Jin Hua (Zlatý květ) & Pu-erh

<<

Spide

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 28. 3. 2009 22:43

Bydliště: Nymburk

Příspěvek 3. 12. 2009 02:49

Jin Hua (Zlatý květ) & Pu-erh

Dotaz na Dzina :-) : V recenzi na houbu Bao Yan Jin Cha 2002 píšeš, že je na ni dobře vidět Jin Hua, což je druh plísně který mám spojený spíš s Liu Baem. U pu-eru si ale nejsem úplně jistý že by tam měla být. Spíš jsem se setkal s názorem že na dobře skladovaném pu-eru by nic viditelně růst nemělo...docela by bylo zajímavý udělat makro fotku Liu Baa kde je ta plíseň dobře vidět a porovnat to s tou houbou.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 3. 12. 2009 10:09

Tak hlavně Jin Hua - Zlatý květ, není dokázáno že by to měla být plíseň, to je možná jeden z omylů evropanů ( něco jako červený a černý čaj ). Hodně lidí tvrdí a já se k nim přikláním že to jsou svým způsobem vysrážené minerální látky. Plíseň nemá na čaji nic dělat a je vysoce toxická. ( poznáte v prvním nálevu a vyprsknete ho .- )
U Liu Baa jsem videl Jin Hua jen v Tea Netu na to starém 1970 ( recenzi mám na webu ) a bylo mi tam řečeno že na Liu Bao je to vzádcné. To co je vidět na Liu Bau třeba na letošním, není Jin Hua jak si mnozí myslí, Jin Hua je málokdy videt na čajích mladších 6ti let. Hlavne je na sheng Puerech při dobrém skladování. Na tom Liu Bao v tenateu jsem se o tom bavil s Jinem, jeho ženou a dívali jsme se na to velmi silnou lupou, nevim jestli nejaky fotoaparát tohle umí vyfotit. Každopádne na Liu Pao, Hunan čajích je to ihned, takže to nemůže být Jin Hua, ikdyž se na techto čajích může vytvorit. Nikdo pokud vím zatím chemický rozbor neprovedl, chtel jsem ho udelat s kamaradkou ale už nemá možnost laboratoře. Ještě co se týká " zlaté plísně " nikdo neprokázal jestli to plíseň je nebo není tak nekde také uvádím Zlatý květ, nekde zlatá plíseň, ale také bych rád věděl co to je.
Jestli tedy máš nějaké fotky Tvého Liu Bao, tak je vyfot, ale můj foťák na to nestačí, chtelo by to lupu.
Ten čaj Jin Cha 2002, jsem konzultoval s prodejcem a ten řekl že to také může být jak se čaje o sebe trou tak usazeny čajový prach, ( je si to velmi podobne a asi by to chtelo mikroskop ) každopádně to ukáže čas.
Ale kdyby jsi jej pil tak hned budeš vědět že to je kvalitní čaj.
Ješte k tomu Liu Bao, sám Jin Wei říkal že to je poprvé co videl Jin Hua na Liu Pao, Jin Hua je záležitost puerů hlavně. No uvidíme třeba se diskuse rozroste a něco se dozvíme. Ale chtelo by to asi laboratoř. :-)
Bylo by zajímavé udělat nějaké čajové setkání a videt na vlastní oči Jin Hua, a srovnat s Liu Bao, Hunanem a hlavně ochutnat. Pokud za určitý čas uvidím že na recenzované Jin Cha 2002 není JIn Hua ale byl to prach nebo plíseň určitě doplním do recenze pozdeji, jako to dělám s čaji o kterých se něco dozvím co jsen nenapsal. Jsem rád že to někdo čte. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Spide

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 28. 3. 2009 22:43

Bydliště: Nymburk

Příspěvek 4. 12. 2009 12:20

Tak v první řadě není plíseň jako plíseň :) Ta samozřejmě toxická být může, ale také se může jednat o nějaký specifický druh který může být naopak prospěšný. Co se týká konkrétně Liu Baa a Jin Hua, tak z toho co jsem se dočetl se o plíseň jedná, konkrétně rod Aspergillus. To zmiňované Liu Bao v Teanetu jsem viděl taky, sice ne pod lupou, takže k tomu moc říct nemůžu, ale spíš to vypadalo jako plíseň než vysrážené minerály, ale to byl můj pocit :) Každopádně jestli se jedná o plíseň, nebo minerály by se dalo určit i bez rozboru pod silnou lupou. Jinak si nemyslím, že se to objeví na každém Liu Bau, ale je možné že myslíme oba něco trochu jiného, každopádně Liu Bao momentálně nemám vůbec, takže vyfotit nemůžu. Jak je to u pu-erhu to nevím, může se ale jednat o dvě různé věci pod stejným názvem. Nicméně o kvalitě zmiňované houby nepochybuju, že to může být usazený čajový prach je docela možné, ale to by se taky dalo určit, chtělo by to prostě vidět ty čaje vedle sebe :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 4. 12. 2009 12:30

Ano přesně tak, není plíseň jako plíseň, ale chtelo by to je videt, ochutnat a ten rozbor by to potvrdil. Já nedokážu poznat pod lupou jestli to je sraženina minerálů nebo plíseň nebo ušlechtilá plíseň. Ale Jin Hua je dost obecný název, kdo ví co to může všechno být. :-) Každopádně časem se pak pozná jestli zůstane " jen " u Jin Hua nebo se to rozroste v plísnové ložisko, ale to už je pochopitelně pozdě pak no.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Spide

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 28. 3. 2009 22:43

Bydliště: Nymburk

Příspěvek 4. 12. 2009 12:57

To já bych snad jakožto dostudovaný biolog poznal, takže až dáme sraz tak na to nezapomeň :) Jinak jsem teď našel článek o izolaci plísně Aspergillus acidus z několika druhů Pu-erhu a "black tea", tím bude snad myšleno Liu Bao a Hunanské čaje. Sledovali právě, jestli se tam nevyskytují plísně produkující toxiny, a tenhle druh narozdíl od jiných druhů rodu Aspergillus toxiny neprodukuje :) Jestli to je Jin Hua, to se tam sice člověk nedočte, ale možnost by to byla :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 4. 12. 2009 13:01

No to je hodně zajímavé, a kdyby jsi si pak kousek odnesl, tak máš možnost to prozkoumat v laboratoři? U Hunan to vypadá uplne jinak, tak snad jsou i nejaké bakterie pri výrobě také.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Spide

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 29

Registrován: 28. 3. 2009 22:43

Bydliště: Nymburk

Příspěvek 4. 12. 2009 13:13

No chemický rozbor sice neudělám ale pod mikroskopem se na to podívat můžu. Když to bude plíseň tak s tím můžu zkusit zajít na mykologii, tam by řekli víc :-) Jinak bakterie se určitě uplatňují i při výrobě Shu Pu-erů, je to vlastně kompostování, takže těch houbiček a bacoušů co se na té výrobě podílejí bude víc. Ten článek se týkal už hotového čaje, tam už to je trošku jiná situace.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 4. 12. 2009 13:24

Ano u Shu to je jasné, měl jsem na mysli Hunan, ale ok musíme se domluvit a budeme chytřejší pak. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 4. 2. 2010 22:14

Taky by mě zajímalo, jak to s tím Jin Hua vlastně je. Každopádně je pravda že ochutnávka určí, zdali se jedná o dobrý čaj :-) Btw jsem už slyšel i názory některých čajových mistrů, kteří pijí Pchu-erhy i s určitými druhy plísní. Vysvětlovali v článku rozdíly mezi různými typy těchto kultur a říkali, které pitelné a v pořádku jsou a které nikoliv.

Ale chce to holt vyzkoušet asi no :-) .. A to je na čaji to krásné!

Zpět na Černé, zrající & PuEr - Hei Cha

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz