Test sheng puerů Bai Pu a Xiaugan 8653.

<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 12. 2008 23:07

Test sheng puerů Bai Pu a Xiaugan 8653.

Test sheng puerů Bai Pu 2005 a Xiaugan 8653 2003.

Testeři: Dzin Tea Racer a maxi-m.a.o.
Test prováděn v čajovně Neotea " U starého mistra " Praha. 1.12.2008
Testováno v konvičkách, 4g louhováno 98°C vodou po dobu 4 minuty.

Čaje jsou podrobně popsány zde:

Bai Pu, Beeng Cha, 2005

Obrázek Obrázek

Xia Guan 8653, 2003 Beeng Cha

Obrázek Obrázek

Nám jde o přímé srovnání, ochutnávku a rozdíly.

Tady testík, foto a co jsme zjistili.

Obrázek

Oba čaje jsou velmi chutné, o čaji Bai Pu toho mnoho nevíme, ale od pohledu to je velmi dobrá kvalita, hodně tipsů a citrusová vůně která se promítnula i do nálevu. Oba nálevy jsou jiskrné a voňavé. Xiaguan má již tmavší zralejší nálev, což je patrno z fotky. Bai Pu jakoby nechtěl zrát.

Obrázek Obrázek

Xiaguan 8653 je již s tóny zrajícího puerhu, velmi dobrý, sladký, cítit jsou i zelené chutě, zajímavá nepopsatelná chuť která evokuje k dalším šálkům..

Bai Pu nám přišel malinko syrový, ale přesto jemný a chutný, jeho citrusový tón si neumíme vysvětlit. Už z suchého listu je patrno že je to zcela odlišný tipsový čaj.

Vylouhované lístky nám taky lecos napoví. Bai Pu má téměř celé užší listy, kdežto Xiaguan 8653 je lehce potrhaný a z mladších lístků.

Obrázek Obrázek

Verdikt:
Každopádně Xiaguan 8653 je již velmi dobrý a zralý sheng Bai Pu ješě potřebuje uzrát. Oba čaje jsou pochopitelně pitelné již teď, ale více si pochutnávám na Xiaguan 8653. Více se určitě vyjádří maxi-m.a.o. také.
Kdybych měl volit jednoho vítěze, tak zvolím Xiaguan 8653, jak kvůli chuti tak i kvůli tomu že mi přijde takový uhlazenější, přestože je to několikanásobně levnější čajík. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

maxi-m.a.o.

Znalec Čaje
Znalec Čaje

Příspěvky: 66

Registrován: 5. 12. 2008 01:13

Příspěvek 16. 12. 2008 02:01

Ja bych tento test oznacil spise za "netradicni ochutnavku". Delali jsme totiz to, co by se delat nemelo - ochutnavali dva naprosto ruzne druhy Pu Erhu, ktere se hodne tezko porovnavaji. Takze kdybych to mel vzit co nejvic objektivne, tak kazdy z nich posuzuji zvlast:

1) Bai Pu - vynikajici surovina, naprosta spicka, rucni sber a velmi pozorne trideni. Ani kapka "uzenosti" v caji, takze i velmi kvalitni vyroba a suseni. Jinak spis komercne sberatelsky vyrobek - podil tipsu dle nazoru nekterych odborniku, svedci o tom, ze takovy caj neni schopen zrani. Ale cena je kvuli tomuto velkemu podilu tipsu primo astronomicka.

2) Xiaguan - surovina na urovni sheng kolace z Teanetu. V chuti je citit lehka uzenost, coz svedci o tom ze vyrobek "prapalili" - susili urychlene. Tento znak je pokladan obejktivne za jednoznacnou vadu. Jinak caj stredne vyssi tridy, jez snese hodne nalevu.

Subjektivni hledisko:

Kazdy ma jine preference. Ja napr. nemam rad uzenost v caji, proste mi i nejmensi naznaky vadi. Aspon' ze z vetsiny caju tato uzenost po case zmizi (3-4 roky zrani). Xiaguan, ve kterem jsem tuto byt' i lehkou uzenost ucitil me tedy az tak neoslovil. Muzu ale rict, ze za poslednich nekolik let jsem nemel zadny caj z teto tovarny co by mi chutnal (a to jsem pil i velmi drahe kousky od nich). Myslim, ale ze je to tim, ze 95% produkce od "Xiaguan" na trhu jsou padelky... Kdybych z tohoto konkretniho caje tyto tony odmyslel je prede mnou vynikajici caj na denni popijeni. Takze konec koncu asi nejlepsi Xiaguan co se ke me v poslednich letech dostal.

Bai Pu - tento rok mi poprve opravdu chutnal. Pred rokem to jeste nebylo ono, dokonce jsem neveril ze dozraje. Ja proste neverim moc vyrobkum cena kterych je umele vyhnana nahoru. Ale prekvapil me, sice porad jeste trpkne pokud ho pretahnu, nicmene uz je to o dost uhlazenejsi caj nez driv. V sheng pu erhech cenim svezest a ovocne tony. Shu v posledni dobe moc nemusim, a stare shengy nemuzu sehnat (prave, nemluvim ted' o padelcich na trhu). Pokud tedy vubec sheng tak, prosim, jemny, svestky a merunky v tom. Takze tento caj mi sedi. Pokud nekdo ma rad podobne sladko-kysele tenke chute muzu jeste doporucit toto:
http://www.teatao.cz/pu-er-pupeny-p83-c21
Je to podobny zazitek. Myslim ze ta citronova chut' je dana velkym obsahem zivin v pupenech a tipsech.

Hodnoceni: Porovnat tyto caje temer nejde, prave proto jsme je pili v konvickach. Kazdy z nich poskytuje uplne jiny zazitek. Hutnejsi a hlubsi Xiaguan vas prijemne zaobali, lehce uzemni. Je to jako polezeni na letni louce. Bai Pu vas pozvedne, je jako jarni vanek. Spis nebesky nez zemsky caj, naprosto "nepuerhovy" pocit...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 12. 2008 11:39

Já jsem malinko jiného názoru co se dozrávání tipsových čajů týká, ale abych toto obhájil dejte mi ještě tak 10 až 15 let.
U Xiaguan, jsem uzenost necítil spíš jakousi jinou chuť težce popsatelnou. Ale jak řekl Max, ono to je hodne subjektivní, už se mi několikrát stalo že na tom samém čaji si někdy pochutnám a jindy si říkám, tak tohle ne! :-)
Každopádně srovnání nesrovnatelných čajů je výborné právě proto jak je vidět rozdíl a jednotlivá specifika, v chuti, vůni a dochuti.
Je vidět že testy shengů budou velmi zajímavý námět na další recenze...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.

Zpět na Srovnávací testy a degustace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz