Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Z jakého nádobí nejraději pijete čaj? - pozor, ne nejčastěji...

Yixing konvička nebo zhong
29
43%
Gaiwan, zhong
23
34%
Porcelánová konvička
4
6%
Skleněná konvička či gaiwan
5
7%
Zavařovačka čínská - termoska
2
3%
Jiné - uvádím z čeho :-)
1
1%
Japonské hliněné nádobí
3
4%
 
Celkem hlasů : 67
<<

aaaa

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 70

Registrován: 19. 1. 2013 16:05

Bydliště: Prešov

Příspěvek 17. 3. 2013 17:22

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

prepacte som vas predtym trocha zle pochopil... to zlievat ko je naozaj super napad. Takze kupim 3 male misky a zlievatko a ked budem pit sam tak jednoducho nalev zlejem do zlievatka a zo zlievatka budem nalievat do misky. A ked budem robit caj pre viac ludi tak zo zlievatka rozlejem do 3 misiek a dokonca ked kupim vacsie zlievatko tak budem moct zrobit aj 2 nalevy donho naraz :) naoyaj dakujem za radu, to zlievatko je super... a mate pravdu budem musiet trocha posurfovat po nete a najst nieco lacnejsie... a este par otazok, treba aj zlievatko nahrievat? cim cistit cajovy pigment, ktory sa zvykne tvorit na skle? nevadi ked zlejem caj z porcelanu (zhong) do skla (zlievatka) a potom opet do porcelanu ( misky) ?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 17. 3. 2013 17:24

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Ano, přesně tak. Slévatko je dobre předehřát, nevychladne ti tak rychle čaj. Nevadi když to je jiny materiál.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 17. 3. 2013 18:07

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Nálevy není dobré míchat, to nedoporučuju, udělat dva nálevy a smíchat je v slévátku. Každý nálev je chuťově unikátní, připravil by ses o chuť čaje.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 17. 3. 2013 18:13

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

2 Tomdo: Musím říci, že v Číně to tak dělají, udelaji treba 5 nálevů do vetšího slévatka... já bych to také nemíchal ale...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

aaaa

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 70

Registrován: 19. 1. 2013 16:05

Bydliště: Prešov

Příspěvek 17. 3. 2013 18:52

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Predpokladam ze cinania vacsinou caj nevyvysuju az na taku uroven ako my. Predpokladam ze caj proste len piju, ale mi si ho vychutnavame a degustujeme, preto nezlievame nalevy. Ale ked pride viac ludi a mas napr. oolong, tak spojit 2 nalevy je podla mna prakticke 150 ml x 2...
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 17. 3. 2013 19:48

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Proč ne, taky občas piju čaj jen tak z hrnku, ale je to naprosto obyčejný čaj. U lepšího by mi to bylo líto. Je to věc preferencí.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 18. 3. 2013 09:50

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

aaaa píše:Predpokladam ze cinania vacsinou caj nevyvysuju az na taku uroven ako my. Predpokladam ze caj proste len piju, ale mi si ho vychutnavame a degustujeme, preto nezlievame nalevy. Ale ked pride viac ludi a mas napr. oolong, tak spojit 2 nalevy je podla mna prakticke 150 ml x 2...

trosku improvizacia ale, ked nato niesu podmienky tak preco nie, bude to lepsie nez povedat hostovi sorry kamo na teba nevyslo
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

Gwynnbleid

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 403

Registrován: 29. 7. 2009 15:00

Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek 18. 3. 2013 16:06

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

tomdo píše:Nálevy není dobré míchat, to nedoporučuju, udělat dva nálevy a smíchat je v slévátku. Každý nálev je chuťově unikátní, připravil by ses o chuť čaje.


ja to robim aj na ochutnavkach uplne bezne. hoci pravda, ze to robim pri pu erhoch. niektore pu erhy je dost tazke rozobrat na jednotlive pekne listky a tak je obcas ten cas luhovania troska nahodny.. zlievanie dvoch nalevo dohromady potom spravi to, ze su nalevy konzistentnejsie.
<<

aaaa

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 70

Registrován: 19. 1. 2013 16:05

Bydliště: Prešov

Příspěvek 23. 3. 2013 15:08

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

a pouzivate pri nalievani caju do zlievatka sitko ? je to potrebne? ved predsa ked vytvorite v gaiwane pri zlievani 0,5 - 1 mm medzeru tak ziadne listky neuniknu...
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 23. 3. 2013 18:07

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Sítko při použití gaiwanu obvykle zapotřebí není. Lístky se většinou daří dobře zadržet víčkem v šálku.
Nicméně sítka neslouží pouze k zachycení lístků, ale taktéž chloupků a případně čajového prachu.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 23. 3. 2013 18:26

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Já mám rád čaj takový jaký je. Takže sítko nikdy nepužívám. Sem tam se v nálevu objeví větvička, či kus lístku, aspoň to vypadá hezky :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Pyroh

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 195

Registrován: 1. 4. 2011 19:46

Příspěvek 23. 3. 2013 20:31

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

aaaa píše:a pouzivate pri nalievani caju do zlievatka sitko ? je to potrebne? ved predsa ked vytvorite v gaiwane pri zlievani 0,5 - 1 mm medzeru tak ziadne listky neuniknu...


Ono závisí taky na čaji. Třeba když je to nějaká mladá tuocha lisovaná v jádru hvězdy (to třeba dělá Xiaguan, zdá se :)), tak při oddělování se často odlomí nějaký prach apod. Ne, že by se nedal přežít (navíc opláchnutím se většina odplaví), ale hlavně u mladších čajů ten prach dělá pro mě ne moc příjemnou hořkost, takže sítko používám.
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 23. 3. 2013 23:25

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Sítko je fajn pokud má člověk návštěvu nebo obecně nedělá čaj jen pro sebe. V tom případě je pěkné mít vše čisté a to i čajový nálev. Sám pro sebe používám poslední dobrou hlavně na oolongy a sheng puerh dvě zisha konvičky a vyřadil jsem skleněný džbánek i sítko. Druhá konvička krásně drží teplo, čaj neoxiduje na světle a vzduchu a hlavně se taky daleko rychleji "zajíždí" dvě konvičky zároveň. Tento způsob jsem viděl už dříve u jednoho obchodníka z Malajsie a po návštěvě tam jsem tomu dost propadl :D Protože tento způsob tam používá opravdu hodně lidí, dvě "shui ping hu" .
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 19. 8. 2014 10:11

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Heh, taky - sítko tu sice mám, ale používám ho když dělám čaj pro lidi. Sklo jsem taky vyřadil, čaj se mi v něm prostě nelíbí. Jinak mám raději gaiwan, umožňuje mi lepší kontakt s čajem, vidím pěkně na listí, barvu nálevu atd. Občas piju přímo z něj. Konvičku používám hlavně na spolehlivě kvalitní čaje. A hlavně, gaiwan stojí stovku. Když s ním třísknu a jde do porcelánového nebe, prd se stane.
<<

zdtrader

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 10

Registrován: 2. 2. 2015 01:24

Příspěvek 7. 2. 2015 17:56

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Já používám Hóhin, ale je to hlavně tím, že teď zkrátka nic jiného nemám :D. Mám doma teda dva yixingy, ale koupil jsem si je kdysi jako amatér a jsou už spíše na výstavu, dostaly zabrat. Naštěstí to byly obyčejné za cca 250 korun kus.

Vzhledově jsou mému srdci nejbližší japonské konvičky, chtěl jsem si jednu koupit, ale když jsem se podíval na několik videí a viděl rozdíl v přípravě těch za 700 korun, které jsou dělané ve formě a těch za několik tisíc, které jsou mistrovsky ručně dělané, z těch obyčejných bych si to neužil. Takže si během následujících pár měsíců udělám radost a koupím si mistrovskou konvičku. Naštěstí se mne ještě nikdy nepovedlo nic čajového rozbít, tedy až na moře.

Máte doporučení na kvalitní japonské mistrovské konvičky? Klidně i ze zahraničí.

Děkuji mnohokrát.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 7. 2. 2015 18:59

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Nějakě mistrovské konve jsou na shengmu.cz
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 7. 2. 2015 19:44

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Já si také oblíbil sety z kutani japonské, lze tam delat jakýkoliv čaj.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

mcdvojka

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 1

Registrován: 12. 2. 2015 03:18

Příspěvek 12. 2. 2015 03:31

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Taky můžu doporučit Kutani keramiku. Před pár měsíci jsem si na právě shengmu.cz koupila svůj první kutani gaiwan a dva šálky a od té doby jsem japonské keramice/porcelánu doslova propadla. Každopádně jsem pořád začátečnice a zatím spíš jdu po pěkných, ale levnějších kusech.

Jinak mám dotaz na Dzin Tea Racer, tahle sbírka http://www.tea-earth.net/nadobi_sbirka.html je hodně působivá. Prosím tě, kde to nakupuješ? Nebo máš nějaký zdroj přímo v Japonsku?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 12. 2. 2015 09:04

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Ano Kutani keramika je velmi univerzální a relativně dostupná. Nakupuji kde se dá, neco v CR, nebo jinde po světě. Je to celoživotní sbírka. Občas se i tady v bazaru dá sehnat něco hodnotného. Ikdyž japonské věci jsou moc fajn, já mám radeji čínské věci, viz yixing sbírka.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

premas

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 10. 3. 2015 00:15

Příspěvek 12. 3. 2015 18:57

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Když svoje nejlepší čaje ochutnávámz tenkého bílého čínského porcelánu tak mi nápoj chutná božsky. jakmile připravuji v yxingu tak mi chuť připadá průměrná ale je fakt že nemám tolik yxing konviček na každý druh čaje..
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 12. 3. 2015 20:20

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

S těma zisha konvičkami to je malinko složitější. Záleží na mnoha faktorech. Ale pokud to vezmu přes výslednou chuť čaje oproti třeba porcelánovému zhongu, hodně záleží co daná hlína s čajem udělá. A opravdu to může být nesrovnatelně horší. Pokud např. konvička zhutňuje, sladší věci ti z toho chutnat nebudou a naopak. Konvička může u něčeho ubírat různé tóny, snižovat dozvuk apod. To spárování dané konvičky, s daným čajem je velmi důležité. S čajem to nemusí udělat vůbec nic (až postupně po delší době), může ho zhoršit a nebo taky dostat úplně do nebes. Když chutná čaj v zisha konvi stejně jako ze zhongu, beru to jako základní úspěch. Určité zlepšení přijde samo..

K tomu tenkostěnnému zhongu..mám jeden velmi kvalitní a těžko říct, jestli to je to tenkostí, použitým materiálem, nebo určitou kombinací, ale čaje v nich chutnají diametrálně jinak, než třeba v gaiwanu se silnějšími stěnami. V tom tenkém mi připadá všechno neuvěřitelně sladké, jak vůní, tak chutí. Všeobecně mi pak z takového nádobí přímo nechutná takový Shu puerh, nebo Lio Bao...
<<

wmiguel

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 74

Registrován: 19. 5. 2015 15:06

Bydliště: Někde tady na zemi.. No, nehledejte mě.

Příspěvek 31. 5. 2015 09:54

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

to pití z konviček, myslíte tím jako při jejich vynálezu, tzn. rovnou z hubičky?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 31. 5. 2015 11:22

Re: Z jakého nádobí nejraději pijete čaj?

Tak oni nepili dlouho, hlavne se tak pilo když si nosili čaj na pole a do práce, konvička byla obalená izolačním materiálem a slouzilo to jako termoska. Ikdyž popijeni čajů které to umožní (kvůli teplote) je velmi působivé. (v čajovnách nedoporučuji, budete shledáni za podivíny).
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
Předchozí

Zpět na Nádobí - konvičky, gaiwany, šálky....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz