně jste napsal před cca rokem a půl na e-čajovně, že se necítíte být dostatečně znalý na prezentaci degustací - hle nové stránky a degustace jsou na světě - nejspíše Vám také stouplo sebevědomí? Ale to jen tak mimo. V tomto směru mám odlišný názor, než Vy, degustace (říkejme tomu tedy recenze, pokud je slovo degustace příliš formální a spjaté s formalitami) ukazuje jaký ten čaj je, jak říkal uživatel výše, dojmy jsou subjektivní, kolikrát jsme se setkali s rozdílnými dojmy z jednoho čaje? Bez recenzí, srovnávacích testů a všeho okolo čaje by nebyla veřejně ani vaše nabídka odlišena od ostatní shopů. Myslím si, že recenze a zájem o čaj jen podporuje čajovou komunitu a dále rozšiřuje čaj mezi lidi - čímž je třeba můj web typický, lidé v okolí a přátelé se začali zajímat o čaj a ten nárůst je znát.
To že napíšete degustaci Vy jako více znalý člověk, nebo nějaký čajový mág znamená, že se nenajdou lidé, kteří vnímají chutě jinak? Pokud nesouhlasíte s hodnocením, také můžete napsat své dojmy, pokud vím, ještě jsem nikoho nenapadl za poznámky k čajům. Musím říct, že za rok provozu čajovničky jsem se s takovým přístupem nesetkal...

Skrytě doufám, že za tak příkrou kritiku nemůže má prezentace konkurenčních obchodů....pokud naleznete další nesrovnalosti, upřímně budu rád za upozornění, kterým přispějete k rozvoji mého webu.

Ps.: Bai Sha kterou jsem ochutnal byla z Amany.
Každý týden nová nezávislá degustace.
http://www.cajovnicka.4fan.cz
<<

dalimil

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 4

Registrován: 28. 3. 2011 11:23

Příspěvek 28. 3. 2011 11:29

Re: První jarní čaj roku 2011

Tak abych trochu ulevil OT, co se tu rozjel, tak já mám čerstvou Baishu od p. Prachaře a musím říct, že je výborná. Také jsem rád, že jsem se dozvěděl, že jí nabízí v "čerstvém stavu" i konkurence. Četl jsem názor p. Prachaře na první jarní sklizeň a takhle mohu objednat i konkurenční kousek a porovnat sám.
<<

zdenek.prachar

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 45

Registrován: 15. 8. 2008 14:47

Příspěvek 28. 3. 2011 12:13

Re: První jarní čaj roku 2011

cajovnicka.ic.cz píše:Vážený pane,
Příliš mi nesedí Váš příspěvek, takovéto výlevy jsou spíše na PM zprávu, kde by se pokračovalo v mírnějším duchu, ale budiž, rád se ale rozepíši o celé problematice tohoto čaje veřejně.

Pokud vím, mám na webovkách sekci Sponzorství, kde poptávám i informace k jednotlivým čajů, nikdo se neozval, žádné stížnosti jsem neobdržel. Z pohledu zákazníka mi název přišel ok. Přiznávám se - ano - Velký Fang Ding Gu Da Fang 2010 jsem viděl poprvé, chuť se mi zdála být taková, jako jí popisuji v jednotlivých nálevech. Ostatní info jsem čerpal od DODAVATELE. Pokud jste čaj měl možnost zhodnotit, tak se tím vracíme opět k problematice korektního označení. Hluboce se omlouvám, že nemám procestovaná místa zrodu tohoto čaje a že si nemohu ověřit, zda-li mě prodejce šálí, nebo ne...

Máte pravdu, znalostí nejspíš opravdu nemám tolik co Vy. Na první pohled špatně deklarované věci dávám do uvozovek - u diskutabilních čajů je to pak vizitka dodavatele/prodejce.

Co se týče degustací, veřejně jste napsal před cca rokem a půl na e-čajovně, že se necítíte být dostatečně znalý na prezentaci degustací - hle nové stránky a degustace jsou na světě - nejspíše Vám také stouplo sebevědomí? Ale to jen tak mimo. V tomto směru mám odlišný názor, než Vy, degustace (říkejme tomu tedy recenze, pokud je slovo degustace příliš formální a spjaté s formalitami) ukazuje jaký ten čaj je, jak říkal uživatel výše, dojmy jsou subjektivní, kolikrát jsme se setkali s rozdílnými dojmy z jednoho čaje? Bez recenzí, srovnávacích testů a všeho okolo čaje by nebyla veřejně ani vaše nabídka odlišena od ostatní shopů. Myslím si, že recenze a zájem o čaj jen podporuje čajovou komunitu a dále rozšiřuje čaj mezi lidi - čímž je třeba můj web typický, lidé v okolí a přátelé se začali zajímat o čaj a ten nárůst je znát.
To že napíšete degustaci Vy jako více znalý člověk, nebo nějaký čajový mág znamená, že se nenajdou lidé, kteří vnímají chutě jinak? Pokud nesouhlasíte s hodnocením, také můžete napsat své dojmy, pokud vím, ještě jsem nikoho nenapadl za poznámky k čajům. Musím říct, že za rok provozu čajovničky jsem se s takovým přístupem nesetkal...

Skrytě doufám, že za tak příkrou kritiku nemůže má prezentace konkurenčních obchodů....pokud naleznete další nesrovnalosti, upřímně budu rád za upozornění, kterým přispějete k rozvoji mého webu.

Ps.: Bai Sha kterou jsem ochutnal byla z Amany.


Dobrý den,
nechci plevelit web, kterého si vážím, osobní diskusí tohoto typu, dovolím si tedy jen drobná upřesnění, kterými celou diskusi (doufám) ukončím:
1. publikovat na svém webu a publikovat na veřejných webech je velký rozdíl. Na svém webu publikuji degustace čajů, které dokonale znám, nikdy bych si nedovolil HODNOTIT čaj, který jsem viděl poprvé v životě a o kterém nic nevím - pokud sám řeknete, že Vy takové čaje degustujete a dovolíte si je bez jakékoli znalosti či zkušenosti HODNOTIT, je to nejlepším důvodem, abych ve svém názoru setrval. Takový přístup mi připadá zcela mimo.
2. můj názor na to, kdo by měl či neměl (obecně) publikovat na veřejných webech o čemkoli, není dán tím, že prezentujete čaje od konkurence, ale tím, že jste schopen se pustit do hodnocení čaje, který vidíte poprvé v životě a o kterém nic nevíte, pokud nechcete slyšet a vidět to, co jsem skutečně napsal, klidně si to však myslete.
3. ano, máte pravdu, o svých znalostech mám viditelně mnohem horší mínění než Vy o těch svých, proto degustace na žádné veřejné weby zásadně nepíši. Ve styku se svými učiteli a mistrem jsem se naučil velké opatrnosti a zdrženlivosti a také pokoře, vím jaké jsou mé znalosti ve srovnání s lidmi, kteří jsou skutečnými znalci, a opravdu nemám problém to veřejně přiznat.
4. to, že neustále píšete o dojmech, rozdílném vnímání chutí, subjektivitě atd. je dalším důvodem, proč ve svém názoru setrvat. Hodnocení čaje je, jak jsem již napsal výše a tudíž to nebudu opakovat, velmi objektivní a na objektivních kriteriích založenou disciplínou.
5. velice se omlouvám Dzinovi za rozpoutání této diskuse. Osobně ji považuji za velmi důležitou, ovšem také pro mnoho čtenářů možná ne zcela příjemnou ke čtení. Samozřejmě souhlasím s jejím přesunutím či smazáním (což by ale myslím byla škoda)
<<

cajovnicka.ic.cz

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 118

Registrován: 23. 1. 2011 17:14

Bydliště: Vysočina

Příspěvek 28. 3. 2011 12:37

Re: První jarní čaj roku 2011

RE.: zdenek.prachar

Rozhodně si nemyslím, že mám nějaké enormní znalosti, ale snažím se přispět svými, říkejme tomu tedy pro Vaši spokojenost, poznámkami.
Jen bych dodal, že web čajovnička nic neprodává, tudíž jsou to sice veřejné, ale stále osobní dojmy - stejně jako spousty jiných stránek - čtení je tedy dobrovolné - hodnocení si jako u všeho musí každý přebrat, pokud jsou lidé ovce, pak se samozřejmě nechají ovlivnit - což nejednoho prodejce asi naštve . Každý má jiné hodnoty a přístup.
Nemám co více dodat, za svými názory si stojím, Vaše argumenty jsou již jednosměrné a zdá se, že určitým bodům vyhýbáte, nerad bych šířil další fakta a dále rozmazával již takto OT diskuzi.
Na závěr bych chtěl říct, že nerad vidím povyšování přípravy, hodnocení a šíření čajů na jakousi vyšší ne všem dostupnou věc . Tímto ukončuji tuto diskuzi.
Každý týden nová nezávislá degustace.
http://www.cajovnicka.4fan.cz
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 28. 3. 2011 13:26

Re: První jarní čaj roku 2011

Tak ukončeme diskusi o degustacích, obe strany rekli svuj nazor. :-)
Je to sekce degustacé čajů, tu klidne pouzijte všichni, v ramci objektivity, slušnosti. Já si myslím že i laik může degustovat, a každy se nejak učí. Proto tu je ta sekce o degustacích. Toto je diskusní forum a diskuse je povolena já myslím že to bylo na hraně, ale mazat nic nebudeme....


Ted již prosím jen v pokracovaní o prvním čaji roku 2011 co jste pili :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

schutzivan

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 38

Registrován: 14. 3. 2011 02:39

Bydliště: Brázdim P-Východ

Příspěvek 31. 3. 2011 20:33

Re: První jarní čaj roku 2011

Zítra mi přijde 2011 Yunnan Zao Chun - Časné jaro už se na něj moc těším :-;;-))
Mysl, síla, odpočinek ==== ČAJ
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10387

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 18. 4. 2011 21:13

Re: První jarní čaj roku 2011

Tak jsem dnes chutnal první letošní červený čaj, musim řící parada :-)
Bai Lin Gong Fu Cha :-) Opravdu moc dobry čajík!
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Brutto

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 50

Registrován: 31. 1. 2011 15:12

Bydliště: Teplice/Wien

Příspěvek 18. 4. 2011 23:52

Re: První jarní čaj roku 2011

Dzin Tea Racer píše:Tak jsem dnes chutnal první letošní červený čaj, musim řící parada :-)
Bai Lin Gong Fu Cha :-) Opravdu moc dobry čajík!


Musim souhlasit,opravdu výborný čaj,dva dny už nepopíjim nic jiného :-P
<<

GreenLover

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 13

Registrován: 11. 8. 2011 20:41

Příspěvek 11. 8. 2011 23:00

Re: První jarní čaj roku 2011

Ja som pil Lung Ching Xi Hu (Dračia studňa) jarný zber 2011.
Camellia sinensis (Čajovník) je najlepšia rastlina na svete pre relax a oddych.

Zpět na Výběr, nákup, čajování a zajímavosti o čaji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz