Priprava pueru

<<

puerh

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 28

Registrován: 26. 5. 2013 16:31

Příspěvek 2. 7. 2013 08:42

Re:

Dzin Tea Racer píše:Jak píši u kazdeho caje :) nejlepe na kung fu. Temer vroci voda, louhovat prvni nalev 20s ne o mene, druhy 10, treti 15 s, dle chuti. Jestli to ke nekvalitni list tak tam jsoi rusive chute, kourovitost atd. Sheng musi zrat v idealnich podminkach, pak meni chut :) Ve zhongu je pripravuji take rad, neni duvod proc ne. Nejradeji v Yixingu, ale konvice mi sedi nejmene.


takto ale louhujes zeleny puerh ze cerny se louhuje o trochu dele ne.
<<

nerow

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 482

Registrován: 6. 5. 2013 09:30

Příspěvek 2. 7. 2013 09:50

Re: Priprava pueru

Ke svátku jsem dostal China XIAGUAN TF TE JI (supreme) TUO CHA 2005 100 g (raw). Bylo to moje první seznámení s Sheng Puerhem. Čaj jsem připravoval v 100 ml gaiwanu / cca 4g čaje. Zalívání téměř vroucí vodou a prvních cca 8 nálevů slíváno okamžitě. Všechny tyto nálevy byly dosti nahořklé. A tak bych se chtěl zeptat, jestli tu je u tohoto čaje součástí chutě, nebo jsem něco udělal špatně. Dalších 8 nálevů pak už bylo sladkých, tam jsem již prodlužoval dobu louhování.
<<

Jamo

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 449

Registrován: 25. 9. 2012 17:01

Bydliště: Praha(teda nedaleko)/Presov (SR)

Příspěvek 2. 7. 2013 11:08

Re: Priprava pueru

uber teplotu a vyskusaj, mne zvykne vyhovovat nizsia teplota
ak mas nadhernu manzelku ocarujucu milenku ak vlasnis skvele auto ak nemas problem s danovym uradom ak vzdy ked vyjdes von na ulicu svieti na teba jasne slnko a ludia sa na teba usmievaju...
je cas skoncit s narkotikami
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 2. 7. 2013 14:48

Re: Priprava pueru

Důležité je nepolámat lístky pri rozebírání ( může to být pak hořké i jiné ). Rozhodně nahořklá chut není typická. Zkus na 100ml gaiwan 2.3g čaje, nižší teplotu, měkkou vodu.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

puerh

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 28

Registrován: 26. 5. 2013 16:31

Příspěvek 28. 8. 2013 14:39

Re:

Dzin Tea Racer píše:Jak píši u kazdeho caje :) nejlepe na kung fu. Temer vroci voda, louhovat prvni nalev 20s ne o mene, druhy 10, treti 15 s, dle chuti. Jestli to ke nekvalitni list tak tam jsoi rusive chute, kourovitost atd. Sheng musi zrat v idealnich podminkach, pak meni chut :) Ve zhongu je pripravuji take rad, neni duvod proc ne. Nejradeji v Yixingu, ale konvice mi sedi nejmene.


Myslis i ripe puerh nemel by se radsi louhovat dele preci jen je to cerny caj co ty nato.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 28. 8. 2013 15:48

Re: Priprava pueru

Ano, jak jsem psal.
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

mig

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 12

Registrován: 24. 1. 2014 11:33

Příspěvek 24. 1. 2014 11:47

Re: Priprava pueru

Zdravím, jsem puerhista (sheng) začátečník. Objednal jsem si pár vzorku z YS (z YS produkce) a teď je ochutnávám abych si něco vybral (skleněná konvička cca 150ml). Ale nejsem si jist zda puerh správně připravuji. Nejdříve jsem zkoušel:

6g a cca 120ml
1. oplach
2. louhování cca 20s
3. další louhování +10s atd.

Pak jsem zkusil 3.5g na cca 100ml
1. oplach
2. louhování 30s
3. další louhování +15s atd.

Těch 3.5g se mi zdá lepších. 6g nebo 8g co je uvedeno zde v diskuzi už musí být docela brutal. Nicméně mi připadá, že čaje mají má hodně podobnou chuť. Je fakt, že některý je trochu hořký, jiný mírně sladký, další není ani hořký ani sladký atd. Ale to je tak jediný co v tom (zatím) poznám... Mám sledovat ještě něco jiného?
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 24. 1. 2014 15:47

Re: Priprava pueru

No take se kloním spíše k menšímu dávkování. Štelovat chuť lze I teplotou vody, zkus chladnější či teplejší. Pozorovat lze široké spektrum chuti - ovoce zahradní, lesní, luční květy, med, zelené chutě, jemnou uzenost.. Je toho kopa ... Občas pomůže zvýraznit chuť nechat nálev mírně zchladnout...
<<

tomdo

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 244

Registrován: 27. 7. 2009 11:41

Příspěvek 24. 1. 2014 20:13

Re: Priprava pueru

Spíš se časem naučíš rozeznávat jednotlivé chutě, nesmí se to uspěchat. :-)
Nápoj jako nejsladší rosa z nebes.

碁 go
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 24. 1. 2014 22:04

Re: Priprava pueru

Pre zvyraznenie chute mozes tiez skusit srkat caj (miesat so vzduchom). A tomdo ma pravdu, tak ako je to aj s inymi vecami, tak aj chut a vonu musis "natrenovat". Zo zaciatku som i ja citil horkost alebo sladkost a za par mesiacov ovocie, travu, smotanu, kvety, cokoladu, ... Inac existuje nieco take ako tradicna priprava shengu, kedy zalievas chladnejsou vodou, ako senchu (ak sa nemylim), skus aj toto :)
<<

chawangpu

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 160

Registrován: 5. 3. 2011 21:43

Příspěvek 25. 1. 2014 21:29

Re: Priprava pueru

Zkuste vyměnit skleněnou konvičku za porcelánový gaiwan, pokud možno spláclejšího tvaru . Příprava u těch 6g pokud začínáte s sheng puerhy, tak zkuste zkrátit dobu louhování na třeba 5s. několik prvních nálevů a pokud Vám přijde že čaj slábně tak prodlužujte. Vzorky se v sáčcích často polámou a tak i tomu uzpůsobte dávkování - kus kvalitních listů opatrně oddělených z celého koláče nebude nikdy tak hořký jako vzorek jež putoval přes půlku světa a dostal zabrat.
(Nevim, zda je to jen moje osobní averze ale kromě oolongů ve skleněné konvičce nic jiného nesnesu, konkrétně sheng puerh mi přijde že chutná dost divně ze skla, má někdo podobnou zkušenost ???)

Pokud Vám mladé sheng puerhy přijdou brutálně silné, hořké apod. , tak to tak prostě je a v podstatě móda pít mladé čaje (shengy) přišla až s čínskou módou puerhů, protože v Číně samotné žádné - téměř - archivní čaje nejsou a pokud jsou a nyní se horoucně kupují zpět do Číny, tak jsou nesmyslně drahé.
Proto se tu začalo tvrdit - čínští producenti - , že čaj po 5ti letech je již vyzrálý :D Což je velmi humorný názor a baví se jím tradiční pijáci puerhů, jež si užívají své mnoho desítek let staré čaje (A my západní pijáci jež nemáme ani zlaté cihly po kapsách jako čínský piják, ani dědečka či tatínka se skladem plným puerhu, si můžeme kupovat sem tam vzorky a sem tak koláče 10-15let starých dobře uložených čajů, což není už tak špatné pití)

Z mladších čajů se zkuste zaměřit zejména na kvalitní Yiwu, jež je měkké a není hořké (U Yiwu obecně je dobré mít kvalitní vodu). Případně na vesnici Jingmai ze starých stromů, jež je jako jeden z mála mladý velmi pěkný. (Píši záměrně vesnici, nikoliv oblast. Aby si někdo nekoupil Jingmai z vesnice Mangjing a dalších, jež je hořký a dost brutální )
Většina dalších oblastí, pokud nejde o nějaké super výběrové stromy a také určitý druh zpracování, je určeno k archivaci a mladé budou prostě hořké a silné a v podstatě nepitelné, extrémně energické. Jedině tak může dobrý puerh vydržet desítky let a hořkost pomalu měnit v krásnou sladkost atd.

Obecně bych doporučil pít mladé shengy jen sezonně od jara do podzimu a hlavně s mírou, popř. tomu přizpůsobit stravu. Sheng hodně vyplavuje látky z těla a hodně pročišťuje, takže dát si mladý sheng po tučnějšim či mastnějšim jídle je velmi dobré, ale pokud někdo pije hromady mladých shengů denně bez úpravy stravy, může mu to dělat dost potíží s žaludkem
<<

mig

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 12

Registrován: 24. 1. 2014 11:33

Příspěvek 12. 2. 2014 23:40

Re: Priprava pueru

Opožděně děkuji za reakce. Co se týče vody, zkoušel jsem i několik balených, ale ty mi vůbec nesedly. Čaj z nich má takovou divnou (pa)chuť. Voda u nás z kohoutku není špatná (to tu říká více lidí a třeba návštěva, která přijede odjinud si ji chválí). Kohoutková voda je u nás z Krušných hor (z jedné z přehrad, které tam jsou)... Ale kohoutkovou nenechávám odstát, to musím ještě vyzkoušet. Vodu ze studánky jsem ještě nezkoušel (zatím jsem nenašel odvahu a ani vhodnou studánku i když v Krušných horách když už jsem se o nich zmínil jich bude asi dostatek, ale to by spíš chtělo doporučení někoho místního, který to v dané oblasti zná).

Ze vzorků, které jsem si u YS objednal na základě různých doporučení pro začátečníky na http://www.e-cajovna.cz jsem udělal dvě kola, ale pořád nemám jasno jaký koláček(y) si objednat. Nejstarší vzorek je 2010 takže nic moc, ale pro začátek asi nemá smysl kupovat něco staršího když bych to nedokázal ocenit. Cenový strop mám někde kolem $25/koláč. Konkrétně mám tyto vzorky:

2010 YS "Big Snow Mountain"
2010 YS "Bang Ma" Wild Arbor
2010 YS "Yi Wu Zheng Shan"
2010 YS "You Le Ya Nuo"
2010 YS "Bang Dong Village"
2011 YS "Ai Lao Mountain"
2012 YS "Yi Wu Purple Tea"
2012 YS "Early Spring Yi Wu"
2012 YS "Man Zhuan"

Zatím vyhrává "You Le Ya Nuo", ale vyberu z nich asi ještě dva. Nemám ambice koupit x koláčů a doma je skladovat. Musím se je nejdříve naučit pít...

Gaiwan vyzkouším (musím ho koupit). Děkuji za tip.

Provzdušňovat čaj v ústech jsem zkoušel, ale nemá to takový efekt jako u vína kde je provzdušnění v ústech hodně znát (to mi poradil jeden místní vinař).
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 12. 2. 2014 23:47

Re: Priprava pueru

Sice trochu nechápu proč jsi naslepo objednávál z ciziny, když jsi mohl koupit odzkoušenou kvalitu zde, ale budiž. :-)

Dle stáří to neposuzuj, on i 20 let starý puer muže být lowend a tím také zůstane. Doporučil bych Ti obětovat stejně peněz za menší množství čaje, ale kvalitního.

Zázraky dělá filtrovaná voda. Kup překapavací filtr nějaké známější značky a budeš mit i z kohoutku vodu, vysoké kvality za pár haléřů. Pamatuj, že voda je půl čaje, jak řekl Yu Lu. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

mig

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 12

Registrován: 24. 1. 2014 11:33

Příspěvek 13. 2. 2014 13:39

Re: Priprava pueru

Dzin Tea Racer píše:Sice trochu nechápu proč jsi naslepo objednávál z ciziny, když jsi mohl koupit odzkoušenou kvalitu zde, ale budiž. :-)


Teď jsem tu měl rozepsanou esej, ale server při odesílání zprávy vyhodil chybu a bylo vše pryč... Zkusím to napsat ještě jednou. To je jednoduchý, hledal jsem nějaké informace jak začít a našel jsem od jednoho zkušenějšího puehristy konkrétní tipy na levnější čaje z YS. Měl je vyzkoušené a uvedl u nich krátký popis. Naproti tomu když přijdu do místní čajovny (zkoušel jsem asi 4 v růyných městech) tak na otázku zda mají nějaký pu-erh mi paní ukáže na jednu "misku" a jednu cihličku (které mi byly nabízeny v každé čajovně). Když se ji zeptám, zda je to sheng nebo shou tak pokrčí rameny. Pak mi ukáže ještě něco v pytlíku a občas je k mání i něco ve sklenici. Vše absolutně bez žádných dalších informací. Má to cenu kupovat? Vždyť je to ještě slepější test než ten z YS (navíc ty universální misky a cihličky co prodávají jsou tmavý pu-erh - což jsem zjistil doma dle obalu a ten mi moc nesedí, jsem spíš na zelený). Do Prahy se moc nedostanu a když tak spíš pracovně. Pokud mi poradíš nějaký CZ e-shop a co konkrétně zkusit (ideálně vzorky) budu velice rád!


Dzin Tea Racer píše:Dle stáří to neposuzuj, on i 20 let starý puer muže být lowend a tím také zůstane. Doporučil bych Ti obětovat stejně peněz za menší množství čaje, ale kvalitního.
Zázraky dělá filtrovaná voda. Kup překapavací filtr nějaké známější značky a budeš mit i z kohoutku vodu, vysoké kvality za pár haléřů. Pamatuj, že voda je půl čaje, jak řekl Yu Lu. :-)


Filtr vyzkouším.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 13. 2. 2014 20:51

Re: Priprava pueru

Moc prosím, necituj post na který bezrpostředně odpovídás :-) Je to pak nepřehledné...

Na longfeng.cz prodavají kvalitní shnegy i po gramech. Takže to není problém.
Vím, co v čajovnách nekdy podávají a prodávají je nehorázné!
Kupovat jakýkoliv čaj bez informací není jen risk finanční, ale i zdravotní. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 13. 2. 2014 21:50

Re: Priprava pueru

Levnější a dobře pitelné sorty se dají sehnat i na slavnecaje.cz, spolu s heicha, Liu Anem a Liu Bao :) Longfeng má ty čaje trochu dražší, ale když se vezme v potaz kvalita, staří a garance původu, jsou to čaje vlastně neskutečně levné. Takže bych se podíval na tato místa :) U obou prodejců je možné koupit vzorky, což je myslím úplně super ;)
<<

mig

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 12

Registrován: 24. 1. 2014 11:33

Příspěvek 13. 2. 2014 23:30

Re: Priprava pueru

Z Longfengu jsem dříve bral nějaké zelené čaje, takže tento obchod znám (vstřícné jednání atd.). Doufám, že mě teď neukamenujete a v duchu si nebudete říkat ať jdu někam.... Koukal jsem do obou obchodů (longfeng a slavnecaje), ale vzhledem k ceně nabízených čajů (a asi i kvalitě samozřejmě) si je asi nechám až něco napiji a budu vědět co chci. Bojím se, že bych tyto čaje nyní asi nedocenil a mohl bych je tak zbytečně zatratit.

Před x lety jsem koupil (ani nevím v jakém afektu, až teď když se o pu-erh začínám zajímat vůbec nechápu jak jsem to mohl koupit... bylo to spolu se zelenými čaji) pu-ehr 2010 Chen Sheng Hao "Old Banzhang" (dnes cena cca $130) a chutná mi hodně podobně jako jiný pu-ehr. Takže z toho usuzuji, že je zatím škoda kupovat něco kvalitnějšího.

Ale nevadí, děkuji za tipy. Až něco napiji určitě se k ním vrátím.

Tea Racer: koukal jsem na tvůj web a máš pěkný porcelán - sorry na motorky nejsem :-)
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 13. 2. 2014 23:40

Re: Priprava pueru

Já osobně si myslím že kupovat lowend je drahá záležitost. U dražších čajů, udělaš více nálevu a budou ti chutnat. Být tebou jdu do stredni třídy, ale ne do lowend, to je prilis drahé a odradí te to. Chápu že nechces kupovat to nej, to je chvályhodné, ale jak říkám, něco napít v lowendu se nedá. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

joda

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 1480

Registrován: 13. 8. 2011 14:27

Příspěvek 14. 2. 2014 00:13

Re: Priprava pueru

No slavnecaje.cz zejména považuji cenou za níž posazený obchod, navíc člověk má možnost objednat několik 10g vzorků, zjistit co mu chutná a nemusí hned kupovat celý koláč. Longfeng navíc umožňuje říct si přímo kolik g chci. Takže bych ty vzorky či 10-30 g dávky rozhodně zvážil, člověk toho pak zvládne ochutnat více a lépe si vybrat. Považuji to za nejlepší přístup :-)
<<

mig

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 12

Registrován: 24. 1. 2014 11:33

Příspěvek 14. 2. 2014 09:29

Re: Priprava pueru

OK. A jak tedy laickým okem rozeznám střední třídu od lowendu (nemyslím totální lowend tam to bude asi vzhledem k ceně jasné)?
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 2. 2014 10:18

Re: Priprava pueru

Okem a na dálku nikdy. Proto jsme Ti dali link na obchod kde to mají zajištěné a připadne nespokojenosti to mužes reklamovat.

Chápu, že je takové dobrodružství si to objednat sám a někde jinde, mít pocit že ušetřím, ale nekončí to dobře pak. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

mig

Začátečník
Začátečník

Příspěvky: 12

Registrován: 24. 1. 2014 11:33

Příspěvek 14. 2. 2014 10:39

Re: Priprava pueru

Dobře. Mě nešlo vyloženě o dobrodružství (i když čekat na to je docela otrava, do ČR to šlo měsíc), ale z YS jsem to vzal na základě doporučení (asi jako vašeho na CZ e-shopy). Zkusím si tam něco vybrat a uvidím. Děkuji.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 14. 2. 2014 10:56

Re: Priprava pueru

Jasně, uvidíš a pak dej vědět.
YS je obrovský shop a má od lowendu po highend. Tam musíš vybrat dobře a mít něco napito a stejně když vybíras neco nového tak to nezjistíš. Reklamovat, nebo objednat vzorky a za 2 dny je pít taky nejde. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

sam39

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 67

Registrován: 16. 8. 2011 09:05

Příspěvek 14. 2. 2014 11:17

Re: Priprava pueru

Já s puerhem začínal na obchodcajem, následně jsem objednával 2x z http://www.chawangshop.com/. Poprvé to bylo uplně naslepo, podle popisů a někdy jen podle fotek jsem naklikal čaje do mého cenového limitu, přidal vzorky a poptal se zda některé mnou vybrané čaje nejsou zbytečné do začátku, podobné, atd. Podruhé už to bylo značně jednoduší. No a mam je do teď, i když mě dochází nebo došli moje nejoblíbenější.
A zjistil jsem jednu důležitou věc. Podle ceny se blbě vybírá. Levný čaj může zaujmout a dražší nemusí.
<<

Michaeles

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 285

Registrován: 25. 11. 2012 20:52

Příspěvek 14. 2. 2014 12:13

Re: Priprava pueru

Nedávno mě přišli čaje z aliexpresu a musím říct že i když čaje byli dost levný v poměru cena/gram tak jdou dobrý. Mě se spíš již stalo že jsem si koupil čaj třeba za 500Kč/100G pueru a byl nepitelný nebo pro mě takový divný a moc mi nechutnal. Každý má jiné chutě. Ale mě osobně se někdy ani nezdá že piji čaj Puer za 10Kč (šálek) nebo čaj za 200Kč (šálek)
PředchozíDalší

Zpět na Příprava čaje

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz