Čaje pro začátečníka

<<

panradovan

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 1

Registrován: 24. 11. 2011 12:56

Příspěvek 24. 11. 2011 12:59

Čaje pro začátečníka

Ahoj všem! S čajováním začínám a chtěl bych od Vás doporučit nějaký dobrý čaje. Nejradši mám zelený, ale černý čaj taky chutná. Díky za odpovědi

P.S. druhým důležitým faktorem je pro mě i cena :?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 11. 2011 14:12

Re: Čaje pro začátečníka

cokoliv na longfeng.cz

černy je PUER, Liu Bao... asi myslis červeny, ale ty také najdes rovnež tam. :-) Cena versus kvalita je velmi dobra..
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 26. 11. 2011 23:40

Re: Čaje pro začátečníka

Cokoliv na longfeng.cz je kvalita za odpovídající (vyšší) cenu. Osobně bych kontaktoval pana Prachaře emailem a požádal o konzultaci a malé placené vzorky.

Doporučil bych rozdělit si čaje do nějakých skupin a postupně je zkoumat, cca takto (jsou to spíš menší skupiny):
1) zelené (+bílé, žluté)
2) oolongy - nejprve světlé, pak tmavé
3) čínské červené čaje
4) červené čaje - Darjeeling, Nepál, Assam, ...
5) černé/tmavé/puerhy

Pár tipů:
- Aktuálně bych začal s Darjeelingy/Nepály. Zelené si nech na jaro/léto, kdy budou čerstvé. Máš v podstatě 2 obchody - darjeeling.cz (lepší cena) nebo teamountain.cz (lepší kvalita)
- Puerhy bych si nechal spíš na později, nebo jen vzorky jako experiment. Jsou 2 druhy, pozor na to, striktně rozlišovat!
<<

Dalt

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 5

Registrován: 22. 1. 2012 11:45

Příspěvek 22. 1. 2012 15:45

Re: Čaje pro začátečníka

ahoj čajomilci, tak jsem se též přihlásil - caje uz nejakou dobu dost piju (bohuzel jen ty oxalisi a takovy tyhle levnejsí zverstva jak jsem se tu dozvedel :-) ) a tak bych se taky chtel o nich neco dozvedet a taky je umet poradne pripravovat. Asi budu malicko vyjimka - nemam az tak uplne takovy to "cajovnovy citeni" (tj vysedavan v klidu miru, harmonii a s cakrama spravne nalazenyma :D ) - spis beru caj jako napoj ktery mi fakt chutna a piju ho na mnozstvi (denně vypiju asi tak 3,5 - 4,5l caje) Jinak caj si pripravuju z prefiltrovany vody (takova ta specielni konvice) vzdy primo do dvou pullitrovych hrnku, kdy na jeden hrnek sypu 2-3 cajovy lzicky caje (ted uz vim ze je to moc - kdyz ja to mam rad skrabavy a horky :shock: ), prevarim vodu (jo - zase chyba) a nasledne zeleny louhuju 1,5 - 2 min a cerny kolem 3 min. mno...aspon uz vim proc vsechny caje chutnaj skoro stejne ze jo :D mno a ted par dotazu na ktere kdyz mi tady nekdo odpovi, tak budu neskonale vdecny - 1) v soucsny dobe piju (mam doma) tyto caje: Gunpowder od Twinings (takovy ty plechovy krabky co prodavaj treba v tscu), Sencha Satsuma od oxalisu a oolong Tie guan yin z cajovny poutnik z HK - zajimalo by me jak tyto caje pripravit aby byli lepsi nez doposud :), hlavne teda tapu v priprave te senci pac co jsem tady zatim precetl tak hlavne v tech teplotach vody mam slusnej hokej... 2) budu ted obednavat (opet diky pochvalnym recenzim z tohohle webu) nejake caje long fengu - konkretne: 2011 Zhe Jiang Shi Feng Long Jing, 2011 Zhe Jiang Mao Jian a 2011 Meng Hai Area Private Order Xiao Tuo Cha. Poradil by mi nekdo jak na tyto caje? (priprava atd) Vim ze tu po vas chci asi dost vycerpavajici odpovedi, ale z fury informaci ktere tu zatim vstrebavam jsem dost zmateny a nerad bych ty caje nejak zprznil - navic co jsem projizdel prehledy sort caju co jsou tady na webu recenzovany (ne na foru teda), nevsiml jsem si ze by tyto caje byli v seznamu (nebo jen spatne hledam? :twisted: ) toz cajovani zdar a za pripadnou odpoved dik...
"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 1. 2012 18:11

Re: Čaje pro začátečníka

Zdravím a vítám,
čaje priprav takto :-)
2011 Zhe Jiang Shi Feng Long Jing
http://www.tea-earth.net/tea/green/long ... u2011.html
2011 Zhe Jiang Mao Jian
http://www.tea-earth.net/tea/green/maojianAAA2011.html
2011 Meng Hai Area Private Order Xiao Tuo Cha
http://www.tea-earth.net/tea/black/xiao ... a2011.html

Všechny tam jsou, pripadne se pripravuji totožně :-)
Celkově příprava je zde
http://www.tea-earth.net/priprava.html
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Dalt

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 5

Registrován: 22. 1. 2012 11:45

Příspěvek 22. 1. 2012 20:40

Re: Čaje pro začátečníka

Ahoj, diky za rychlou odpoved - jen by me jeste zajimalo - kdyz budu tyto caje pripravovat napr. do tech pullitrovych hrnku zda je to velky problem (v navodech pises vetsinou o 150ml "zalevech"). Dale s tim spojene davkovani - predpokladam ze to nebude pomerne ne? (tj pokud pises 4 gramy na 100 ml - znamena to, ze kdyz louhuju v pul litru, musim pouzit 20 gramu? - to je nak moc ne? navic i financne narocny by to bylo)

Jinak ted by me hlavne zajimal ten muj prvni dotaz - jak pripravovat onen zminovany gunpowder, sencu a ten oolong?

Jeste jednou diky a caji zdar! :-)
"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 1. 2012 21:45

Re: Čaje pro začátečníka

Uvědom si že pokud z čaje uděláš 5 nálevů, tak budes mit 2,5 litru čaje. Tak proč to pripravovat do pul litru. Pochopitelne by dávkovani bylo jak říkáš. Pokud zvolíš dávkovani napr 2g na 300ml, tak louhuješ déle a nalevy jsou treba jen dva. Viz. můj odkaz na pripravu čaje. Tohle jsou dobre čaje a pit je na litry je skoro škoda :-)
Zmínené čaje jsem nepil tu senchu a oolong. Ale pripravuj je klasicky jako jiny oolong toho typu a senchu. Ale kvalita bude bídna a výsledny čaj také. Gunpowder, temer nepiji a tuhle sortu co máš tak mam na zatahovaní konvicky, pripadne tuareg. S tím ti moc neporadím. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Dalt

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 5

Registrován: 22. 1. 2012 11:45

Příspěvek 8. 2. 2012 14:34

Re: Čaje pro začátečníka

ahoj, tak jsem nakoupil asi za 1500 v Long Fengu a caje jsou vyborny...ted objednavam naky veci na obchodcajem (teplomer, sytka apod.) a narazil jsem tam na levnejsi caj, kterej z fotek nevypada zas tak bidne - nemate s nim nekdo prosim vas zkusenost? dik

http://www.obchodcajem.net/76-2011-Yunn ... -z-Yunnanu

ps.: a jeste snad - pouzivate nekdo tohle? trochu nad tim premejslim: http://www.obchodcajem.net/291-Konvicka ... 0ml-banata
"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 8. 2. 2012 14:45

Re: Čaje pro začátečníka

I kdyby vypadal sebelépe, tak je téměř rok starý. To je na zelené zkrátka až moc. Chce to kupovat čerstvé ;-)
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 8. 2. 2012 15:41

Re: Čaje pro začátečníka

Přesně tak, počkal bych na čerstvou sklizeň, i já jakožto začátečník rozdíl v chuti poznám. K té kovičce se sítkem... řekněme že jsem si oblíbil gaiwany a malé konvičky co mají buď úzké hrdlo nebo přímo děrované sítko u hrdla, takže pro mne by to moc nebylo, ale záleží v prvé řadě co bude vyhovovat tobě :-)
<<

sam39

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 67

Registrován: 16. 8. 2011 09:05

Příspěvek 8. 2. 2012 16:44

Re: Čaje pro začátečníka

No nebude to nepitelný, ale počkej 2-3 měsíce, to už by to mohl být čerstvý. Mimochodem ty fotky budou nejspíš skoro rok starý :D

Tu konvici bych ti asi nedoporučil, jak už tu výše píše Dzin 5*500ml=2,5l. Já osobně začínal s tímto:
http://eshop.oriental.cz/zbozi/3059/Yix ... lazura.htm
tehdy jsem ho kupoval v obchodcajem.net má 100ml nevim proč píšou 150. Někdy i to je až až.
Pokud budeš objednávat z obchodcajem.net, tak tam maj vcelku pěkný skleněný konvičky.
Ten porcelán se mi tam moc nelíbí, ale to je čistě o vlastnim vkusu :-)
<<

Dalt

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 5

Registrován: 22. 1. 2012 11:45

Příspěvek 8. 2. 2012 23:14

Re: Čaje pro začátečníka

ahoj, diky za odpovedi - ok presvedcili jste me - na nove caje jeste nakej patek pockam ( jinak co pijete, kdyz je takhle konec sezony a nejsou cerstve caje?)

sam39: bohuzel mi ten odkaz nejde otevrit...ale predpokladam ze jde ale o nejaky gaiwan ne? (mimochodem jakej je rozdil mezi gaiwanem a zhongem?) Taky nad nim premyslim - ale vzhledem k vyse napsanemu bych potreboval nakej vysokoobjemovej gaiwan (aspon tohle: http://www.jiaogulan.cz/shop/?p=product ... y-se-znaky ) - proste mam rad kotel pripravenyho (dobryho) caje, kterej si muzu pekne v pohode usrkavat a ne furt resit ze zas musim delat novej nalev a pocitat cas a merit vodu... :) coz je logicky nevyhoda (pro me) tech malejch 150ml gaiwanku - to aby clovek furt dolejval a slejval caj...

ps.: dneska piju toto: fu ding Bai hao yin zhen, fu ding tai mu mao jian a xing hai tf san Cha (ten posledni pu erh me nadchnul) - porad se nejak nevyznam co v tech nazvech je presne oznaceni oblasti a co samotny jmeno caje... :-o
"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
<<

sam39

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 67

Registrován: 16. 8. 2011 09:05

Příspěvek 9. 2. 2012 00:20

Re: Čaje pro začátečníka

pokud vím, tak gaiwan a zhong je jedno a to samý akorát jinej název, pokud se pletu, tak mi prosím opravte.

při jakých příležitostech piješ čaj? kdyý si koupíš zhnog nebo konvičku co se ti bude líbit a k tomu mističku stejného objemu, tak to budeš mít velmi jednoduché co se týče přípravy, nebude co měřit teplotu odhadneš jako nic a čas taky, problém může být pokud se pří čajování věnuješ činostem při kterých můžeš zapomenout a přelouhovat...

EDIT: ono jsou asi čaje, které bych si do 500ml představit dokázal, ale napřklad jednou jsem z XG dělal něco přes 15nálevů a ten čaj mě furt bavil a chutnal, možná se zamysli nad tím co piješ a kolik toho jsi schopný vypít (objem), případně zda bys domu nechtěl jak něco většího tak i menšího
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 9. 2. 2012 01:15

Re: Čaje pro začátečníka

No dle mých dosavadních zkušeností se ne každý čaj hodí na takhle velké objemy, respektive ono když tam dáš dost čaje tak v pořádku, ale pak je otázka kolik nálevů budeš schopen vypít, abys vůbec využil potenciál čaje. Klasická jednonálevová příprava mi zatím sedla jen u několika málo čajů.. Jinak občas piju z porcelánového gaiwanu cca 250ml a i to už mi přijde moc. Jinak gaiwan a zhong jsou to samé.
<<

Dalt

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 5

Registrován: 22. 1. 2012 11:45

Příspěvek 9. 2. 2012 11:52

Re: Čaje pro začátečníka

no jo ja su zvyklej delat kolem 6 nalevu - tzn kolem 3 litru objemu - klidne 2x denne... :)

sam39: jak to myslis odhadnout teplotu v gaiwanu jako nic? prave ted jsem obednaval teplomer, pac s tema tepotama si porad nejsem jistej (takovy ty doporuceni kdyz to zacina bublat atd moc presny nejsou...) :/
"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
<<

sam39

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 67

Registrován: 16. 8. 2011 09:05

Příspěvek 9. 2. 2012 12:54

Re: Čaje pro začátečníka

Nejde o to, že se kouknu a vidim kolik to má stupňů, ale o to, že šáhnu na konvici, šálek nebo tak a řeknu si, jo to by mohlo bejt na ten čaj tak akorát, zaleju, sleju, ochutnam a když zjistim, že byla až moc studená, tak vim, že pro příště musim přidat, prostě vše jen odhaduju. Neřikam, že tohle je ten nejlepší způsob, ale je to asi ten nejjednoduší a já málokdy si chci čajování moc komplikovat. To jsem naposled udělal, když jsem asi před týdnem vyrazil do lesa na čaj, svítilo sluníčko, bylo tam pěkně, všechno hezký, ale nevzal jsem si rukavice a při druhym nálevu už jsem necítil ruce.
Teplotu jsem měřil snad jednou a to pomocí
http://www.s-hobby.cz/elektronika/_6400 ... -ut70a.htm
:D :D :D
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 9. 2. 2012 13:44

Re: Čaje pro začátečníka

Teplotu si měřím když popíjím neznámý čaj, když už ho dostanu do krve, tak jsem také začal odhadovat :)
<<

emba

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 363

Registrován: 5. 2. 2013 18:32

Bydliště: Havlíčkův Brod

Příspěvek 19. 3. 2013 16:10

Re: Čaje pro začátečníka

Zdravím,
mám dotaz, v jakém e-shopu je dobré koupit čínské zelené čaje? Např. Lung Ching, Chun Mee, Gunpowder?
<<

wigwam

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 35

Registrován: 2. 6. 2012 04:17

Příspěvek 19. 3. 2013 17:31

Re: Čaje pro začátečníka

No na tomto fore sa najcastejsie sklonuje www.longfeng.cz a ma to urcite svoj dovod: Zrejme najkvalitnejsie (a najdrahsie) cinske caje. K tomu moc neni co dodat.

Kvalitne caje ma aj www.teanet-cn.cz. K tomu poznamka: Sam tam moc nenakupujem a zlu skusenost za tych par razi nemam, ale pocul som ze tam ludia byvaju nespokojni. Vraj naschval zle deklarovane caje a pod.

Moja srdcova zalezitost je Lu Yu Tea v Dejvicich v Prahe. Maju aj e-shop (www.cas-na-caj.cz), ale ten by ma sam o sebe nepresvedcil. Kuzlo to ma prist tam osobne, predrat sa hromadami krabic s cajovym nacinim az k ohromnemu poltonovemu parezu - cajovemu moru, kde budete (pravdepodobne) pozvani automaticky na caj. Kvalita caju je velmi roznoroda, od najnizsich tried az po dost slusne. Spickove caje tam nemavaju. Pri osobnej navsteve clovek navyse automaticky dostane velkoobchodne ceny, takze oproti e-shopu omnoho lacnejsie.

Tolko za mna :)
<<

Pyroh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 195

Registrován: 1. 4. 2011 19:46

Příspěvek 19. 3. 2013 17:35

Re: Čaje pro začátečníka

emba: Pokud menší množství a vyšší kvalita, tak asi longfeng.cz, levnější (ale vesměs taky velmi slušné) v zahraničí - Yunnan sourcing, či Chawangshop.
<<

emba

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 363

Registrován: 5. 2. 2013 18:32

Bydliště: Havlíčkův Brod

Příspěvek 19. 3. 2013 18:29

Re: Čaje pro začátečníka

wigwam: O Longfengu jsem slyšel, ale hledám e-shop, kde mají "obyčejné" čínské zelené čaje jako je Dračí studna nebo Gunpowder. Teanet znám, nakupuji tam.

Pyroh: Raději bych nějaký český e-shop, nemám zkušenosti s nákupem v zahraničním obchodě.
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 19. 3. 2013 21:07

Re: Čaje pro začátečníka

Existuje taky obchodcajem.net, ale zdráhám se jej doporučit, protože i když jsem od nich neměl vysloveně špatný čaj, žádné úžasné také ne, ale ceny mají (jak u čeho!) docela dobré. Teanet je fajn, špatně deklarovaný čaj byla nepříjemná záležitost (taky jsem ho měl, navzdory špatné deklaraci byl docela dobrý ;-)), je možné se tam stavit osobně a dát si něco na ochutnávku. Vždy mají dost cenově dostupných čajů. Co se Longfengu týče, mají skvělé čaje, do 200 Kč/50 gramů se dají vybrat a člověk nesáhne vedle.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 3. 2013 21:18

Re: Čaje pro začátečníka

emba píše:wigwam: O Longfengu jsem slyšel, ale hledám e-shop, kde mají "obyčejné" čínské zelené čaje jako je Dračí studna nebo Gunpowder. Teanet znám, nakupuji tam.



Dračí studna je jeden z nejlepsích čínských čajů, není obyčejný, ikdyž se dá sehnat v levných sortách, nízké kvality...
Uvedom si že dražsí čaj, dá témeř vzdy více nalevů a mnohdy vyjde levneji :-)
Já radeji piji méne čaje ale více kvalitního...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pyroh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 195

Registrován: 1. 4. 2011 19:46

Příspěvek 19. 3. 2013 22:09

Re: Čaje pro začátečníka

emba: Jak říká dzin, Dračí studna není zrovna obyčejný čaj :-) Hlavně z "původního" Shi Fengu. A gunpowder, dobrý, taky není až tak levný/obyčejný čaj.

Teď koukám, že slušné čaje jsou na shengmu.cz, případně něco je na cas-na-caj.cz. Ale ti berou z více zdrojů, zdá se mi, a něco bude dobré (z Chawangshopu) a něco nemusí být (z Luyu).

S teanetem moc dobré zkušenosti nemám. Přijde mi, že za jejich ceny třeba právě u Longfengu získáš daleko lepší čaje. Některé ceny má teanet jen vysoké, některé úplně bláznivě vysoké, fakt jim nerozumím. Jestli ceny Longfengu jsou diskutabilní, tak ceny teanetu jsou často opravdu úchylné.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 19. 3. 2013 22:18

Re: Čaje pro začátečníka

Jak řekl Pyroh, jen dodám že je dobré si objednat např. více čajů ve vzorcích a pak nakoupit co Ti chutná.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
Další

Zpět na Výběr, nákup, čajování a zajímavosti o čaji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz