Kdy kupovat který čaj

<<

Pat-Pej

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 175

Registrován: 25. 11. 2009 20:01

Příspěvek 6. 1. 2011 21:00

Kdy kupovat který čaj

Je jasné, že čaje je (většinou) vhodné kupovat čerstvé. Proto bych se chtěl zeptat, kdy je nejlepší nakupovat jednotlivé sorty čajů.
Sice je možné dopověď na tuto otázku, alespoň částečně, dohledat v jiných thematech, ale myslím si, že si zaslouží své vlastní.
Mohl byste někdo zkušenější obecně popsat, kdy kterou sortu a podsortu kupovat? Samozřejmě nelze nic paušalizovat,ale myslím si,
že nám méně zběhlým v této problematice, by se to mohlo hodit.
:-blů)
Šálek čaje je jako váš život. Záleží na tom jakou péči mu budete věnovat.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 6. 1. 2011 21:15

Re: Kdy kupovat který čaj

No musis se zeptat konkretneji :-)
Na otazku kdy, tak vetsinou kdy je jeho sezona, zelené, zluté na jare brzy, stejne jako čaje z DJ FF, pak polozelené a DJ SF, pak červené, bílé. :-)
Já kupuji vždy hned jak to je čerstvé, tak sleduj obchody. Kdy co kupovat vetsinou si necham poslat vzorky na tohle se asi nedá odpovedet jednoznacne...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 6. 1. 2011 21:25

Re: Kdy kupovat který čaj

Mezi zkušenější se neřadím, ale mám pocit, že už to mám dobře vypozorované :) Nejlepší je sledovat obchody, které si zakládají na informovanosti o novinkách a na kvalitě než kvantitě. Jde především o "zlatý trojúhleník" longfeng.cz, teamountain.cz, darjeeling.cz. Neboli:

1) Japonské čaje kupovat v době, kdy je nabídne teamountain.cz nebo darjeeling.cz (pozdní jaro až léto)
2) DJ/nepal FF, SF - opět platí to samé i s obchody :)
3) Červené, DJ AF - téměř kdykoliv, s tím, že samozřejmě čím čerstvější, tím lepší (sklizeň 2010 bych záměrně kupoval nejpozději duben 2011, pokud je ale třeba za výhodnou cenu, tak mám vyzkoušeno, že některé DJ AF jsou velice trvanlivé a vhodné na každodení popíjení ikdyž jde o rok starou produkci, ještě teď tu mám zbytek Thurbo 2009 AF a je výborný - nemá tak výrazné ovocné tóny, ale zase chytl takový ušlechtile nahořklý sládnoucí nádech, který mi přesně vyhovuje)
4) Oolongy - řídil bych se dle longfeng.cz (konec jara a průběžně kolem léta)
5) Bílé, žluté, zelené - tady bych si dal jedině pozor a rozhodně je nekupoval, pokud nemám vyzkoušeno, že něco vydrží. Zásadně čerstvé, často rychle ztrácí na kvalitě. Obdobím - jaro (od březen do května). U zelených je to občas složitější, jsou i zelené DJ, například Jun Chiyabari (jsou jak červené, tak i zelené druhy), který se chová podobně jako DJ SF (nějakou dobu vydrží).
<<

Pat-Pej

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 175

Registrován: 25. 11. 2009 20:01

Příspěvek 6. 1. 2011 21:26

Re: Kdy kupovat který čaj

To je mi jasné. Chtěl jsem halvně zavdat podnět k napsání nějakého obecnějšího článku, který by mi pomohl vybrat si správný čaj.
Jinak konkrétně momentálně bych si rád koupil nějaký zelený na "snídani"...píšeš, že ty jej "snídáš" tak předpokládám, že i v zimě,
ale podle informací co jsem si zde přečetl teď není vhodné jej kupovat? Přesto předpokládám, že některý je možné koupit i nyní
....samozřejmě mám na mysli nějaký dobrý :-) Poradil bys mi některý, který bych si mohl pořídit i v tuto roční dobu a vychutnat si jej,
přes dlouhý čas uplynulý od doby sklizně?
Šálek čaje je jako váš život. Záleží na tom jakou péči mu budete věnovat.
<<

Pat-Pej

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 175

Registrován: 25. 11. 2009 20:01

Příspěvek 6. 1. 2011 21:29

Re: Kdy kupovat který čaj

IkE Blaster:
Díky moc, takhle nějak jsem si to představoval. Potřebuji prostě jen něco, čeho bych se mohl orientačně držet ;-)
Šálek čaje je jako váš život. Záleží na tom jakou péči mu budete věnovat.
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 7. 1. 2011 00:31

Re: Kdy kupovat který čaj

Na snídaně popíjím Jiaogulan, evidentně mi pomáhá :) A občas do toho vložím nějaký Darjeeling/Nepal. Jinak mi nic moc nepasuje. Takový ty jemné zelené bych ráno asi nesnesl. I s oolongy bych měl problém (minimálně bych si je nevychutnal).

Momentálně bych asi jiné čaje než červené/černé nekupoval. Asi ještě ty oolongy. Nebo cokoliv od p. Nepustila ( jiaogulan.cz/shop ), tam by také neměl být problém. Má většinu čajů vakuově balenou a jsou celkem trvanlivé, dobré i levné.

Pokud toužíš po zeleném, tak kamarád si nyní kupoval http://www.slavnecaje.cz/shi-feng-long- ... -50-g-2010
Tady to je překoupeno z longfengu, přímo odtud jsem ho měl já před létem a když jsem ho nyní ochutnával, tak chutná stále skvěle (opět, ztráta sladkosti, vůně je lehce mdlá, ale v zásadě je to zanedbatelné).
<<

Pat-Pej

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 175

Registrován: 25. 11. 2009 20:01

Příspěvek 7. 1. 2011 00:52

Re: Kdy kupovat který čaj

Ten zelený nevypadá špatně. Možná ho zkusím
Jinak vám oběma děkuji za reakce Dzinovi i IkE Blasterovi.
Šálek čaje je jako váš život. Záleží na tom jakou péči mu budete věnovat.
<<

peer

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 89

Registrován: 6. 6. 2010 10:36

Příspěvek 7. 1. 2011 13:03

Re: Kdy kupovat který čaj

IkE Blaster píše:Mezi zkušenější se neřadím, ale mám pocit, že už to mám dobře vypozorované :) Nejlepší je sledovat obchody, které si zakládají na informovanosti o novinkách a na kvalitě než kvantitě. Jde především o "zlatý trojúhleník" longfeng.cz, teamountain.cz, darjeeling.cz. Neboli:

1) Japonské čaje kupovat v době, kdy je nabídne teamountain.cz nebo darjeeling.cz (pozdní jaro až léto)


----------------------------------
To plati pro toho, kdo nakupuje caje v tuzemsku. Caje nakupovane u japonskych firem v Japonsku jsou v prevazne vetsine v dobe mimo sezonu (a mozna uz i hned po sklizni a zpracovani) skladovane v klimatizovanych skladech. Proto je i v techto mesicich nabidka velice bohata. Proto tam nakupuji v prubehu roku ke sve spokojenosti.
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 7. 1. 2011 14:55

Re: Kdy kupovat který čaj

Je pravda, že Gyokuro Fuuki od teamountain mi přišlo v tak kvalitním balení, že bych se stárnutí moc nebál (kompletně vysátý vzduch, velice kvalitní obal). Takže na to něco asi bude :) Ale jakmile je otevřený, tak se mi zdá, že se chuť rychle mění.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 7. 1. 2011 14:58

Re: Kdy kupovat který čaj

Ano po otevreni ihned vypit, to plati u tehle čajů 2x :-)
Ono se to ale neda rici obecne kde a co nakupovat, každy rok to je jine, ale na longfeng.cz a teamoutain.cz neslapnes vedle...nebo obchod čajem, kde maji od obou a mas to jako jednu objednavku, mnohdy je na longfeng vyprodano a na obchodcajem.cz je jeste skladem treba..
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

peer

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 89

Registrován: 6. 6. 2010 10:36

Příspěvek 8. 1. 2011 10:07

Re: Kdy kupovat který čaj

IkE Blaster píše:Je pravda, že Gyokuro Fuuki od teamountain mi přišlo v tak kvalitním balení, že bych se stárnutí moc nebál (kompletně vysátý vzduch, velice kvalitní obal). Takže na to něco asi bude :) Ale jakmile je otevřený, tak se mi zdá, že se chuť rychle mění.


No pokud jsem mel zkusenost s dodavkami od nekolika japonskych obchodniku, tak vakuovane baleni caje nevedou. Zarucni doba byva nekdy u zasilky uvedena na 60 – 90 dnu. Zato casto s upozornenim, ze caj se ma (nekdy uvedeno – po rozbaleni) do 14 dnu spotrebovat.
<<

Parfeman

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 43

Registrován: 21. 1. 2011 13:35

Příspěvek 23. 1. 2011 14:43

Re: Kdy kupovat který čaj

Zdravím všechny. Použiju klasickou větu: jsem tu nový :), narazil jsem na toto téma docela náhodou při prohlížení webu a zaujalo mě. Věřím, že se tu dozvím zajímavé věci.
Ale k tématu: protože jsem dosud znal čaje pouze ve formě picwuicku v sacku + ojediněle sypané bylinné čaje, rozhodl jsem se, jak je u mě zvykem, po velmi krátké dově, že bych zkusil i něco "lepšího". Protože jsem v této tématice uplný panic, s výběrem čajvého nádobí jsem si nechal poradit. O tom mohu napsat jinde. Ale s čaji jsem se neporadil a navštívil www.cinsky-caj.cz, kde jsem si vybral cca 20 druhů čajů, z nichž asi 4 neměli skladem a čekají na novou várku. Protože toho o čaji mnoho nevím, kupoval jsem spíše zajímavější čaje, od bílých přes pu-erhy až ke věma oolongům. Ale abych to neprotahoval...kupoval jsem v tomto období. Co myslíte, jaká kvalita čajů může být? U pu-erhů by to asi tolik vadit nemuselo, ale co bílé, zelené? koupil jsem např.: Bai Hao Yin Zhen, Pai Mu Tan King, Zhen Shan Xiao Zhong, Dong Fang Mei Ren - Oriental Beauty. An Ji Bai Cha, Gunpowder, Tai Mu Long aj. Toto fórum jsem pročetl téměř celé takže jsem se přiučil mnoha věcem. Určitě napíšu také do vlákna týkajícího se vážení a odměřování. To v mém případě nebude tak snadné jak pozdeji napíšu. Zatím díky, snad se mi tu bude líbit :). Peťa
<<

IkE Blaster

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 253

Registrován: 10. 12. 2009 14:08

Bydliště: Písek

Příspěvek 23. 1. 2011 15:05

Re: Kdy kupovat který čaj

K fóru existuje i Dzinův web http://www.tea-earth.net/ doporučuji projít spíše ten, je to ucelenější.

Puerhy rozhodně nevadí, obecné pravidlo říká "čím starší, tím lepší". Oolongy budou také bez problémů, pokud jsou 2010.
Zelené a bílé - kus od kusu, opět - pokus jsou sklizené v roce 2010, tak to pít půjde bez problému, jen některé mohou ztratit svojí svěžest.

Bez problému: Bai Hao / Dong Fang Mei Ren (mám pocit, že se jedná o ten samý čaj, ale pokud jsou takto prodávané, tak by mohly být odlišné), Gunpowder, Zhen Shan Xiao (to je červený... a neber ho moc jako typický červený :) známější pod názvem Lapsang Souchong a je hodně "svérázný")

Problémový by mohl být akorát An Ji Bai Cha, možná Tai Mu Long (ten neodhadnu)

Snad jsem trochu pomohl :) S obchodem nemám zkušenost, dle webu patří k čajovně Chao Dao, ale i tak bych možná pro příště volil prodejce, který u čaje uvádí sklizeň (rok)
<<

Parfeman

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 43

Registrován: 21. 1. 2011 13:35

Příspěvek 23. 1. 2011 18:13

Re: Kdy kupovat který čaj

SAmozřejmě, že tvých rad využiju :-). Nawebu pana tea racera :-P jsem uz taky byl, především jsempoužil jeho postřehy a podrobné popisy jednotlivých druhů čajů ale rozhodně si jej pročtu podrobněji. A k tomu eshopu: no víš, já když hledal obchod se žlutým čajem, tak mi jich vyjelo málo (asi sem špatně hledal), a tady měli alespoň nnějaké :). Ale několikrát sem tu zahlédl obchod longfeng, tak příště zkusím ten. Ovšem pokud mě objednaný čajíky osloví natolik abych v nich pokračoval, hih.
Každopádně pro příště se zaměřím na čerstvou sklizeň. Mimochodem dzintearacere...díky za reg ;-). Pěkný podvečer
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 8. 4. 2012 15:50

Re: Kdy kupovat který čaj

Co si myslíte o loňských bílých čajích? Je na ně teď pořádná sleva, má ještě cenu je kupovat? Třeba 2011 Fujian Bai Hao Yin Zhen. Jak říkám, sleva je lákavá, budu určitě brát nějaké puery a červené, že bych přihodil i nějaký bílý...
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

Gwynnbleid

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 403

Registrován: 29. 7. 2009 15:00

Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek 8. 4. 2012 17:44

Re: Kdy kupovat který čaj

tomdo píše:Co si myslíte o loňských bílých čajích? Je na ně teď pořádná sleva, má ještě cenu je kupovat? Třeba 2011 Fujian Bai Hao Yin Zhen. Jak říkám, sleva je lákavá, budu určitě brát nějaké puery a červené, že bych přihodil i nějaký bílý...


Nebal by som sa toho. Yin Zhen zo skusenosti co to vydrzi. Nebude tam uz sice ta sviezost, ale bude stale velmi dobry. E Mei Zhu Ye Qing by som ti velmi odporucil, ten vydrzi neskutocne dlho a jeho charakter sa velmi dobre drzi.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 8. 4. 2012 18:19

Re: Kdy kupovat který čaj

Bílých bych se také nebál. Yin Zhen 2 roky vydrží, když ho dáš do lednice tak i více.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

syp

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 131

Registrován: 24. 1. 2012 15:49

Příspěvek 22. 1. 2013 13:50

Re: Kdy kupovat který čaj

Zdravím,

uvažuji o koupi několika koláčů sheng puerhu z Číny, ale mám trochu obavy, aby teď v zimě neutrpěly, vlivem chladného počasí, cestou újmu (china post SAL). Má vůbec roční období na dopravu vliv? Předem děkuji za vaše názory. :)
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 22. 1. 2013 17:11

Re: Kdy kupovat který čaj

ja si myslim, ze to budes mat jedno ten sok (zo zmeny teploty a vlkosti)tie caje dostanu tak ci onak, bez ohladu na rocne obdobie
jedine, zeby si prepravca dal ozaj zalezat ale uvidime co nato dzin :-)
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 22. 1. 2013 23:49

Re: Kdy kupovat který čaj

Když jsem objednaval čaje z Číny, vždy to bylo tak precizně zabalené až jsem tomu nemohl uverit. Asi nějaký šok to dostane, ale myslím že to přežijí. Jistota je objednat to tady, člověk má záruku a jistotu.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

cajovnicka.ic.cz

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 118

Registrován: 23. 1. 2011 17:14

Bydliště: Vysočina

Příspěvek 23. 1. 2013 16:46

Re: Kdy kupovat který čaj

Souhlasím s Dzinem, ze zahr to je většinou fakt dobře zabalené. Pokaždé, když balík dojde a otevřu ho, je cítit takové to "přepravní" prostředí, určitě se obecně doporučuje nechat čaje ležet pro aklimatizaci. Minimum bych viděl na týden, v reálu je nechávám (mimo sypaných v alu) klidně i měsíc bez ochutnávání. Toto se týká především Heicha a Puerů.
Jinak k tématu - již jsem objednával v různých ročních dobách, a nikdy nebyl balík nijak navlhlý, či podobně, tedy počasí nevadí. Jiná věc je roční doba z pohledu rychlosti vyřízení objednávky/přepravy. Nyní bych neobjednával z důvodu, že v Asii slaví nový rok a vše tím bývá ochromené. Jinak je to asi jedno. Má někdo jiné zkušenosti s roční dobou, kdy jsou nějaké obtíže?
Každý týden nová nezávislá degustace.
http://www.cajovnicka.4fan.cz
<<

syp

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 131

Registrován: 24. 1. 2012 15:49

Příspěvek 24. 1. 2013 10:21

Re: Kdy kupovat který čaj

Tak jsem to risknul, objednáno :-) Snad balík opustí čínu ještě před oslavou nového roku. Děkuji za názory.
<<

aaaa

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 70

Registrován: 19. 1. 2013 16:05

Bydliště: Prešov

Příspěvek 17. 2. 2013 20:07

Re: Kdy kupovat který čaj

ahojte, chcel by som kupit nejake zelenace z www.teatrade.sk, ale problem je, ze zatial nemaju este tohtorocne jarne, lebo je februar/unor pochopitelne. Tak sa vas chcem opytat, ze ked si od nich kupim zeleny sneh, zelenu opicu a draciu studnu, ze ci to bude mat nejaky vplyv na ich chut, ked su z maja/kvetna 2012??? a ze ci mi vydrzia po zakupeni zopar mesiacov... alebo mam radsej kupit biele ?
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 18. 2. 2013 08:53

Re: Kdy kupovat který čaj

Tak budou chutnat jinak než čerstvé, ale špatné by být neměly, jestli byly správně skladované. Nedávno jsem pořídil dračí studnu a je výborná. Ale bílé čaje jsou větší jistota, zpravidla. Jenže věř mi, že čekání na jarní sklizeň je dlouhé, protože probíhá postupně a chvíli také obvykle trvá, než se sem čaje dostanou. Já si myslím, že na loňských zelených nemusí být nic špatného, navíc jsou na ně často slevy.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 18. 2. 2013 09:35

Re: Kdy kupovat který čaj

Loňská studna je stále pitelná, pitelné budou jistě i další čaje, byť třeba japonské čaje bych teď opravdu nekupoval. Nicméně čaje budou chutnat už trochu jinak, malinko usedleji, ne až tak svěže, budou mít trochu slabší aroma. Bílé čaje vydrží až 2 roky, takže tam je to daleko větší jistota. Nebo zkusit zelené z podzimní sklizně. Nebo i nějaký oolong :-)
Další

Zpět na Výběr, nákup, čajování a zajímavosti o čaji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz