Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

<<

Čajový Kameň

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 194

Registrován: 27. 10. 2012 19:40

Příspěvek 14. 8. 2013 14:40

Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Zdravím,

pri pravidelnej kontrole mojej skromnej puerhoteky som našiel, že po koláči LongFeng 2012 mi behajú také malé (fakt malé, snažil som sa ich nafotiť, ale nebolo ich vidieť majú nenej ako pol mm) svetle, biele až priesvitné chrobáky. Tak som ich z papiera vytriasol nechal koláč chvíľu vonku nezakrytí či nebudú vyliezať, ale nič okolo toho neliezlo tak som si povedal, že som ich asi všetky zabil. No, ale na ďalší deň som ich tam videl znova (pozrel som celú puerhoteku ako aj ostatné koláče [tam nič v nich nebolo]) tak som si povedal, že pre istotu dám ten koláč mimo do "karantény", kde je teraz.

No a teraz sa dostávame k podstate veci, stalo sa aj vám niečo takéto? Ako ste riešili?
Napadá mi akurát to, že proste koláč rozporcovať a vypiť prípadne ak uvidím že ten koláč je na tom zle, že je to tam premnožené (čo dúfam, že nie je lebo tak veľa som ich tam zase nevidel [dôležité možno spomenúť, že sa jedná reálne asi o 10ks čo som tam videl, so far]).

Za každú radu budem vďačný :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 8. 2013 17:50

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Zkus to nafotit i tak :-)
Možná to je ta potvora co se živí jen tím papírem. Ty nevadí.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 14. 8. 2013 18:11

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Čajový Kameň píše:Zdravím,

pri pravidelnej kontrole mojej skromnej puerhoteky som našiel, že po koláči LongFeng 2012 mi behajú také malé (fakt malé, snažil som sa ich nafotiť, ale nebolo ich vidieť majú nenej ako pol mm) svetle, biele až priesvitné chrobáky. Tak som ich z papiera vytriasol nechal koláč chvíľu vonku nezakrytí či nebudú vyliezať, ale nič okolo toho neliezlo tak som si povedal, že som ich asi všetky zabil. No, ale na ďalší deň som ich tam videl znova (pozrel som celú puerhoteku ako aj ostatné koláče [tam nič v nich nebolo]) tak som si povedal, že pre istotu dám ten koláč mimo do "karantény", kde je teraz.

No a teraz sa dostávame k podstate veci, stalo sa aj vám niečo takéto? Ako ste riešili?
Napadá mi akurát to, že proste koláč rozporcovať a vypiť prípadne ak uvidím že ten koláč je na tom zle, že je to tam premnožené (čo dúfam, že nie je lebo tak veľa som ich tam zase nevidel [dôležité možno spomenúť, že sa jedná reálne asi o 10ks čo som tam videl, so far]).

Za každú radu budem vďačný :)


ahoj,
myslim že vim o jake broucky jde, co mi psal jeden kolega tak pomohlo dat do mikrovlnky. sam jsem to nezkousel ale psal ze to pomohlo. Asi se tim neda moc skazit, na mensi tepltotu.
<<

petr.ptacek

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 42

Registrován: 13. 8. 2013 20:23

Příspěvek 14. 8. 2013 18:26

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Jednou jsem podobné miniaturní potvůrky také v čaji nalezl. Vypadali neškodně a nezdálo se, že by se množili a čaje ubývalo. Jak píše chawangpu, stačí je dát na chvíli do mikrovlnky nebo jako já trouby. Hlavní je čaj nespálit, ale když se dá na střední plamen, postačí 10 min.
<<

Čajový Kameň

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 194

Registrován: 27. 10. 2012 19:40

Příspěvek 14. 8. 2013 20:05

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Ad: Dzin skúsim len teraz tie potvory tam ako si nie sú :)

Ďakujem za vaše rady vyskúšam tú mikrovlnku a dám potom vedieť ako do to dopadlo.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 14. 8. 2013 20:24

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Ak nemaju negativny vplyv na chut caju, tak su to len bielkoviny naviac :) A teraz vazne :D Podla mna su to tie male chrobaciky mensie ako spendlikova hlavicka, bielej, zltej az priesvitnej farby co nam bezne lezu v byte pod nastenkami a po stenach. Ak sa nachadzaju len na povrchu kolaca, tak by to nemal byt problem, ale ak zaliezli aj dnu, tak by som si daval pozor pri rozoberani... a nemyslim si, ze by sa v nom mohli mnozit, ak su to tie chrobaky o ktorych hovorim.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 8. 2013 20:51

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Je si někdo jistý že mikrovlnka nebude mít vliv na přirozenou fermentaci? Docela by mě to zajímalo.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Čajový Kameň

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 194

Registrován: 27. 10. 2012 19:40

Příspěvek 14. 8. 2013 21:08

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

FarKy: proteíny sú v "pohode" pri čerešňach, ale pri shnegoch ti nevím. Ten koláč je ešte nenačatý a neviem čo je vo vnútri. Vyzerá ako normály koláč, teda žiadne vajíčka či nič nezvykle tam nevidím.

Dzin: mikrovlka má len o niečo iné vlnenie ako je teplo v rúre, to čo je v podstate iné je to, že mikrovlka ako keby zohrieva (najviac) vodu a suché listy tam tej vody veľa nieje za to v tých chrobakoch voda je. Čiže z pohľadu či rúra alebo mikrovlnka mi príde mikrovlka lepšia lebo nezohreje celý kolač ale len "vodu" teda chrobáka.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 8. 2013 21:29

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

No právě já si myslim že díky vlhkosti to zraje, voda je ve všem. Aspon to vyzkoušíš. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Čajový Kameň

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 194

Registrován: 27. 10. 2012 19:40

Příspěvek 14. 8. 2013 23:25

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Hej, ale zase tak veľa vody nie je :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 15. 8. 2013 00:04

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Jak se to vezme. Vlhkost jako taková má enormní vliv na zrání čaje. Jak se bude chovat čaj co prošel mikrovlném zaření opravdu nevím. Zajímá mě to, třeba se nic nestane, treba ano. :-) Poznáš asi za pár let.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 15. 8. 2013 22:48

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Tak zalezi co natropi ty mrsky s cajem. Co vim tak to snad nic s cajem neudelalo, a hlavne se tim ty mrsky zlikvidovaly (mel to rozlezle po trech tongach docela draheho caje). Mozna stejny efekt muze mit obycejna trouba ? (pri umelem suseni puerhu po nalisovani, jez vetsina vetsich tovaren pouziva se tim nic taky zrani nezastavi).
Uvidis jak se to bude dal mit a hlavne zda se to nerozleze na dalsi caje
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 20. 8. 2013 10:31

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Dzine z mojho akoze vedeckeho pohladu totalneho teoretika :-) :
ano ohriatie (jedno ake) si odnesie vsetka flora a fauna nie len chrobaky, ale mikroorganizmi sa mnozia rychlo a je ich naozaj vela takze by ich taketo ohriatie malo sice zabit ale nie uplne vyhladit, cize sa fermentacia trosku pribrzdi a aj keby sa niekomu podarilo spravit uplne sterilny kolac, bez toho aby znicil caj, vzdy je v pueroteke dost velka zasoba mikroorganizmov na dodatocnu "inokulaciu" (zaockovanie), ci uz nejak cielene (par clankov sa najde) ale aj tak by prebehle sama od seba ;-)
mikrouse su mrchy dostanu sa celkom lakho takmer vsade o tie by som sa nebal :-)
ak ta trapy, ci by bol zachovany ich pomer pre zachovanie charakteru zrenia, tu by som hadal, ze ano, pretoze cisto teoreticky su v urcitej rovnovahe a inokulacia nastane z rovnovazneho systemu
o vodu, co sa strat tyka by som sa nebal proste ju kolac nasaje s5 z prostredia

takze cisto teoreticky ak vsetko pojde ako ma najhorsie, co sa stane je restart v rastovej krivke mikroorganizmov, co sa prejavi v dlhsej dobe zrenia oproti pripadu bez zasahu, o kolko netusim, to by chcelo nejake namerane tabulkove hodnoty na odhad :-)

pardon za stenu textu, v praci teraz pisem len o rakovine a zmena k mikrobiologii bola pre mna celkom vytana :-)
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 20. 8. 2013 14:08

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Já si to také myslim, jen s tím nemam zkusenosti. :-)
Uvidíme co se bude dít s čajem dále :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 20. 8. 2013 16:58

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Tak jsem si to pozorně přečetl.
Popis, ačkoli je poněkud kusý, ukazuje na pisivky. Častá v domácnostech je Pisivka knižní (Liposcelis divinatorius), zhruba jeden milimetr velká a téměř průhledná krasavice.A pokud to jsou ony, nehrozí jaksi přímé nebezpečí. Jinak řečeno, neužírají ten čaj. Potud je to tedy v pořádku.
Ovšem tyhle pisivky (tvoří samostatný řád, nejsou to tedy brouci, chrobáky, jak je nesprávně uvedeno) mohou ukazovat na jiný problém. Živí se totiž různým organickým materiálem, mimo jiné plísněmi, bujícími v teplém a vlhkém prostředí! Zbytek závěrů nechám vašemu uvážení.
Likvidace hmyzích škůdců fyzikální cestou je omezena v podstatě na tři způsoby(chemická nepřichází ze známých důvodů v úvahu) a to:
- ozáření (používá se často u desinfekce, resp. desinsekce koření) zářičem s krátkým poločasem rozpadu
- teplota zvýšená - to by byla ta mikrovlka
- teplota snížená - tj. zmražení - pokud by někdo zvažoval tuto variantu, musí chlazení i opětovné rozmrazení proběhnout v zcela suchém stavu! a hlavně je třeba zvolit správnou délku expozice, což v některých případech může být i na mnoho dnů (zvláště odolní jsou např. brouci)
Za sebe mohu poznamenat, že by mi z principu asi vadil jakýkoli hmyz, ikdyby nakrásně v potravině jen přebýval. Ale to je asi individuální. :-)
<<

syp

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 131

Registrován: 24. 1. 2012 15:49

Příspěvek 9. 7. 2014 11:03

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Včera, jak bylo teplo a vlhko, jsem dělal kontrolu čajů, a po otevření keramické dozy, kde mám uložený jeden tong, jsem na takovéto mrňavé broučky narazil :-o. Byli rozlezlí po stěnáh dozy a na dně byl takový černý prach. Zkontroloval jsem čaje, tong je již z dřívějška otevřený, a ty vypadají OK, pěkně voní, takže plesnivé nebudou, a žádné potvůrky jsem na nich neviděl. Tak jsem je všechny i s prachem z dozy vyfoukal, ale nedělám si moc iluze, že bych se jich tímto zbavil :-( Je možné, že by se živily tím babusovým obalem tongu?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 9. 7. 2014 15:23

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Pokud jsou bílí broučci tak ty se živí jen papírem nebo bambusem.

Pošli foto.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 8. 8. 2014 14:23

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

S maximální pravděpodobností to budou chvostoskoci. Pisivky nejsou příliš rychlé a mají zcela charakteristický tvar těla. Chvostoskok žere všechno - odumřelou organickou hmotu, plísně, řasy, některé druhy žerou jiné druhy. Potřebují vyšší vlhkost, vysušení je ničí, ale s vysokou pravděpodobností přežijí vajíčka. Podle mého soukromého odhadu se vajíčka do koláčů dostanou buď při sušení listu, když to tam kopou po zemi, nebo možná spíš při "vlhkém skladování". Teď jsem je měl ve svojí pokusné nádobě, kde byla vysoká teplota i vlhkost (30 °C/ 80 RVV), ale objevili se tam poté, co jsem tam dal dozrát kus vlhčeji skladovaného vzorku. Tak jsem to strčil do mrazáku, nechám to tam tejden, pak nechám koláče pořádně vyschnout a pak je dám znova zrát.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 8. 8. 2014 14:59

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Trochu bych se pak o koláče bál, mráz naruší strukturu listu, popraskají buňky ...
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 8. 8. 2014 15:09

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Vyschlé buňky nepopraskají. Zato popraskají buňky hmyzu. Stejně tak bakterie a houbičky spíše lépe přežijí zamrznutí než pečení, nebo dokonce propálení mikrovlnkou. Ostatně, je to materiál určený na pokusy, tak co.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 8. 8. 2014 16:24

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

No jo, já to chápu velmi dobře, jenže vtip je v tom, že lístky i po vysušení vlhkost obsahují. :-) Experiment ok, ale celé koláče bych takto určitě netýral, když to není nezbytné :-)
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 8. 8. 2014 18:53

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Byly to jen dva malé 200 g, z toho jeden celkem low end, jedna low end tuocha, malá cihlička a nějaké odlomky. Materiál za pár stovek, žádná ztráta.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 9. 8. 2014 07:47

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Nebo třeba naopak zjistíš, že to posílilo aroma :-D
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 9. 8. 2014 09:40

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Ech, tak jsem těm broučkům trochu věnoval a skutečně to mohou být i pisivky. Pisivky jsou teda nevýznamný škůdce, který se vyskytuje v domácnosti běžně, ale dokáže se přemnožit. Stejně tak jsem se koukal, jak je to s jejich likvidací. Zamražení by mělo fungovat, mikrovlnná sterilizace taky, ale ... mikrovlnky se používají i komerčně ke sterilizaci. Například když se sterilizuje půda, tak se dá na 15 min vlhká půda do mikrovlnky na plný výkon. Dá se předpokládat, že pisivky budou o něco "vlhčejší" než mikroorganismy, takže jim bude stačit kratší doba. No, hledám dál. A asi si taky udělám nějaký pokus.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 9. 8. 2014 20:26

Re: Čudné malé chrobáky vyliejúce z shengového koláča

Té mikrovlnky bych se bál. Záleží jak moc, ale na školách se delaji bežne pokusy, kdy se vodou z mikrovlnky zaléva ta samá kvetina a to hyne do 4 dní. Jelikož vse z mikrovlnky je mrtvé. Čaj respektive houby a plisně co ho delaji starší a chutnejsí (myslím ty prirozené) by to mohlo zklikvidovat taky čaj by už nezrál, nebo by mohl začít zrat znovu a to by byla škoda.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
Další

Zpět na Černé, zrající & PuEr - Hei Cha

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz