Držení těla

<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 9. 5. 2010 14:44

Držení těla

Rád bych se zeptal, co je podle vás nejlepší na zlepšení držení těla. Uvažoval jsem o taichi, myslíte, že to pomůže? Protože držení těla je velký problém naší generace a chci ho začít řešit co nejdřív. Díky.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 9. 5. 2010 19:12

Taichi take ale jóga je vynikající, a musis mít pevný korzet hlavne záda a bricho, jakmile je nerovnováha tak je špatné držení tela prave :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 9. 5. 2010 19:30

Jsem zapřísáhlý nepřítel gymnastiky, tak jóga asi není nejlepší, ale já na tom nejsem tak tragicky, korzet nepotřebuji, jde mi hlavně o to, jak to řešit do budoucna, dlouhodobě.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 9. 5. 2010 19:53

Tak to je pak naprosto v pořádku.
Jóga má s gymnastikou společného pramálo.
No a pokud jde o ten korzet, je myšlen svalový korzet, to jest terminus technikus označující skupiny svalů udržující páteř ve správné poloze. Jmenovitě se jedná o svaly zad, beder a břicha. :D
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 9. 5. 2010 20:26

Ano jak rika stan gymnastika a joga je rozdil asi jako normálni čaj klasicky sypaný a pigi :-)
Korzet jsem myslel svalový korzet. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 10. 5. 2010 16:43

Dobře, já ze sebe nerad dělám blbce, leč zadařilo se :-), ale díky za informace. Jde vlastně spíš o to, že nemám rád kotouly a podobné, mám špatnou zkušenost, v dětství jsem se při tom zranil a teď už prostě nemůžu. Ale jóga je asi pomalá, ne? A také asi vhodný výběr cviků dělá své. Takže bych asi měl vyhledat nějaký kurs. Hmmm.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 10. 5. 2010 17:21

Tak můžes začit s knihou, myslim že sestavička " pozdrav slunci " kterou cviči i důchodci pro tebe bude hračka. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 11. 5. 2010 08:23

Jen bych dodal, že pzdrav slunci je zrovna dost dynamická sestava, je li cvičena jak má být. Na jógu až nečekaně. Každopádně dobrý začátek. :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 11. 5. 2010 13:06

Ano, ale pro evropana je ideálni, pak základní ásány a bude po probelmu. Případne zkus " pozdrav Kathu ".
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

theanaut

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 179

Registrován: 7. 12. 2010 14:13

Příspěvek 9. 12. 2010 14:45

Re: Držení těla

Od Kedy sa Venujem Karate (goju ryu) je moje držanie tela určite lepšie
<<

visual

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 190

Registrován: 9. 5. 2008 09:43

Bydliště: Poděbrady,Praha

Příspěvek 17. 12. 2010 19:14

Re: Držení těla

Prospeju do mlejna...svoji troskou.

Logicky bych asi mel mit problem - sedave zamestanani, nadvaha:) ja vim, mam to dobry :) - no ale problem neni...

Asi bych to posuzoval individualne podle stavby tela - ja nemam problem, jsem proste od prirody "velkej chlap" + obcas neco pocvicim.
Pokud mas svalovy zaklad, pak plne souhlasim s Dzinem, pokud nemas, je cviceni zad a bricha jasna volba, cvicenim myslim jako ze cilene cviceni na svalovy objem...

Ja kvuli bolestem bederni patere(po tatovi) zaradil 3x tydne "veslovani" a dalsi cviky a problemy za ctvrt roku fuc.
Make tea, not war...:)
<<

shadow_hk

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 15

Registrován: 15. 2. 2011 12:42

Příspěvek 21. 2. 2011 22:24

Re: Držení těla

tak většina lidi, co si myslí, že cvičí jogu, ji ve skutečnosti vůbec necvičí, resp. cvičí jen její "deformované verze".

Pravda je, že jóga je jen pro zdravé lidi a chce-li člověk cvičit jogu, měl by se na to nejprve řádně připravit, tj. mj. co možná nejvíc uvolnit a protáhnout vše zkrácené a stuhlé a naučit se správné postury, k tomu jsou ale třeba i ty nezkrácené svaly, třeba i kolem bederní páteře - samozřejmě nevysocí lidé (kterým se hlavně na nohou tolik svaly např. sezením automaticky nezkracují) a ženy obecně a asiati obecně mají v tomto pozici jednodušší :).

Proč? Protože jinak se necvičí joga, ale něco jiného, co může být spíše naopak kontraproduktivní. Nemluvě už o tom, že ta domnělá prána (energie) vůbec při takových (nepsrávných) cvicích neproudí tak, jak ideálně má.

Ale ano, jsou určité cviky i z oblasti jogy (prolínající se se strečingem, rehab. cviky atd.), které tomu většímu protažení postupně napomáhají, ale člověk se nesmí za každou cenu snažit o nějaké pozice, které prostě správně nezvládne.

Na držení těla je nejlepší posilovat tzv. hluboký stabilizační svalový systém - ideálně např. na balanční úseči /2x denně 15 minut). To umožní pak i lépe zvládat např. správné 90. stupnové posedy (které je ale třeba kombinovat s relaxačními posedy, nebo aspoň já tedy vydržet sedět vzpřímeně delší dobu bez bolesti pořád nevydržím..).

Teorie (a měla by být i praxe) je taková, že na chodidle jsou tři stabilizační body, tj. na patě a pod palcem a malíkem, o které by se člověk měl neustále opírat. Zkusit např. při sezení, když zvednete prsty, tím by se Vám automaticky měly zatnout stehenní svaly a i ten vzpřímený posed by měl být pak o něco jednodušší. Raději nejdříve bez bot..Chceto ale tento cit trénovat, ale zkuste si někomu říct, ať vám na chodidle na tyto body zatlačí (když ležíte) a celý byste se měli více napřímit a bederní páteř by se měla dostat více dolů (což je cílem).

Tai-chi, se kterým taky začínám, s tím také pracuje.

Jinak tai-chi je hlavně myslím o té koordinaci pohybu a podřízení pohybů Vašeho těla Vaší vůli a kontrole. Je to něco jiného, než jógové cvičení, ale myslím, že se to ideálně doplňuje. U mě nezbytně s joggingem :)).
Namaste
<<

shadow_hk

Uživatelský avatar

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 15

Registrován: 15. 2. 2011 12:42

Příspěvek 25. 4. 2011 11:08

Re: Držení těla

No, nic, tak to trochu aktualizuji a poupravím.

Nejrpve je třeba nastavit správné držení těla (a za tímto účelem mj. i aktivovat určité vnitřní programové mechanismy říkající tělu, že sedí nebo že stojí) a toho lze docílit jen ve správných polohách (např. roztáhnout a zvednou prsty na nohou, pokrčit se v kolenou, a ruce před sebe jako, kdybyste objímali strom a přitom palce nahoru a hlavu vytlačit jakoby nahoru a dívat se jakoby na horizont...), ve kterých se nejprve posilují a vůbec dávají do pořádku patřičné nefunkční partije a posléze se opět v polohách protahuje, je li systém už dobře nastavený. Musí se postupovat postupně, slupka za slupkou, mám ještě dlouhou cestu před sebou :-).

A jinak ještě něco: nelze léčit fyzickou stránku bez té duševní, takže dýchat, dýchat, dýchat a posilovat "Tady a teď" woking mind, namísto past and present of thinking mind...

+ sedět na tvrdé židli. To je o těch "reflexních?" bodech, které jsou při sezení na měkké židli vyřazeny...

ale je toho mnohem více....

Doporučuji: Jiří Čumpelík... http://www.yogaprague.cz/instructor.html

Óm shanti a hodně odhodlání, vůle a síly na Vaší i mé cestě :-).

Miten & Deva Premal - So Much Magnificence
http://www.youtube.com/watch?v=AG-YE8IiV5U
Namaste

Zpět na Off Topic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz