Jakou vodu používáte?

<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 30. 10. 2013 21:33

Re: Jakou vodu používáte?

Ked pijes nejaku vodu od malicka a zrazu ju oznacia, ze nie je pitna, tak ju podla mna mozes pit stale, lebo tvoj organizmus je uz zvyknuty na tie bakterie, mas odolnost ako bonus :) Napr. poznam ludi, ktory piju NIE JE PITNA vodu uz roky, ale ked som sa napil ja tak ... :D domysli si... a naopak, ja pijem urcitu vodu z pramena a ked sa napiju ostatny, tak ich organizmus protestuje.
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 31. 10. 2013 11:25

Re: Jakou vodu používáte?

ja to poznam s pivom a vravi sa tomu, ze proste nemas dobre nastaveny karburator :-)

kazdopadne je to riziko, lebo nemusi sa stat, ze sa len vies, co ;-) ale pokial je to odskusany zdroj, tak preco nie
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 1. 11. 2013 09:32

Re: Jakou vodu používáte?

Ono nejde jen o možnou kontaminaci bakteriemi, ale taky o množství rozpuštěných látek. Můžou se v těle hromadit v příliš velkém množství a způsobovat tam problémy.
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 1. 11. 2013 12:50

Re: Jakou vodu používáte?

Ano, to je tiez pravda. My mame v okoli pramen, v ktorom je prekrocenie zeleza o 3000% vyssie ako je povolena hranica. Preto je tam napisane NIE JE PITNA. Ja to chapem, tak, ze raz za cas sa mozes napit, ale pravidelne by som to nerobil. Nechal som tu vodu v PET flasi a za par hodin bola ta flasa oranzova. Ja odporucam ak si nie ste isty, tak si najdite na nete biologicke a chemicke cinitele konkretneho pramena. Tak 30 minut hladania asi. Ale tam mate pekne vysvetlene, ze preco bola oznacena ako NIE JE PITNA. Ak su to len prvky raz za cas sa mozte napit. Ak su tam bakterie, zalezi ake. Napr. ABIOSESTON, co su zvysky tiel zivosichov atd. Takuto vodu v klude pijem, ale ak su tam uz ine ENTEROKOKY, KOLIFORMNE BAKTERIE a ine veci. To by som uz nepil, to mozu len ludia zvyknuty na to...
<<

emba

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 363

Registrován: 5. 2. 2013 18:32

Bydliště: Havlíčkův Brod

Příspěvek 6. 11. 2013 21:27

Re: Jakou vodu používáte?

Mám dotaz. Na který druh čajů je dobré použít měkkou vodu a na které sorty tvrdou vodu? Lze takto rozdělovat čaje?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 6. 11. 2013 21:33

Re: Jakou vodu používáte?

Tvrdou asi na nic :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 20. 11. 2013 20:24

Re: Jakou vodu používáte?

Neviete nahodou, ze kolko minut ci hodin musi voda z vodovodu odstat od chloru, aby to nebolo pri cajovani citit? Ja nechavam tak 1 hodinu... staci to ?
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 20. 11. 2013 20:31

Re: Jakou vodu používáte?

Stačí.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 20. 11. 2013 20:48

Re: Jakou vodu používáte?

A aky je najkratsi mozny cas za ktory sa odstrani min. 90% chloru? Je k tomu nejaka tabulka, vzorec? Bude rozdiel v chuti ak necham vodu stat 12 hodin alebo len 1 hodinu?
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 20. 11. 2013 21:30

Re: Jakou vodu používáte?

No. Já už dlouhou dobu nepoužívám chlorovanou vodu, jelikož máme v obecním vodovodu vodu z artézského vrtu. Nicméně, mám dlouholeté zkušenosti s vodou z Brna! A to je místy fakt síla.
Chlór se odpaří z vody v řádech minut. Pokud se voda ohřeje, proběhne proces rychleji. Musí, podle mě, stačit deset minut.
Dlouhé "stání" vody mění, a to velmi negativně, její vlastnosti. Voda se tzv. zavírá, její schopnost vylouhovat čaj se snižuje. Navíc hrozí kontaminace spadem, tj. prach, bakterie a plísně. Rozdíl v chuti bych jinak rozhodně očekával. Bude bez výrazu, si myslim.
<<

lesasyn

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 816

Registrován: 1. 6. 2011 06:13

Bydliště: Choceň

Příspěvek 21. 11. 2013 00:02

Re: Jakou vodu používáte?

S tím dlouhým "stáním" bych si dovolil nesouhlasit. Pokud je voda v chladu, temnu a přikrytá, tak si myslím, že je to v pohodě - časový horizont tak do 12 hodin. Slyšel jsem to i od korejské čajové mistryně. Ta doporučuje vadu nechat odstát minimálně přes noc. A to nejen kvůli chlóru, ale hlavně proto, aby se "uklidnila" a byla více , řekněme, harmonická... Toť jen můj skromný názor :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 21. 11. 2013 00:08

Re: Jakou vodu používáte?

Každá voda je jiná. Já pokud z vodovodu necham déle než pul dne, je to v chut hodne znát. A to máme vynikající vodu...
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

lesasyn

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 816

Registrován: 1. 6. 2011 06:13

Bydliště: Choceň

Příspěvek 21. 11. 2013 00:40

Re: Jakou vodu používáte?

A je to znát k lepšímu, nebo k horšímu?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 21. 11. 2013 00:42

Re: Jakou vodu používáte?

No k horšímu, proto jsem tam psal že jinak máme vynikající vodu :-) Je už taková mdlá, bez života. Pokud je ta voda předtím prefiltrovaná, tak bych rekl že vydrzi tak den, pokud není tak pul dne je moc. Ale tohle neplati o vode ze studánky, ta je dobrá tak 3 dny.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 21. 11. 2013 14:08

Re: Jakou vodu používáte?

U nas mame kvalitnu vodu, ale velmi chlorovanu :( Aby som v caji necitil chlor, tak voda musi stat minimalne 30 minut. Ale dlhsie ako 1,5h ju nenechavam stat, potom uz chuti naozaj zle... Co si robim rastlinne mlieka tak nechavam aj 10 hodin stat vodu, ktoru opet mixujem zo surovinou. A nezda sa mi, ze by bola nejako kontaminovana. To by musela stat niekolko dni. A co sa tyka tej kontaminacie, netreba byt az tak sterilny, z casu na cas je to pre imunitu len dobre :) Inac vyprchava z vody chlor aj ked je prikryta alebo uzavareta v petke napriklad?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 21. 11. 2013 16:01

Re: Jakou vodu používáte?

2 FarKy, nechci Ti brát iluze o Tvé vodě. Pokud je hodně chlorovaná, tak je tam právě důvod že neni vůbec kvalitní. Více chloru ( dezinfekce ) horší zdroj.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Libor

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 6

Registrován: 27. 9. 2013 12:04

Příspěvek 21. 11. 2013 16:31

Re: Jakou vodu používáte?

FarKy ak chceš dobrú vodu na čaj skús prameň Sova (Ruská nová Ves- okolo Zbojníckeho zámku a potom ďalej po červenej k chate Sova). Podľa mňa nemá zmysel experimentovať s vodou z vodovodu keď máš nablízku taký kvalitný prameň.
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 21. 11. 2013 16:43

Re: Jakou vodu používáte?

nevie niekto o kvalitnom prameni pri prahe alebo kralupach n. vltavou? skusal som hladat podla netu ale mno nic moc, nieco, co mate overene
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 21. 11. 2013 17:43

Re: Jakou vodu používáte?

Libor píše:FarKy ak chceš dobrú vodu na čaj skús prameň Sova (Ruská nová Ves- okolo Zbojníckeho zámku a potom ďalej po červenej k chate Sova). Podľa mňa nemá zmysel experimentovať s vodou z vodovodu keď máš nablízku taký kvalitný prameň.

Dakujem vyskusam :) Viem kde to je, bol som tam asi pred mesiacom. V lete si viem predstavit urobit si raz tyzdenne okruh Ruska - Sova - Sigord, ale v zime? Skialpy nemam :D ani bezky :( Pesi by sa dalo, ale je to nadlho... ty tam chodis? Ja som teraz celkom s vodou z vodovodu spokojny. Asi preto, ze som nemal vela moznosti porovnat. Na lacne caje staci, ale keby som mal nejaky 10 eurovy oolong, tak tam vodu z vodovodu nepouzijem. Ako som spominal, skusal som uz vodu z chaty zo studne, ale bola tam pachut. Monzo by bola dobra z nedalekeho potoka pri chate... Kazdopadne treba experimentovat. Ludia co neradi experimentuju, tak tym by som cajovanie ani nedoporucoval, pretoze ten isty caj nikdy nepripravite rovnako. Vzdy je to vyskusam toto, vyskusam tamto, zvysim teplotu a nakoniec zistite, ze na to aby ste stihli vsetko na caji vyskusat, vam 50g nestaci...
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 16. 3. 2014 11:12

Re: Jakou vodu používáte?

Asi měsíc si vozím vodu od kamaráda, co má studnu u lesa, asi 5 km odsud. Je to voda dost podobná mé z vodovodu, ale práve bez upravy chlorem, atd...
Je opravdu skvělá! Takže si jí vozím v barelu. Mám ji v předsíni kde je ted v zime do 18°C, vydrží mi tak týden. Neprojevuje se to negativně vůbec. Ale mám strach co v létě, ve sklepe mám ted kolem 10 °C, v létě tam bude tak 18 °C si myslím. Zajímalo by mě, zdali má někdo praktické zkušenosti jak dlouho v jakých podmínkách vodu skladovat. Pochopitelně je nepraktické ( ale asi to bude nutné ) běhat do sklepa pro vodu. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 16. 3. 2014 11:36

Re: Jakou vodu používáte?

Ja skladujem vodu na pitie z pramena Salvator v Lipovciach v pivnici, kde je teplota v lete cca 20°C a v zime 15°C. A cerstva mi vydrzi maximalne tyzden v zime a v lete tak 5 dni :)

V lete mam v pivnici i caj, kedze u nas na 8 poschodi je v lete 30°C :D a ano je to neprakticke pon chodit, ale ked clovek nema na vyber...

Najdlhsie som mal vodu v pivnici 2 mesiace a vtedy sa uz zacinala velmi chutovo negativne menit. Upozornenie pisem o vode na pitie, nie na caj! Lebo na caj pouzivam vodu z vodovodu :)

Takze cerstva 5 - 7 dni, potom nastava stagnacia a uplne degradovanie chuti asi po 2 mesiacoch :)
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 28. 5. 2014 20:45

Re: Jakou vodu používáte?

Tak ono ohřátím vody většina chlóru uteče. Imo ale na pu-erhy je pražská voda dobrá, na nějaké jemnější zelené bude vhodná buď voda měkčená nějakou konvicí, nebo balená Dobrá voda, ta má obsah rozpuštěných minerálů 104 mg/l takže je to myslím jedna z nejměkčích na trhu. Komu je to málo, mixne si to s destilkou nebo si sežene demineralizovanou vodu.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 28. 5. 2014 22:22

Re: Jakou vodu používáte?

Jen dejte pozor na "destilku" do chladiče z drogerie! :-)
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 10. 6. 2014 19:38

Re: Jakou vodu používáte?

Tak lutujem, ze som doteraz pil caje z brity. Ako nehovorim, ze brita je zla, ale ak mate tolko pramenov v okoli, kolko je tu v Presove, tak je zbytocne pouzivat britu. Spajam bicyklovanie s naberanim vody z horskych pramenov. Najblizsi je cca 1h cesty. Beriem 7,5 litra, co mi vystaci na 6 cajovani. A musim povedat, ze ta horska voda je ovela chutnejsia. Pripada mi taka ziva, chutovo a aj vonne zvyrazni caj, pripravim o 1 nalev viac a tie nalevy su chutnejsie, proste uzasna voda! :) Voda z Brity mi prisla taka umela a monotonna... Vodu skladujem v pivnici v PETkach, bez pristupu svetla pri teplote cca 20 - 24°C.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 10. 6. 2014 19:48

Re: Jakou vodu používáte?

Také záleží jak na jaké čaje :-) Třeba na taiwanské vysokohorské mám nejradši britu, na shengy prameny či kohoutkovku :-) ale obecně pramen je pramen, to ano :-)
PředchozíDalší

Zpět na Příprava čaje

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz