Pěstujete někdo doma čaj?

<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 29. 11. 2013 17:16

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Tak holt jeho produkt bude naprosto svébytný čaj. Chápu že je evidentní, že to s sebou nese mnohá úskalí, ale když je ochoten tomu obětovat spoustu času a energie, proč by to nemohl zkusit? Hobby jako každé jiné :)
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 29. 11. 2013 20:22

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Ok, pochopil som :) Je to velmi specificka rastlina. Mozno raz urobim zahradny experiment a potom vam napisem ako to dopadlo :)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 29. 11. 2013 20:28

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

My ale chceme slyšet, že nás pozveš na Tvůj čaj! :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 30. 11. 2013 10:08

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Rostlina je to specifická, jako kterákoli jiná! Potřebuje zkrátka odpovídající podmínky. A ty tady prostě nejsou. A to nejen pro optimální produkci čaje, ale vůbec pro její růst. Maximálně bych to viděl na indoor s občasným sluněním v létě.
<<

Vladan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 59

Registrován: 23. 12. 2013 10:42

Příspěvek 23. 12. 2013 11:01

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Zdravím vespolek. Neptřím mezi znalce čaje a na tento web jsem se dotal "z druhé strany" - pěstuji citrusy a další exotické rostliny, kromě jiného čajovník. V minulém roce jsem dosáhl "sklizňové" velikosti a zlákala mě možnost vyrobit si vlastní černý čaj (zelený mi nechutná a ostatní druhy neznám). Musím přiznat, že úspěšný jsem nebyl, a proto jsem hledal na internetu, zda se o to někdo pokusil. Moje pokusy skončily na tom, že lístky jen mírně zhnědly. O chuti nemluvím - nic moc, ale já v tomto směru nejsem expert (spíš naopak čajový barbar).
Takže pokud někdo zkoušel domácí fermentaci čaje, rád bych věděl, jak byl úspěšný. Já zase, pokud by byl zájem, můžu poskytnout informace o pěstování čajovníku.
<<

dayofvictory

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 124

Registrován: 9. 2. 2013 19:27

Příspěvek 23. 12. 2013 12:24

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Domácí oxidaci předpokládám, nikoliv fermentaci, tedy pokud nehodláte místo čaje černého produkovat shu pchu-er. To jen aby vám tu někdo neradil něco jiného než potřebujete. Jinak neporadím víc, než jsem už psal...
LL
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 23. 12. 2013 22:11

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Co jsem se kdy dočetl, tak jediný pitelný čaj co uděláš je právě zelený. Který Ti nechutná, možná proto že jsi pravy dobrý čaj nepil. Mnoho lidí se odradí nekvalitním, sáčkovym nebo vyvonělým sypaným. To je bez diskuse, to se nedá pít. Jinak zelený čaj má tolik chutí že si mezi nimi jiste vyberes.

Já pěstuji čajovník pár let. Ale někdy mi zajde po roce, nekdy po 3 letech a nevím proč. Zkoušel jsem čajovník asamsky, čínský, i ten ruský hybrid. :-)
Citrusy mi jdou krásně, ostatní rostliny také, ale čajovník ne. MOžná vidi jak ho tu piji po kilech a proste to vzdá :-)))
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vladan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 59

Registrován: 23. 12. 2013 10:42

Příspěvek 24. 12. 2013 01:44

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Domnívám se, že tropický asámský čajovník bude mít dost odlišné požadavky hlavně na zimování.
Ten z Kruhu i ten z VŠZ jsou subtropické a přímo vyžadují chladné zimování. Pro pěstování v bytě nevhodné. Přes zimu si neodpočinou a dřív či později vyčerpáním zajdou. Asámský čajovník období klidu nepotřebuje, měl by být do bytu vhodnější, ale neměl jsem možnost to vyzkoušet.
Já mám čaj rád, ale kupuju si sypaný cejlonský bez příchutě. Piju ho silný, dlouze luhovaný. Když jsem dvakrát navštívil čajovny a ochutnal "kvalitní" čaj, přišlo mi, že piju vodu bez chuti - prostě jsem barbar.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 24. 12. 2013 09:18

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

:-)
Takhle bych to zrovna nenazval. Taky začínám každý den silným Assamem a to minimálně půllitrem. Jde o to, že se člověk musí tím zbytkem čajového spektra jaksi propít. A bude to chvíli trvat. Možná by stálo za to, začajovat s někým, kdo bydlí poblíž a trochu se vyzná. Ono totiž s příjemným a fundovaným kometářem to taky chutná jinak (Tak mě třaba Stee přiměl vypít i japonské Gyyokuro :-) )
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 12. 2013 10:14

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Já jsem zkoušel zimovat i nezimovat. Ale nyní mám možnost po x letech zimovani citrusů, jinak mám doma rostliny treba 25 let bez zimovani, ale jsou na kubanském pomeranči. Mám nyni ve sklepe kolem 7°C ale pološero. Bude to ok? Pripadne mi rekni vice, mam tu posledni čajovnicek maly asi 25cm. Pak mam sklep kde je tak 12°C také temer tma.
Me sel čajovník treba 3 roky a pak najednou jakoby uschnul.

SOuhlasím se Stanem, pokud Ti chutná cejlon, budou Ti chutnat jiné čaje.
Neznám človeka ktery by pil jeden čaj a ostatní ne, to je prechodne období, pro nekoho treba 15 let, jako pro mého kamaráda. Lidé bud čaj nepijí vůbec nebo ho milují. Musis se propít, hlavne ochutnat opravdu dobry čaj. Dnes v čajovnách je nabízeno to nejlevnejsi k vodní dýmce a tím to hasne. Aspon v 90%. Zkus, poradíme jak pripravit, kde nakoupit a to by bylo aby jsi se omezoval na jediny druh!
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vladan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 59

Registrován: 23. 12. 2013 10:42

Příspěvek 24. 12. 2013 11:40

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Stan: Můj problém je spíš v tom, že nasypu čaj do hrnku, zaleju a nechám stát dokud není černý "jako bota". Čaj v čajovnách připravený z malého množství čaje a krátce luhovaný byl téměř čirý a (pro mě) bez chuti. Proto říkám barbar.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 12. 2013 11:49

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

2 Vladan: To je jako vlézt do auta, dat tam jedničku a jet dokud nedojde benzín. Neužijes ani jízdu, ani auto, zničiš auto a budes za blba :-)))
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vladan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 59

Registrován: 23. 12. 2013 10:42

Příspěvek 24. 12. 2013 12:09

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Kdybys napsal "za barbara" místo "za blba", tak nemám problém :D
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 12. 2013 12:13

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Mám rád vystižnější pojmenování :-)
Co ten čajovník, myslis že ho mám dat do toho sklepa k citrusům? Pripadne na jak dlouho, nerad bych prisel o jediný čajovník. Citrusy mi jdou celá leta paradně, fikovníky, kávovniky, narančila, olivovník, bobkový list, pepřovník, vanilka..... jen proste čajovník se mě bojí a spáchá sebevraždu.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vladan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 59

Registrován: 23. 12. 2013 10:42

Příspěvek 24. 12. 2013 12:24

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Dzin: Už jsem ti odepisoval, ale nějak mě ten váš server pořád odhlašuje. (Ale je to asi můj problém, mám připojení přes dvě různé IP adresy a to ho zřejmě mate)
Potvrzuješ, co jsem říkal. Kubánský pomeranč je tropický = má rád teplé zimování. Zkus ale doma zimovat citrus na trifoliátě! Do roka ho máš pryč. Jiný problém je nedostatek světla - často se vytahuje. Proto jsou ideální chladnější místnosti (ložnice) a umístění hned na parapetu okna.
Čajovník je blíž té trifoliátě než kubánci (i když méně mrazuvzdorný). Vyhovují mu teploty kolem nuly. Řekl bych tak do +5 stupňů a při této teplotě může být i ve tmě. V tvém případě bych zvolil ten chladnější sklep a dal ho až k okénku. Ani ne tak kvůli světlu, jako prozo, že tam bude větší zima. A je-li to možné, nechal byl okénko trochu otevřené, dokud venku nebudou mrazy pod 10 stupňů.
Mám napasat a nafotit, jak pěstuju čajovník já?.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 12. 2013 12:37

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Odhlašování bude problem opravdu u Tebe :-)
Ano já vím, mam doma i citrusy na trifošce, citrumellu, volkamericane, bigaradii, macrophylle, atd... citrusy no problemo :-)
Jak jsem psal, zkoušel jsem i čajovník zimovat, ale pravda je že ve sklepě byl po tmě a to v cca 10-12°C.
Zkusím ho znovu zimovat, ted mi roste, tak asi počkám až ukončí periodu a pak ho tam šupnu. :-)

Rozhodně napis a nafot, bude to poučné. :-) Je tu i téma o citrusech, tak tam hod citrusy..
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vladan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 59

Registrován: 23. 12. 2013 10:42

Příspěvek 24. 12. 2013 13:18

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Koukám, že v citrusech bys mohl proškolit ty mě! To všechno máš v bytě?

Při 10-12 stupních už čajovník nejspíš rostl. Což po tmě nešlo. Pokud budeš čajovník dávat někdy v lednu do toho sklepa přímo z bytu, tak ruším ono otevřené okno! To by byl příliš velký teplotní šok. Alespoň tak měsíc ho nechat přivyknout těm nižším teplotám a pak teprve při teplotách mximálně kolem nuly okno otevřít. A nezapomeň zalévat.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 12. 2013 13:34

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Vzhledem k tomu že mám v tom sklepě i bramobry a zavareniny, nechci jit pod 2°C, ale mohu ho tam dát a pak dat do garaže, tam je kolem 0°C a tma. Počkam tyden dva až odrostou ty nové flashe a pak pujde do sklepa.
Něco málo citrusů je zde :-)
viewtopic.php?f=25&t=887
Ano, vše v byte, jsem HARDCORE citrusář, žádny skleníky a podobný vychytávky...
jinak klasika, fortunelly, kalamondin včetne panašované varianty, bizzaria vargieta, unsiovky, clementinka, citranz, citrumello, šivamikan, mayer, salicifolii, buddhovu ruku ( zrovna kvete ), rangpur, červený lajm, limetku, limetu purstu, limonelu, boatu, korolok neapolitánsky, grep marsh, ponderosu, chinnoto, cotidianu, panašovanou volkamerianu, a dalsí :-))))
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Vladan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 59

Registrován: 23. 12. 2013 10:42

Příspěvek 24. 12. 2013 13:50

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Tedy, pokud na těch obrázcích nemáš plody jen nalepeny, tak všechna čest. :mad:

Taky jsem roky pěstoval citrusy v bytě, ale na parapetu mezi sklem a záclonou, aby měly dost světla.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 24. 12. 2013 13:59

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Tohle je téma o čajovníku, takže dám nějaké současné fotky tam :-) nalepeny opravdu ne. Ted mi plodí par rostlin, limonella, rangpur, meyer, chinotto, a malé pludky na ostatních.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 24. 12. 2013 16:43

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Asi budu lehce OT, ale o čaji to je. :-)
Vladane, pokud bys chtěl ten "vztah" k čaji poněkud posunout, doporučuji následující cestu:
- nakoupit několik druhů Assamů, Cejlonů a přikoupit nějaký ten Darjeeling (koupit kvalitní materiál, doporučuji web shop) - když máš rád ty černý (červený)
- začít jednonálevovou přípravou
- dát si tu práci, pohlídat čas louhování, teplotu vody apod.
- vyzkoušet rozdíl mezi jednotlivými čaji (vem si papír, tužku a udělej pár poznámek)
A začne se otvírat nový vesmír (sakra, já jsem dneska básník!) :.)
- postupně a zcela samovolně přejít k dalším druhům........a třeba ne, ale i tak to bude změna! ..........ještě jsem neviděl, že by to u někoho nezabralo.
Prostě to chce najít to kouzlo tisíců chutí. Ráno vstát a říct si, mám chuť na tenhle a odpoledne, mám chuť na ten.....uděláš si ten a čaj a on je zrovna takovej, jak si si ho představoval......je fakt super.
Věř mi! :-)
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 24. 12. 2013 16:46

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Jo, eště jsem chtěl říct, že je fajn tu mít nějakýho zahraníka ( kromě Dzina, samozřejmě :-) )
<<

petr.ptacek

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 42

Registrován: 13. 8. 2013 20:23

Příspěvek 24. 12. 2013 17:12

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Stan: Však on tu není jediný zahradník ;). Já též pěstuji kde co, ale není to zrovna exotická květena a tak si ani nedovoluji psát. I když v plánu je jasmín a jeden druh zajímavého bambusu co jsem viděl v Číně.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 24. 12. 2013 18:26

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Omlouvám se, tak jsem to nemyslel. :-?
Člověče bambusy mě hrozně zajímají. Příští rok plánují nejen "čajový domek" (už asi pět let) a zimní zahradu, ale i nejlépe několik druhů bambusů. Jasmín jsem měl v Shenzhenu. Keřík stál deset Yuannů a vydržel mi celý rok! Jasmín bych taky chtěl.
<<

petr.ptacek

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 42

Registrován: 13. 8. 2013 20:23

Příspěvek 24. 12. 2013 22:00

Re: Pěstujete někdo doma čaj?

Však já to chápu :.D. Žádný stres.
Jasmín není problém sehnat, v ČR znám min. jednoho prodejce a přes ebay se dá z UK poměrně levně sehnat různé variety. Jediné co mě zmátlo je, že se jedná o pnoucí rostlinu. Všude ve videích o jasmínovém čaji i na vlastní oči v Kantonu jsem je vyděl jako keře bez opory. To je mi záhadou :-).
PředchozíDalší

Zpět na Výběr, nákup, čajování a zajímavosti o čaji

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz