Priprava pueru

<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 8. 3. 2014 20:11

Re: Priprava pueru

To jsem se asi Dzine vyjádřil dost nešikovně. Chuť nálevu rozhodně není zatuchlá. Já si prostě nejsem jist, jestli (jak je ostatně deklarováno) se chuť jež je ovlivněna relativně krátkým skladováním v Malajsii, blíží chuti archivních Puerhů. Protože je prostě moc neznam.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 8. 3. 2014 20:21

Re: Priprava pueru

Jasně rozumím. :-) Mnohdy prodejce napíše do deklarace, ne jak to má chutnat, ale jak to chutná. Drobná niance, ale velký klam pro zákazníky.
Krátké skladování to neovlivní ani náhodou.
Archivní puer má být svěží, bez známek jakékoliv zatuchlosti. Všimni si jak se prodávají pury 20 let staré, stejný typ i továrna za pár $ a pak ten samý čaj o 10 let mladší za nekolikanásobnou cenu. Rozdíl je hlavne ve skladování. :-)
Vlhkost tam může být cítit, nesmí to byt zatuchlost, nepříjemné, atd. Když máš kvalitní puer tak cítiš kafr, stáří, ovoce, atd.. nikdy ne zatuchlost. Bohužel lidé co kupují pochybné archivy a koukají na korunu, ve skutečnosti nepili kvalitní archiv, pak nemají možnost ani poznat.
Už ani nechci mluvit co se dělá za zverstva aby se to prodalo... ( kafrové dřevo, atd.. )
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 8. 3. 2014 20:48

Re: Priprava pueru

Jo, tak to mi připadá srozumitené. :-)
Tohle hnízděčko jsem dostal jako dárek, resp. reklamní vzorek. Nemám tedy prakticky žádné informace o původu.
Každopádně vzhledem k šílenství, které teď kolem PuErhu panuje, bych asi nikde jinde než u osvědčeného prodejce a dodavatele nekupoval. No tak uvidíme, jestli se to někdy uklidní.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 8. 3. 2014 20:52

Re: Priprava pueru

Někdy to je těžké. Nedávno jsem viděl u pueru přívlastek lehká kouřovitost. Která ale u toho konkrétního pueru vůbec nemela být. :-)
To je jako když si človek kupuje auto a tam bude v bazaru napsáno, levé kolo mín brzdí. :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 10. 5. 2014 19:28

Re: Priprava pueru

Stane, co rozumíš pod pojmem zatuchlost? "Tropicky" dozrávané puerhy mívají podle mých (omezených) zkušeností chuť eufemicky zvanou "staré dřevo" ale já tomu říkám práchnivé dřevo, protože je to tak cítit. Do určité míry se v tom podobají shu pu-erhům, kde to chutná spíš do zemitosti. Je to imho prostě výsledek fermentace Aspergilem a další mikroflórou, která se na ní podílí.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 11. 5. 2014 10:16

Re: Priprava pueru

Ahoj Davčcha, :-)
Původně, když jsem ten dárek přinesl domů, byla vůně těžká, vlhká, jakoby sklepní. Těžko se mi to popisuje, ale staré dřevo, to by myslím mohlo být ono. Rozhodně to nebyla "ta" zemitost, jež znám ze své první zkušenosti s Shu z devadesesátých let. To nikoli!
Za tu dobu co to mám doma zmizela ta "vlhkost" z vůně a chuťově se to rozvinulo. No, je to zajímavá zkušenost. Díky všem za informace, přátelé. :-)
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 11. 5. 2014 10:19

Re: Priprava pueru

Jo, a ještě mě napadá, že mám doma cihličku z osmdesátých let, takže fakt starší kousek. A chuťově (i vzhledově) se to podobá Shu PuErhu.
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 11. 5. 2014 10:37

Re: Priprava pueru

Tak to bude určitě "vlhké" skladování. Při RVV kolem 80-90 % a teplotách +- 30 °C se ten čaj halt takto mění. Někdo to rád nemá, někdo to přímo vyhledává. Pokud bys měl chuť v tomto duchu vyzkoušet něco dosti klasického, kup si tento vzorek: http://www.chawangshop.com/index.php/19 ... -cake.html

Ale abychom nebyli úplně OT, aby se toho vlhkého akcentu člověk trochu zbavil, doporučuje se čaj - odlomené kousky pro spotřebu, nechat větrat měsíc, dva v otevřené nádobě, a pak vylít jeden, dva cca desetivteřinové nálevy na začátku. Pokud je tuo-cha moc tvrdá na rozborku, dá se napařit - pak se rozpadne, ale čaj se pak zase musí důkladně vysušit. Já osobně používám pu-erhové šidélko nebo krátký pevný nůž.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 11. 5. 2014 11:44

Re: Priprava pueru

:-)
Díky za rady. Nechal jsem to prodýchnout, ochutnal.........no, zatím úplně nevím, zda to bude můj oblíbený čaj. ;-)
<<

Davčcha

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 491

Registrován: 30. 12. 2013 22:03

Příspěvek 28. 5. 2014 21:19

Re: Priprava pueru

Tak co, už si to sedlo? :) Taky jsem nejednou slyšel, že tenhle typ čajů pijou v číně spíš jako medicínu.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 28. 5. 2014 22:20

Re: Priprava pueru

No, rozhodně se to postupně zlepšuje. :-)
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 31. 12. 2014 14:23

Re: Priprava pueru

Rozoberate uplne lisovane caje alebo nie?

Ja som robil pokus s Sheng PuErh Bing Cha. Pri opatrnom rozobrati sa aj tak vacsina listkou poskodila a nalev bol dost drsny, takze som sa vratil k tomu, ze sa snazim oddelit 5g od kolaca tak, aby caj ostal co najviac v celku. Ta chut je potom ovela jemnejsia.
<<

Stan

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 901

Registrován: 1. 12. 2009 18:07

Příspěvek 31. 12. 2014 14:53

Re: Priprava pueru

:-)
Řekl bych, že tak napůl. Uloupnu kousek a přisypu co se odrolilo.
<<

Dzin Tea Racer

Uživatelský avatar

Administrátor
Administrátor

Příspěvky: 10385

Registrován: 5. 1. 2008 00:18

Bydliště: Jihočech

Příspěvek 31. 12. 2014 15:15

Re: Priprava pueru

Dělám to jako Stan, ale záleží jak moc to je lisované, nekdy to je o to říznout se :-)
Čaj nespojuje jen kultury, ale lidi a hlavně jejich duše... :roll:
Obrázek
Obrázek
Používám DROPBOX ZDARMA na ukládání fotografií, dokumentů a záloh.
Budete přesměrování na stránku HLEDÁNÍ kde je dole na tlačítko DONATE.
<<

FarKy

Uživatelský avatar

Čajomil
Čajomil

Příspěvky: 730

Registrován: 3. 4. 2013 22:01

Bydliště: Liptovský Mikuláš

Příspěvek 31. 12. 2014 23:36

Re: Priprava pueru

Dakujem :) Ja to tiez robim tak, ze odlupnem kusok a ulomkami dopasujem do pozadovanej hmotnosti.
Předchozí

Zpět na Příprava čaje

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron
TOPlist Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Český překlad – phpBB.cz