Puerh - výběr pro začátečníka

<<

sajdeman

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 5

Registrován: 28. 10. 2018 21:36

Bydliště: Plzeň

Příspěvek 1. 11. 2018 17:16

Puerh - výběr pro začátečníka

Protože jsem na tomto fóru nový, rád bych předem všechny pozdravil a poděkoval za toto perfektní fórum.
Zatím jsem pouze pročítal a mohu říci, že jsem narazil na spoustu užitečných informací.

Budu si v krátké době objednávat nějaké čajíky z webu:

  Kód:
http://www.darjeeling.cz/


a rád bych prvně v životě ochutnal nějaký Puerh.

Můžete, prosím, nějaký doporučit pro začátečníka, z jejich nabídky?

  Kód:
http://www.darjeeling.cz/cz/puerh


Uvažoval jsem o tom * 2014 Singpho Falap Tribal Smoked Tea *, protože mám rád * Lapsang *, ale rád bych si nechal poradit.
Mé finance jsou omezen, proto mi cena (na zkoušku) kolem 500,-Kč přijde rozumná.

Jinak mé chuťové preference jsou myslím široké. Tak-že nejen zmiňovaný * Lapsang *, ale miluji například i Japonce (* Sencha *, * Gyokuro *).

Jak jsem psal, jsem začátečník, mé zkušenosti zatím tedy nejsou bohaté. Tak-že to co se mi podařilo ochutnat v plzeňských čajovnách + pokus/omyl při nákupech domů.

Předem děkuji za odpovědi a přeji všem krásný den.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 1. 11. 2018 22:10

Re: Puerh - výběr pro začátečníka

Ahoj a vítám tady na forku.
Puer jaký, jsou základní dva druhy, shu a sheng. Určitě se mrkni do sekce obchodů s čaji. Kup raději puer v shopu, který se na ně specializuje. Radím ochutnat nejakou spíše lahůdku. Koupit nějaké vzorky.
Výše uvedený web se specializuje na čaje z Darjeelingu, zkus neco co se specializuje na puery. Longfeng, chawang apod..
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

sajdeman

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 5

Registrován: 28. 10. 2018 21:36

Bydliště: Plzeň

Příspěvek 3. 11. 2018 14:52

Re: Puerh - výběr pro začátečníka

Moc děkuji za odpověď.
Koukám na doporučené weby a vážně uvažuji o:

* 2002 Long Yuan TF Jing Pin Wild Tea Yi Wu Beeng Cha (vzorek 20 g) *

  Kód:
https://longfeng.cz/produkt/2002-long-yuan-tf-jing-pin-wild-tea-yi-wu-beeng-cha-vzorek-10-g/


Čaj byl na těchto stránkách vyhlášen čajem měsíce, tak snad by to mohla být ta lahůdka, která mi pomůže v základní orientaci v tomto druhu čajů.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 3. 11. 2018 17:25

Re: Puerh - výběr pro začátečníka

Tak zkus to, mám ho tusím doma, jeste jsem nestihnul ochutnat... :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

sajdeman

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 5

Registrován: 28. 10. 2018 21:36

Bydliště: Plzeň

Příspěvek 4. 11. 2018 12:10

Re: Puerh - výběr pro začátečníka

Tak včera se mi podařilo ochutnat můj první puerh a to zelený:

* CNNP 8581 2006 Ping Cha *

ty "opravdové" puerhy mě teprve čekají, ale jako první seznámení velká spokojenost.

Schválně jsem se pak podíval, co se o tomhle čaji píše na netu a všichni v chuti cítí tóny ořechů. Já mám prostě pocit, že cítím velice příjemné kořeněné tóny. Nevím k čemu je přirovnat, asi něco jako když si člověk přivoní ke svařenému vínu.
Tak asi buď nemám prostě vytrénovaný jazyk, nebo ty chutě neumím pojmenovat a nebo prostě nevím jak chutnají ořechy, protože je moc nejím - lezou mi do zubů :-) :-)

Každopádně jsem si jistý, že v nejbližší době hodlám po cestě puerhové cestě kráčet dál .... uvidím kam až dojdu .... 88;-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 4. 11. 2018 14:23

Re: Puerh - výběr pro začátečníka

Zkus neco objednat z chawangshopu, je to sice delsi doba dodání, ale vyplatí se to. Případně dáme nějaké tipy.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

mahdi

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 77

Registrován: 3. 11. 2013 17:33

Příspěvek 4. 11. 2018 22:42

Re: Puerh - výběr pro začátečníka

sajdeman píše:Moc děkuji za odpověď.
Koukám na doporučené weby a vážně uvažuji o:

* 2002 Long Yuan TF Jing Pin Wild Tea Yi Wu Beeng Cha (vzorek 20 g) *

Ja mam u nej v poznamkach "slusnej v porcelanu, vybornej v yixingu" - celkove je otazka jako moc "zacatecnik" si. Ono je potreba si dost propit, aby clovek chapal co hleda.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 5. 11. 2018 12:31

Re: Puerh - výběr pro začátečníka

Pánové, souhlasím s vámi.
Ono to je dost komplikované, takhle poradit. Já si zcela subjektivně myslím, že pokud člověk investuje přiměřenou částku, neměl by narazit na vyloženej sajrajt. Takže, když jsem to tak promýšlel, vyšlo mi, že jsem schopen doporučit dobrého obchodníka. S konkrétní čajem už je to poněkud složitější. Řada čajů, které mám rád, se dokáží chovat pěkně zlomyslně, takže bych je nikomu kdo začíná rozhodně doporučit nemohl.
Optimální by asi byla nějaká řízená degustace a těch je ale jako šafránu. Kdysi jsem zaslechl od jednoho účastníka na jedné takové sešlosti, že by člověk nikdy nepředpokládal, jak dobrý může být Shu PuErh. No může! Pokud je to ten správný materiál a je správně připraven.......atd.
Tak já bych si dovolil doporučit nákup vzorků a zkoušet.................................
<<

durin

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 4

Registrován: 16. 3. 2015 11:30

Příspěvek 8. 11. 2018 14:31

Re: Puerh - výběr pro začátečníka

Ahojte, chcem sa spytat Dzin Tea Racera , preco neodporuca okrem chawangshopu aj tuochatea.com. Sa mi zda , ze ma k nim nejaky negativny vztah :D . Otazku myslim ako v dobrom nie ako kritiku, teda preco nebrat z tuochatea.com? Dakujem za odpoved.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 8. 11. 2018 21:23

Re: Puerh - výběr pro začátečníka

Ahoj, to se Ti asi opravdu zdá... z tuchatea.com jsem si dříve objednával, a to opakovaně, dnes už bych se do toho nehrnul. Kvalita je nestabilní a ceny vyšší.
Pochopitelně, at si každy objedná kde chce. :-) Ale je to také o zkušenostech, a treba v chawangu se mluví česky.... ne každy umí anglicky a chce nakupovat stejné zboží za vyšší ceny. Doporučuji i Yunnan Sourcing a jiné... ale je nesmysl doporučit jen shop, je to o konkretním produktu prece, nepiji shop, ale čaj ne? ;-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

sajdeman

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 5

Registrován: 28. 10. 2018 21:36

Bydliště: Plzeň

Příspěvek 8. 11. 2018 21:34

Re: Puerh - výběr pro začátečníka

Tak-že, na začátku mé Puerh cesty se mi podařilo narazit v Plzni na čajovnu U Pekla a tam nejdříve ochutnat Sheng (připravený na moji žádost do konvičky. Na přípravu GONG FU CHA jsem si hnedka poprvé netroufal, protože tuto přípravu jsem do té doby použil pouze pro čaje zelené a oolongy (gaiwan)).
Při další návštěvě už se mě ujal vynikající barista (nebo jak se vlastně říká obsluze v čajovně?), do přípravy mne zasvětil a ještě přidal hromadu čajových postřehů, které sypal z rukávu.
To jsem ochutnal Shu z překrásného porcelánu a začal tušit, že moje cesta bude spíše pokračovat směrem k tmavé variantě.
Později jsem si v plzeňském kamenném obchodě zakoupil 100g hnízdečko nějakého NO NAME tmavého Puerhu. Domů jsem s ním skoro utíkal. Připravil do gaiwanku a zjistil následující:
1. Gaiwan mi na čaje Puerh nepřijde moc praktický (a nebo to s ním prostě ještě pořádně neumím). Jde o to, že čaj jsem zaléval horkou vodou (ne jako zelené čaje ... cca. 80°C) a ten gaiwan je pak horký, že ho skoro neudržím v ruce. Bohužel, nic vhodnějšího na přípravu zatím nevlastním, pomohl jsem si tedy utěrkou :D
2. Čaj mi nechutnal tolik, jako ten Shu v čajovně. Mám pocit, že cítím tu zemitou chuť, ale ta zastírá veškeré ostatní chuťové tóny. Berte to ale s rezervou - začínám a to že se pletu, je dost možné.
Dnes jsem se vrátil zase z čajovny a ochutnal jiný tmavý Puerh. Tentokráte jsem se utvrdil v:
1. Shu mi chutná
2. Opravdu si myslím, že v té čajovně jsem se dostal ke kvalitnějším kouskům, než byl pak můj nákup domů. (Říkal jsem si, zda to nemůže být atmosférou čajovny, vodou, atd... ale myslím že ne).

Z mého pohledu se v případě Puerhů jedná o naprosto jiný zážitek, než z čaje zeleného, černého (červeného) a oolongu. Přídou mi jiné VE VŠEM. Přesto nebylo mé první setkání šokem, protože před prvním ochutnáním jsem si toho načetl tolik, že (jestli je to možné) jsem si tu chuť asi dokázal představit. Prostě po prvním napití jsem si řekl "hmmm .... tak tohle je ta "zemitá" chuť ... to by šlo!" ;-)

Myslím, že můj experiment PUERH není ani zdaleka u konce ....
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 8. 11. 2018 21:53

Re: Puerh - výběr pro začátečníka

Dobře koupit puer a zejmena sheng, je jako sehnat kvalitní potraviny vůbec. S tím gaiwanem to chce cvik, ale dá se to Stane, ale Yixing je Yixing vid? :-)
Byl u mě asi pred 3 lety kamarád a pripravoval jsem sheng puer staří asi 2006 a rikal že to nepije jen shu... po prvnim ochutnaním rekl " neuvěritelny, kolik to stojí a kde se to dá koupit" :-))))
Co víc dodat...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 9. 11. 2018 08:33

Re: Puerh - výběr pro začátečníka

to Dzin: Jo. :-)
......a k tomu co píše sajdeman:
1. Gaiwan mi na čaje Puerh nepřijde moc praktický (a nebo to s ním prostě ještě pořádně neumím).

-v zásadě může jít o dvě příležitosti ke zlepšení (to teď v rámci mého období pozitivismu užívám namísto slova chyba)
Za prvé může jít o špatný resp. nevhodný typ gaiwanu, kde záleží na tvarování a vytažení okraje misky (viz. studie kolegy Davčcha, velmi pěkná práce mimochodem) a za druhé o nedostatek cviku a obratnosti. Věř mi, byl jsem na to stejně. Aktuálně mám dvacet sedm gaiwanů a začal jsem je opravdu používat asi před rokem

2. Čaj mi nechutnal tolik, jako ten Shu v čajovně. Mám pocit, ž e cítím tu zemitou chuť

- zemitá chuť je bohužel mýtus a nic takového v Shu být nemá. Teda v tom dobrém!
Asi by těžko někdo objevil onu tak často zmiňovanou "zemitost" ve skvěle připraveném expressu s lomem chuti do čokolády a přesně takový dokáže ten čaj být. Všechno to vzniklo v našem čajovém pravěku. Pil se podřadný materiál, byl nedostatek zkušeností s přípravou, všichni jsme byli odborníkem atd.
..........Takže dost možná měli v té čajovně prostě lepší čaj
Jak píšeš ta čaje jsou jiné. Jako ty ostatní......, si myslim.
Přeji hodně zdaru na cestě a všem krásný a klidný víkend.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 9. 11. 2018 09:22

Re: Puerh - výběr pro začátečníka

Záleží nejen na tvaru a velikosti gaiwanu, ale zejména na materiálu. Chce to zkoušet, počítat gaiwany nebudu nemám tolik času. :-)))
Pokud je čaj už uhlazený a vyzrálý, je gaiwan ideální volba, pokud to je čaj mladý ikdyž velmi dobry, gaiwan nedoporučuji, jsou výraznější tóny jako drevitá chut, nahořklá a mozná i ta zemitá, která tam fakt nemá co dělat, jak psal Stan.

Doporučuji tazateli vyzkouset i sypaný shu a to jak lístky velikosti 1 tak treba 3 a 6 a více je to fatální rozdíl...nebo rovnou Gon Ting, Te Ji....
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.

Zpět na Černé, zrající & PuEr - Hei Cha

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz