Zrající čaje a plíseň

<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 27. 12. 2012 13:30

Zrající čaje a plíseň

V nedávném příspěvku na svém blogu se Kuba Tomek zabýval plísní v čaji. Mně osobně přišel článek jako podnětný a doporučuji si jej přečíst (ZDE), byť je v angličtině. Dovolím si několik poznámek:


    1) Bílý povlak na tradičně vlhce skladovaných pchu-erech (a nejen jich) by měl být tvořen plísní
    2) Aspergillus Cristatus je jiný druh plísně, vyskytuje se ve velmi kvalitně vyzrálých čajích, rizikový by být neměl
    3) Horká voda a plíseň - podle Art of Tea by mělo být rizikové čichat k suchému listu čaje s bílým povlakem, po spaření riziko nehrozí
    4) Plíseň údajně v určitých množstvích obsahují všechny pchu-ery


Otázka do pléna: Dle všeho je plíseň nedílnou součástí zrání čaje a horká voda by jí měla bez problémů zlikvidovat. Má někdo s touto problematikou zkušenosti a disponuje potřebnými znalostmi? Osobně jsem podezřívavý, neboť nás všude učili, že spóry plísně přežijí ledacos. Budu rád za Vaše názory, postřehy, připomínky a další zdroje informací.
<<

Pyroh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 195

Registrován: 1. 4. 2011 19:46

Příspěvek 27. 12. 2012 16:52

Re: Zrající čaje a plíseň

Ještě dodám tenhle článek: http://lifeinteacup.teatra.de/2012/09/0 ... -in-puerh/ - seznam poměrně spousty plísní, co se v čaji vyskytují. Autor tam rozlišuje mezi "mold" a "fungus" a mluví o "fungi", ale zrovna Aspergillus a Penicillium jsou běžně zařazené do plísní, takže spíš "mold" (nicméně teda když by to člověk bral pedanticky, tak mold je podmnožina fungus, takže formálně má pravdu). Tj. to opravdu vypadá, že se to plísní v puerhu jenom hemží.

Podle mě je hlavní fór v tom, že většina těch plísní je úplně neškodná (to je jako se děsit "zlých bakterií" - bakterie jsou taky +- všude a člověk s nimi může bezproblémově fungovat). Jinak souhlas v tom, že jsme taky byli učeni, že jsou plísně co vydrží dost.

Mě v tom textíku šlo hlavně o to, aby se neblblo se škodlivostí plísně - speciálně že určitý bílý povlak na koláči není vůbec nic špatného, ačkoliv to je plíseň (a taky že nemá cenu to zakrývat :) ).

Ta studie v Art of tea samozřejmě může mít svoje vady, např. nemají "materials and methods", takže člověk vlastně neví, jak to dělali. Navíc jedna věc je obsah plísně, druhá věc jsou mykotoxiny - i když se plíseň pobije, můžou tam zůstat jedy imunní vůči vařící vodě. Takže to asi není úplně tak, že zalitím vřící vodou se vše k dobrému obrátí. Třeba takovou tu hnusnou žlutou plíseň bych určitě nepil ani po povaření čaje v páře.
<<

PetrX

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 27

Registrován: 4. 1. 2010 16:30

Příspěvek 27. 12. 2012 21:22

Re: Zrající čaje a plíseň

Toto je velice zajímavé téma a nikdy jsem na něj nenašel uspokojivou odpověď. Největší vliv má na to neznalost anglického jazyka :(, ve kterém se všechny vědecké články vyskytují. Kdo by měl tedy zájem studovat, nechť si pročte tyto články (bez záruky), které by snad měli obsahovat informace o vlivu fermentovaných čajů na lidský organizmus.
Pokud to někdo bude číst :D, dejte sem pak nějaký report/závěr, jestli je v článcích něco užitečného. Budu za to rád.

Characteristic fungi observed in the fermentation process for Puer tea
Analysis of the major chemical compositions in Fuzhuan brick-tea...
Microbial fermented tea e a potential source of natural food preservatives
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 15. 11. 2013 13:56

Re: Zrající čaje a plíseň

Niektore listky mojho Shu-pueru so zafarbene do biela, je to plesen? lebo to tak vyzera ... :( Co s tym?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 11. 2013 16:00

Re: Zrající čaje a plíseň

Dej sem foto, nebo odkaz na foto - viz. pravidla. Stáčí náhled a otevře se to v plné velikosti jinde.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 28. 8. 2014 16:07

Re: Zrající čaje a plíseň

No, taky mi to nějakou dobu vrtá hlavou. Ono to totiž není zcela jednoduché. Shu se kompostuje za účasti plísní, to je v zásadě známá věc. U shengu je to trocha složitější. Cloud, Hojo, hoši ze zhizengtea atd. říkají, že u shengu je plíseň špatně. MarshalN a další říkají, že může být, když je to "white frost". Nicméně, je třeba se podívat například na výskyt rakoviny jater (kde hrají velkou roli mykotoxiny) a podobně v asii a tady, stejně tak jako na problém zvaný aspergilóza.
Problém obecně zní takto: aspergillus and comp, který se obvykle uvádí jako hlavní fermentující houba na pu-erhu, má mnoho druhů, ty druhy mají různé kmeny a ty mají odlišné tendence ke tvorbě různých mykotoxinů s odlišnou úrovní toxicity. Záleží také na teplotě a substrátu. Uvádí se, že např. při sporulaci je tvorba mykotoxinů větší, tuším (tedy když koláč "vykvete"), ev. také při větším stresu houby. Narazil jsem na různé zdroje, které uvádějí, že cca 10 % pu-erhů mykotoxiny obsahuje. Jen nevím, nakolik odlišovali sheng a shu. No. Dalším problémem je, že mykotoxiny může obsahovat i koláč, na kterém není vidět "kožich" bo ho někdo odstranil.
Na druhou stranu, mykotoxiny obsahuje kde co, třeba hořčice, mouka, pečivo etc. Jen ve velmi malé dávce. Mám také dojem, že nejsou příliš rozpustné.

Co se týče čichání k suchému čaji. Já osobně bych spíše doporučoval k viditelně plesnivým věcem nečichat. Pomineme-li že spory plísní jsou dost často alergenní, existuje určité riziko infekce, byť velmi malé. Plísní (které se vyskytují v půdě nebo na rostlinách) a které dokáží infikovat člověka, je velmi málo, především jde o některé druhy rodu Aspergillus, Fusarium a Trichoderma. Zdravý člověk se s nimi obvykle vypořádá bez problémů - ostatně jsme s jejich sporami dost běžně v kontaktu, staří třeba překopávat kompost, hrabat se v záhonech nebo pracovat se starším senem - jsou to především půdní houby. Riziku jsou ale vystaveni lidé s nějakým snížením imunity, ať v důsledku imunosupresivních léků (transplantace), nemoci (HIV), snad i při potlačení imunitní odpovědi organismu při léčbě steroidními přípravky (některá antialergika). Pak Asperegillus může infikovat kůži, nosní dutiny, oko, plíce, napadnout mozek, ucpat cévy a způsobit mrtvici et. cetera. Problém je, že prognóza nebývá příznivá. Ty plísně jsou odolné, pokud se včas nasadí antimykotika, musí se hlídat játra a vůbec je to voser. Mistrem je v tomhle A. fumigatus, který je v pu-erhu také přítomen.

Já mám osobně vůči wet skladování a shu pu-erhu dost výhrady, a to proto: (http://prekvapenycajem.wordpress.com/20 ... eni-pojmu/)
Možná se pletu, ale spíš si myslím, že sheng má prostě zrát přirozeným způsobem 20-30 let (a více) bez toho, aby se na tom podílely plísně a plesnivý koláč je známka zrychleného dozrávání a představuje do určité míry zdravotní riziko.

Edit: mám teď na petričce jeden čaj skladovaný na Taiwanu z roku 2003, který vykazuje solidní známky zrání - je už pitelný, a vzorek který prošel třídenním vakuováním s odstraněním kyslíku. Nejsou tam dlouho, zatím pár dní. Plíseň nevidno, ale tvoří se tam kapičky, které nápadně připomínají sliz, který vylučují bakterie při infekci rostlin. Imo je možné, že na pu-erhu skutečně dochází k fermentaci, ale bakteriemi, podobně jako u dlouhé fermentace tabáku. To by vysvětlovalo, proč je čaj schopen fermentace i v iron cake a podobném lisování, které v zásadě z prostředka dost odstraní vzduch. Plísně jsou až na jednu výjimku striktně aerobní organismy, zatímco bakterie, a zvláště fermentační, jsou anaerobní. Bohužel tu nemám barvítka ani pořádný laboratorní mikroskop, abych se na to podíval zblízka. Ale zkusím to do budoucna nějak pořešit.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 30. 8. 2014 19:17

Re: Zrající čaje a plíseň

Tak abychom to uzavřeli, již v roce 2009 byl potvrzen důležitý vliv bakterií na fermentaci pu-erhu: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... ated=false

Obdobně to funguje u tabáku, což je známo taky nějakou dobu. Takže nehraje hlavní roli vlhkost, ale teplota, ty bakterie jsou dosti teplomilné: http://naldc.nal.usda.gov/download/IND43968481/PDF

Cywe, jsem objevil ameriku...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 30. 8. 2014 21:42

Re: Zrající čaje a plíseň

Záleží jak v čem nehraje roli vlhkost. V chuti čaje (to je dost podstatný důvod pro pití) hraje vlhkost ve zrání jednu ze zásadních rolí. Pochopitelně pomalá fementace není nic sterilního, takže bakterie tam jsou a to jak u shu tak u sheng čaje.
Pil jsi nekdy třeba 20 let starý čaj co byl dry a wet storage? Myslím že rozdíl je natolik zásadní, proto každý skladuje jak mu to chutná.

Na puerové degustaci loni nebo predloni jsme s pár lidma taky z fora a panem Prachařem ochutnávali stejný čaj, kde on ho mel hodne dry storage a já kolem 60 % vlhkost. To srovnání bylo velmi zajímavé, byl to čaj tusim z roku 1999 a do roku 2007 asi ho vlastnil pan Prachař. Pak jsem jeden kus koupil a po asi 5 letech jsme to porovnali... rozdíl byl patrný okem a hlavně chutí.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 31. 8. 2014 09:54

Re: Zrající čaje a plíseň

Vlhkost hraje takovou roli, že má být tak vysoká, aby čaj nevyschl, ony ty bakterie prostě na suchým moc neporostou. Imo 60 % RVV není ani vysoká, ani nízká, to je u nás přes teplejší období roku v zásadě normální vlhkost v místnosti - zrovna teď mám 59 % RVV doma. V zimě v domě s ústředním topením ale klidně padne k 45 %, když se nějak nezvlhčuje. Vyšší vlhkostí než 65 % už si člověk koleduje o plíseň. Týral jsem přes léto nějaké koláče při 30 °C + a 80 % RVV na balkóně, a skutečně tam vyskočila na řapíku listu první bílá plíseň. Tam to obvykle začíná - a já si myslím, že je to primárně proto, že řapík lépe drží vodu - ten problém je znám i ze sušení sena z porostů s větším obsahem dvouděložných plevelů, jako třeba pampeliška - takové seno má mnohem větší riziko zplesnivění.

No, mám nějaké známé na výzkumáku, poprosím, esli by mi zjistili, co je na tom za bakterie a pak se podívám, jaké je jejich životní optimum. Ale pořád se více přikláním k názoru, že hlavní roli při správné fermentaci shengu hrají bakterie, a to možná ty teplomilnější, proto to na Taiwanu atd prostě zraje rychleji, a protože tam zároveň mají velmi vysokou RVV, tak platí, že tam musejí čaje více větrat.

Tady jsou vzorky čaje na petričkách, doplněné o taiwanské skladování. Hub je tam zpropadeně málo. http://prekvapenycajem.wordpress.com/20 ... y-mezihra/
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 31. 8. 2014 11:52

Re: Zrající čaje a plíseň

Ano, to by nás jiste zajímalo co to je primo za potvory jestli to zjistí.

Nejde jen o bakterie a plisně, čaj proste stárne a fermentuje. A jsou továrny co naopak zabalí čaj do neprodyšných obalů bez vlhkosti a ty chutě jsou naprosto výborné. Vzpomínam si na tento čaj
http://www.tea-earth.net/tea/black/aila ... u1998.html
to byla paráda. Ano nad 65 % je to už hodně, nicméne zrají puery v jistých provinciích v daleko vyšší vlhkosti, je nutné také kolísaní vlhkosti a teplot, ale ne jako u nas doma v CR. Je tu o tom nekde celé vlákno. Rychlé zraní neznamená dobré, je to o chutových preferencích, ale i tak proste "vše má svůj čas".

Není to uplne tak primitivní, že se da do vlhka a hůrá.... jak jsi sám psal, pak je tam plisen hned. Také se vetrá a snizuje teplota a vlhkost, simuluje se proste roční období..
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 31. 8. 2014 12:34

Re: Zrající čaje a plíseň

Hlavně se to tu už řešilo. Není plíseň jako plíseň a ona fermentace je z definice právě to působení organismů. To zrání vnímám jako složitý proces, kdy se u pchu eru uvnitř čaj fermentuje, na povrchu v podstatě oxiduje, protože povrch je ve styku s kyslíkem. A není to čistá oxidace, ale symbióza s plísní, protože jak psal Davčcha, plíseň kyslík potřebuje a dle toho co vím je tam plíseň třeba i v malém téměř vždy.

//edit: pravda, fermentace je i podle wiki vetsinou aerobni ..
Naposledy upravil joda dne 31. 8. 2014 13:53, celkově upraveno 1
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 31. 8. 2014 12:46

Re: Zrající čaje a plíseň

Ano, ale je fermentace a pak fermentace prirozená. Jak jsem psal, je jasné že za přitomnosti plisni a mikroorganizmů, u jistých čajů zamerně naočkovaných a u jiných jen ty co jsou v tom. Kyslík treba asi je, ale je už jen odhad, zdali stačí ten co tam zůstal a na jak dlouho (u zabalených) a jak je možné že zrají také, ale uplne jinak. Zachovavaji si zelený charakter, ale je tam citít archivní puer, takže bezpochyby zrají také. At už tam je méně či více kyslíku, nebo velká či malá vlhkost, stále to zraje a pokazdé jinak. A to je důležité.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 31. 8. 2014 13:34

Re: Zrající čaje a plíseň

Fermentace je změna způsobená enzymy mikroorganismů, nikde není definováno, zda aerobními nebo anaerobními. Osobně bych to rozšířil na fermentaci enzymy obecně, včetně těch vlastních rostlině. A dost pochybuji, že plísně hrají u shengu nějakou významnou roli, leda, když se něco zvrhne. Byť samozřejmě fermentovat také umí, o tom žádná. Zástupce uložení bez přístupu vzduchu je třeba Hoyo, mám od něj pár materiálu taky. On říká, že ten proces nemusí být nutně oxidací jako takovou, ale také odebíráním elektronu (nebo jak to tam je). Jaká chuť z toho vypadne, to teprve uvidím. Teoreticky tam ale také můžou fungovat nějaké anaerobní bakterie. Ale pokud vím, má to dost dry, asi s 50 % RVV to zavírá. Imo ale bude nejbližší zmíněná these, že u normálního uložení o kombinace oxidace, fermentace enzymy poškozených listů a fermentace mikrobiální - imo především bakteriální. Ale chce to ještě nějaké studium.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 31. 8. 2014 13:57

Re: Zrající čaje a plíseň

Ano, hlavně si myslím že jednoznačná odpoved nikdy nebude. Puery fermentují at pri male, tak velké vlhkosti, teploty mají velky rozptyl, pokazdé to je znát v chuti. Hlavne ohledne toho vlhkoměru, domací hobby meteostanice, či vlhkoměry maji rozptyl az 30 %, vyzkousel jsem jich nekolik desítek. Cejchovaným to zmerit a pak vybrat.... kamarád nemohl dodrzet ani 55 % vlhkost dle jeho vlhkoměru, pak mu to zeplesnivelo... prinesl jsem cejchovaný a mel 70 %, tak at nekdo nedopadnete takto, byla by to skoda práce a hlavne penez. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 31. 8. 2014 14:36

Re: Zrající čaje a plíseň

No, ty, co mám já, mají 5 % RVV chybu - de facto mám čtyři různé a všechny ukazují zhruba v tomto rozmezí. Ale nebylo to tedy v cenové oblasti hobby.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 31. 8. 2014 15:05

Re: Zrající čaje a plíseň

Tak to je dobře. Já si pujcil cejchovaný a nestacil jsem se divit :-) dnes už mam velmi dobrý, ale pozoroval jsem že treba pri vlhkosti 40-60 % to ukazovalo dobre ale pak už nesmysly. napriklad pri 75 % to ukazovalo 62 % a vice už neslo, což muže byt zrádné.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 5. 10. 2014 19:20

Re: Zrající čaje a plíseň

No, teď jsem objevil možnost, jak se přesvědčit o tom, zda vlhkoměr ukazuje dobře. googlite solný test.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 5. 10. 2014 20:20

Re: Zrající čaje a plíseň

To znám, otazka je ale jak ukazuje vlhkoměr v jiném vlhkostní prostredí. 75 % může ukazovat dobre, ale 60 % už může mít rozptyl. Na základní kalibracic to možná stačí, ale dle solného testu mi 4 vlhkoměry ukazují stejne 75 % plus minu 2 % ale v 60 % už se rozházejí. Veřím kalibrovanému bimetalovému.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 5. 10. 2014 20:28

Re: Zrající čaje a plíseň

V 60 % je mi to nicméně celkem jedno, hlavní je, že to bude spolehlivé kolem tech 70 %.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 5. 10. 2014 20:30

Re: Zrající čaje a plíseň

No jak myslíš, aby ti to pak neukazovalo třeba 70 % a nebylo tam prave 65 nebo naopak. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 26. 10. 2014 18:12

Re: Zrající čaje a plíseň

Dnes som si po asi 3 tyzdnoch urobil sheng a nalev bol kalny oproti minulemu cajovniu. Moze byt, ze je splesnivety? Caj bol skladovany v prachovnici. Ziadne pachute a pavone som v nalevoch nezaznamenal.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 26. 10. 2014 20:49

Re: Zrající čaje a plíseň

Jaká byla použitá voda?
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 26. 10. 2014 21:29

Re: Zrající čaje a plíseň

Brita, asi 25 dnovy filter. Som sa trocha zlakol, lebo minule bol v pohode. Je to Mao Cha Sheng.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 26. 10. 2014 21:41

Re: Zrající čaje a plíseň

Treba tam byl čajový prach, uvidíš co dálší nálevy. Kalný nálev delá také velmi tvrdá voda, proto jsem se ptal.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

syp

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 131

Registrován: 24. 1. 2012 15:49

Příspěvek 28. 7. 2015 09:06

Re: Zrající čaje a plíseň

Jak se vlastně pozná, že čaj chytá plíseň, je to cítit? Jaká je nejčastější plíseň, žlutá, bílá? Máte někdo tuto nepříjemnou zkušenost?
Další

Zpět na Černé, zrající & PuEr - Hei Cha

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz