Co se vám nelíbí v čajovnách?

<<

peer

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 89

Registrován: 6. 6. 2010 10:36

Příspěvek 22. 1. 2011 14:15

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

Dzin Tea Racer píše:Mě hlavně převařování vody, připravovaní čaje aniž by se ptaly jak to mate rádi, a hlavně chovaní některých lidí, jako hluk, mobily atd....


Já považuji za velký prohřešek proti profesionálnímu chování personálu, když obsluha v čajovně před zraky hostů jí nebo popíjí čaj.
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 22. 1. 2011 14:33

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

Když obsluha pije čaj? Možná tak kdyby pili pytlíkový čaj...
<<

Gwynnbleid

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 403

Registrován: 29. 7. 2009 15:00

Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek 22. 1. 2011 18:07

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

tak toto sa mi vazne nezda :-D personal by mal mat prehlad o cajoch co podava a navyse den bez caju je v cajovni utrpenie :-D si asi nikdy nerobil v cajovni
<<

Assam

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 334

Registrován: 4. 9. 2009 16:52

Bydliště: až tam...

Příspěvek 24. 1. 2011 11:21

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

to je pravda,... beztak je najlepšie popíjať čajík s obsluhou samotnou keď je čajovňa prázdna :)
Čaj zo mňa uvolňuje nápady, ktoré driemu v hlbinách mojej duše.
.Lev Nikolajevič Tolstoj
http://kolemdouci.tumblr.com/ čo noc či deň či Slnko či tma dala ..
<<

Inhereth66

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 179

Registrován: 22. 3. 2009 17:10

Bydliště: Trnava

Příspěvek 24. 1. 2011 18:10

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

Pre mna je najhorsie ak priestor kde sa fajcia vode fajky nie je stavebne oddeleny od zvysku cajovne...ked clovek pije nieco dobre a zrazu pride ten zavan to je na porazenie...
Nature uses only the longest threads to weave her patterns, so that each small piece of her fabric reveals the organization of the entire tapestry.
R.P.Feynman
<<

Assam

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 334

Registrován: 4. 9. 2009 16:52

Bydliště: až tam...

Příspěvek 25. 1. 2011 12:08

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

to je pravda. pokial clovek dosiel do cajovne za cielom vypit si dobry cajik v pokoji.... ale v niektorych cajovnach je to vzyriesene....ale vznika tam moznost primiesania si "niecoho" do dymky....
Čaj zo mňa uvolňuje nápady, ktoré driemu v hlbinách mojej duše.
.Lev Nikolajevič Tolstoj
http://kolemdouci.tumblr.com/ čo noc či deň či Slnko či tma dala ..
<<

Gwynnbleid

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 403

Registrován: 29. 7. 2009 15:00

Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek 25. 1. 2011 20:36

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

ano ale ktory cajmen by to nezacitil keby presiel okolo :-D a kebyze toto spravi dakto mne, tak mu tu fajku ihned berem a pravdepodobne donesiem ucet
<<

dazda

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 6

Registrován: 5. 2. 2011 14:54

Bydliště: Čergov

Příspěvek 5. 2. 2011 15:02

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

peer píše:Já považuji za velký prohřešek proti profesionálnímu chování personálu, když obsluha v čajovně před zraky hostů jí nebo popíjí čaj.


ja to zas povazujem za reklamu - stalo sa mi, ze prisiel zakaznik kupit caj, mala som prave cosi dobre uvarene na pulte, dali sme sa do reci, doniesla som cistu misku, dala mu ochutnat, chutil a kupil aj z neho.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 5. 2. 2011 17:32

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

Já si myslím že to rozhodne neni prohresek pit pred hosty čaj. Naopak, kdyby ho nepil/a tak si rikam proč asi :-) Neni v nem neco spatneho?
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Assam

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 334

Registrován: 4. 9. 2009 16:52

Bydliště: až tam...

Příspěvek 6. 2. 2011 11:27

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

Dzin má pravdu.... to že by som ako čajovník (čo bohužial niesom) mal pred hosťmi uvarený vlastný čaj nieje ani reklama ani nič zlého, je to predsa moja čajovňa,
... a prišlo by mi to dosť obmedzujúce.. proste by som si uvaril čaj tak ako ostatným :)
A či by sa to niekomu páčilo...
Čaj zo mňa uvolňuje nápady, ktoré driemu v hlbinách mojej duše.
.Lev Nikolajevič Tolstoj
http://kolemdouci.tumblr.com/ čo noc či deň či Slnko či tma dala ..
<<

Pyroh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 195

Registrován: 1. 4. 2011 19:46

Příspěvek 1. 4. 2011 20:26

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

U čajoven mi přijde, že je těžké najít dobré zákazníky. Není problém otevřít hulírnu č. 150000, to jistě, ale čajovnu s dobrými čaji? Menší, luxusnější sortiment? Kdo by tam chodil? Na normální lidi by to asi bylo moc drahé (a čajovna prostě musí něco přirazit, když platí nájem), a ti, kdo pijí "dobrý" (uvozovky kvůli relativitě toho tvrzení, nechci nikoho urazit) čaj zase asi nemají moc důvod chodit do čajovny...

Třeba by mne bavily pořádnější degustace (5 TGY z jedné oblasti, nebo systematické propití několika ročníků puerhu z dané oblasti), ale to se bohužel asi ještě nedá po čajovnách chtít.
<<

dazda

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 6

Registrován: 5. 2. 2011 14:54

Bydliště: Čergov

Příspěvek 1. 4. 2011 21:20

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

my sme mali v plane robit ochutnavky, ale je fakt problem s ludmi, ktori su ochotni. teraz sa ale napr otvara cajova http://skola.amana.sk/
<<

desttro

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 13

Registrován: 29. 1. 2012 23:58

Příspěvek 30. 1. 2012 00:15

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

U většiny čajoven je problém mezi hostem a čajem => čajmanem
<<

Assam

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 334

Registrován: 4. 9. 2009 16:52

Bydliště: až tam...

Příspěvek 30. 1. 2012 11:06

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

to je pravda.. u mnohých čajovní je personál tak nezaučený .. že aj keď ponúkajú možnosť gong- fu , beztak donesú more tak nachystané že sa musí najskôr spraviť sťahovanie nárdov :-D a samozrejme si musím čuchacie poháriky vždy vypýtať...
ale človek sa často stretne aj s dobrou a znalou obsluhou.. . to vždy poteší..
Čaj zo mňa uvolňuje nápady, ktoré driemu v hlbinách mojej duše.
.Lev Nikolajevič Tolstoj
http://kolemdouci.tumblr.com/ čo noc či deň či Slnko či tma dala ..
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 30. 1. 2012 13:31

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

Zajímavá otázka. Vlastně jsem si ani nevšiml, že tu tohle vlákno je, a tudíž jsem se ani nikdy takovou úvahou skutečně vážně nezabýval. Ačkoliv několik mých dobrých přátel vlastní a provozuje čajovnu, téměř čajovny nenavštěvuji. Výjimkou jsou nějaké tam konané akce, které mě zajímají a nemám tudíž jaksi na výběr. Můj vztah k čajovnám je, diplomaticky řečeno, problematický. Když bych měl skutečně dát dohromady všechno, co k tomuto postoji vede, byl by z toho opravdu dlouhý seznam. Zkusím tedy pár důvodů uvést. Vadí mi především:
Neprofesionalita, neochota, lenost, arogance, neúcta k zákazníkovi, amatérismus, neznalost (jak čajů, tak procesů obsluhy a vůbec fungování podniku), mizerné čaje, předražené čaje, nesprávně adjustované čaje, nepořádek, špína, orientální vonné tyčinky, vodní dýmky, reprodukovaná hudba (většinou dost prapodivná směsice z „jakoetno“ či meditačních CD), nedostatek soukromí, zvláštní orientálně – koloniální styl výzdoby interiéru, zahrnující směs dekorací od Turecka po Japonsko, někteří zákazníci….atd.
Asi bych mohl ještě pokračovat. Dlužno doplnit, že zmíněné skutečnosti se jistě netýkají čajoven všech. Je však pravdou, že všechny popsané skutečnosti jsem v našich čajovnách, bohužel, zažil na vlastní kůži.
Pokud, prosím, víte o nějaké čajovně, kde není ani jedno z toho co jsem popisoval, dejte mi tip. Rád se tam podívám.
Naposledy upravil Stan dne 30. 1. 2012 15:52, celkově upraveno 1
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 30. 1. 2012 14:00

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

Pro mne nejlepší čajovna je příroda :-)
Tam je vše jak má být, od soukromí, po hudbu, čaj si pripravím sám :-)
Stane jinak s Tebou souhlásím, mě hodně vadí že mi nutí určite druhy priprav a hlavne mi ho pripraví sami, za to bych zavíral ty čajovny :D
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

lesasyn

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 816

Registrován: 1. 6. 2011 06:13

Bydliště: Choceň

Příspěvek 30. 1. 2012 14:59

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

To Stan: plne souhlasim s Tvym prispevkem, lepe bych to nenapsal.
A doporuceni na cajovny:
Cajovy Atelier - Ceske Budejovice
Literarni cajovna Sklenena louka - Brno
<<

Gwynnbleid

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 403

Registrován: 29. 7. 2009 15:00

Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek 30. 1. 2012 15:08

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

My pristup k ludom riesime v cajovni takto: Pri vybere caju zistime ako je clovek zdatny a podla toho pripadne nasmerujeme. Totiz casto sa stane, ze si niekto vybera caj len podla nazvu, nevie co od neho cakat a moze byt sklamany. Vacsinu pravych cajov automaticky davame na "gong fu", caj donesieme, spravime predhriatie, prip. oplach a standardne aj prvy nalev + vysvetlime dalsi postup. Pokial ale dotycny vyzera, ze uz je skuseny, tak to nechame na nom vsetko :-)
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 30. 1. 2012 22:19

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

To Lesasyn: Skleněnku znám velmi. Alenka dělá dobrou a zatím tak nějak nedoceněnou práci, zdá se mi! Čajovna je trochu limitovaná prostory ve kterých se nachází. Nicméně u nás v Brně patří k nejlepším.
V Českých Budějovicích jsem v čajovně zatím nebyl, ačkoli se s Martinem znám a viděl jsem i fotky interiéru. To musím napravit.
Každopádně tyhle dvě jsou přinejmenším blýskáním na lepší časy......
Moc děkuji za přpomenutí.
<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 2. 3. 2014 23:23

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

Jak to tu tak pročítám... tak si s tím rady nevím... asi nemůžu napsat úplně nezaujatý příspěvek... v čajovně pracuji... ale docela rád bych se vyjádřil k hudbě... tam je ten problém že to není jenom o hostovy ale i o čajmanovy... možná to zní trochu sobecky ale když pustíte nějakou pěknou tichou hudbu tak prostě v čajovně (ještě je důležité to v čajovně, to není jako hospoda kam chodí tuny lidí) tak i když utíráte leštíte... zametáte nebo třeba jenom instalujete květinu prostě usínáte... záleží hodně na počasí, na náladě, na tom co jste dělali předtím ale opravdu 8h hodin na nohou v kuse a ještě když nejsou lidi s meditativní hudbou... mě příjde lepší když si v čajovně pustim reggae a pohupuju se do rytmu... třeba když příjdou lidé tak to občas i přepínám nebo aspoň stlumim... ale řekněte je lepší čajovník co zívá při tom když vás obsluhuje nebo ten co se na vás usmívá? :-) snad to nezní moc hloupě... :)
<<

cajovnicka.ic.cz

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 118

Registrován: 23. 1. 2011 17:14

Bydliště: Vysočina

Příspěvek 4. 3. 2014 11:33

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

Pyroh píše:U čajoven mi přijde, že je těžké najít dobré zákazníky. Není problém otevřít hulírnu č. 150000, to jistě, ale čajovnu s dobrými čaji? Menší, luxusnější sortiment?

Stan píše:Zajímavá otázka. Vlastně jsem si ani nevšiml, že tu tohle vlákno je, a tudíž jsem se ani nikdy takovou úvahou skutečně vážně nezabýval. Ačkoliv několik mých dobrých přátel vlastní a provozuje čajovnu, téměř čajovny nenavštěvuji.


Obě tyto myšlenky (Stan/Pyroh) jsou si v rozporu - rozpor s požadavky většinového osazenstva čajoven. Vím, že čajovna by neměla být o výdělku, ale přeci jen se člověk musí nějak živit a čistě čajovnová záležitost v našem vysněném smyslu by takřka jistě byla odsouzená k záhubě pro nedostatečnou návštěvnost (když pominu města Praha/Brno/Ostrava). Moje vize na čajovnu je jasně definovaná i s teoretickými myšlenkami jak se udržet, ale je vůbec možné dlouhodobě udržet své představy, pokud už bych jí založil? Každý díl v článku promyšleného chodu může povolit a systém se zhroutí.
Z mého pohledu nemusí být interiér ponurý, ani do moderny, klidně se starším nábytkem, pohodlnými lenoškami z dob komunismu, proč ne? Prostor nemusí být vyleštěný, ale přiměřená čistota úměrná provozu s nápoji a jídlem. Důležitý a od počátku zásadní je přístup majitele a vhodná volba obsluhy, od začátku vstřícný a komunikativní postoj k zákazníkovi, přátelské vztahy. Nestavět sortiment a nabídník pod vidinou zisku - tzn v praxi zeleňák vietnam za lidovou dvacku, s kvalitou úměrně zvyšovat cenu. Nejde stavět jméno a podnik v kombinaci s přeléváním pěněz do soukromé záležitosti. Bohužel plošně v ČR mám podobné zkušenosti jako Stan. Takže jediná věc, která se mi nelíbí a zapříčiní většinu jmenovaných nedostatků je neosobní přístup majitele a také mnohdy přehnané převádění zisku do osobního růstu majetku.
Každý týden nová nezávislá degustace.
http://www.cajovnicka.4fan.cz
<<

kacuro

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 78

Registrován: 25. 7. 2014 16:09

Příspěvek 26. 7. 2014 09:40

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

Sakana píše:... ale řekněte je lepší čajovník co zívá při tom když vás obsluhuje nebo ten co se na vás usmívá? :-) ...


Pro mě je ideální takový čajovník, o kterém ani nevím, že tam je. Tiše přijde, vyslechne si objednávku a zase tiše odejde. Pak tiše přinese čaj. Čajovník i host jsou v meditativním klidném stavu, oba v dokonalém souladu. Chápu, že je to ideální stav, který je těžké splnit, kort když v čajovnách často pracují studenti jako brigádníci, kteří k takové životní filozofii nemají vztah. Právě takovou atmosféru jsem však v 90. letech prožíval v DČ v Pardubicích, jak už jsem o tom psal před chvílí v jiném vlákně. Tam tenkrát pracoval u p. Nevělíka jeden čajovník, který tato má kritéria 100% splňoval a mám s ním úžasné zážitky. Sedával jsem tam vždy v takové chodbičce, ke které z jedné strany přiléhala malá zenová zahrada, oddělená prosklenou stěnou. Jednou byla v hlavní místnosti čajovny sešlost skupiny mladých lidí, kteří se nevázaně nahlas bavili. Když jsem tam přišel, usedl jsem na svém obvyklém místě. Přišel onen čajovník a přinesl čajový lístek se zvonkem. Pro mě ta čajovna byla chrámem, kam jsem chodil meditovat. I přes tu hlučnou partu jsem se ponořil do klidu a poté si vybral čaj. Vzal jsem do ruky zvonek a velmi jemně jednou cinknul, téměř to nebylo slyšet. Během okamžiku se objevil onen čajovník a vyslechl si objednávku. I přes ten hluk v čajovně díky svému meditativnímu rozpoložení zaslechl onen neslyšný zvuk zvonku a přišel ... Taková je pro mě ideální obsluha čajovny. Podobných zkušeností jsem s ním měl mnoho. Nikdy jsme spolu nepromluvili více, než bylo nutné pro objednání a zaplacení čaje, přesto jsme byli vždy naladěni na "společnou vlnu".

A právě z důvodu, že takového čajovníka, jak jsem popsal výše, jsem od té doby v čajovně již nepotkal a z dalších důvodů, jaké uvádíte i vy, už do čajoven nechodím nebo jen velmi výjimečně. A v takovém případě si dám raději na osvěžení jen nějaký obyčejný červený čaj, který se nedá (alespoň v to vždy doufám) pokazit. Raději popíjím čaj sám nebo se stejně naladěnými přáteli ...
Naposledy upravil kacuro dne 28. 7. 2014 07:54, celkově upraveno 1
Když poklička padá,
šálek se nebrání,
nemá strach ze smrti.
<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 28. 7. 2014 01:23

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

A vtom tkví jeden z problémů, předsudky. Jde o to že do čajoven opravdu chodí málo lidí kteří mají zájem o dobrý čaj (Tamaryokucha, Dian lu eshan mao feng, Jin zhen, ... ) většinou když někdo takový příjde tak je to známý který jde ochutnat letošní FF, popřípadě si ho koupit dom. Občas se objeví zvědaví turisté a občas opravdový znalec, ty se ovšem dělí do několika skupin, a to ty kteří zkouší čajovníky a dají si čaj připravit, ti kteří zkouší čaj a připravují si ho sami, rejpaly kteří jdou do čajovny s tím pocitem že oni vše vědí nejlépe (jistě, jak jsem se dočetl jsou i tací čajovníci, problém když se setkají) a potom pouze všechno pomlouvají, že čaje je příliš málo, že čaje je příliš mnoho, flek od vody na termosce, konev od Dančáka a šálek je přitom od Nováka atd... , a potom ti kteří si vypijí připravený čaj, pokud je dobrý tak ho pochválí, pokud je špatný tak to řeknou a ne jen pomlouvají na internetových diskusích a následně si začnou při platbě s čajmenem povídat, bohužel takového jsem ještě nepotkal (myslím cizího ne štangasta), a podle toho co zde na fóru čtu tak by vás tu mohlo být více.
Dále se nebudu tajit svým věkem a řeknu na rovinu že mi je 17. Ano i tací studenti jsou a i ty studenty baví čaj, vím moc jich není a proto se nezastávám všech ale taky bych je neodsuzoval, v čajovně pracuji tak rok, o čaj se zajímám tak dva, proto se ani nemůžete divit že toho nevím tolik jako vy kteří čaj studujete už třeba 24 let...
Chtěl bych vás poprosit, choďte do čajoven aspoň občas, když si dáte keniu pochopím to, letos se obvzlášť vyvedla ale když příjdete do čajovny zamračení uslyšíte hudbu která vám třeba trochu nesedí, zamračíte se ještě víc a potom uvidíte za pultíkem studenta/tku tak si nasupeně sednete a objednáte si červenej Junnan... ne nechci nikoho odsuzovat ale člověk si automaticky dělá názor o všem co vidí, slyší, cítí.... je to těžký úděl čajovníků a čajoven
<<

kacuro

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 78

Registrován: 25. 7. 2014 16:09

Příspěvek 28. 7. 2014 07:49

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

Nemusí to být vždy předsudky, ale spíše zkušenosti. Jak jsem již psal, pro mě je čajování jakýmsi obřadem, kdy příprava čaje, vnější podmínky, popíjení čaje a mysl jsou v souladu. Čajovnu chápu jako chrám, který by mi měl toto všechno dopřát. Je mi jedno, jestli čajovník bude mladý student nebo zkušený kmet, ale v čajovně hledám oázu klidu a harmonie a pokud mi toto prostředí čajovny nedopřeje, nemám důvod tam chodit a požadovanou atmosféru si vytvořím doma.

Lidé se chtějí bavit, to chápu, neodsuzuji. Ale neměli by si plést čajovnu s hospodou, k čemuž často dochází. Alespoň takové mám zkušenosti. A člověk jedná na základě svých zkušeností, kdyby to nedělal, opakoval by stále stejnou chybu. Proto v dětském věku objevujeme a poznáváme svět a na základě svých zkušeností se v něm učíme žít. Když si sáhneš na hrnec na plotně a spálíš se, také už si na něj příště vezmeš utěrku. V čajovně už jsem nebyl několik posledních let, předtím jsem občas zašel a většinou to bylo vždy podle stejného scénaře. Přijdu, v klidu si najdu místo, posadím se a relaxuji. V jiném koutě sedí parta mladých lidí, kouří vodní dýmku a halekají přes celou čajovnu, když něco chtějí, zavolají na čajovníka přes celou čajovnu ... A on, protože se s nimi zná, neb jsou to třeba štamgasti, haleká zase na ně. Umím sice při relaxu všechny tyto rušivé zvuky vyrušit a nevnímat je, ale proč bych se do té čajovny vracel, když doma si umím vytvořit mnohem lepší atmosféru? Čajovny se u nás staly jakýmsi zajímavým fenoménem a vytvořila se kolem nich určitá skupina lidí - hostů, kteří se vyhranili jako jakási subkultura našich čajoven. To je v pořádku, ale neslučuje se to s mým vnímáním čajovny, proto jsem si vytvořil svou "čajovnu". Když přijde host, popíjíme spolu čaj, když jsem sám, popíjím prostě čaj. Nic víc, nic míň.

Jinak nechci samozřejmě hanit všechny čajovny. Občas na cestách, když jsem dříve do nějaké čajovny zavítal v brzkých otvíracích hodinách, kdy tam ještě nikdo nebyl, tak ta atmosféra byla také příjemnější. Už jsem ale zažil i čajovnu, kde čajovnice létala po čajovně v botách na vysokém podpadku a to klapání po prkenné podlaze, to bylo teda něco. A ten čaj, co jsem tenkrát dostal ... Uctivě jsem se rozloučil a už jsem se samozřejmě nevrátil ...

Chování a jednání čajovníka dělají gro čajovny. Záleží na něm, jak se bude host v čajovně cítit, proto si Sakano uvědom, že jakou atmosféru si v čajovně utvoříš, takoví hosté pak budou přicházet ...
Když poklička padá,
šálek se nebrání,
nemá strach ze smrti.
<<

Sakana

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 87

Registrován: 26. 12. 2013 21:03

Příspěvek 28. 7. 2014 20:46

Re: Co se vám nelíbí v čajovnách?

To je ono... každému po jeho gustu, často se dá snadno ''vycítit'' co host chce, jestli si chce čaj připravovat sám atd... ale hold jde o to jak si lidé sednou. Čajovna je v tomhle taková hodně zvláštní, ono občas mi příjde že je něco úplně jiného jak cítí čajovnu čajovník a jak host, třeba pro mě to je místo kde si vychutnám svůj šálek (spíš své konve když pracuji), odpočinu si od ruchu světa, potkám nové lidi atd..., jak jste psal pro vás je to chrám, pro mě je to zase klid kde člověk může být uvolněný, nemusí meditovat, nemusí myslet, občas si popovídá s přáteli občas čte, občas jenom sedí a pozoruje co se děje.
Bohužel i bohudík, atmosféru nevytváří jen čajovník, ale i hosté, počasí, sama čajovna. Říkám jen jak to je, na čajovníkovy je samozřejmě největší vina, když příjde skupinka lidí kteří halekají a ruší ostatní může je vyhnat, napomenout, nebo nedělat nic, nebo je třeba přesadit. Já bych to specifikoval tak že čajovník je hybná síla atmosféry, to co jí propojuje.
A mysl čajovníka je proměnlivá, copak si nelze vychutnat čaj třeba při metalu (příklad, metal bych v čajovně nikdy nepustil) stejně třeba jako při drnkání shamisenu? Ale ano dávám vám za pravdu, jaké si to uděláš takové to máš, i když to neplatí doslova.
Tímhle postem bych chtěl aspoň trochu nastínit jaké to je být čajovníkem, tedy u nás, moc čajoven sem jinak nenavštívil. Je to psané napoprvé ani to nebudu znova číst, aspoň to bude pravda...
PředchozíDalší

Zpět na Zkušenosti s čajovnami

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz