Tibetské Heicha z Yixingu?

<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 14. 1. 2010 23:06

Tibetské Heicha z Yixingu?

Ahoj,

nejdříve bych rád poděkoval autorům za to, že tu tyto stránky pro lidi jsou. Mně osobně otevřely hodně cest a hlavně mi nedaly jen rybu, ale naučily alespoň trochu ve velkém světě čaje rybařit. Díky!

A k samotnému tématu - mám rád Heicha obecně (z toho, co jsem měl možnost zatím ochutnat) a Tibet mě tedy celkem přirozeně taky zaujal. Vím, že z hlediska faktického je to tak trochu "dělnický" čaj, co se způsobu přípravy týče. Ale fascinuje mě možnost dát takový komplexní čaj do nějaké vhodné hlíny. Vůbec mi přijde že čaje jako tradiční pečenější oolongy a heicha obecně byly s Yixingem pro sebe tak trochu stvořené :-) Ale to je názor..

Každopádně, jak to děláte Vy? Vím, že na stránkách je popsána příprava právě v Yixingu přímo na ohříváčku. Jsem tak trochu na rozpacích. Na jednu stranu se Tibet spíš musí VAŘIT, na druhou bych měl o tu konvičku nad svíčkou možná trochu strach. Je to v pohodě? A funguje to?

Také by mě zajímalo, jestli jde v konvičce ten Tibet nějakou dobu nechat. Vím, že z termosky jde pít snad i po pěti dnech, ale to je vakuovka... :-)

Díky předem za Vaše názory a čas, vím, že píšu trochu romány, ale opravdu mě to zajímá. :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 1. 2010 23:13

Zdravím a vítám na Tea Earth fóru. :-)
Tibeták mám také moc rád, ten zralejsí můžes nechat jen louhovat, ten hrubsí vařím, nad svičkou, pokud máš nahřátou konvičku a vrouci vodu tak Ti čaj také vaří.
Konvičky na Tibeták mám 2, ani jedna nevypadá že by ji svíčka vadila, Yixing se vypaluje při teplotách více než 1000°C, takže prasknout by nemela, dej ale pozor na výkyvy teplot. Proste nahřát konvičku, po oplachovacim nalevu nalit vrouci vodu a šup na svičku v ohříváčku. Nejlepsi je vlastni zkusenost, zkus jak Ti tibeták chutna nejvice...
Videl jsem jej v čajovne varit na lihovym kahanem v yixingu a také nepraskl :-)
Každopádne Yixing je vhodny prakticky na jakykoliv čaj, ale jde také o vhodny vyber hliny a nejen hlíny.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 14. 1. 2010 23:21

Tak přesně v něco takového jsem doufal :-) To s tím vypalováním mi nedošlo - ta konev to opravdu vydržet musí.

Já jej pil právě zatím jen ze skla + el. plotýnka, ale jak říkám, zaujal mě. A v Yixingu jsem našel cestu..a to, co jsem před rokem zavrhoval (např. zelené čaje z Yixingu) teď postupně realizuji :-)

A jaká tak hlína se na něj hodí? Vím, že to je i otázka stáří, ale raději bych alespoň prozatím jednu univerzální konvičku..nerad se dívám, když se na ně práší. Asi něco trochu zjemňujícího? Napadá mě Duan Ni, ale takový přehled v hlínách zatím nemám, nechám si rád poradit.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 1. 2010 23:27

Každopádně je dobre mit aspon na určity čaj zvlast konvičku, napr na shu puery, na shengy, na tmave oolongy atd. Takže na tibeťák také jednu. Já mam jednu z Luni s kobaltem - takova modrozelená, a druhou což si myslim je daleko nejlepsi to je také Lu Ni ale vypálená v dračí peci. :-)

Obrázek
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 14. 1. 2010 23:33

Takže Lu Ni? :-) Abych se přiznal, s tou hlínou nemám zatím osobní zkušenosti. Mám vícenásobnou Duan Ni na Shu, Hong Ni na Shengy, na Taiwan asi Zi Ni, Qing Shui Ni na Dan Congy. Na Hong Cha asi Hei Ni.

Nejvýraznější účinky mi přijdou u té Duan Ni (taky je zřejmě z nich nejkvalitnější - opravdu krásná práce), zjemňuje hrubost u Pchu-erhů a tenké tóny jdou více na povrch.

Jak funguje Lu Ni?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 1. 2010 23:47

No každopádně to je na vkusu, ale konvičky vypálene v dračí peci mi prijde že hodne zjemnují hruby tibeták. Možná to je moje subjektivní cítení. Každopádně Duan Ni může byt také velmi vhodná, vykzousej ji a dej nám vedet. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 14. 1. 2010 23:53

Něco na té dračí peci asi bude. Minimálně mají takové konvičky dost odlišnou energii.. Uvidím, co seženu. Ta moje Duan Ni je právě z pece a jak říkám, i když nerad porovnávám, je to asi moje nejoblíbenější kráska :D

A jak je to s tím ponecháním v konvičce? Protože mě fascinuje, že z termosky chutná ten Tibet s každou cca hodinou jinak :) Už jsem slyšel o utěsnění konviček bambusovými zástrčkami při macerování přes noc. Šlo by něco podobného i tady? Docela dost se mi líbí myšlenka to večer povařit, utěsnit, nechat louhovat a ráno vstát s již opravdu řádným Tibetem :-)

Dejte vědět svoje názory, díky!
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 1. 2010 00:03

Tak Yixing je znám tím že čaj se v nem nekazí, zkoušel jsem pit tibetak cely den z konvičky, čajová svička hoří asi 5 až 6h, ta vetsi skoro 2x tolik, nic Ti nebrání ho tam nechat. Já jsem dosahoval podobnych vysledků jako v termosce, ale nic jsem neutesnoval. :-)
Každopádne budu moc rád když se pochlubíš nejen svým pokusem ale i nádobím v příslušné sekci. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 15. 1. 2010 00:10

Také se budu těšit, jen co seženu konývku :-) Co se týče těch mých několika málo krásek, jen co zprovozním fotoaparát, rád je přidám.

Už to asi moc řeším, ale když ho dá člověk do termosky, beztak to nevydrží horké víc jak jeden den. Takže když bych to dejme tomu deset minut povařil, potom sundal a nechal to prostě tak, nezplesniví to, nebo neudělá nějakou neplechu s kvalitou nálevu?

No tak nebo tak, do konvičky na Tibet jdu, jen nějakou teď sehnat no :) Všude je prázdno a online ze zahraničí potřebuju bohužel kreditku :--) Tak snad se něco naskytne i tady v ČR.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 1. 2010 12:28

Každopádně, Yixing ma vlastnosti že by nemelo zplesnivet ani za celý den, a Tibetský čaj ma také tuto vlastnost a dlouhou trvanlivost i jako nálev. Subjektivni hodnocení je nejlepsi :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 15. 1. 2010 15:20

To je pravda :-) Kolikrát mi vyhovuje víc vlastní inovace než "osvědčené" postupy a naopak si rád nechám poradit a zjišťuju, že jsem to či ono nedělal tak dobře. Cesta čaje..mysl čaje :-)

Až bude konvička, dám vědět, jak si stojí.

Děkuju za rady :-)
<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 15. 1. 2010 15:21

Ještě mě napadá, kam na Tibet? Pokud není povolena reklama tímto způsobem, prosím o SZ.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 1. 2010 16:14

Reklama povolena není ale doporučení se tu může dávat. :-) Tibeťak kupuji na ebay a v Teanetu. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 15. 1. 2010 19:02

Ok ok, myslel jsem si to :-) Mám ho taky z TN, semtam co jsem se díval mívají i nějaký lepší :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 1. 2010 20:11

Ano podivej na náš web, mám tam asi 5 druhů. :-) a řeknu Ti je to velmi znát na kvalite...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 15. 1. 2010 20:40

Jj to se neboj, sekci Hei Cha mám skoro celou přečtenou :smile: Jen jde o to že já zatím ze zahraničí příliš objednávat nemůžu - nemám Paypal ani kreditku a nechystám se na to. Jen kdyby někdo objednával, klidně se rozdělím o poštovné a další náležitosti, ale sám bych to zatím tolik nevyužil. Mimoto, dokud jsem se zajímal o čaje, které už u nás jakž takž mají dobré dodavatele, nebyl to problém.

Teď, když sháním Liu Pao, Liu An, Tibet, čaje z Hunan i některé Wuyi Yancha, začíná to být docela problém. Běžné Liu Pao u nás takřka není, jen lepší kousky, Liu An skoro vůbec, Tibet je omezen z toho co vím na Teanet a Hunan už nemají ani tam.....
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 1. 2010 21:37

Hele tak vynikající Liu Pao kup v Long Fengu!
Tohle a Wuyi Yancha také Long Feng, Liu An zkus dobrycaj. cz, tibeták teanet, hunan jsem tam také kupoval... :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pooh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 115

Registrován: 14. 1. 2010 22:52

Bydliště: Ústecký kraj

Příspěvek 15. 1. 2010 22:19

Děkuji za tipy, to Liu Pao věřím že je dobré, jen právě kdyby se u nás dalo sehnat i obyčejné.. půlkilový košíček starý kolem dvou let na běžné popíjení :-) Ale ano, s Liu Paem z LF budu počítat.
To samé Liu An - jeden dovozce v celé ČR je trochu málo a je to škoda.

Hunan už právě v Teanetu nemají :(

A o tom jak rád bych ochutnal takovou Buddhovu dlaň, která je u nás nesehnatelná, ani nemluvím :)
Korejská Dokcha a jiné speciality neřeším - myslím, že sice kvalitní jsou, ale také předražené.

Snad se situace změní, přijde mi, že u nás Hei Cha zastupují téměř výhradně Pchu-erhy, což jsou sice výtečné čaje, ale jsou i jiné skvosty :-)
Uvidíme do budoucna.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10388

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 1. 2010 23:30

Kdo hledá ten najde :-) Jestli chces Buddhovu Dlaň tak bych vedel o jednom dovozci :-) Napis PM.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.

Zpět na Černé, zrající & PuEr - Hei Cha

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz