priprava caje do velke konvice

<<

Spiro

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 30. 12. 2012 19:29

Příspěvek 9. 4. 2013 20:38

priprava caje do velke konvice

cus... nejsem asi takovej cajofil jako lide tady a take nemam zadne konvice, salecky a jine serepeticky. Caj si varim vetsinou do velke konvice a nebo do nekolika mensich hrnku. Jaky mate na tento zpusob vareni caje nazor? A kolik bych mel davkovat caje do litrove konvice (trebas pu erh), popripade jak dlouho ho tam nechat?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 9. 4. 2013 21:59

Re: priprava caje do velke konvice

Nejsi čajomil a pritom máš dost a zbytečného nádobí :-) Stačí ti zhong a šálek.... Litorvá konvice? :-) Ikdyby jsi z shu puery mel jen dva nálevy, klidně také 5, tak by jsi mel 5l čaje. To jsi naopak jeden z nejveších čajařů zde :-)
Puer? Jaký? Shu? Shneg? Jak starý? Na Tvou otázku může byt mnoho odpovedi. Dej nám konkrétní čaj, radi Ti dáme konkrétní odpoved.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Spiro

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 30. 12. 2012 19:29

Příspěvek 9. 4. 2013 23:00

Re: priprava caje do velke konvice

tak do litrove konvice bych samozrejme nedelal tolik nalevu :D taaak. dejme tomu tento cajik http://www.longfeng.cz/index.php?page=s ... t&Itemid=1 , ktery se ke mne malym zazrakem dokutalel :D
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 9. 4. 2013 23:04

Re: priprava caje do velke konvice

To jako udelas jeden nalev a vyhodiš to? :-) Kvalitnější čaje, zejména puery jsou vícenálevové typy čajů. Můžeš zkusit mensi dávkování a delsi louhovací časy, ale nebude to ono. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Spiro

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 30. 12. 2012 19:29

Příspěvek 10. 4. 2013 00:36

Re: priprava caje do velke konvice

nn.. vetsinou udelam tak tri nalevy do hrnku a pak ten posledni dam do te litrove konvice a necham to tam dyl :D
<<

Gwynnbleid

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 403

Registrován: 29. 7. 2009 15:00

Bydliště: Bratislava, Slovensko

Příspěvek 10. 4. 2013 11:19

Re: priprava caje do velke konvice

tak ak na litrovu konvicu, tak by som na jednonalevovy sposob volil: cca tych 14-15g caju a podla druhu potom luhovat 2,5-5 minuty. Ale varit to do litrovky mi pride fakt trochu vela :-D :-D
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 10. 4. 2013 12:16

Re: priprava caje do velke konvice

ja v praci pripravujem shu do cca 0.5L konvicky davkujem cisto od oka podla chuti, konvicka je sklenena a luhujem podla listkou, kym plavu nechavam luhovat, ked spadnu zlievam do pohara odstranim listky a davam caj s5 a popijam z misky, takto robim len 1 zalev
ak by som to mal odhadnut davam tak 5-7g, v praci to komplet odhadujem lebo na tie nase hnusne vahy by som caj nepolozil :-)
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

Spiro

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 30. 12. 2012 19:29

Příspěvek 10. 4. 2013 21:03

Re: priprava caje do velke konvice

jeste dotaz... Proc nesmi listky caje vychladnout? Na jake teplote by se meli drzet?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 10. 4. 2013 21:07

Re: priprava caje do velke konvice

spíše bych to bral jako neměly by vychladnout. Někde jsem také četl že nesmi projít pulnocí... jde o to že vylouhovaný čaj se ůdajně velmi rychle kazí a po nekolika hodinách je na něm již velmi toxická plíseň. Nikdy jsem se zatím neotravil :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Spiro

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 25

Registrován: 30. 12. 2012 19:29

Příspěvek 10. 4. 2013 21:14

Re: priprava caje do velke konvice

a kdyz vychladnou tak co se stane? :D bude to chutnat hnusne?
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 10. 4. 2013 21:20

Re: priprava caje do velke konvice

Nebude to chutnat hnusně. Maximálně čaj ztratí na aromatu, ale jen opravdu lehce :-)
<<

Pavel S.

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 37

Registrován: 25. 3. 2013 22:28

Bydliště: Západ

Příspěvek 10. 4. 2013 21:20

Re: priprava caje do velke konvice

udělej si jednoduchej test, vyzkoušej to :-;;-)) Z vlastní zkušenosti vím,že když vysipu lístky po vylouhování do koše a ráno se na ně podívám není to nic pěknýho :wink:
Žijte dlouho a blaze.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 10. 4. 2013 21:32

Re: priprava caje do velke konvice

On je rozdíl nechat je vychladnout 2 hodiny a nechat je den v koši :-) Navíc například některé hei cha a pchu-ery po delším vychladnutí odhalí další zajímavé a předtím nepřítomné aroma, to je také zajímavé :-)
<<

Pavel S.

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 37

Registrován: 25. 3. 2013 22:28

Bydliště: Západ

Příspěvek 10. 4. 2013 21:38

Re: priprava caje do velke konvice

dobrý nápad, určitě vyzkouším, rozhodně by mě to nenapadlo. Dělám nálevy dokud čaj dává a pak vyčistím a vylouhované lístky vyhazuji. Schválně zkusím nějaký phuer,zalít ho po delší době.
Žijte dlouho a blaze.
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 10. 4. 2013 22:25

Re: priprava caje do velke konvice

Souhlasím s jodou. Například poslední dobou pravidelně patinuji jednu yixing konvičku - tedy po každém nálevu, když je teplá, jí tak dlouho potírám odlitým čajem, dokud se odpařuje - a tak pořád dokola než dočajuji. Můžu vám říct, že po pěti odpařeních je konvička skutečně ledová a čaj v ní jakbysmet. Většinou mi pak trvá, než přihřeji vodu opět na danou teplotu. Takže během čajování čaj tak 6krát vychladím a zatím jsem nezaznamenal žádný problém. Takže krátkodobé vychladnutí (myslím tak do 15 minut a to i opakovaně) nepovažuji zua problém.

Jednou jsem na čaj ale zapomněl, bylo mi ho líto, tak jsem ho zkusil zalít po cca 4 hodinách od prvního nálevu- byl nepitelný, hořký, bez jeho chutě. Přesná hranice asi bude u každého čaje jiná, ale myslím, že většina lidí čaj dělá "non stop" dokud ho nedodělá a to bez dlouhých přestávek...
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 11. 4. 2013 08:51

Re: priprava caje do velke konvice

Pavel S. píše:udělej si jednoduchej test, vyzkoušej to :-;;-)) Z vlastní zkušenosti vím,že když vysipu lístky po vylouhování do koše a ráno se na ně podívám není to nic pěknýho :wink:

lebo v kosi vobec niesu bakterie a plesne, co by ho mohli napadnut 88;-)

ten pokus s kosom je ako hodit trisko, co som nasil do hnoja a potom prehlasit, ze kazde tricko, co som nosil smrdi :D

ak testovat tak polozit, do pohara salku a prikryt tanierikom, mohli by to byt zaujimave vysledky aj podla druhu caju

k teme myslim, ze len ide o to aby sa s cajom pracovalo priebezne, vychladnutie mu sice ubere ale pokial ja kratke az tolko sa nestane a da sa to dopit
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 11. 4. 2013 09:04

Re: priprava caje do velke konvice

Naprosto běžně dodělávám PhuEr i druhý den, tedy nechám ho celou noc v konvi (nezalitý).
<<

Pavel S.

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 37

Registrován: 25. 3. 2013 22:28

Bydliště: Západ

Příspěvek 11. 4. 2013 09:06

Re: priprava caje do velke konvice

Máš pravdu,že koš není zrovna objektivní místo na zkoumání vylouhovaných čajových lístků. Já to taky uvedl jako příklad a ne jako dogma, podle kterýho to soudit. Schválně jsem po poslednim zalití včerejšího oolongu medová orchidej nechal lístky na čistém talíři, přes noc, cca 9hodin to ne něm leželo,talíř byl nezakrytý. Popravdě čaj bych si s toho znovu neudělal. Nic vábného na pohled. Plíseň na nich nebyla, za 9h by to bylo i divný, ale zápach nic moc.
Žijte dlouho a blaze.
<<

Pavel S.

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 37

Registrován: 25. 3. 2013 22:28

Bydliště: Západ

Příspěvek 11. 4. 2013 09:10

Re: priprava caje do velke konvice

Určitě by bylo zajímavý, kdyby měl někdo čas a chuť vyzkoušet v dlouhodobém testu, tuto variantu přípravy. Já to tedy zkoušet nebudu, zůstanu u dosavadní přípravy.
Žijte dlouho a blaze.
<<

Michaeles

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 285

Registrován: 25. 11. 2012 20:52

Příspěvek 11. 4. 2013 11:45

Re: priprava caje do velke konvice

Když sem si dříve dělal čaj do 0,5l hrníčku tak jsem běžně udělal jeden nálev jeden den a druhý den druhý nálev. Nechal sem vylouhované lístky schladnout a nechal jsem je položené v bambusovém sítku přes noc (24h) než sem si udělal další čaj. Vůně lístků skoro nulová, ale chuť čaje nebyla nijak špatná. Je pravda že tyto pokusy jsem dělal s čajema od oxalisu a tam ta vůně už od začátku byla taková maková.

Nevim jesli v tom nálevu druhý den byli škodliviny apod, ale nikdy mě po tom nebylo špatně, doteď nejsem nijak nemocen apod. Tohle byli začátky čajování a nevěděl sem že se to ani přes noc nemůže nechat zase vyschnout a udělat další nálev.

Plíseň ani podobné věci jsem nikdy neviděl. čaj byl OK a ano kontroloval jsem to :)
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 11. 4. 2013 11:55

Re: priprava caje do velke konvice

k plesni v casoch temnych a daleko minulych, ked som uz sice pouzival sypane caje ale z obchodnych retazcov a podobne, som si cvicne skusal vypestovat cajovu plesen
postupoval som nasledovne: do smaltovaneho kovoveho hrnceka (objem 1l) som daval caj po kazdom cajovani (prosme kos vylucne na caj) a dlho predlho sa mic neobjavilo prva plesen sa objavila az vtedy, ked som tam zahodil dost mokre litky a nemozem povedat, zeby tato plesen nejak prosperovala aj napriek znacnemu mnostvu substratu (caju)
moj odhad z tohto pseudo pokusu, je taky ze listky urcite po ususeni nesplesniveju, mozno by sa mohol objavit zapach (bakterie, tie vysie teploty nepreziju)
samozrejme bude velmi zalezat na "skladovani" ale horuca voda to isti a v pripade neprijemnej chutovej ci cuchovej zmeny (potencialne nebezpecny caj) to pit bude len blazon
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami

Zpět na Příprava čaje

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz